 |
Dochód kapitałowy - czy to pasożytnictwo społeczne? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 08-03-2015 00:05 | krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Dochód kapitałowy - czy to pasożytnictwo społeczne?
1 na 5 | Wszyscy dla wszystkich
Murarz domy buduje, Krawiec szyje ubrania, Ale gdzieżby co uszył, Gdyby nie miał mieszkania?
A i murarz by przecie Na robotę nie ruszył, Gdyby krawiec mu spodni I fartucha nie uszył.
Piekarz musi mieć buty, Więc do szewca iść trzeba, No, a gdyby nie piekarz, Toby szewc nie miał chleba.
Tak dla wspólnej korzyści I dla dobra wspólnego Wszyscy muszą pracować, Mój maleńki kolego.
Spróbujmy w naszym wierszu teraz ulokować inwestora, który także potrzebuje ubrania, butów, mieszkania i chleba.
Niech pracą będzie POSIADANIE OSZCZĘDNOŚCI W PIENIĄDZU a wynagrodzeniem za tę pracę odsetki od pożyczek, odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych.
Niech pracę będzie POSIADANIE PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH a wynagrodzeniem za tę pracę dywidendy, dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, odpłatnego zbycia prawa poboru, czy zbycia pochodnych instrumentów finansowych.
Niech pracą będzie POSIADANIE NALEŻNOŚCI a wynagrodzeniem za tę pracę odsetki od należności, dyskonto z nabycia należności, dochód z obrotu wierzytelnościami czy opłaty windykacyjne.
Niech pracą będzie POSIADANIE NIERUCHOMOŚCI a wynagrodzeniem za tę pracę dochody spekulacyjne.
Co takiego inwestor robi dla szewca, krawca, piekarza czy budowlańca iż przysługuje mu za jego pracę dochód kapitałowy?
Alokuje kapitał? Odbiera jednemu szewcowi młotek i zlecenie na wykonanie butów i przekazuje je innemu szewcowi, który 2x szybciej wbija gwoździki? Odbiera jednemu budowlańcowi kielnię i zlecenie na wymurowanie ściany i przekazuje je innemu budowlańcowi, który buduje ściany prostsze i 2x szybciej? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 Dalej..krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Dochód kapitałowy - czy to pasożytnictwo społeczne? | > Może jednak warto być fair, napisać pw i zapytać Krystiana czy jest "za"?Nie przejmuj się nikt tu niczego nie zrobi  To same kłamstwa są. Cała ta tu rzekoma troska o pracownika jest udawana i nie tylko przez forumowiczów lecz przez urzędasów i wszystkich w ogóle. W rzeczywistości każdy ma to w d.... i każdy martwi się już tylko o siebie. To wszystko to fałsz choć czasem nawet taki, że udający udają nawet już przed sobą, że jednak prawda. Nawet gdyby taki jeden z drugim z samej tylko chęci zaszkodzenia, przez co ukarania, a że nie udaję razem z nimi, że nie chwalę, nie zgadzam się, nie popieram ich fałszywych wartości, jakby tego oczekiwali, napisze donos do urzędasów, to urzędasy i tak to oleją. Przecież oni też udają  To mniej więcej jest tak: O matko ponad 1100 szyjących moje ulubione podkoszulki Primarka po 3 EUR za sztukę zginęło pod gruzami zawalonego budynku fabryki! SZOK! Jadzia co dziś na obiad? Słuchaj przypomniało mi się, że po obiedzie możemy pojechać do Primarka zrobić zakupy  To całe tam pitolenie o prawach, równości, sprawiedliwości itd jest pozbawione wszelkiego znaczenia. Każdy o tym dobrze wie i każdy dobrze to rozumie. Liczy się tylko własność i kasa. Moje, moje wszystko moje. Mam już troszkę ale chciałbym jeszcze więcej. |
#47 3 na 3 | Abdullah (1241 punktów) | Odp: Dochód kapitałowy - czy to pasożytnictwo społeczne? | No dobrze, kwestionujesz model społeczny, ale czy sam masz coś wartościowego do zaproponowania w zamian? Model który nie doprowadzi do degeneracji społeczeństwa w stylu czy się stoi czy się leży to wypłata się należy? Co w ostatecznym rozrachunku nie zbuduje krainy szczęśliwości a krainę biedy. Kto miał by organizować taką redystrybucję - kasta urzędników? I jak zagwarantujesz że nie wykożystają swojej pozycji? Podobno 90% pomocy dla Afryki jest marnowane - na łapówki dla lokalnych kacyków. Co zrobisz z ludźmi, którzy nie będą chcieli oddać ponadnormatywnego bogactwa do redystrybucji? Kula w potylice czy tylko obóz pracy za kołem polarnym? Obecny system nie jest idealny ale jak narazie nikomu nie udało się wymyślić nic lepszego. Pomimo wielu eksperymentów na masową skalę w ZSRR, Chinach czasów Mao, Koreii Północnej a ostatnio Zimbabwe czy Grecji. Wszędzie tam budowano krainę sprawiedliwości i równości a powstała kraina biedy do tego z wyjątkiem Grecji podszyta przemocą. Choć kto wie może Grecy też do tego dojdą. Oczywiście we wszystkich przypadkach tez byli równi i równiejsi - lud i partia. |
#48 2 na 2 | Abdullah (1241 punktów) | Odp: Dochód kapitałowy - czy to pasożytnictwo społeczne? |
> Moja optyke zmienily moje problemy finansowe, ktore można rzecz wynikly z mojej chciwości.To nie była chciwość a brak wiedzy. Chciwością by było gdybys wszystkie pieniądze utopił w ryzykownym ale potencjalnie bardzo dochodowym przedsiemwzięciu. . Ty po prostu kupiłeś sobie zabaweczkę, do tego na kredyt i żeby było najlepiej na tak zwanej świńskiej górce. Bo nie uwierzę ze zrujnowało duże mieszkanie, kupione rozsądnie. To jest tak jaz z ludźmi trafiającymi szóstkę w totka - większość straci wszystkie pieniądze w kilka lat. Polski okres transformacji ustrojowej potworzył wielu krezusów których cała zasługą było że urodzili się w dobrym okresie ze w momencie upadku komunizmu byli tam gdzie byli i błyskawicznie dorobili się dużych pieniędzy. Ale wiedzy i zdrowego rozsądku od tego nie przybyło - taka szóstka w lotku. Ale cóż ja zawsze powtarzam ze dojście do bogactwa to zadanie na pokolenia, przekaż tę wiedzę dzieciom - jeżeli zrobisz to dobrze one tego błędu już nie powtórzą. |
krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Dochód kapitałowy - czy to pasożytnictwo społeczne? | Zbudowalem konkretne i wyraziste propozycje zmian spolecznych, ktore odnosza sie do umiarkowania zdolnosci koncentracji kapitału, wyeliminowania przymusu egzekucyjnego, ujawnienia rozkladu kapitalu, zniesienia kar za wyjawienie tajemnic czy demokracji bezposredniej w najważniejszych kwestiach. Podam ci potem link bo teraz muszę szybko do roboty dla wladzy i przyjemności Kulczyka. |
| Appenzeller (3118 punktów) | Odp: Dochód kapitałowy - czy to pasożytnictwo społeczne? | > Obecny system nie jest idealny ale jak narazie nikomu nie udało się wymyślić nic lepszego.Obecny system też nie jest stacjonarny. Można było powiedzieć dobre słowo o latach od WWII do reaganowsko-thatcherowskiej "rozp...duchy". Ale obecnie (z braku wiszącego nad głową konkurencyjnego obozu) swoista neoliberalna, bardzo międzynarodowa odmiana niewolnictwa ma się dobrze i będzie się miała lepiej. Idealnie to na pewno teraz nie jest. A czy może być lepiej? Wydaje mi się, że kluczowe jest pytanie o zapłatę za pracę. Jeśli tę stawkę da się uzgodnić z wynikiem innym niż typu "sweatshop", obecny system przeżyje. Jeśli nie, nadejdą tak ciekawe czasy, że z rozrzewnieniem będziemy sobie przypominać przyjacielskie pogawędki M. Thatcher z A. Scargillem.
Są bakterie, które zabija się światłem (Boy) |
#51 1 na 3 krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Dochód kapitałowy - czy to pasożytnictwo społeczne? | Idealny? Kto mi odpowie czy kapitał, ktory zgromadził Kulczyk w ciagu ostatnich 10 lat nalezal do kogos innego i co z tymi ludźmi dzieje się w tej chwili? Ten system jest na tyle wadliwy, ze wymaga cyklicznego resetu. I tym resetem jest wojna kwestionujaca rozklad kapitalu lub tez puszczajaca dominujacych wlascicieli przez komin. |
#52 3 na 3 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Dochód kapitałowy - czy to pasożytnictwo społeczne? | > Idealny?> Kto mi odpowie czy kapitał, ktory zgromadził Kulczyk w ciagu ostatnich 10 lat nalezal do kogos innego i co z tymi ludźmi dzieje się w tej chwili?> Ten system jest na tyle wadliwy, ze wymaga cyklicznego resetu.> I tym resetem jest wojna kwestionujaca rozklad kapitalu lub tez puszczajaca dominujacych wlascicieli przez komin.Nie pisales czasami, ze musisz po 12 godzin pracowac? O 8 rano zaczales i o 15:37 juz jestes w domu przed komputerem? |
krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Dochód kapitałowy - czy to pasożytnictwo społeczne? | Pisząc to do ciebie pracuje. Dzis mamy luzy. Malo zleceń. |
#54 1 na 1 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Dochód kapitałowy - czy to pasożytnictwo społeczne? | > Pisząc to do ciebie pracuje. Dzis mamy luzy. Malo zleceń.Czyli nie jest to IG Farben? Masz dostep do neta, czas na fR, czasami luzy  |
#55 1 na 1 | Mano (1060 punktów) | Odp: Dochód kapitałowy - czy to pasożytnictwo społeczne? | > Pisząc to do ciebie pracuje.Pisząc to do Rafała, nie pracujesz! Piszesz do Rafała! |
| Abdullah (1241 punktów) | Odp: Dochód kapitałowy - czy to pasożytnictwo społeczne? | > A czy może być lepiej? Wydaje mi się, że kluczowe jest pytanie o zapłatę za pracę.Strony medalu tak naprawde są dwie - zapłata za pracę to jedna sprawa - druga sprawa to ile przeciętny konsument jest skłonny zapłacić za towary/usłgi wyprodukowane tą pracą. Nigdy tutaj nie osiągnesz rezultatu zadowalającego ludzi. Jeżeli będziesz produkował towary w krajach o wysokim koszcie pracy - końcowa cena towaru będzie wyższa. czyli pomimo, że robotnik Jan Kowalski będzie dostawał płacę, która początkowo wydawała mu się godna - po miesiącu gdy w sklepach będą produkty jego rąk - okaże się że nie jest w stanie ich kupić - bo cena podskoczyła. Oczywiście można koszt zredukować stawiając na większą automatyzacje - ale wtedy robotnik Jan Kowalski potrzebny już nie będzie. Niestety tak jak wymarły zawody łagiewnika, smolarza, iskarza, druciarza - tak i na wymarcie skazany jest robotnik na taśmie, budowlaniec. W ramach wymierania ich dochody będą spadać tak samo jak spadały dochody wyżej wymienionych. I nie wyprze ich "zły" inwestor, ale np druk 3D. Oczywiście spowoduje to powstanie nowych zawodów - ale umiejętności wymagane do jego wykonywania będą większe i nadal będą to zawody "niskiego poziomu". Pomimo tego że jeszcze 10 - 15 lat wcześniej były to zawody prestiżowe. Popatrz na programistów HTML - 15 lat temu w epoce docCom można było z tego nieźle żyć - teraz dzieciaki w Gimnazjum uczą się jak tworzyć strony WWW. Niestety nie da się zawrócić rzeki. Teoretycznie istnieje nadzieja że stare się wróci - jeżeli ludzkość nie rozwiąże problemów energetcznych zanim wyczerpią się złoża ropy. Wtedy do rolnictwa bedzie potrzeba setek jeżeli nie tysięcy ludzi aby ręcznie robili to co teraz załatwiają traktory/kombajny/herbicydy/pestycydy i cała otoczka nowoczesnego rolnictwa. Ale wtedy też to nie będzie wspaniale płatne zajęcie. |
#57 1 na 1 | Domeru (533 punktów) | Odp: Dochód kapitałowy - czy to pasożytnictwo społeczne? | > >Pisząc to do ciebie pracuje.> Pisząc to do Rafała, nie pracujesz! Piszesz do Rafała!Chyba, że pracuje w wydziale propagandy, co by zresztą wiele wyjaśniało... |
krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Dochód kapitałowy - czy to pasożytnictwo społeczne? | Powinieneś byl napisać wykrzyknik z duzej. |
#59 1 na 1 krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Dochód kapitałowy - czy to pasożytnictwo społeczne? | Zgadza sie! Obwieszczam światu, ze przyczyną kryzysu ekonomicznego i silnych napięć spolecznych jest nadmierna koncentracjakkapitału, choc świat nie jest gotów te informacje przyjąć do wiadomosci i propaguje ograniczenie zdolnosci koncentracji kapitału jako wartość społeczna i dla wspolnego dobra. Opor przed zmianą jest jednak jak zawsze totalny. To jest zresztą czysta matematyka. Mozna sobie dosłownie wyliczyć, ze w warunkach silnej koncentracji kapitału gospodarka zwyczajnie zdycha. |
jamci (4752 punktów) (zablokowany) | Odp: Dochód kapitałowy - czy to pasożytnictwo społeczne? | Że też ci się chce tak karmić... |
1 2 3 4 5 6 7 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|