 |
Chciwość - podstawowy motyw człowieka Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 08-05-2015 01:22 | krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Chciwość - podstawowy motyw człowieka 0 na 6 | Za wiki: Chciwość (łac. avaritia) – jeden z siedmiu grzechów głównych, wymienianym jako drugi w kolejności. W średniowiecznej literaturze, w podręcznikach Ars moriendi, avaritia pojawia się często jako największy grzech człowieka w czasie sądu nad nim. Pojęcie to nabiera tu specyficznego znaczenia, ociera się o chęć hedonistycznego, natychmiastowego użycia bogactw. Jak pisze Philippe Ariès w swojej książce Człowiek i śmierć avaritia tak pojmowana zanika wraz z rozwojem kapitalizmu, gromadzenia dóbr i oszczędności oraz racjonalnego ich wykorzystywania.
W nowożytności średniowieczu, w starożytności a nawet w prehistorii homo sapiens miał i nadal ma świadomość właściwości bogactw i konsekwencji ich użycia. Homo sapiens pojmuje bogactwo jako władzę w stadzie i z tego powodu pragnie go, pragnie dominować nad innymi.
Chciwość to dążenie człowieka do władzy nad innymi ludźmi.
Z powodu chciwości człowiek zdolny jest do wszystkiego i przekroczy każdą granicę. Chciwość funkcjonuje na każdym poziomie stosunków społecznych i przyjmuje postać pragnienia dominacji nad jednym człowiekiem, na dziesięcioma ludźmi, setką, tysiącem, milionami.
Rozkład bogactwa wśród ludzi tworzy wśród nas strukturę hierarchiczną i jest źródłem społeczeństwa. Hierarchia jest warunkiem koniecznym dla zaistnienia społeczeństwa a bez niej społeczeństwo nie może powstać. Kapitał to podstawowa hierarchia społeczna. Prawo i religia częściowo uzupełniają go częściowo kwestionują pozostając z nim nierzadko w sprzeczności.
My wszyscy ludzie pragniemy dominacji w społeczeństwie lecz tylko niektórzy dominują. Możliwość dążenia do dominacji i perspektywa jej zdobycia potężnie motywuje nas do współdziałania.
Istniał już system, który wykluczał możliwość gromadzenia bogactw i opierał hierarchię społeczną na prawie. Okazało się, iż taka sytuacja odbiera wszystkim ludziom motywację do współpracy i wywołuje wzajemną agresję. Skutkiem tych doświadczeń uznaje się powszechnie budowanie systemów uniemożliwiających ludziom bogacenie się za społeczne zło.
Współcześnie mamy taką sytuację, iż możliwość bogacenia się jest uznawana za wartość. Jednocześnie prawo i religia stają w sprzeczności z tą wartością, prawo nakładając przymusowe podatki a religia nakłaniając do dzielenia się własnym bogactwem.
Stawiam więc pytania. Czy chciwość jest dobra czy jest zła?
Dobra bo zapewnia nam hierarchię a zatem tworzy społeczeństwo? Zła bo jest źródłem dominacji i wyzysku jednych przez drugich?
---------------------------------- Pytania o dobro i zło kierowane do ludzi, z których każdy pojmuje je odmiennie, są pytaniem o to, "czego ty chcesz człowieku?", "czego potrzebujesz?" | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..#16 1 na 1 | farmer (22440 punktów) | Odp: Chciwość - podstawowy motyw człowieka |
>Czy chciwość jest dobra czy jest zła?
Zazwyczaj jakiś typ potrzebuje mnie do realizacji swoich celów. Mam w du.e czy to chciwość czy zemsta na żonie a może chce więcej złota.
Może to dobre a może złe. Koszenie leszczy z kasy jest złe?
Powiedz mi jaka marża jest uczciwa. 30%? 20% a może 70%?
|
#17 -1 na 3 krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Chciwość - podstawowy motyw człowieka | Cytat: Takie sa konsekwencje dzisiejszych zasad, ktorych ty chcesz bronic zeby biedy emeryt nie stracil swojego domu za 500.000 zl. Domu ktorego inni potrzebują przez co jego wartość jest taka wysoka. Ty uwazasz, ze biednemu emerytowi należy się ten dom. Ja tak nie uważam.
Warto tutaj przypomnieć, że chodzi tutaj o dom o wartości 360 miesięcznych wynagrodzeń młodego człowieka, pracującego w oparciu o śmieciówkę w specjalnej strefie ekonomicznej stworzonej dla zachodniego kapitału, czyli o wynagrodzenie za 30 lat pracy o ile młody człowiek nie je, nie pije, nie mieszka, nie ubiera się, nie ogrzewa, nie myje a jedynie pracuje. Warto jeszcze przypomnieć, że chodzi tu taj o dom wybudowany cudzymi rękami choć akurat szarley uznaje, że doglądanie budowy to budowanie domu i że skoro patrzył na ręce robotników, to znaczy że sam zbudował. Ale nie o to tu chodzi przecież, chodzi o coś innego. Szarley rozumie doskonale, że w moich postulatach idzie o prawdziwy kapitał, chodzi o środki produkcji będące w posiadaniu wielkich koncernów i ich małych grupek właścicieli lecz z uporem maniaka koncentruje uwagę wszystkich na biednym emerycie będącym w posiadaniu domu za 500.000zł i uzyskującym 1400zł emerytury. Najsmutniejsze, że to zafałszowanie pochodzi od człowieka, współtwórcy systemu, w którym dla przykładu 2 starsze osoby, ze starczą demencją i w jednakowym stanie pomimo jednakowych potrzeb uzyskują od społeczeństwa odmienne świadczenia, i jedna żyje dobrze a druga źle, choć obie osoby nie mają już pojęcia z czego taka różnica może wynikać. To zniekształcenie pochodzi od człowieka, który promuje zwiększenie świadczeń społeczeństwa wyłącznie dla młodzieży uzdolnionej, aby ta uzdolniona młodzież dzięki zwiększonej pomocy społeczeństwa, ukierunkowanej na nią, uzyskała tak wielką przewagę nad młodzieżą niezdolną ażeby schemat podziału społeczeństwa na PANÓW i psy przelał się na kolejne pokolenia. Będzie przy tym wpierał fałszywie iż chodzi o rozwój wszystkich i o ogólny dobrobyt. > Cytat:Każdy właściciel jest władcą w przestrzeni swojej własności. Na tym własność polega. 1.000.000 emerytów z domami i miejsca na mój dom już nie ma, Właśnie. Dzielimy się wszystkim i w takich sposób, żeby każdemu chciało się współdziałać. Nie ma mowy o równym podziale, kiedy jeden zaiwania od rana do nocy a drugi zbija bąki na kanapie ale nie ma też mowy o prawie krwi do posiadania i czerpania korzyści z bycia właścicielem. Zyski kapitałowe muszą zniknąć z powierzchni ziemi. Dochód osiąga się wyłącznie świadcząc innym. Cytat:W moim modelu nie ma przymusów takich jak alimenty bo choćbyś chciał to nie dasz rady dobrać się do cudzej kasy Zgadza się albowiem pieniądz należy traktować wyłącznie jako system wyboru przywódcy a samą gotówkę jako głosy, które można komuś oddać. Pieniądz to sposób tworzenia hierarchii społecznej a każdy przymus w systemie pieniężnym to naruszenie istoty pieniądza, to zafałszowanie, to budowana niekorzystnej społecznie hierarchii. I bez moich postulatów pieniądz, którego nikt palcem nie może tknąć prócz właściciela pokona współczesną walutę. Bitcoin taki jest i pokona współczesną walutę to tylko kwestia czasu. Będzie to samo co z internetem. Początkowo nikt nie potrzebował teraz nikt bez internetu nie potrafiłby już żyć. Cytat:a więc wyjścia masz 3: 1. Zignorować samotną matkę z dziećmi, niech przeżywają dramat na oczach wszystkich, a ich cierpienie niech stanie się dla wszystkich przykładem, żeby nie mieć przypadkiem dzieci. Zgodnie z zasadą - wola społeczeństwa jest prawem. Lepiej jest wprost i otwarcie wyrazić - mam cię gdzieś i zdychaj, niż wyrażać fałszywe i małe treści o cyklach koniunkturalnych, automatyzacji i innych bzdetach w uzasadnieniu wykluczenia całej masy ludzi ze społeczeństwa i skazaniu ich na śmietnik. Zmówione cwaniaki wyszkolili się we wpajaniu, iż tak musi być i już, że jeśli nie dajesz rady to z pewnością jesteś czymś gorszym od reszty. > Ma Pan rację. chciwość nie ma granicMasz rację jestem chciwy. Chcę żywności, chcę domu, chcę urlopu, chcę bezpieczeństwa, chcę dostępu do lekarza, ale nade wszystko chce poczucia więzi z innymi ludźmi. Nie chcę innych ludzi już dłużej nienawidzić. Społeczeństwo wykiwało mnie, oszukało, wykorzystało i próbuje zniszczyć. Próbuje temu zapobiec. Próbuję zmienić społeczeństwo w obronie własnej. Jestem chciwy. Chcę innego życia. |
krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Chciwość - podstawowy motyw człowieka | > Koszenie leszczy z kasy jest złe?> Powiedz mi jaka marża jest uczciwa. 30%? 20% a może 70%?A chowanie świń w klatkach o szerokości 60cm, w taki sposób że mogą jedynie stanąć na nogach lub położyć się, po to żeby ich depresyjne życie zakończyć strzałem w łeb jest dobre czy złe? Bo wiesz, może nie ma żadnych granic pomiędzy złem a dobrem a respekt należy się tylko tym, którzy realnie ci zagrażają lub mogą stać się źródłem korzyści? Ale w gruncie rzeczy masz rację. Koszenie leszczy z kasy może być dobre o ile nie działa żaden przymus a leszcze zawsze samodzielnie i dobrowolnie przelewają swoją kasę na twój rachunek. Takie koszenie leszczy jest nawet bardzo dobre. Dopóki jednak istnieje przymus państwowy a urzędas z banksterem będą mogą dobrać się do twojej kasy jakby ich była i zrobić z nią co chcą, to koszenie leszczy z kasy jest złe, jest bardzo złe. |
#19 1 na 1 krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Chciwość - podstawowy motyw człowieka | > A czy kolor czerwony jest dobry czy zły?  > A zielony? )))> Na formum Racjonaliste moglibyśmy racjonalniej dyskutować... Ten wątek bym przeniósł do bardziej religijnych stron.A pamiętasz jeszcze, że rozmawiamy o chciwości, najcięższym grzechu wg chrześcijaństwa i powszechnie uznanej za negatywną cechę człowieka? Nie udawaj Greka tylko odpowiedz czy wg ciebie to pozytywna człowieka czy negatywna. Wiem, że to głupie pytanie bo sugeruje, że człowiek zdolny jest do czynienia tego czego nie chce a to przecież nieprawda. Chciwość, jako dążenie do zaspokojenia własnych potrzeb, nie może być zła. |
#20 1 na 1 | DyktaFon (9281 punktów) | Odp: Chciwość - podstawowy motyw człowieka | > >A czy kolor czerwony jest dobry czy zły?  > >A zielony? )))> >Na formum Racjonaliste moglibyśmy racjonalniej dyskutować... Ten wątek bym przeniósł do bardziej religijnych stron.> A pamiętasz jeszcze, że rozmawiamy o chciwości, najcięższym grzechu wg chrześcijaństwa i powszechnie uznanej za negatywną cechę człowieka? Nie udawaj Greka tylko odpowiedz czy wg ciebie to pozytywna człowieka czy negatywna.> Wiem, że to głupie pytanie bo sugeruje, że człowiek zdolny jest do czynienia tego czego nie chce a to przecież nieprawda.> Chciwość, jako dążenie do zaspokojenia własnych potrzeb, nie może być zła.Słowo "chciwość" jest negatywna z definicji słowa... więc o czym tu rozprawiać? A jeśli mówimy o cesze człowieka, to już zależy  Bo zamiennikami tego słowa mogą być "zaradny", "pracowity", "mądry", "zapobiegliwy" - to negatywne cechy, czy pozytywne?  Zależy... jak mój sąsiad będzie zaradny i zapobiegliwy, to dla mnie mogą to być cechy negatywne (bo coś na tym stracę). A już używanie słów "dobry" "zły" to tak komplikuje cały dyskurs, że lepiej naprawdę przenieść go na jakieś forum katolickie, bo tam przynajmniej ksiądz proboszcz (lub papież) będą mieli ostatnie i niepodważalne stanowisko  |
#21 1 na 1 krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Chciwość - podstawowy motyw człowieka | > A już używanie słów "dobry" "zły" to tak komplikuje cały dyskurs, że lepiej naprawdę przenieść go na jakieś forum katolickie, bo tam przynajmniej ksiądz proboszcz (lub papież) będą mieli ostatnie i niepodważalne stanowisko  Dobry, zły stosujemy w połączeniu z takimi pojęciami jak: rozwiązanie, sposób, droga, pogoda, określenie, związek, wpływ, widok, samochód ... itd i co powinienem używać tych pojęć jedynie w kościele? Obowiązujące PRAWO jest rzekomo wynikiem podziału na uniwersalnie DOBRY i uniwersalnie ZŁY i nie pochodzi ono od bożka Dziadka Mroza lecz ssane jest z palca przez naznaczonych na prawodawców. Ci naznaczeni nieustannie posługują się pojęciami dobry/zły a z religią mają tyle wspólnego co ja z mercedesami, choć sami udają, że mają i że będą sądzeni przed ich wiecznym życiem. |
krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Chciwość - podstawowy motyw człowieka | Wykorzystam ten wątek jeszcze do innego pytania.
Wiemy, że homo sapiens a także wiele innych gatunków zwierząt znaczy swój teren w ostrzeżeniu przed własną agresją a w razie pojawienia się obcego na horyzoncie, mimo ostrzeżeń, właściciele zaniepokojeni agresywnie atakują.
Często na ogrodzeniach, które ciężko pokonać ażeby znaleźć się na prywatnym terenie, widujemy tabliczki "UWAGA ZŁY PIES".
Chciałbym na poważnie zapytać, poważnie jak i poważne są tabliczki ostrzegawcze o pasach, które mają wywoływać lęk, w jakim sensie ten PIES jest ZŁY?
Czy chodzi tu o zło w pojęciu właściciela terenu? Czy o zło w sensie dobra wspólnego? Czy o zło uniwersalne? Czy o zło jakie wyrządzi właściciel terenu obcemu jeśli ten naruszy jego własność?
Czy widać już może, że kapitał to podstawowa część kultury homo sapiens będąca rozwinięciem pierwotnych, zwierzęcych instynktów? |
#23 3 na 3 | szarley (54913 punktów) | Odp: Chciwość - podstawowy motyw człowieka | > Cytat: >Takie sa konsekwencje dzisiejszych zasad, ktorych ty chcesz bronic zeby biedy emeryt nie stracil swojego domu za 500.000 zl. Domu ktorego inni potrzebują przez co jego wartość jest taka wysoka. Ty uwazasz, ze biednemu emerytowi należy się ten dom. Ja tak nie uważam.
> Warto tutaj przypomnieć, że chodzi tutaj o dom o wartości 360 miesięcznych wynagrodzeń młodego człowieka,Dom, na który emeryt uczciwie zarobił, to nie jego wina, że są śmeiciówki Kwintesencją Twojej wypowiedzi jest to: Cytat:Ty uwazasz, ze biednemu emerytowi należy się ten dom. Ja tak nie uważam. > szarley uznaje, że doglądanie budowy to budowanie domu i że skoro patrzył na ręce robotników, to znaczy że sam zbudował.Znów wiesz o mnie coś czego sam nie wiem? > Najsmutniejsze, że to zafałszowanie pochodzi od człowieka, współtwórcy systemu,Znów wiesz o mnie coś czego sam nie wiem? > To zniekształcenie pochodzi od człowieka, który promuje zwiększenie świadczeń społeczeństwa wyłącznie dla młodzieży uzdolnionej, aby ta uzdolniona młodzież dzięki zwiększonej pomocy społeczeństwa, ukierunkowanej na nią, uzyskała tak wielką przewagę nad młodzieżą niezdolną ażeby schemat podziału społeczeństwa na PANÓW i psy przelał się na kolejne pokolenia. Będzie przy tym wpierał fałszywie iż chodzi o rozwój wszystkich i o ogólny dobrobyt.Jeśli młody, zdolny człowiek z biednej rodziny ma szansę ukończyć studia medyczne, to to buduje ogólny dobrobyt > > Cytat:Każdy właściciel jest władcą w przestrzeni swojej własności. Na tym własność polega. 1.000.000 emerytów z domami i miejsca na mój dom już nie ma, > Właśnie. Dzielimy się wszystkim i w takich sposób, żeby każdemu chciało się współdziałać.Ty postulujesz zabrać domy emerytom, żeby postawić swój > Cytat:W moim modelu nie ma przymusów takich jak alimenty bo choćbyś chciał to nie dasz rady dobrać się do cudzej kasy > Zgadza się albowiem pieniądz należy traktować wyłącznie jako system wyboru przywódcy a samą gotówkę jako głosy, które można komuś oddać.Bez komentarza. Ciesz się, że Anna Salman nie czyta Twoich bredni o alimentach lub je ignoruje > Cytat:a więc wyjścia masz 3: 1. Zignorować samotną matkę z dziećmi, niech przeżywają dramat na oczach wszystkich, a ich cierpienie niech stanie się dla wszystkich przykładem, żeby nie mieć przypadkiem dzieci. > Zgodnie z zasadą - wola społeczeństwa jest prawem.> Lepiej jest wprost i otwarcie wyrazić - mam cię gdzieś i zdychaj, niż wyrażać fałszywe i małe treści o cyklach koniunkturalnych, automatyzacji i innych bzdetach w uzasadnieniu wykluczenia całej masy ludzi ze społeczeństwa i skazaniu ich na śmietnik.Taaaa. Czyli jestem hipokrytą domagając się państwowej egzekucji alimentów, a Ty uczciwie mówisz, że Cytat:Zignorować samotną matkę z dziećmi, niech przeżywają dramat na oczach wszystkich, a ich cierpienie niech stanie się dla wszystkich przykładem, żeby nie mieć przypadkiem dzieci. Nie wątpię w Twoją szczerość > >Ma Pan rację. chciwość nie ma granic> Masz rację jestem chciwy. Chcę żywności, chcę domu, chcę urlopu, chcę bezpieczeństwa, chcę dostępu do lekarza, ale nade wszystko chce poczucia więzi z innymi ludźmi.W tym celu społeczeństwa, także niemieckie w którym żyjesz zbudowały instytucje z których korzystasz (osłony socjalne, płaca minimalna, Kindergeld) a Tobie to jest mało i chcesz polskiemu emerytowi zabrać dom, a samotnej matce prawo do alimentów bo głośno krzyczysz kłamstwa o swoim niewolnictwie. > Nie chcę innych ludzi już dłużej nienawidzić.> Społeczeństwo wykiwało mnie, oszukało, wykorzystało i próbuje zniszczyć.Płacąc minimum 8,5 Ero za godzinę, i dodatek na dzieci w wysokości większej niż pensja większości polskich robotników > Jestem chciwy. Chcę innego życia.Tak, kosztem innych. |
#24 1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Chciwość - podstawowy motyw człowieka |
> 1. Kazdy człowiek dziala z powodu chciwości...> 2. Kazde społeczeństwo oparte na chciwości [...] jest silniejsze...Co kieruje każdym człowiekiem, to dotyczy wszystkich ludzi, więc wszystkimi ludźmi kieruje chciwość, a zatem chciwe musi być każde społeczeństwo.
Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem. |
krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Chciwość - podstawowy motyw człowieka | > >1. Kazdy człowiek dziala z powodu chciwości...> >2. Kazde społeczeństwo oparte na chciwości [...] jest silniejsze...> Co kieruje każdym człowiekiem, to dotyczy wszystkich ludzi, więc wszystkimi ludźmi kieruje chciwość, a zatem chciwe musi być każde społeczeństwo.> Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem.Społeczeństwa sa poteznie chciwe przez co budowanie rakiet czy czolgow do niszczenia ludzi, zasiekow czy dronow do uszczelnienia granic czy systemów kar za wyrażenie tajonej prawdy potrafią uznac za DOBRO. |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Chciwość - podstawowy motyw człowieka |
> Słowo "chciwość" jest negatywna z definicji słowa... więc o czym tu rozprawiać?Rozprawiać można o tym, czy słusznie gadasz. Bo jeśli chciwość jest tylko "pragnieniem posiadania", a w samym pragnieniu na zło miejsca nie ma, jako że pragnienia nie zależą od woli, to chciwość nie tylko nie może być złą, ale w ogóle nie podlega ocenie etycznej. > jak mój sąsiad będzie zaradny i zapobiegliwy, to dla mnie mogą to być cechy negatywne (bo coś na tym stracę)Ale dlatego stracisz, że sąsiad był w czymś od Ciebie LEPSZY. > A już używanie słów "dobry" "zły" to tak komplikuje cały dyskurs, że lepiej..."Lepiej" to wyższy stopień "dobrze", więc może nie komplikuj 2? 
Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem. |
| farmer (22440 punktów) | Odp: Chciwość - podstawowy motyw człowieka | > >Koszenie leszczy z kasy jest złe?> >Powiedz mi jaka marża jest uczciwa. 30%? 20% a może 70%?> A chowanie świń w klatkach o szerokości 60cm,A szynka jest dobra z nich? > Bo wiesz, może nie ma żadnych granic pomiędzy złem a dobrem a respekt należy się tylko tym, którzy realnie ci zagrażają lub mogą stać się źródłem korzyści?PO TO PŁACĘ PODATKI ŻEBY PAŃSTWO CHRONIŁO SŁABYCH. Nie zgadzam się na marnotrawienie moich pieniędzy i złe zarządzanie. Tak samo jak nie zgadzam się jak mechanik "krzyknie" sobie 1000 zeta za wymianę oleju. > Ale w gruncie rzeczy masz rację. Koszenie leszczy z kasy może być dobre o ile nie działa żaden przymus a leszcze zawsze samodzielnie i dobrowolnie przelewają swoją kasę na twój rachunek. Takie koszenie leszczy jest nawet bardzo dobre.To ile tej marży. Bo nie wiem czy "wydymałbyś" leszcza czy zlitował się? > Dopóki jednak istnieje przymus państwowy a urzędas z banksterem będą mogą dobrać się do twojej kasy jakby ich była i zrobić z nią co chcą, to koszenie leszczy z kasy jest złe, jest bardzo złe.Nie czuję tego piętna. Ale wiem że banda cwaniaków potrafi zassać ogromne pieniądze z budżetu które ludzie dali do dyspozycji. W tym roku miałem drugą już i na szczęście ostatnią przeprawę komunijną. Jako jedyny nie dałem całej kasy na oprawę komunijną. Śmiem twierdzić że gdyby ktoś powiedział 500 od łebka to by tyle ludzie dali. Zaproponowałem że dam całą kwotę pod warunkiem że otrzyma je biedne dziecko. Ni h.a że tak powiem. Ma być taniec z gwiazdami i szoł a nie bidowanie. Tak samo idą miliardy na kościół i tak samo wygląda ten przymus. Część pieniędzy idzie na tzw. prze..e i tyle. Nie jest i nie będzie to "maszyna" o wydajności 100%. |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Chciwość - podstawowy motyw człowieka |
> Bogactwa gromadzi się zwykle dla poczucia bezpieczeństwa (popartego rozumnym planowaniem).Rozumnie jest dla bezpieczeństwa zaplanować pełnię władzy.  > mniej zapobiegliwi zarzucają bogatszym chęć dominacji i chciwość, podczas gdy sami 'zasypiali gruszki w popiele'W rywalizacji nieuchronnie ktoś jest ostatni, więc czemu właśnie ostatniego za tę nieuchronność winić? A nie pierwszego, który do porażki ostatniego walnie się przykładał? 
Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem. |
#29 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Chciwość - podstawowy motyw człowieka | . > Nie zgadzam się z tym poglądem w żadnej jego części.Po co pisać o oczywistościach. Natomiast własne poglądy należy racjonalnie uzasadnić merytorycznie, tak aby przekonać czytelników. > - bez hierarchii społeczeństwo nie istnieje. Społeczeństwo - podstawowe pojęcie socjologiczne, jednakże niejednoznacznie definiowane. Terminem tym tradycyjnie ujmuje się dużą zbiorowość społeczną, zamieszkującą dane terytorium, posiadające wspólną kulturę, wspólną tożsamość oraz sieć wzajemnych stosunków społecznych. Społeczeństwo ponadto posiada własne instytucje pozwalające mu na funkcjonowanie oraz formę organizacyjną w postaci państwa, plemienia czy narodu.Może warto zacząć od Elementarnych pojęć socjologii Jana Szczepańskiego. > To hierarchia jest źródłem społeczeństwa, zrodlem współdziałania ludzi.www.racjon(*)m.php/z,0/d,1/s,509829#w510004> Kto atakuje hierarchię ten zmierza do rozpadu społeczeństwa.Takie wezwania są dobre dla "baranków bożych", którym pastuch jest koniecznym. www.nonpos(*)Leon_XIII/rerum_novarum/II.php> Hierarchia jest konieczna a zatem i dobra.Ani konieczna, ani dobra, natomiast powszechnie występująca. > - chciwość jest dobra i porządna, potrzeba jej tylko stworzyć warunki do uwolnienia się bez dzialan na szkodę drugiego człowieka.Zamknij szaleńca w klatce (tu prawa), a będzie społeczeństwu służył? Moim zdaniem to bzdura. Natomiast trzeba pokazywać, że chciwość jest ogranicza intelektualnie i zupełnie nikomu nie daje szczęścia, a nawet prowadzi do nieszcześć. Oczywiście, że to chciwców nie zlikwiduje, gdyż to choroba alkoholizmowi podobna, ale zmniejszy ich akceptację społeczną. > Chciwość jest napędem społeczeństwa, źródłem osiągnięć i poczucia szczęścia. Potrzeba pozwolic ludziom byc chciwym, potrzeba pozwolić ludziom rywalizować i walczyć o wladze ale walka ta nie moze pogarszac sytuacji innych ludzi.Tak, została już dobrze przetestowana. Na przykład w Ameryce Południowej: www.racjon(*)m.php/z,0/d,8/s,543847#w544426Nie widzę, żadnych powodów do tego abyśmy mieli się zgadzać. Ja chciwym, to tylko na wiedzę byłem. www.racjon(*)m.php/z,0/d,3/s,590321#w591767@@@ . |
#30 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Chciwość - podstawowy motyw człowieka | . > Ma Pan rację. chciwość nie ma granicwww.racjon(*)m.php/s,664981/z,0/d,1#w665100"Czemuś głupi bom biedny, a czemuś biednym bom głupim". Ja tylko nie potrafię zrozumieć czemu biedni działają wbrew swoim interesom i głosują na tych, którzy ich interesów zupełnie nie reprezentują. Pozdrawiam. @@@ . |
1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|