Racjonalista - Strona głównaDo treści
Siła religii, a 'poczucie sensu'

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
27-10-2015 17:41Rainard (321 punktów)Siła religii, a 'poczucie sensu'
Ocena 3 na 3
Witam. Ostatnio zaczęło zastanawiać mnie, skąd na religię, mówiąc brzydko, tak wielki popyt. Dlaczego, pomimo częstej głupoty samych doktryn, głoszenia fałszywych wyobrażeń na świat, jawnych nadużyć ze strony religijnych instytucji, zła przez nie czynionego, ogólnodostępnej wiedzy historycznej, która pokazuje jak często było to po prostu narzędzie władzy, manipulacji i wyciskania kasy ze społeczeństwa, wszystko to ma się tak dobrze? Jak to jest, że religia ciągle zajmuje uprzywilejowane miejsce, a naukę czy filozofię traktuje się często jako chłodne i nieludzkie? Jakbyśmy niczego nie nauczyli się z historii. Nie chcę oczywiście 'jechać' w tym momencie po religii (no dobra, nie oszukujmy się... ), ale przyjrzeć bliżej przyczynom wiary oraz wyżej wspomnianego dystansu do nauki czy filozofii. Tyle tytułem wstępu.

A teraz małe wyjaśnienie. Często spotykam się ze stwierdzeniami, głównie ze strony 'zdystansowanych' wierzących (tj. wierzących, ale 'wątpiących', ci fanatyczni od razu podczas rozmowy odsyłają cię do Piekła na wieczne potępienie ) typu: "Jak to jest, że w ogóle występuje na świecie coś takiego jak 'cud życia'? Jak to jest, że ludzie się rodzą? Tak, tak, wiem, że to wszystko jest opisane i zbadane, nauka to wyjaśnia, ale jak to w ogóle jest, że żyjemy? Jak to jest, że w ogóle Wrzechświat istnieje? To wszystko nie może być takie bezcelowe, musi być jakiś sens, jak niby możemy się rodzić tylko po to, żeby umrzeć? Musi być jakiś cel. Musi być Bóg".

Ten przykład pokazuje dziwną tendencje u ludzi do 'poczucia sensu'. Dla wielu osób musi istnieć tzw. 'większy sens', 'jakiś cel'. Religie potrafią to doskonale wykorzystać i tu pojawia się Bóg, niebo, nieśmiertelna dusza, reinkarnacja i inne dziwne twory. Dają proste, satysfakcjonujące i akceptowalne odpowiedzi na pytania bardzo trudne, których rzeczywiste odpowiedzi są przeważnie niemożliwe do zaakceptowania przez większość ludzi. Zastanawia mnie więc czy właśnie to (poza indoktrynacją) nie jest głównym motorem religii - dawanie prostych odpowiedzi, poczucia wyjątkowości, łagodzenie lęków egzystencjalnych oraz strachu przed nieznanym?
Mam też w związku z tym kilka pytań:

Jakie procesy psychologiczne stoją za 'poczuciem sensu', wiarą we własną wyjątkowość, wyjątkowość życia oraz 'wyższy cel' wszystkiego?

Skąd bierze się ta antropomorfizacja rzeczywistości, skąd przekonanie, że wszystko musi mieć 'cel' i stwórcę, skąd to dziwne u ludzi wierzących porównywanie rzeczywistości do przedmiotów stworzonych przez człowieka (np. argumenty kreacjonistów)?

Jak to jest, że np. ja, jako ateista, potrafiłem zaakceptować własną bezcelowość, brak Boga-opiekuna, sensu, życia po śmierci, itd. i jednocześnie cieszyć się życiem, przemijaniem, jako jedyną rzeczą jaką mam (a którą stracę), a spora część ludzi nie potrafi sobie choćby wyobrazić, jak można tak myśleć? To mi czegoś brak czy może innym?

Dlaczego naukę traktuje się często jako zimną, nieludzką? Dlaczego, mimo iż najlepiej opisuje rzeczywistość, ludzie (często bardzo inteligentni) wolą obstawać przy religijnych wersjach, zamiast spróbować szukać tego 'sensu' w oparciu o naukę (za sens można uznać chociażby życie samo w sobie - korzystanie, 'odczuwanie' życia; traktowanie go jak koneser traktuje wino - ilość łyków jest niewielka, dlatego każdy należy smakować najmocniej jak się da)?

Dlaczego o religii mówi się, że 'daje sens', a nigdy nie słyszałem jeszcze, żeby ktoś tak pozytywnie, jak o wszelkich wiarach, mówił o ideach różnych filozofów na temat tego 'jak żyć' ('Królestwo Niebieskie' jest modne jak cholera, a o "Nie należy bać się śmierci, bo kiedy żyjemy śmierci nie ma, a kiedy przychodzi - nie ma nas" to mówią chyba tylko uczniowie gimnazjum przed sprawdzianem z antyku )?

Czy tak częstą niechęć do ateistów ze strony wierzących można wytłumaczyć właśnie tym, iż pokazujemy, że wcale 'wyższego sensu' ani 'celu' być nie musi?

Może raczej dość jałowe te moje wywody, ale jestem ciekaw Waszych opinii.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej..
Drobner (19539 punktów)Odp: Siła religii, a 'poczucie sensu'
W odpowiedzi Zielony Tygrys
>>>Drobner trunkowy globtroter
>>Kurde! I jak ja mam się tu ... podpisać?
>>†††, globtrotuar...
> A po co te krzyżyki?

Trzy krzyżyki - podpis niepiśmiennego drzewiej.

Drobner, analfabetagammadelta...

#107
30-10-2015 20:33
 Ocena 2 na 4
farmer (22440 punktów)Odp: Siła religii, a 'poczucie sensu'
W odpowiedzi Brzostowski

>Ignoruję ideologicznych antyklerykałów w przeciwieństwie do normalnych antyklerykałów i ateistów. Ideologiczni są szkodliwi dla racjonalizmu i ateizmu. Dlatego nie karmię troli i nie rozpowszechniam ideologicznych idiotyzmów.

Kraków. Kuria podnosi czynsz w przedszkolu do 5 tys. zł. "Nie będziemy wynajmować za złotówkę"


wiadomosci(*).html?lokale=local#BoxNewsLink

To z Twojego ogródka takie kwiatki.

#108
30-10-2015 20:46
 Ocena 1 na 1
Zielony Tygrys (4780 punktów)
(zablokowany)
Odp: Siła religii, a 'poczucie sensu'
W odpowiedzi farmer
> Kraków. Kuria podnosi czynsz w przedszkolu do 5 tys. zł. "Nie będziemy wynajmować za złotówkę"
>
wiadomosci(*).html?lokale=local#BoxNewsLink
>To z Twojego ogródka takie kwiatki.

Taaa...a ile kościół płaci szkołom czy szpitalom za korzystanie z sal i mediów? Goopio pytam

#109
30-10-2015 21:02
 0 na 2
farmer (22440 punktów)Odp: Siła religii, a 'poczucie sensu'
W odpowiedzi Zielony Tygrys
>> Kraków. Kuria podnosi czynsz w przedszkolu do 5 tys. zł. "Nie będziemy wynajmować za złotówkę"
>>
wiadomosci(*).html?lokale=local#BoxNewsLink
>>To z Twojego ogródka takie kwiatki.
>Taaa...a ile kościół płaci szkołom czy szpitalom za korzystanie z sal i mediów? Goopio pytam

Cena rynkowa?


#110
30-10-2015 21:07
 Ocena 1 na 1
Zielony Tygrys (4780 punktów)
(zablokowany)
Odp: Siła religii, a 'poczucie sensu'
W odpowiedzi farmer
>>Taaa...a ile kościół płaci szkołom czy szpitalom za korzystanie z sal i mediów? Goopio pytam
>Cena rynkowa?
>
Gdzie ten rynek gdzie za darmo dają i jeszcze dopłacają???

#111
30-10-2015 21:39
 Ocena-1 na 1
farmer (22440 punktów)Odp: Siła religii, a 'poczucie sensu'
W odpowiedzi Zielony Tygrys
>>>Taaa...a ile kościół płaci szkołom czy szpitalom za korzystanie z sal i mediów? Goopio pytam
>>Cena rynkowa?
>>
>Gdzie ten rynek gdzie za darmo dają i jeszcze dopłacają???

Silna pozycja negocjacyjna. To duży "developer"

#112
30-10-2015 22:47
 Ocena 2 na 2
Quetzalcoatl (2779 punktów)
(zablokowany)
Odp: Siła religii, a 'poczucie sensu'
W odpowiedzi Drobner
>Drobner, świecki smakosz dobrze wyrośniętych babek
Życzę udanej degustacji tych dwuznacznych łakoci.

#113
30-10-2015 22:48
 0 na 2
Duch Prawdy (14789 punktów)Odp: Siła religii, a 'poczucie sensu'
W odpowiedzi Rainard
>świadomy podmiot typu Bóg w oderwaniu od materii (którą ma rzekomo tworzyć) zdaje się być nonsensem.
Dla jednych zdaje się być nonsensem, dla innych nie:
dobrewiado(*)si-sie-do-innego-wszechswiata/


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#114
30-10-2015 22:54
 0 na 2
Duch Prawdy (14789 punktów)Odp: Siła religii, a 'poczucie sensu'
W odpowiedzi darkside
>>Wróciliśmy do punktu wyjścia: Czy świadomość stworzyła materię, czy materia stworzyła świadomość? i możemy się tak kręcić w kółko.
>Pierwszy człon twojego pytania jest zwyczajnie bezsensowny. Bo świadomość to materia (jej specyficzna funkcja). Nie ma materii, to nie ma świadomości. Niematerialne, ale świadome, myślące, zdaje się że jeszcze emocjonujące się (miłość) i tworzące to bezsens.
Dla Ciebie bezsens, dla dr Roberta Lanza sens:
dobrewiado(*)si-sie-do-innego-wszechswiata/

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#115
30-10-2015 22:57
 0 na 2
Duch Prawdy (14789 punktów)Odp: Siła religii, a 'poczucie sensu'
W odpowiedzi rafal73
>>Wyobrażam sobie Boga jako wieczną świadomość - na początku była Myśl, Myśl była u Boga i Bogiem była Myśl...
>Mysl na niematerialnym nosniku? Czy moze ta mysl byla tez niematerialna?
Możliwe, że świadomość nie potrzebuje materii żeby istnieć:
dobrewiado(*)si-sie-do-innego-wszechswiata/

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#116
31-10-2015 01:08
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)Odp: Siła religii, a 'poczucie sensu'
W odpowiedzi Quetzalcoatl
>>Drobner, świecki smakosz dobrze wyrośniętych babek
>Życzę udanej degustacji tych dwuznacznych łakoci.

Nadziewane - najlepsze!

Drobner, nie_na_żarty...

#117
31-10-2015 02:11
 Ocena 1 na 1
Quetzalcoatl (2779 punktów)
(zablokowany)
Odp: Siła religii, a 'poczucie sensu'
W odpowiedzi Drobner
>>>Drobner, świecki smakosz dobrze wyrośniętych babek
>>Życzę udanej degustacji tych dwuznacznych łakoci.
>Nadziewane - najlepsze!
Warto też pamiętać o lasce, na przykład - wanilii.

#118
31-10-2015 02:49
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)Odp: Siła religii, a 'poczucie sensu'
W odpowiedzi Quetzalcoatl
>>>>Drobner, świecki smakosz dobrze wyrośniętych babek
>>>Życzę udanej degustacji tych dwuznacznych łakoci.
>>Nadziewane - najlepsze!
>Warto też pamiętać o lasce, na przykład - wanilii.

Oczywiście! Tej - nigdy nie żałuję Ani nie oszczędzam!!!

I jeszcze dużo pieprzę!

Drobner Pietrz

PS.
Czas kończyć już tę wymianę przepisów. Dzięki!

Idę zająć się konsumpcją...

#119
31-10-2015 10:38
 Ocena 2 na 2
Zielony Tygrys (4780 punktów)
(zablokowany)
Odp: Siła religii, a 'poczucie sensu'
W odpowiedzi Drobner
>Oczywiście! Tej - nigdy nie żałuję Ani nie oszczędzam!!!

Najważniejsze, żeby Ania była Gruntownie zadowolona.

#120
31-10-2015 10:52
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)Odp: Siła religii, a 'poczucie sensu'
W odpowiedzi Lilly Amina
Catołek?

Niemożliwe!!!

Koty nie są aż tak głupie...

Spójrz np. na Tygrysę.

Drobner, też kacerz

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365