 |
Teizm, czy ateizm? Co jest lepsze? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 03-03-2016 22:21 | Piotr Płatos (42 punktów) | Teizm, czy ateizm? Co jest lepsze?
1 na 3 | Zostawiając kwestie: który światopogląd jest bardziej słuszny w dążeniu do prawdy, przeprowadzę refleksje nad tym co więcej warte dla ludzkości. Czyli na czym lepiej wyjdziemy jako gatunek.
A tak z ewolucyjnego punktu widzenia - po co jesteśmy religijni?
Bo ludzie "wytłukli" kiedyś niewiernych?
Prof. Jerzy Vetulani wyjaśnia: Religijność służy by zapewnić spójność grupy.
Zdaje się iż bardziej spójne społeczeństwo jest bardziej silne w walce o przetrwanie. Jakbyśmy byli bardziej podzieleni w sprawie uchodźców to prędzej by nas "zalali". A spójna grupa która jasno się im przeciwstawia jest skuteczniejszym obrońcą.
Czy mimo że ateistyczny światopogląd jest tym słuszniejszym(dla niektórych) dla jednostki nie jest on gorszy dla grupy?
A może wy znacie inne koncepcje wyjaśniające dlaczego jesteśmy religijni?
Ktoś może powiedzieć że religie można zastąpić inną ideologią. Ale czy będzie to tak chwytliwy towar dla ludzi jak religia? Na która jesteśmy przecież genetycznie predysponowani.
Ale żeby nie być jednostronnym dodam pewien cytat z pewnego filmu udostępnionego niedawno przez racjonalistę: "Jeśli grupa ma jeden światopogląd to łatwiej ją manipulować" | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..#91 4 na 4 | Sierota (349 punktów) | Odp: Teizm, czy ateizm? Co jest lepsze? | > Dążąc do tego byś mnie zrozumiał zobrazuje na wymyślonym przykładzie: Członek prymitywnego nie posiadającego religii społeczeństwa podczas śmierci klinicznej "spotkał się" ze znajomym - zmarłym. Inni którzy widzieli go "martwego" uwierzyli mu.> Proszę wytłumacz mi dlaczego mój wywód byłby nieracjonalny. Czy uważasz że urojenie nie może się przerodzić w wierzenie?Oczywiście, że z urojenia może powstać wierzenie. Tak właśnie ludzie tworzyli wszystkie wiary. Zgadzam się, racjonalnie wytłumaczyłeś, jak powstają różne wiary i religie. > |
| ZbyszekzWarszawy (299 punktów) | Odp: Teizm, czy ateizm? Co jest lepsze? - moc wiary |
> Oczywiście, że z urojenia może powstać wierzenie. Tak właśnie ludzie tworzyli wszystkie wiary. Zgadzam się, racjonalnie wytłumaczyłeś, jak powstają różne wiary i religie.Wiara nie powstaje z urojenia lecz z przekonania, jej siła tkwi w "modlitwie" ... modlitwa (medytacja) prowadzi do znalezienia "cudownego" rozwiązania a poprzez to do zaspokojenia potrzeby ... tak działa intuicja zwana też jasnowidzeniem.(17marzec2016-ZbyszekzWarszawy) |
#93 4 na 4 | Sierota (349 punktów) | Odp: Teizm, czy ateizm? Co jest lepsze? - noc wiary | > >Oczywiście, że z urojenia może powstać wierzenie. Tak właśnie ludzie tworzyli wszystkie wiary.> >Zgadzam się, racjonalnie wytłumaczyłeś, jak powstają różne wiary i religie.> Wiara nie powstaje z urojenia lecz z przekonania, ...Użytkownik Piotr Płatos pisał coś wręcz przeciwnego. > ... jej siła tkwi w "modlitwie" ... modlitwa (medytacja) prowadzi do ...Użytkownik Piotr Płatos nie pisał nic na temat modlitwy. > ... znalezienia "cudownego" rozwiązania a poprzez to do zaspokojenia potrzeby ...Użytkownik Piotr Płatos nie pisał nic na temat "cudownego" rozwiązania do zaspokojenia potrzeby. > ... tak działa intuicja zwana też jasnowidzeniem.Aha! Bo tak? > |
| ZbyszekzWarszawy (299 punktów) | Odp: Teizm, czy ateizm? Co jest lepsze? - moc wiary |
...>> Wiara nie powstaje z urojenia lecz z przekonania, jej siła tkwi w "modlitwie" ... modlitwa (medytacja) prowadzi do znalezienia "cudownego" rozwiązania a poprzez to do zaspokojenia potrzeby ... tak działa intuicja zwana też jasnowidzeniem.> Użytkownik Piotr Płatos pisał coś wręcz przeciwnego.> Użytkownik Piotr Płatos nie pisał nic na temat modlitwy.> Użytkownik Piotr Płatos nie pisał nic na temat "cudownego" rozwiązania do zaspokojenia potrzeby.Piotr Płatos pytał :A może wy znacie inne koncepcje wyjaśniające dlaczego ... i po co jesteśmy religijni ? , więc przedstawiłem swoje wyjaśnienie: - urojenie nie jest tym co łączy ludzi wierzących.Po części rację ma prof. Jerzy Vetulani wyjaśniając iż : "Religijność służy by zapewnić spójność grupy" lecz z racji tego że źle pojmuje On czym jest wiara, myli przyczynę ze skutkiem : religijność nie jest wymyślona po to aby miała czemuś służyć, ponieważ nie jest ona wymysłem człowieka . Religia zapewnia spójność grupy poprzez wspólny dla nich rodzaj wiary, identycznie odprawiana modlitwa (medytacja) przyczynia się do łączności telepatycznej pomiędzy jej członkami a to z kolei wzmacnia skuteczność modlitwy. (17marzec2016-ZbyszekzWarszawy) |
#95 3 na 3 | Irracja (4721 punktów) | Odp: Teizm, czy ateizm? Co jest lepsze? | > @piotr35, @Irracja> Sądzę iż doświadczenia, takie jak z pogranicza śmierci mogły nie tylko być "dowodem" dla zindoktrynowanych przez swoje religie, ale także stanowić inspirację dla niewierzących i prymitywnych, dawnych plemion. Śmierć kliniczna mogła być dla członka takiej grupy doświadczeniem o charakterze rzeczywistym. A inni członkowie plemienia dlatego że był on przez jakiś czas "martwy" mogli mu uwierzyć, a przecież oni sami także mogli przez takie lub podobne doświadczenia przejść.<... do takich "przeżyć" nie trzeba aż śmierci klinicznej. Dym tytoniowy, alkohol, narkotyki, psychotropy i wiele innych służyły, u zarania swego powstania, wprawianiu w tz. "trans" podczas którego kontaktowano się z bogami i zmarłymi. Tego nie wymyślił "szatan" lecz religię potrzebujące czymś mamić ludzi. A dziś współczesne religie to potępiają...
... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne... |
#96 6 na 6 | Drobner (19539 punktów) | Odp: Teizm, czy ateizm? Co jest lepsze? | > Dym tytoniowy, alkohol, narkotyki...Nie miewam takich "kontaktów się z bogami i zmarłymi"  Co robię 'nie tak'? Drobner, bez wizji... bez fonii... |
#97 3 na 3 | Mano (1060 punktów) | Odp: Teizm, czy ateizm? Co jest lepsze? - noc wiary |
> ... religijność nie jest wymyślona po to aby miała czemuś służyć,Jeżeli religijność nie jest wymyślona po to, aby miała czemuś służyć, to znaczy, że nie ma żadnego celu i jest bezużyteczna. > ... ponieważ nie jest ona wymysłem człowieka .Czyim więc wymysłem jest religijność, jeżeli nie jest ona wymysłem człowieka? Kto wymyślił tę religijność? Proszę podać źródła tej rewelacji i również weryfikowalne dowody. > ... identycznie odprawiana modlitwa (medytacja) przyczynia się do łączności telepatycznej pomiędzy jej członkami a to z kolei wzmacnia skuteczność modlitwy.Proszę poinformować, jakie są w ogóle skutki modlitwy oraz opisać, jak wzmacnia się skuteczność tejże modlitwy. I, aby nie pozostać gołosłownym, proszę podać jakieś dowody na swoje twierdzenia.  |
#98 -1 na 3 | ZbyszekzWarszawy (299 punktów) | Odp: Teizm, czy ateizm? Co jest lepsze? - moc wiary |
Na początek odpowiem na pytanie postawione w nazwie tematu : co jest lepsze ? ... teizm czy ateizm ? Otóż nie jest lepsze ani jedno, ani drugie. ...>>religijność nie jest wymyślona po to aby miała czemuś służyć, ponieważ nie została wymyślona > Jeżeli religijność nie jest wymyślona po to, aby miała czemuś służyć, to znaczy, że nie ma żadnego celu i jest bezużyteczna... Kto wymyślił tę religijność? Proszę podać źródła tej rewelacji i również weryfikowalne dowody.Podobnie można zapytać: kto wymyślił ateizm oraz czemu ma on służyć ? Tak jedno jak i drugie jest światopoglądem, przekonaniem człowieka ... stało się ruchem społecznym, zostało zorganizowane ponieważ pojawiła się taka potrzeba a organizatorzy czerpią z tego korzyści materialne. > Proszę poinformować, jakie są w ogóle skutki modlitwy oraz opisać, jak wzmacnia się skuteczność tejże modlitwy. I, aby nie pozostać gołosłownym, proszę podać jakieś dowody na swoje twierdzenia.  Można rozróżnić dwa zasadnicze rodzaje modlitwy (medytacji) :indywidualną oraz zbiorową, religijną oraz ateistyczną. Z ateistyczną medytacją zbiorową mamy do czynienia podczas np. udziału w masowej imprezie artystycznej, marszu protestacyjnym, w czasie udziału w zawodach lekkoatletycznych lub meczu piłkarskim. Skutki takiego udziału bywają różne, zwykle jest to mocne przeżycie. Emocje wynikające z udziału w takiej imprezie, wzmacniają się w wyniku wspólnego kibicowania artystom lub zawodnikom . Emocje te są znacznie większe kiedy bierzemy bezpośrednio udział w wydarzeniach , w porównaniu do oglądanych indywidualnie np. w telewizorze. Udział w mszy religijnej podobnie jak udział w masowej imprezie kulturalnej powodowane są tymi samymi czynnikami emocjonalnymi, mocno zaangażowany emocjonalnie człowiek zachowuje się nieracjonalnie ... reaguje jak fanatyk ... traci kontrolę nad własnym postępowaniem. Sceny takie zauważyłem podczas przemarszu protestacyjnego członków KOD w Warszawie, kiedy to z obłędem w oczach starsze osoby trąbiły do kamery jak dzieci w Sylwestra zamiast udzielić wywiadu . Czy taka osoba również trąbiłaby w centrum miasta idąc środkiem ulicy , kiedy byłaby sama lub w towarzystwie drugiej zachowującej się podobnie ? (20marzec2016-ZbyszekzWarszawy) --------------------------------------- P.S. Pojawił się nasz miejscowy bohater, te minusy to chyba w obronie fanatyków: > Czytelnik 'W.R.' oddał na Ciebie głos negatywny głosując na Forum na wypowiedź 'Odp: Teizm, czy ateizm? Co jest lepsze? - moc wiary Adres wypowiedzi: www.racjonalista.pl/forum.php/s,699979#w701952> Czytelnik 'W.R.' oddał na Ciebie głos negatywny głosując na Forum na wypowiedź 'Odp: Teizm, czy ateizm? Co jest lepsze? - moc wiary' Adres wypowiedzi: www.racjonalista.pl/forum.php/s,699979#w701888 |
#99 4 na 6 W.R. (3003 punktów) (zablokowany) | Odp: Teizm, czy ateizm? Co jest lepsze? | > > Dym tytoniowy, alkohol, narkotyki...> Nie miewam takich "kontaktów się z bogami i zmarłymi"  > Co robię 'nie tak'?> Drobner, bez wizji... bez fonii...> Za mało zażywacie trzeba zwiększyć dawkę to bogi i zmarli się pojawią. Gorzej bo przy przekroczeniu, pewnej dawki samemu takim duchem stać się można. |
#100 7 na 7 | Lilly Amina (4723 punktów) | Odp: Teizm, czy ateizm? Co jest lepsze? | > Dym tytoniowy, alkohol, narkotyki, psychotropy i wiele innychNie wiem, jak te inne, bo nie używam, ale zapewniam, że dym tytoniowy nie działa. Widocznie za małe stężenie, ale większego wolę nie ryzykować, bo a nuż ujrzę ducha...  |
#101 4 na 4 | Paolo Monstro (6146 punktów) | Odp: Teizm, czy ateizm? Co jest lepsze? |
>A może wy znacie inne koncepcje wyjaśniające dlaczego jesteśmy religijni? >Ktoś może powiedzieć że religie można zastąpić inną ideologią. Ale czy będzie to tak chwytliwy towar >dla ludzi jak religia? Na która jesteśmy przecież genetycznie predysponowani. Freud w pismach społecznych wykazuje, że głównym powodem religijności jest zaspokojenie potrzeby bezpieczeństwa. Człowiek nie wytrzymuje faktu, że nie kontroluje świata. Czym bardziej się cofniesz w czasie tym ta kontrola była mniejsza i tym religia miała większe znaczenie. Wszechwładni bogowie i możliwość dialogu z nimi dają złudzenie kontroli nad światem.
Pozdrawiam Paolo Monstro
|
#102 -1 na 3 | ZbyszekzWarszawy (299 punktów) | Odp: Teizm, czy ateizm a modlitwa / medytacja jako dialog |
> Wszechwładni bogowie i możliwość dialogu z nimi dają złudzenie kontroli nad światem.Z tym należy zgodzić się : ... głównym powodem religijności jest możliwość dialogu z bogami w powiązaniu z oczekiwaniem, że nasza modlitwa zostanie wysłuchana i spełniona. Podkreślić tu należy, że mamy do czynienie z dialogiem jako łącznością dwukierunkową ... bez zwrotnego odzewu na modlitwę / medytację, religie nie przetrwałyby. (22marzec2016-ZbyszekzWarszawy) |
#103 4 na 4 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Teizm, czy ateizm? Co jest lepsze? | > > Drobner, bez zwidów> ale z nonsensownymi fantazjami irracjonalnej logiki...> ufffff... i tak od roku...  Z Tobą znacznie ponad rok. Ale dajemy radę - co trzeba dodać, Ty też nie wymiękłeś. A mogłeś to zrobic 26 go maja 2015r. Mama i Bóg dawali jasne znaki, byś swą karierę na Racjonaliście zakońćzył. www.racjonalista.pl/forum.php/s,660262#w666928Ale co tam Bóg, Mama i logiczna konsekwencja.
Nie jest biedny ten, który toleruje swoje położenie. Biedny jest ten, który w akcie sprzeciwu gotów jest podpalić świat. Krystian Hamerlik-Konopka |
#104 2 na 4 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Teizm, czy ateizm? Co jest lepsze? | > Duch Prawdy ma świadomość niewiedzy...> ----------------------------------> wniosek: Duch Prawdy jest Mędrcem.> > "Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy."> Duch Prawdy zrobił błąd.> -----------------------------------> wniosek: Duch Prawdy jest filozofem.[/color]Duch Prawdy: "Wiara bez rozumu jest ślepa" www.racjonalista.pl/forum.php/s,699858#w700410"Kogo nie stać na wysiłek zrozumienia ten ocenia" www.racjonalista.pl/forum.php/s,699858#w700414Wniosek? Duch Prawdy w odróżnieniu od głupców wierzących fałszywym religiom wierzy rozumnie, nie ocenia więc ponoć ma rozum  (choć nie potrafi zrozumieć, że np. woda się nie pali, nie potrafi używać prawidłowych i powszechnie przyjętych reguł gramatycznych itd.).
Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie? |
| sales (11 punktów) | Odp: Teizm, czy ateizm? Co jest lepsze? | Ja jestem posrodku, i tak mi jest bardzo dobrze. |
1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|