Racjonalista - Strona głównaDo treści
Socjalizm

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
05-09-2010 17:17makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Socjalizm
Ocena 5 na 7
hej,
Chciałbym zadać Wam pytanie .
Jaki system rządów wydaje się wam najbardziej rozsądny , etyczny , sprawiedliwy , funkcyjny ...
Jaki system wartości wydaje się wam najbardziej wiarygodny ...
Jaka polityka przestawia najbardziej spójną i logiczną perspektywę dla największej ilości ludzi ?
makuś
acha ...
dla mnie jest to socjalizm ... socjalizm ponieważ ... tylko ta wizja jest na tyle demokratyczna , pluralistyczna , tolerancyjna ... aby w konsekwencji brać wzgląd na największą możliwą ilość ludzi ...
makuś
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..
#91
23-09-2010 13:04
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52273 punktów)Odp: Socjalizm
>    Jestem dziwnie przekonany, że może Pan. Ta "egzegeza" była żartem jedynie.
A tego, że sobie tu też żartuję, to Pan nie zauważył?

>   Dziękuję. O ile Lange i Borowski są mi jako tako znani, o tyle, przyznać muszę, Kaleckiego, a zwłaszcza Kowalika znam mniej niż pobieżnie. Obiecuję w wolnej chwili nadrobić te braki.
Z Langego i Kaleckiego to musiałem zdawać. Bobrowskiego /nie Borowskiego/ słuchałem na wykładach.
Kowalika znam osobiście i dlatego najbardziej Go polecam.

>    No, i widzi Pan - zgadzamy się (pomijając socjalliberalizm) bardziej niż byśmy się tego mogli spodziewać, a może nawet i bardziej niż byśmy tego chcieli.
Od początku z przyjemnością czytam Pańskie wypowiedzi, uważając Pana za mądrego człowieka i jak mielibyśmy nie znaleźć "punktów stycznych"?
Serdecznie pozdrawiam.

@@@
.

Konowal (6291 punktów)Odp: Socjalizm
>.
>>a mogą być inne ??
>Tak, większość krajów Zachodniej Europy jest zdecydowanie laicka, a więc afideistyczna.

żartowniś z pana

>Moim zdaniem, zaprzeczył Pan sam sobie, ale ja wyznaję tylko zwyczajną logikę praktyczną.

Chodziło mi o to że był jakiś logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy choć błędny w swoim założeniu u podstaw.

>>Zresztą albo coś jest racjonalne albo nie - co ma do tego tolerancja i humanizm ??
>Zupełnie nie rozumiem, co Pan chciał tu powiedzieć, ale sam też żałuję, że nie zrozumiał Pan dosyć prostego zdania o humanizmie i tolerancji w idei racjonalizmu, ale trudno inne języki mamy i inny ogląd świata.

Po prostu nie widzę żeby te pojęcia mogły funkcjonować na równych zasadach, któreś musi być podrzędne, bo oczywiste że jest wiele sytuacji które wykluczają zastosowanie i racjonalizmu i humanizmu.

>>Ja też nie - nie pozwoliłaby mi wiara
>Nie znam Pańskiej wiary i nie do Pana się tu odnosiłem - tylko tak ogólnie.
Chciałem zwrócić uwagę że te same działania mogą wystąpić z różnych przesłanek, zarówno racjonalnych jak i pozaracjonalnych

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#93
24-09-2010 23:55
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi makuś
>>socyalizm to ustrój odbierający ludziom pracowitym i dający leniom, nierobom i cwaniakom ...
>hej,
>Idea socjalizmu etycznego polega na dowartościowaniu człowieka , który przez kilkadziesiąt lat uczciwie wykonywał swój zawód , każdy zawód ...

za czyje pieniądze ? zwykłe złodziejstwo ot co.

>Tak zwany wolny rynek promuje cwaniactwo i brak wątpliwości w wykorzystywaniu niewiedzy i naiwności lub wykorzystywaniu dramatycznych okoliczności ...

to socjalizm etyczny może być, a kapitalizm już nie?

Filozofia Kalego


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

Konowal (6291 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi makuś
>. Zresztą albo coś jest racjonalne albo nie - co ma do tego tolerancja i humanizm ??
>hej,
>Racjonalne może być wymordowanie milionów ludzi po to aby nie zagrażali naszym interesom !
>Tylko tolerancja i humanizm właśnie nadają racjonalizmowi , zresztą jak i wszelkim innym pomysłom wartości !
>Bowiem są to najbardziej wartościowe pomysły do jakich ludzie są zdolni !
>Tylko one pozwalają na to aby zdystansować się wobec swych egosistycznych potrzeb , pragnień i wyobrażeń !
>makuś
albo wymordujesz ludzi z racjonalnego powodu albo zostawisz ich przy życiu z humanistycznego - nie da sie zjeść ciasta i mieć ciastko

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

Konowal (6291 punktów)Odp: Socjalizm

>Było dużo zła, ale zapewniam Pana, że znakomitej większości społeczeństwa żyło się znacznie lepiej niż przedstawia to obecna prymitywna i nachalna propaganda.

kilka milionów partyjnych i TW nie jest większością społeczeństwa.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#96
25-09-2010 00:04
 Ocena-1 na 1
Konowal (6291 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi makuś
>W państwach totalitarnych : Watykan , Związek Radziecki , Trzecia Rzesza ... było dużo żelaza i fundamentu ...

W Watykanie nie ma nawet granycy pilnowanej a Ty bredzisz coś o państwie totalitarnym ??!! Tylko jakiś socjalista albo ......... mógł to wymyślić.


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#97
25-09-2010 09:51
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52273 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi Konowal
>>.
>>>a mogą być inne ??
>>Tak, większość krajów Zachodniej Europy jest zdecydowanie laicka, a więc afideistyczna.
>żartowniś z pana
Nie, zupełnie poważnie! Wystarczy zajrzeć do badań socjologicznych.
Dodam tylko tu, że Bóg te Europejskie kraje wyraźnie nagradza, gdyż żyje się tam najlepiej.

>>Moim zdaniem, zaprzeczył Pan sam sobie, ale ja wyznaję tylko zwyczajną logikę praktyczną.
>Chodziło mi o to że był jakiś logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy choć błędny w swoim założeniu u podstaw.
No, właśnie o tą błędność u samiuśkich podstaw mi chodzi.

>>>Zresztą albo coś jest racjonalne albo nie - co ma do tego tolerancja i humanizm ??
>>Zupełnie nie rozumiem, co Pan chciał tu powiedzieć, ale sam też żałuję, że nie zrozumiał Pan dosyć prostego zdania o humanizmie i tolerancji w idei racjonalizmu, ale trudno inne języki mamy i inny ogląd świata.
>Po prostu nie widzę żeby te pojęcia mogły funkcjonować na równych zasadach, któreś musi być podrzędne, bo oczywiste że jest wiele sytuacji które wykluczają zastosowanie i racjonalizmu i humanizmu.
Gdzie mają być te równe, bądź nie równe zasady? W ludzkich głowach i ludzkich pismach, czy w praktyce z tych przemyśleń wynikających?
Proszę wziąć pod uwagę chrześcijaństwo, co bywa w ludzkich głowach, w ludzkich pismach i jak to się ma do praktyki? Najczęściej nijak!
W mojej humanistycznej głowie i znanych mi pismach humanistów nie ma sytuacji wykluczających racjonalizm.
Chyba, że są to humaniści religijni, ale to już inna bajka.

>>>Ja też nie - nie pozwoliłaby mi wiara
>>Nie znam Pańskiej wiary i nie do Pana się tu odnosiłem - tylko tak ogólnie.
>Chciałem zwrócić uwagę że te same działania mogą wystąpić z różnych przesłanek, zarówno racjonalnych jak i pozaracjonalnych
"Z religią czy bez religii są i zawsze będą dobrzy ludzie, którzy popełniają dobre uczynki i ludzie źli, którzy popełniają złe uczynki. Do tego jednak, żeby dobrzy ludzie zaczęli popełniać złe uczynki, niezbędna jest religia.
/Steven Weinberg/

@@@
.

#98
25-09-2010 18:29
 Ocena 4 na 4
Andrzej Bogusławski (52273 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi Konowal
.
>>Było dużo zła, ale zapewniam Pana, że znakomitej większości społeczeństwa żyło się znacznie lepiej niż przedstawia to obecna prymitywna i nachalna propaganda.
>kilka milionów partyjnych i TW nie jest większością społeczeństwa.
A ja uważałem Pana za w miarę inteligentnego człowieka, a Panu już tylko wiara pozostała.

Nikt nas lepiej nie potrafi skompromitować niż uczynimy to sami!

@@@
.

de Vill (1165 punktów)Odp: Socjalizm
Może się już link pojawił - kilka dni byłem poza Polską i przy okazji odetchnąłem też od internetu - i nie jestem na bieżąco. Na tekst Stefana Bratkowskiego: "Dlaczego jestem socjalistą i liberałem", trafiłem przed chwilą.
alfaomega.(*)stą i liberałem/

Konowal (6291 punktów)Odp: Socjalizm
>.
>>>Było dużo zła, ale zapewniam Pana, że znakomitej większości społeczeństwa żyło się znacznie lepiej niż przedstawia to obecna prymitywna i nachalna propaganda.
>>kilka milionów partyjnych i TW nie jest większością społeczeństwa.
>A ja uważałem Pana za w miarę inteligentnego człowieka, a Panu już tylko wiara pozostała.

Co ma do tego wiara? Komu się żyło lepiej? Kogo było stać na coś więcej niż słoninę i ocet? Co pan tu za głupoty wypisuje i jeszcze do tego wiarę miesza.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#101
03-10-2010 04:41
 Ocena 3 na 3
apud (4399 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi Konowal

> Kogo było stać na coś więcej niż słoninę i ocet?

Wlasnie,i potem od tego octu i słoniny dzieci sie takie jakieś, hmmmm dziwnie rozwinięte rodziły.

#102
03-10-2010 08:21
 Ocena 5 na 5
apud (4399 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi Konowal

>kilka milionów partyjnych i TW nie jest większością społeczeństwa.

Pewnie ze nie. Jak sa barany to jeden baca na kierdel owiec starczy.

A teraz to hohoho, panie okazuje sie ze wszyscy walczyli tylko nie bardzo wiadomo z kim. Nawet se instytut otworzyli, zeby wiedzieć... a tu jak trzeba, to sie okazuje ze każdy był agentem lub katem co najmniej.

A przecież biedny robol, walczył z ustrojem. Opierdalał sie w robocie, kombinował co by tu jeszcze podpierdolić a na chorobowym to dzieci chrzcił, potajemnie!

A teraz medali na nim wisi jak na ruskim generale.

Tylko postulatów jakoś nie widać, wprowadzonych...ubecka ta Solidarność była, ot co!!!

#103
03-10-2010 15:10
 Ocena 4 na 4
Andrzej Bogusławski (52273 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi Konowal
>Co ma do tego wiara? Komu się żyło lepiej? Kogo było stać na coś więcej niż słoninę i ocet?
Ja nie jestem młodzianem, któremu tevałen i Konowal może w głowach mieszać. Żyłem w tamtych czasach, a że zawsze byłem ciekawy świata sporo jeździłem i poznawałem. Taka sama prawda jest z tym octem, jak z tym, że teraz to ludzie się w kolejkach do śmietników ustawiają (tylko kilka razy taką kolejkę pod moim śmietnikiem widziałem). Jeźdzę i teraz i oglądam smutne cmentarzyska dawnych wielkich zakładów pracy, gdzie na stołówce można było za drobną opłatą zjeść, a bufecie pracowniczym jeszcze zrobić zakupy do domu.
Różnie w tym realnym socjalizmie bywało raz lepiej raz gorzej i tylko fanatyczna wiara pozwala wierzyć, że socjalizm to samo zło.

>Co pan tu za głupoty wypisuje i jeszcze do tego wiarę miesza.
Do wszystkiego wiarę miesza, to tylko nasz kochany Kościół Katolicki.
Bogusławski nie ma żadnych szans na to, co najwyżej na forum racjonalistów trochę kpi sobie z fanatyków.

@@@
.

Konowal (6291 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi apud
>ubecka ta Solidarność była, ot co!!!
ano była


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#105
06-10-2010 19:28
 Ocena 3 na 3
Andrzej Bogusławski (52273 punktów)Odp: Socjalizm
W odpowiedzi apud

>Tylko postulatów jakoś nie widać, wprowadzonych...ubecka ta Solidarność była, ot co!!!
Nie, nie była! Choć oczywiście UB wkręcało się wszędzie. Była piękna, młoda i naiwna /warto wspomnieć jej postulaty/.
I jak wiele innych pięknych, młodych i naiwnych dała się ordynarnie wydy....ć przez klechów i neoliberałów.
Może warto poczytać ostatnie wypowiedzi Jacka Kuronia, też czuł się wydy...any i przepraszał, że to całe bagno firmował.
Dalej zamiast zarobić na przyłączeniu do Zachodu, daliśmy Zachodowi dyma-ć na wszystkie strony i pod wodzą Balcerowicza wyprzedaliśmy dorobek pokoleń za 2% jego wartości /wyliczenia prof. Poznańskiego/.
Najmądrzejszy naród świata. Wybrany przez Boga, Gdzie Jezus ma być królem, a jego matka już jest naszą królową.
Aleluja i do przodu.

@@@
.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365