Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dominacja a grupa społeczna

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
03-06-2016 01:15krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Dominacja a grupa społeczna
Chciałbym postawić pewną hipotezę:
Źródłem grupy społecznej jest dominacja. Powstanie grupy społecznej jest pochodną wystąpienia dominacji.

Oczywiście bardziej nadrzędne przyczyny grupy społecznej wobec dominacji to współczucie, współpotrzebowanie, posiadanie wspólnego celu niemniej realizacja wspólnego celu, łączne zaspokojenie potrzeb, następuje poprzez współdziałanie w jedności, które możliwe jest wyłącznie dzięki dominacji.

Mogłoby wydawać się, że w niektórych grupach społecznych dominacja nie występuje ale czy to prawda? Wyobraźmy sobie grupę, w której wszyscy muszą zgodzić się dobrowolnie na podjęcie wspólnego działania. Czy w takiej grupie występuje dominacja? Wg mnie tak, bowiem idea określonego działania wychodzi z pojedynczego umysłu i opanowuje wszystkie pozostałe, aż staje się wspólna dla wszystkich członków grupy. To jest dominacja twórcy idei nad pozostałymi, umysłu twórcy idei nad pozostałymi umysłami.

Dominacja kojarzy się negatywnie z przymusem i przemocą, wg mnie kiedy jednak odrzucimy własne nastawienie do bycia zdominowanym przez innych, wówczas dominacja może być postrzegana jako przełom decyzyjny.

Wg mnie nie ma znaczenia czy przełom decyzyjny dostosowujący wolę wszystkich członków grupy do jednostkowej woli źródłowej inicjatora idei następuje wskutek przekonania innych, zastraszenia czy zmuszenia innych, we wszystkich przypadkach mamy do czynienia z tą sama dominacją.

Jeśli hipoteza jest prawdziwa, to oczywistym wnioskiem jaki z niej wynika jest to, że:
Źródłem społeczeństwa jest hierarchia. Powstanie społeczeństwa jest pochodną wystąpienia hierarchii wśród osobników.

Co myślicie o takiej hipotezie?
DOBRA jest czy ZŁA?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej..
krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi Jacek Głodzik
Kim byłbym gdybym sprzeniewierzył się własnej wierze w dobro i zło? Najpewniej nikim.
I tak jestem nikim? Dla siebie samego cos jednak znaczę.

Całe życie łamałem zasady. Cudze zasady.
Kiedy w końcu zbudowałem własne nie zamierzam ich złamać. Spróbuję nie złamać własnych zasad bez względu na to jak będzie mi ciężko.

Inni nie chcą moich wartości przyjąć za swoje? Trudno pozostaną wyłącznie moimi.
Nie widzę innego wyjścia. Nie mogę kierować się w zyciu tym w co nie wierzę.

Jestem rozczarowany. Rozczarowany sobą, tobą, innymi ludźmi, życiem społecznym i w ogóle wszystkim. Wiem już, ze moje idee nie zostaną przez innych zaakceptowane a już na pewno nie w kolejnych dziesięcioleciach. Przekonałeś mnie. I co z tego wynika? Beznadzieja.

#92
06-06-2016 09:32
 Ocena 3 na 3
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
> Spróbuję nie złamać własnych zasad bez względu na to jak będzie mi ciężko

Jeszcze jedno: rok temu zarzekałeś się, że jedną z fundamentalnych zasad w twoim systemie jest brak przemocy.
Dziś ją dopuszczasz, a nawet widzisz jej konieczość. Nie mam złudzeń że reszta dziwacznych zasad w realu posypałaby się, jak domek z kart czy chciałbyś tego, czy nie.
Bywaj.

Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie?

#93
06-06-2016 09:40
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
> Przekonałeś mnie. I co z tego wynika? Beznadzieja.

Nie. Czasem to jest dobry moment, by zacząć coś zupełnie nowego i uczciwego.
Żegnam się i mimo wszystko pozdrawiam, bywaj zdrów!

Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie?

krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>> Przekonałeś mnie. I co z tego wynika? Beznadzieja.
>Nie. Czasem to jest dobry moment, by zacząć coś zupełnie nowego i uczciwego.
>Żegnam się i mimo wszystko pozdrawiam, bywaj zdrów!
>
Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie?

>
Zdefiniuj mi przemoc!
Wg przemocą może być emocjonalny szantaż wobec zakochanej osoby.
Czy przemoc fizyczna wobec osoby chorej psychicznie jest tym samym co przemoc wobec osoby zdrowej?

Jestem przeciwny agresji w stosunkach między ludźmi.

szarley (54913 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
A jaka jest twoja propozycja utrzymania właściwej organizacji w ruchu ulicznym?

#96
06-06-2016 10:47
 Ocena-1 na 1
krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi szarley
>A jaka jest twoja propozycja utrzymania właściwej organizacji w ruchu ulicznym?

W skrócie bo w fabryce.
Poprzez prywatyzację wszystkich dróg oraz ranking dróg i ranking kierowców.
Na główne arterie o najwyższym stopniu bezpieczeństwa wpuszczani sa tylko kierowcy z wysokim rankingiem bezpieczeństwa, z zamontowanymi w samochodach urządzeniami analizującymi sposób jazdy.
Reszta jeździ małymi ścieżkami bocznymi.
Kto sie stara o wysoki ranking drogi i przez to wyższe opłaty ten nie wpuszcza wariatów na swoje drogi.

#97
06-06-2016 11:08
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
>>A jaka jest twoja propozycja utrzymania właściwej organizacji w ruchu ulicznym?
>W skrócie bo w fabryce.
>Poprzez prywatyzację wszystkich dróg oraz ranking dróg i ranking kierowców.
>Na główne arterie o najwyższym stopniu bezpieczeństwa wpuszczani sa tylko kierowcy z wysokim rankingiem bezpieczeństwa, z zamontowanymi w samochodach urządzeniami analizującymi sposób jazdy.
>Reszta jeździ małymi ścieżkami bocznymi.
>Kto sie stara o wysoki ranking drogi i przez to wyższe opłaty ten nie wpuszcza wariatów na swoje drogi.

1 opłaty za drogi w twoim systemie się nie sprawdzą
1.1 puszczą kierowców z torbami (bo trzeba w nie wliczyć podatek)
1.2 nie ma gwarancji, że właściciel drogi nie zmieni ceny w czasie przejazdu
2 to jest o wiele bardziej skomplikowane niż dotychczasowy system
3 totalna inwigilacja

>Kto sie stara o wysoki ranking drogi i przez to wyższe opłaty ten nie wpuszcza wariatów na swoje drogi.
JAK? bramki? ile czasu trzeba będzie stać na bramkach?
Ile czasu trzeba będzie sprawdzać przed wyjazdem na sprawdzanie "rankingów"?

Szkoda czasu, szkoda środków

Nie popieram takiego systemu

#98
06-06-2016 11:13
 Ocena 3 na 3
ZaKotem (8733 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
>>A jaka jest twoja propozycja utrzymania właściwej organizacji w ruchu ulicznym?
>W skrócie bo w fabryce.
>Poprzez prywatyzację wszystkich dróg oraz ranking dróg i ranking kierowców.
>Na główne arterie o najwyższym stopniu bezpieczeństwa wpuszczani sa tylko kierowcy z wysokim rankingiem bezpieczeństwa, z zamontowanymi w samochodach urządzeniami analizującymi sposób jazdy.
>Reszta jeździ małymi ścieżkami bocznymi.
>Kto sie stara o wysoki ranking drogi i przez to wyższe opłaty ten nie wpuszcza wariatów na swoje drogi.

Chyba, że wariat jest sam właścicielem drogi albo jego synem czy zięciem. A jeśli wariat zapłaci sporo kasy za to, żeby mógł jeździć jak wariat? Dobry klient.

A jeśli wariat nie ma zezwolenia i mimo to wjedzie na drogę? Co ku zrobi właściciel? Jeśli ma realne PRAWO do decyzji, musi mieć możliwość zatrzymanua go i ukarania w jakiś sposób, jak kanar w tramwaju. A nawet bardziej, musi go wszak ukarać na miejscu, bo przecież w krystkonizmie nie ma egzekucji mandatów! Czyli co, za niemanie maskotki (mogę jako właściciel postawić takie wymaganie, czyż nie? ) konfiskata pojazdu, czy wybatożenie?

Niech Bóg zachowa kierowcę, który jadąc paru kilometrów nieznaną drogą nie poświęci przedtem paru godzin na sprawdzenie rankingu drog, na ktorych nie obowiązuje zaden kodeks, oraz takich, gdzie obowiązuje kodeks niedorzeczny, i tak dalej. Może szybciej byłoby piechotą. Twój system ma jedną zaletę: na pewno jest ekologiczny.

krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi szarley
Jakież bzdurne przeszkody wymyślasz.
Współcześnie ludzie nagminnie atakują bramki przejazdowe a żeby zapłacić kartą potrzeba się połączyć z ministerstwem prawdy w kwestii identyfikacji tożsamości.
Co za bzdury!
Ty naprawdę sądzisz, ze wszyscy to źli i niebezpieczni wariaci i jedynie ty taki dobry rodzynek?

szarley (54913 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
A wydawało się, że chcesz poważnie rozmawiać a tu już :
>Współcześnie ludzie nagminnie atakują bramki przejazdowe a żeby zapłacić kartą potrzeba się połączyć z ministerstwem prawdy w kwestii identyfikacji tożsamości.
Pełen odjazd
(co zrobi w twoim systemie właściciel jeśli ktoś sforsuje jego bramkę?)

I znów chochoł:
>Ty naprawdę sądzisz, ze wszyscy to źli i niebezpieczni wariaci i jedynie ty taki dobry rodzynek?

krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi ZaKotem
Wszyscyśmy wariaci. Zwłaszcza kiedy idzie o własność i kasę.

Zaproponowałem przecież, żeby własność prywatna była egzekwowana. Nie potrzeba nawet bramek jeśli droga ma oznaczenie A pojawić się mogą na niej tylko ci kierowcy, którzy mają ranking A.
Naruszenie prywatnej własności wbrew woli właściciela winno być ograniczone działaniem policji. W przeciwnym razie po co policja? Już w tej chwili policja zajmuje się praktycznie wyłącznie egzekwowaniem własności. Czy to cielesnej czy rzeczowej.

#102
06-06-2016 12:14
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
>Wszyscyśmy wariaci. Zwłaszcza kiedy idzie o własność i kasę.
Mów za siebie

>Zaproponowałem przecież, żeby własność prywatna była egzekwowana.
zapomniałeś dodać PRZEMOCĄ!!!

>Nie potrzeba nawet bramek jeśli droga ma oznaczenie A pojawić się mogą na niej tylko ci kierowcy, którzy mają ranking A.
A jak kierowca klasy C tam wjedzie? co zrobisz?

>Naruszenie prywatnej własności wbrew woli właściciela winno być ograniczone działaniem policji.
Czyli niczego nie chcesz zmieniać....
Policja....

>W przeciwnym razie po co policja? Już w tej chwili policja zajmuje się praktycznie wyłącznie egzekwowaniem własności.
No to oprócz skomplikowania działającego systemu, co chcesz zmienić?

>Czy to cielesnej czy rzeczowej.
Co to jest własność cielesna?

krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi szarley
Przemocą to zostałaby naruszona własność prywatna, która przecież w moim modelu jest opodatkowana również na rzecz tego, który łamie zasady.

Skoro nie proponuję żadnej zmiany dlaczego wciąż wyzywasz mnie od kanalii bez moralności?

#104
06-06-2016 12:25
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
>Przemocą to zostałaby naruszona własność prywatna, która przecież w moim modelu jest opodatkowana również na rzecz tego, który łamie zasady.
Nie rozumiem

>Skoro nie proponuję żadnej zmiany dlaczego wciąż wyzywasz mnie od kanalii bez moralności?
Nie w tej dyskusji

Nazwałem cię kanalią, ponieważ, chcesz odebrać ludziom dorobek ich życia, chcesz, żeby stary człowiek, który z wielkim wysiłkiem zbudował dom, miał się go wyrzec, po utracie zdolności do pracy na rzecz cwaniaka, który podejmuje się z tego domu wycisnąć zyski

Podtrzymuję

#105
06-06-2016 12:41
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi szarley
> co zrobi w twoim systemie właściciel jeśli ktoś sforsuje jego bramkę?

Wliczone w ryzyko nowego-pięknego systemu, lub delikatnie zepchnie samochód intruza spychaczem na pobocze, a później na drogę o niższym standardzie "dla ludzi głupszych / z gorszym refleksem"

Czyli sprawiedliwszość i równiejszość

Swoją drogą, rozwijajac tą propozycję trzeba będzie doprogramwoać w GPS moduł kierujący ludzi w zależności od osiągniętego poziomu bezpieczeństwa kierowcy na inne trasy, co chwilę instalować bramki segregujące, skanery, czujniki itd.

A kto to wszystko zrobi?
Oczywiście rozproszeni uzytkownicy, czyli w tym wypadku kierowcy.

Chcesz dojechać z miejsca A do B? Zabierz się za programowanie komputera / GPSa / budowę bramek etc. jeśli w ogóle wcześniej starczy ci czasu z nocki zarwanej na wyceny

W tym systemie idiotyzm goni idiotyzm, byłoby śmiesznie gdyby ostatecznie nie tak ponuro.

PS z tą zmianą ceny za przejazd w trakcie przejazdu trafiłeś w dychę

Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie?

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365