Racjonalista - Strona głównaDo treści
racjonalista = komunista

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
06-08-2025 15:52okragly (21676 punktów)racjonalista = komunista
0 na 2

gdybyśmy stworzyli komunę



nasz poziom życia poprawiłby się 2 X, pracy mielibyśmy 2 X mniej, śmialibyśmy się 3 X więcej, żyli 20 lat dłużej
czemu więc, racjonaliści to niedorozwojki, dla których bogiem indywidualizm, wolność, własnosć.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Dalej..
Elasp (6859 punktów)Odp: racjonalista = komunista
W odpowiedzi okragly
>>>> pozycja i znaczenie Polski rośnie.
>>>dzisiaj jesteśmy 20 gospodarką świata (nasza gospodarka jest własnością usażyda)
>>>w PRLu, po ogromnych zniszczeniach 2 wś, bez pomocy Planu Marshalla, byliśmy wyżej, i cała gospodarka była nas, Polaków
>>PRL to bieda.
>moje dziecinstwo to PRL na wsi
>-nie było żłobka- ogromny + (matka nie musiała pracowac)
>-nie było przedszkola - ogromny + (matka nie musiała pracowac)
>-bardzo dobre pożywienie- swoje kury, jajka, króliki, świnia, mleko, chleb piekła babcia, był też sklepowy, lepszy niż ten dzisiejszy
>-mała szkoła,
>- w szkole darmowe zajęcia pozalekcyjne, nie było korepetycji... itd.

Nie istnieje nic "darmowego", rzeczy "darmowe" trzeba jakoś sfinansować. Ceną rzeczy w PRLu "darmowych", jak i istniejącego tam "braku bezrobocia", były relatywnie niskie płace. Np. na telewizor trzeba było oszczędzać miesiącami.

Korepetycje nawiasem mówiąc były - tak samo, jak teraz. Obrotni nauczyciele mogli dorobić sobie do (skromnej) pensji. Ogólnie rzecz biorąc, próbowano powiększyć sobie dochody "kombinowaniem". Kto mógł (i nie miał skrupułów), to kombinował. System funkcjonował nie dlatego, że był szczelny, tylko właśnie dlatego, że był nieszczelny i dopuszczał elementy gospodarki wolnorynkowej.

#122
11-09-2025 16:21
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)Odp: racjonalista = komunista
W odpowiedzi Elasp

> Nie istnieje nic "darmowego", rzeczy "darmowe" trzeba jakoś sfinansować.
w raju (komuna pierwotna) wszystko było za darmo: ziemia, woda, powietrze, jedzenie, kobiety, dzieci, domy, przyjaźnie, ...
wszystko za darmo

>Ceną rzeczy w PRLu "darmowych", jak i istniejącego tam "braku bezrobocia", były relatywnie niskie płace. Np. na telewizor trzeba było oszczędzać miesiącami.
bo nie było komunistycznych Chin, dzisiaj nawet w Afryce wszyscy maja tel komórkowy, panele słoneczne na domu, ładne nowe ubrania i ładne asfaltowe drogi (za "komuny" mysmy budowali drogi w Afryce)


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo

#123
11-09-2025 16:35
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)Odp: racjonalista = komunista
W odpowiedzi Kautilja aka quick
>>>Na jakiej podstawie utożsamiasz interes Niemiec z interesem Europy?
>>bo są sercem, napędem i mózgiem Europy
>Rządzą interesy narodowe.
naród to sztuczny twór, mentalnie bliżej mi do Białorusina niż np Tuska czy Sikorskiego.
100 lat temu moi przodkowie zapytani jaka ich narodowość popatrzyli by zdziwieni, nic by nie odpowiedzieli

>Tylko naiwny może uważać, że ktoś je poświęci w imię "kosmopolityzmu".
my się poświęcamy dla Warszawy, to czemu nie możemy dla Brukseli?
być może cos w tym jest że najbardziej w huja zrobi cię inny Polak niz Niemiec

>>>>Jak wyglądają te amerykańskie gwarancje ??
>>>Np. Artykuł 5 NATO. A ich obecność w Polsce to dodatkowe wzmocnienie.
właśnie Izrael zaatakował stolicę Kataru, który ma usazydowskie gwarancie, $ jako waluta urzędowa i kilka baz wojennych.

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo

#124
11-09-2025 17:20
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)Odp: racjonalista = komunista
W odpowiedzi Kautilja aka quick

>Wiem, że nie ma co w czambuł krytykować bo PRL miał też swoje sukcesy,
PRL to takie dzisiejsze Chiny, sprzedawaliśmy im auta, telewizory, telefony, komputery, ...
budowaliśmy drogi w Afryce, fabryki w Rosji w tym np elektrownie atomową w Sumach (dziś Ukraina)

>ale większość cierpiała na braki.
taki Wałęsa który zorganizował strajk na jakie braki cierpiał?
czy ktokolwiek inny?

>Dziś na braki cierpi niewielki odsetek ludzi.
może są jakieś badania, ale nie zdziwiłbym się że dziś więcej ludzi cierpi na braki, stąd przepracowanie, depresja, samobójstwa, alkoholizm, narkomania, ..

>W PRL-u ludzie cierpieli też prześladowania, dziś ich nie ma.
w raju tez były prześladowania, wyrzucali takiego z stada co oznaczało śmierć

>Z jednej strony za konflikt interesów między Polską a Rosją obwiniasz USA,
wojna na Ukrainie jest z powodu USA (tzw wojna zastępcza)

>a z drugiej piszesz o tym, że wojny między sąsiadami to rzecz naturalna. O co w takim razie Ci chodzi?
w 1939 napadli na nas wszyscy sąsiedzi; Niemcy, Słowacja, ZSRR, Litwa, ze wszystkimi żyliśmy źle, my wcześniej napadlismy z Niemcami na Czechy
my (nasze patoelity) były agresorem np napaść na Rosję z Napoleonem i na Kijów w 1919r (dzisiaj powtórka)

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo

Kautilja aka quick (6858 punktów)Odp: racjonalista = komunista
W odpowiedzi okragly
>>>>Na jakiej podstawie utożsamiasz interes Niemiec z interesem Europy?
>>>bo są sercem, napędem i mózgiem Europy
>>Rządzą interesy narodowe.
>naród to sztuczny twór, mentalnie bliżej mi do Białorusina niż np Tuska czy Sikorskiego.
>100 lat temu moi przodkowie zapytani jaka ich narodowość popatrzyli by zdziwieni, nic by nie odpowiedzieli

To kto jak nie naród wykształca własny język?

>>Tylko naiwny może uważać, że ktoś je poświęci w imię "kosmopolityzmu".
>my się poświęcamy dla Warszawy, to czemu nie możemy dla Brukseli?
>być może cos w tym jest że najbardziej w huja zrobi cię inny Polak niz Niemiec

Poświęcać się dla swojej ojczyzny to rzecz naturalna. Warszawa jest stolicą Polski.

>>>>>Jak wyglądają te amerykańskie gwarancje ??
>>>>Np. Artykuł 5 NATO. A ich obecność w Polsce to dodatkowe wzmocnienie.
>właśnie Izrael zaatakował stolicę Kataru, który ma usazydowskie gwarancie, $ jako waluta urzędowa i kilka baz wojennych.

Relacja w ramach NATO, czy też bilateralne stosunki USA z Izraelem są dalece głębsze i bardziej priorytetowe, niż umowy np z państwami arabskimi.

Kautilja aka quick (6858 punktów)Odp: racjonalista = komunista
W odpowiedzi okragly
>>Wiem, że nie ma co w czambuł krytykować bo PRL miał też swoje sukcesy,
>PRL to takie dzisiejsze Chiny, sprzedawaliśmy im auta, telewizory, telefony, komputery, ...
>budowaliśmy drogi w Afryce, fabryki w Rosji w tym np elektrownie atomową w Sumach (dziś Ukraina)

Nie było na nic deficytu?

>>ale większość cierpiała na braki.
>taki Wałęsa który zorganizował strajk na jakie braki cierpiał?
>czy ktokolwiek inny?

A co z dostępem np do artykułów spożywczych?

>>Dziś na braki cierpi niewielki odsetek ludzi.
>może są jakieś badania, ale nie zdziwiłbym się że dziś więcej ludzi cierpi na braki, stąd przepracowanie, depresja, samobójstwa, alkoholizm, narkomania, ..

Wg mnie nonsens. Jeśli już to można dziś mówić o nadmiarze wszystkiego, o przesycie, o przeroście, itd.

>>W PRL-u ludzie cierpieli też prześladowania, dziś ich nie ma.
>w raju tez były prześladowania, wyrzucali takiego z stada co oznaczało śmierć

Widać, że nie stanowi dla Ciebie problemu istnienie aparatu represji. Taki stalinizm był wg Ciebie w porządku?

>>Z jednej strony za konflikt interesów między Polską a Rosją obwiniasz USA,
>wojna na Ukrainie jest z powodu USA (tzw wojna zastępcza)

To nieco bardziej skomplikowane. Nie jeden imperializm jest jej przyczyną, a i interesy mniejszych graczy też biorą w tym udział.

>>a z drugiej piszesz o tym, że wojny między sąsiadami to rzecz naturalna. O co w takim razie Ci chodzi?
>w 1939 napadli na nas wszyscy sąsiedzi; Niemcy, Słowacja, ZSRR, Litwa, ze wszystkimi żyliśmy źle, my wcześniej napadlismy z Niemcami na Czechy
> my (nasze patoelity) były agresorem np napaść na Rosję z Napoleonem i na Kijów w 1919r (dzisiaj powtórka)

Pomijasz jak widać celowo przytaczane przeze mnie argumenty. Atak na Wilno 3 stycznia 1919 roku. 17 września 1939 roku.

#127
11-09-2025 18:05
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)Odp: racjonalista = komunista
W odpowiedzi Kautilja aka quick
>>>>>Na jakiej podstawie utożsamiasz interes Niemiec z interesem Europy?
>>>>bo są sercem, napędem i mózgiem Europy
>>>Rządzą interesy narodowe.
>>naród to sztuczny twór, mentalnie bliżej mi do Białorusina niż np Tuska czy Sikorskiego.
>>100 lat temu moi przodkowie zapytani jaka ich narodowość popatrzyli by zdziwieni, nic by nie odpowiedzieli
>To kto jak nie naród wykształca własny język?
panstwo wykształca język poprzez powszechny obowiazek szkolny, ustanowienie j urzędowego
Dlatego na Ukrainie zabroniony jest j rosyjski choć dla większości jest pierwszym i wszyscy w nim mówią

>>>Tylko naiwny może uważać, że ktoś je poświęci w imię "kosmopolityzmu".
>>my się poświęcamy dla Warszawy, to czemu nie możemy dla Brukseli?
>>być może cos w tym jest że najbardziej w huja zrobi cię inny Polak niz Niemiec
>Poświęcać się dla swojej ojczyzny to rzecz naturalna. Warszawa jest stolicą Polski.
czemu w Warszawie zarabia się 3 x wiecej niż tu gdzie mieszkam?
warszawiacy doją nas, większe zaufanie mam do ...

>>>>>>Jak wyglądają te amerykańskie gwarancje ??
>>>>>Np. Artykuł 5 NATO. A ich obecność w Polsce to dodatkowe wzmocnienie.
>>właśnie Izrael zaatakował stolicę Kataru, który ma usazydowskie gwarancie, $ jako waluta urzędowa i kilka baz wojennych.
>Relacja w ramach NATO, czy też bilateralne stosunki USA z Izraelem są dalece głębsze i bardziej priorytetowe, niż umowy np z państwami arabskimi.
realnie mogą nam pomóc tylko Niemcy i Rosja, i z nim trzeba życ w zgodzie, nie dać się wciągnać w rozgrywkę mocarstw (Ukraina)

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo

#128
11-09-2025 18:26
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)Odp: racjonalista = komunista
>gdybyśmy stworzyli komunę
>nasz poziom życia poprawiłby się 2 X, pracy mielibyśmy 2 X mniej, śmialibyśmy się 3 X więcej, żyli
>20 lat dłużej
>czemu więc, racjonaliści to niedorozwojki, dla których bogiem indywidualizm, wolność, własnosć.
społeczności, które nie znały pieniądza, żyły w harmonii i zgodzie. Kopulaste chaty ustawione były po okręgu wokół majdanu, wejściami do niego. Na placu tym toczyło się życie codzienne Gdy badacze przyjeżdżali po latach i po pierwszych kontaktach takiej społeczności z pieniądzem, trafiali do innego świata! Spory były na porządku dziennym i rozstrzygano je najczęściej siłą. Społecznością nie rządzili najbardziej szanowani, ale najbogatsi Osada wyglądała inaczej. Plac centralny był pusty, albo w ogóle znikał, a chaty były odwrócone do siebie "plecami". Pieniądz zmieniał życie społeczności, moralność i mentalność

racjonalista = komunista



potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo

Elasp (6859 punktów)Odp: racjonalista = komunista
W odpowiedzi okragly
>> Nie istnieje nic "darmowego", rzeczy "darmowe" trzeba jakoś sfinansować.
>w raju (komuna pierwotna) wszystko było za darmo: ziemia, woda, powietrze, jedzenie, kobiety, dzieci, domy, przyjaźnie, ...
>wszystko za darmo

Nie, nie było za darmo. Ceną była siła, którą trzeba było wydatkować. Silniejszy miał więcej jedzenia, kobiet, itd. Pieniądz jest pewnym ekwiwalentem siły.

>>Ceną rzeczy w PRLu "darmowych", jak i istniejącego tam "braku bezrobocia", były relatywnie niskie płace. Np. na telewizor trzeba było oszczędzać miesiącami.
>bo nie było komunistycznych Chin, dzisiaj nawet w Afryce wszyscy maja tel komórkowy, panele słoneczne na domu, ładne nowe ubrania i ładne asfaltowe drogi (za "komuny" mysmy budowali drogi w Afryce)

Nie było komunistycznych Chin, ale istniał Hong-Kong, który zalewał świat tanimi rzeczami, na które Polaka jednak nie było stać.

#130
12-09-2025 08:15
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)Odp: racjonalista = komunista
W odpowiedzi Elasp
>>> Nie istnieje nic "darmowego", rzeczy "darmowe" trzeba jakoś sfinansować.
>>w raju (komuna pierwotna) wszystko było za darmo: ziemia, woda, powietrze, jedzenie, kobiety, dzieci, domy, przyjaźnie, ...
>>wszystko za darmo
> Nie, nie było za darmo. Ceną była siła, którą trzeba było wydatkować.
płacę 50 zł miesięcznie by móc pograć w piłkę i łapac ryby. Czy gra w piłke (odpowiednik polowania na mamuta), zbieranie grzybów, łapanie ryb, to praca? a wychowywanie dzieci, a rozmowa z przyjaciółmi, a gotowanie, spacer, seks?

>Silniejszy miał więcej jedzenia, kobiet, itd. Pieniądz jest pewnym ekwiwalentem siły.
łapanie ryb, polowanie, podrywanie kobiet, nie polega na sile
nawet u szympansów

>>>Ceną rzeczy w PRLu "darmowych", jak i istniejącego tam "braku bezrobocia", były relatywnie niskie płace. Np. na telewizor trzeba było oszczędzać miesiącami.
>>bo nie było komunistycznych Chin, dzisiaj nawet w Afryce wszyscy maja tel komórkowy, panele słoneczne na domu, ładne nowe ubrania i ładne asfaltowe drogi (za "komuny" mysmy budowali drogi w Afryce)
> Nie było komunistycznych Chin, ale istniał Hong-Kong, który zalewał świat tanimi rzeczami, na które Polaka jednak nie było stać.
Wałęsa dostał za darmo M5, prawie za darmo media (czynsz, woda, prąd, śmieci), obiady w stołówce zakładowej, kolonie dla dzieci na które dzisiaj Polaka nie stać, dlatego miał 5 dzieci a dziś stać młodych co najwyżej na JEDNO

właśnie, wtedy budowaliśmy statki, a dzisiaj?


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo

Kautilja aka quick (6858 punktów)Odp: racjonalista = komunista
W odpowiedzi okragly
>>>>>>Na jakiej podstawie utożsamiasz interes Niemiec z interesem Europy?
>>>>>bo są sercem, napędem i mózgiem Europy
>>>>Rządzą interesy narodowe.
>>>naród to sztuczny twór, mentalnie bliżej mi do Białorusina niż np Tuska czy Sikorskiego.
>>>100 lat temu moi przodkowie zapytani jaka ich narodowość popatrzyli by zdziwieni, nic by nie odpowiedzieli
>>To kto jak nie naród wykształca własny język?
>panstwo wykształca język poprzez powszechny obowiazek szkolny, ustanowienie j urzędowego
>Dlatego na Ukrainie zabroniony jest j rosyjski choć dla większości jest pierwszym i wszyscy w nim mówią

Bzdury. Języki pojawiły się na długo przed uformowaniem się nowoczesnych państw narodowych. To naród wykształca język. Potem kolonizatorzy narzucili reszcie świata swoje własne języki, które przeniknęły tubylców i stały się językami urzędowymi.

>>>>Tylko naiwny może uważać, że ktoś je poświęci w imię "kosmopolityzmu".
>>>my się poświęcamy dla Warszawy, to czemu nie możemy dla Brukseli?
>>>być może cos w tym jest że najbardziej w huja zrobi cię inny Polak niz Niemiec
>>Poświęcać się dla swojej ojczyzny to rzecz naturalna. Warszawa jest stolicą Polski.
>czemu w Warszawie zarabia się 3 x wiecej niż tu gdzie mieszkam?
>warszawiacy doją nas, większe zaufanie mam do ...

Tak wiem do Ruskich. Każde państwo ma swoje centra przepływów strategicznych, takie huby gdzie splatają się większe interesy, i w większości przypadków są to stolice państw, ale i ośrodki przemysłowe jak i porty.

>>>>>>>Jak wyglądają te amerykańskie gwarancje ??
>>>>>>Np. Artykuł 5 NATO. A ich obecność w Polsce to dodatkowe wzmocnienie.
>>>właśnie Izrael zaatakował stolicę Kataru, który ma usazydowskie gwarancie, $ jako waluta urzędowa i kilka baz wojennych.
>>Relacja w ramach NATO, czy też bilateralne stosunki USA z Izraelem są dalece głębsze i bardziej priorytetowe, niż umowy np z państwami arabskimi.
>realnie mogą nam pomóc tylko Niemcy i Rosja, i z nim trzeba życ w zgodzie, nie dać się wciągnać w rozgrywkę mocarstw (Ukraina)

Piszesz to samo co pisał do mnie Thoter. Niemcy i Rosja nie grają obecnie do jednej bramki. Ale zakładając, że ulegnie to zmianie, to jaką strategię powinna przyjąć III RP by nie być w relacji do nich wasalem tylko partnerem?
Pytanie jest zasadne, bowiem wielokrotnie było już tak, że oba te mocarstwa dogadywały się ponad naszymi głowami co do kształtu strategicznego jaki powinien mieć nasz region. Region tzw. międzymorza na czele z Polską powinien stanowić samodzielny biegun geopolityczny.

#132
12-09-2025 10:15
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)Odp: racjonalista = komunista
W odpowiedzi Kautilja aka quick

>>>To kto jak nie naród wykształca własny język?
>>panstwo wykształca język poprzez powszechny obowiazek szkolny, ustanowienie j urzędowego
>>Dlatego na Ukrainie zabroniony jest j rosyjski choć dla większości jest pierwszym i wszyscy w nim mówią
> Języki pojawiły się na długo przed uformowaniem się nowoczesnych państw narodowych.
też tak myślę

>To naród wykształca język.
naród to sztuczny twór elit, by mieć kogo doić

>Potem kolonizatorzy narzucili reszcie świata swoje własne języki, które przeniknęły tubylców i stały się językami urzędowymi.
na wschodniej Ukrainie to Ukraina jest kolonizatorem Rosjan, tam wszyscy mówią po rosyjsku (dlatego mamy wojnę)

>>>Poświęcać się dla swojej ojczyzny to rzecz naturalna. Warszawa jest stolicą Polski.
>>czemu w Warszawie zarabia się 3 x wiecej niż tu gdzie mieszkam?
>>warszawiacy doją nas, większe zaufanie mam do ...
>Tak wiem do Ruskich.
bo to są moi mentalni bracia, czuje do nich chemię, Ty pewnie do usazyda, pana świata, to jest dopiero poddaństwo

>Każde państwo ma swoje centra przepływów strategicznych, takie huby gdzie splatają się większe interesy, i w większości przypadków są to stolice państw, ale i ośrodki przemysłowe jak i porty.
tak tez będzie jeśli powstanie panstwo EUROPA
kiedyś wszystkie drogi biegły do Rzymu dziś Berlina, w czym problem?

>>realnie mogą nam pomóc tylko Niemcy i Rosja, i z nim trzeba życ w zgodzie, nie dać się wciągnać w rozgrywkę mocarstw (Ukraina)
>Piszesz to samo co pisał do mnie Thoter.
jak wyjeżdżasz na wakacje, komu zostawiasz klucze? sąsiadce czy mieszkającym 100000 km dalej żydowi? dla mnie to jasne. Usazyd nas nie obroni, jedynie się wzbogaci na naszej biedzie

>Niemcy i Rosja nie grają obecnie do jednej bramki.
Niemcy straszą Rosją by zjednoczyć Europę (zawsze straszyłem dzieci by do mnie sie tuliły)
ale grają do jednej bramki

>Ale zakładając, że ulegnie to zmianie, to jaką strategię powinna przyjąć III RP by nie być w relacji do nich wasalem tylko partnerem?
nawet w najlepszym małżeństwie ktoś jest w czymś podporządkowany, i co? zakazac małrzeństw?
ale bycie w "małrzeństwie" z oddalonym o 10000 km usazydem to tylko niedorozwojek potrafi. Powinniśmy zakazać pod groźbą kary liberalizmu a uwolnić komunizm

>Pytanie jest zasadne, bowiem wielokrotnie było już tak, że oba te mocarstwa dogadywały się ponad naszymi głowami co do kształtu strategicznego jaki powinien mieć nasz region. Region tzw. międzymorza na czele z Polską powinien stanowić samodzielny biegun geopolityczny.
każdy chce rządzić, nawet małe dzieci. Fizyka jest prawdą. Wymień choć jedno Polskie przedsiębiorstwo (oprócz panstwowego PKP, ORLENU, PKO, Lasy Panstwowe, ...), i tak, że tyle się uchowało, wszystko miało być sprzedane (oddane) usazydowi

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo

Kautilja aka quick (6858 punktów)Odp: racjonalista = komunista
W odpowiedzi okragly
>>>>To kto jak nie naród wykształca własny język?
>>>panstwo wykształca język poprzez powszechny obowiazek szkolny, ustanowienie j urzędowego
>>>Dlatego na Ukrainie zabroniony jest j rosyjski choć dla większości jest pierwszym i wszyscy w nim mówią
>> Języki pojawiły się na długo przed uformowaniem się nowoczesnych państw narodowych.
>też tak myślę

Skoro tak to co z tego wynika?

>>To naród wykształca język.
>naród to sztuczny twór elit, by mieć kogo doić

Nonsens. Istnienie danego języka jest dowodem istnienia danego narodu, lub określonej grupy etnicznej. Także języki nie biorą się z powietrza.

>>Potem kolonizatorzy narzucili reszcie świata swoje własne języki, które przeniknęły tubylców i stały się językami urzędowymi.
>na wschodniej Ukrainie to Ukraina jest kolonizatorem Rosjan, tam wszyscy mówią po rosyjsku (dlatego mamy wojnę)

Na Ukrainie przegrała rosyjska soft power, stąd użycie siły fizycznej. Każdy bowiem kto decyduje się na atak zbrojny niejako wysyła sygnał, że wszystkie inne środki zawiodły.

>>>>Poświęcać się dla swojej ojczyzny to rzecz naturalna. Warszawa jest stolicą Polski.
>>>czemu w Warszawie zarabia się 3 x wiecej niż tu gdzie mieszkam?
>>>warszawiacy doją nas, większe zaufanie mam do ...
>>Tak wiem do Ruskich.
>bo to są moi mentalni bracia, czuje do nich chemię, Ty pewnie do usazyda, pana świata, to jest dopiero poddaństwo

Zdziwiłbyś się.

>>Każde państwo ma swoje centra przepływów strategicznych, takie huby gdzie splatają się większe interesy, i w większości przypadków są to stolice państw, ale i ośrodki przemysłowe jak i porty.
>tak tez będzie jeśli powstanie panstwo EUROPA
>kiedyś wszystkie drogi biegły do Rzymu dziś Berlina, w czym problem?

W tym, że taki twór ponadnarodowy może likwidować sprawczość np Polaków na Polską.

>>>realnie mogą nam pomóc tylko Niemcy i Rosja, i z nim trzeba życ w zgodzie, nie dać się wciągnać w rozgrywkę mocarstw (Ukraina)
>>Piszesz to samo co pisał do mnie Thoter.
>jak wyjeżdżasz na wakacje, komu zostawiasz klucze? sąsiadce czy mieszkającym 100000 km dalej żydowi? dla mnie to jasne. Usazyd nas nie obroni, jedynie się wzbogaci na naszej biedzie

Ja problemu z wyobrażeniem sobie innego gwaranta nie mam.

>>Niemcy i Rosja nie grają obecnie do jednej bramki.
>Niemcy straszą Rosją by zjednoczyć Europę (zawsze straszyłem dzieci by do mnie sie tuliły)
>ale grają do jednej bramki

Jest taka tendencja, ale obecnie panuje wrogie napięcie.

>>Ale zakładając, że ulegnie to zmianie, to jaką strategię powinna przyjąć III RP by nie być w relacji do nich wasalem tylko partnerem?
>nawet w najlepszym małżeństwie ktoś jest w czymś podporządkowany, i co? zakazac małrzeństw?
>ale bycie w "małrzeństwie" z oddalonym o 10000 km usazydem to tylko niedorozwojek potrafi. Powinniśmy zakazać pod groźbą kary liberalizmu a uwolnić komunizm

Komunizm pada w większej niż lokalna skali. W czym wg Ciebie Polska mogłaby podporządkować sobie Niemcy i Rosję jeśli idzie o relacje sojusznicze, a w czym mogłaby uznać własne podporządkowanie się swoim nowym gwarantom?

#134
13-09-2025 14:15
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)Odp: racjonalista = komunista
W odpowiedzi Kautilja aka quick
>>>>>To kto jak nie naród wykształca własny język?
>>>>panstwo wykształca język poprzez powszechny obowiazek szkolny, ustanowienie j urzędowego
>>>>Dlatego na Ukrainie zabroniony jest j rosyjski choć dla większości jest pierwszym i wszyscy w nim mówią
>>> Języki pojawiły się na długo przed uformowaniem się nowoczesnych państw narodowych.
>>też tak myślę
>Skoro tak to co z tego wynika?
wszyscy jesteśmy jedną rodziną, z Iranu (indoeuropejską)

>>>To naród wykształca język.
>>naród to sztuczny twór elit, by mieć kogo doić
>Nonsens. Istnienie danego języka jest dowodem istnienia danego narodu, lub określonej grupy etnicznej. Także języki nie biorą się z powietrza.
narody są z powietrza np Ukraina powstała celem jątrzenia wśród narodów słowiańskich
niczym się nie różnie z Białorusinem spod Minska czy Ukraińcem spod Lwowa, różne są tylko patoelity (nasz premier, minister spraw zagranicznych, usazyd Sikorski (kształci synów w usazyda West Point) zamknął granice z Białorusią, moimi braćmi, gad j****y

>>>Potem kolonizatorzy narzucili reszcie świata swoje własne języki, które przeniknęły tubylców i stały się językami urzędowymi.
>>na wschodniej Ukrainie to Ukraina jest kolonizatorem Rosjan, tam wszyscy mówią po rosyjsku (dlatego mamy wojnę)
>Na Ukrainie przegrała rosyjska soft power, stąd użycie siły fizycznej. Każdy bowiem kto decyduje się na atak zbrojny niejako wysyła sygnał, że wszystkie inne środki zawiodły.
stąd wniosek, że usazyd jest największym przegrywem świata, od 2 wś nieprzerwanie toczy przynajmniej jedną wojnę

>>>Każde państwo ma swoje centra przepływów strategicznych, takie huby gdzie splatają się większe interesy, i w większości przypadków są to stolice państw, ale i ośrodki przemysłowe jak i porty.
>>tak tez będzie jeśli powstanie panstwo EUROPA
>>kiedyś wszystkie drogi biegły do Rzymu dziś Berlina, w czym problem?
>W tym, że taki twór ponadnarodowy może likwidować sprawczość np Polaków na Polską.
ale mamy taki twór ponadnarodowy od 1000 lat, nazywa się Watykan, czemu nie płaczesz?

>>>Niemcy i Rosja nie grają obecnie do jednej bramki.
>>Niemcy straszą Rosją by zjednoczyć Europę (zawsze straszyłem dzieci by do mnie sie tuliły)
>>ale grają do jednej bramki
>Jest taka tendencja, ale obecnie panuje wrogie napięcie.
wrogie napięcie na pokaz, najbardziej straszy Tusk, wiadomo gdzie ma sponsorowanie i korzenie

>>Powinniśmy zakazać pod groźbą kary liberalizmu a uwolnić komunizm
>Komunizm pada w większej niż lokalna skali.
bo mamy za małe mózgi

>W czym Polska mogłaby podporządkować sobie Niemcy i Rosję jeśli idzie o relacje sojusznicze,
we wszystkim, jesteśmy zwornikiem. GEOGRAFIA

>a w czym mogłaby uznać własne podporządkowanie się swoim nowym gwarantom?
to my byśmy dyktowali, ale oddaliśmy się usazydowi, i to od niego zależy co nam wolno

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo

Kautilja aka quick (6858 punktów)Odp: racjonalista = komunista
W odpowiedzi okragly
>>>>To naród wykształca język.
>>>naród to sztuczny twór elit, by mieć kogo doić
>>Nonsens. Istnienie danego języka jest dowodem istnienia danego narodu, lub określonej grupy etnicznej. Także języki nie biorą się z powietrza.
>narody są z powietrza np Ukraina powstała celem jątrzenia wśród narodów słowiańskich
>niczym się nie różnie z Białorusinem spod Minska czy Ukraińcem spod Lwowa, różne są tylko patoelity (nasz premier, minister spraw zagranicznych, usazyd Sikorski (kształci synów w usazyda West Point) zamknął granice z Białorusią, moimi braćmi, gad j****y

Rozumiem, że bliska jest Ci idea panslawizmu. Zwróć jednak uwagę, że ci którzy posługują się niejako z urodzenia tym samym językiem dzielą te samą przestrzeń życiową. To jest właśnie naród, który łączy język, ziemia, kultura, historia czy też religia.

>>>>Potem kolonizatorzy narzucili reszcie świata swoje własne języki, które przeniknęły tubylców i stały się językami urzędowymi.
>>>na wschodniej Ukrainie to Ukraina jest kolonizatorem Rosjan, tam wszyscy mówią po rosyjsku (dlatego mamy wojnę)
>>Na Ukrainie przegrała rosyjska soft power, stąd użycie siły fizycznej. Każdy bowiem kto decyduje się na atak zbrojny niejako wysyła sygnał, że wszystkie inne środki zawiodły.
>stąd wniosek, że usazyd jest największym przegrywem świata, od 2 wś nieprzerwanie toczy przynajmniej jedną wojnę

Specyfika geopolityki anglosaskiej polega na inwestowaniu w słabszych względem silniejszych. Stąd również w ich polityce interwencje w różnych częściach globu.

>>>>Każde państwo ma swoje centra przepływów strategicznych, takie huby gdzie splatają się większe interesy, i w większości przypadków są to stolice państw, ale i ośrodki przemysłowe jak i porty.
>>>tak tez będzie jeśli powstanie panstwo EUROPA
>>>kiedyś wszystkie drogi biegły do Rzymu dziś Berlina, w czym problem?
>>W tym, że taki twór ponadnarodowy może likwidować sprawczość np Polaków na Polską.
>ale mamy taki twór ponadnarodowy od 1000 lat, nazywa się Watykan, czemu nie płaczesz?

To zupełnie inna historia.

>>>>Niemcy i Rosja nie grają obecnie do jednej bramki.
>>>Niemcy straszą Rosją by zjednoczyć Europę (zawsze straszyłem dzieci by do mnie sie tuliły)
>>>ale grają do jednej bramki
>>Jest taka tendencja, ale obecnie panuje wrogie napięcie.
>wrogie napięcie na pokaz, najbardziej straszy Tusk, wiadomo gdzie ma sponsorowanie i korzenie

Nie sądzę by to było na pokaz. Choć mam z tyłu głowy, że może w tym wszystkim, począwszy od roku 2022, chodzić o robienie celowego zamieszania w głowach niektórych mocarstw.

>>>Powinniśmy zakazać pod groźbą kary liberalizmu a uwolnić komunizm
>>Komunizm pada w większej niż lokalna skali.
>bo mamy za małe mózgi

Ergo: utopia.

>>W czym Polska mogłaby podporządkować sobie Niemcy i Rosję jeśli idzie o relacje sojusznicze,
>we wszystkim, jesteśmy zwornikiem. GEOGRAFIA

Wiesz jak się prezentuje DEMOGRAFIA w tym układzie?
Jak wiesz zajmuję się geopolityką, ale nie jestem deterministą, również w stosunku do geografii.

>>a w czym mogłaby uznać własne podporządkowanie się swoim nowym gwarantom?
>to my byśmy dyktowali, ale oddaliśmy się usazydowi, i to od niego zależy co nam wolno

Komu jak i co byśmy dyktowali?

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Dalej..

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365