Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.152.337 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 167 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Jestem przeciw religii, ale za religijnością. [...] Chodzi o to, że jestem przeciwny kultom zinstytucjonalizowanym oraz ich kapłanom. To siłą rzeczy musi się wyrodzić w biurokrację. Natomiast jestem zwolennikiem religijności, to znaczy uczucia religijnego, które jest bardzo bliskie, jeżeli nie identyczne, uczuciu artystycznemu. [...] Wiadomo zresztą z nauki, z historii, że u początków religii..
Przegląd streszczeń działu
Życzenia świąteczne (24-12-2005)

Większość symboli Bożego Narodzenia ma swoje źródło w wierzeniach dawniejszych, pogańskich. Choinka od wieków podczas różnych świąt była obwieszona przeróżnymi świecidełkami. Ostrokrzew służył celtom do obłaskawiania chochlików, a jemioła do praktyk okultystycznych. Również wyznawcy Mitry i osoby obchodzące rzymskie saturnalia obdarowywały się prezentami. w tym sensie święta 25 grudnia mają wymiar ponadchrześcijański, dziś de facto rodzinny - są okresem w którym wzmacnia się integrację rodzinną.

W związku z tym życzymy naszym Czytelnikom Wesołych Świąt, bez względu na to, jakie znaczenie i jaki wymiar ten okres ma dla Was - czy jest tylko chwilą beztroskiego oderwania się od codziennych trosk, czy jest celebracją rodzinnej bliskości czy czymś więcej...

Wolnosci od trosk wszelakich, spokojności nieprzerwanej, radości z życia niewyłącznie dla siebie, równej satysfakcji z obcowania z innymi i ze spoglądania w głąb własnego "ja", wesołosci mądrej, zdolności cieszenia się drobiazgami w zasięgu ręki i marzenia o rzeczach wielkich i niedosiężnych, umiejętności lekceważenia drobnych przykrości, odwagi wytrwałego zabiegania o własne szczęscie, spełnienia życzen dobrych, a niewypowiadanych tylko z braku wyobraźni, wiary, nadziei lub miłosci na świąteczny czas narodzin boga w człowieku i na każdy dzień Dobrego Nowego Roku.

Zob. więcej na temat tych świąt:
Dlaczego 25 grudnia?
Narodziny Słońca czyli boże narodzenie
Słońce Niezwyciężone czyli o mitraizmie


Reklama
www.pajacyk.pl - Nakarm dziecko
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365