Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
192.349.591 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 62 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski

Złota myśl Racjonalisty:
Zawsze intelekt polski obejmował bardzo rozległe horyzonty myślowe. A teraz przeżywamy jeden z najpotężniejszych przewrotów historycznych, a przeto także umysłowych. Trzeba zwracać się do tych, którzy mają odwagę myśleć o rzeczach, o których nikt jeszcze nie myślał, wdawać się w rozmowę z prawdą, przez nikogo jeszcze nie spotkaną i zarejestrowaną, sięgać ramieniem umysłu tam, dokąd nikt jeszcze nie..
Krytyka Racjonalisty
<- Wróć do innych listów
WITAM (29-08-2004)
 Autor: Mariusz
Po raz pierwszy trafiłem na stronę racjonalista.pl i co mnie uderzyło najbardziej to tematyka religijna pojawiająca się tutaj - religie i sekty, biblia, kościół i katolicyzm PO CO? To wszystko nie ma nic wspólnego z rozumem i wydaje się zbędne.
Nie wydaje się , sorry jest zbędne. W ogóle strona poswiecona jest bardziej antyklerykalizmowi. Dla mnie jest to wręcz prostackie (tak jak głupi film dogma). Kompletnie rozczarowała mnie strona poświęcona filozofii. Serwis o takiej nazwie poświęcony(dla mnie słowo świętość nie istnieje :)) być powinien przede wszystkim filozofii, czy światopoglądowi racjonalistycznemu i wykazaniu jego zasadności czy też sensu jego wyboru. Oczywiście najprościej nabijać sie z religii. Dużo bardziej wartościowe byłyby teksty traktujące poważnie spory światopoglądowe. A co ma wspólnego Nietzsche z racjonalizmem? - to już jest absurd do potęgi.
Kolejna sprawa - filozofia naukowa. Oczywiście kwestia gustu, dla mnie filozofia nie ma nic wspólnego z nauką, a często stoi z nią w sprzeczności. Prosze spojrzeć na współczesnych fizyków, astrofizyków jakie maja problemy ze znalezieniem sensu w kosmosie. Przedstawiają kolejne teorie ale zawsze coś im nie pasuje. Czysta nauka teoretyczna (chodzi mi głównie o fizykę, absolutnie nie matematykę) nie ma nic wspólnego z prawdą, tylko z naginaniem rzeczywistości do teorii. A teorie przychodzą i odchodzą. Oczywiście poza Einsteinem :).
Zeby nie było wątpliwości. Jestem racjonalistą, liberałem i indywidualistą. W ontologi monistą i zdecydowanym antyteistą.
I przede wszystkim - there's no secret at all
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365