Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.971.002 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 280 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
W tej materii sąd znawców jest nad wyraz zgodny: bóg do swego wyznawcy zawsze jest podobny
Komentarze do strony Polska myśl cywilizacyjna

Dodaj swój komentarz…
krystkon_9 - Ekstrema społeczne   2 na 2
Wg mnie istnieją dwa ekstrema postaw społecznych. Jednym jest libertarianizm - postawa skrajnie indywidualistyczna, odrzucenie wszelkiej wspólnoty, wartość prywatna jako najwyższa wartość. Drugim jest komunizm - postawa skrajnie kolektywna, odrzucenie jednostki, demokracja jako najwyższa wartość. Pozostałe postawy społeczne mieszczą się pomiędzy tymi ekstremami.
Co ciekawe, pomimo ekstremalnej sprzeczności obu modeli zachowań społecznych opartych na sprzecznych potrzebach, wartościach, poglądach i w efekcie opartych na sprzecznych systemach etycznych oba modele realizują wspólną funkcję - tworzą hierarchię społeczną.
Jak łatwo domyślić się hierarchia demokratyczna jest sprzeczna i konkurencyjna wobec hierarchii kapitalistycznej co przejawiają się między innymi w taki sposób, iż demokratyczne prawo jest w sprzeczności z kapitałem.
Autor: krystkon_9  Dodano: 29-12-2016
Reklama
kobieta - Steven Keen and Paul Krugman   1 na 1
 Ciekawy artykul. Dodatkowy aspekt. Przed chwila obejrzalam w TV debate ekonomisty, znawcy tematu S. Keen z ekonomista Noblista Paulem Krugman - reprezentant glownego nurtu ekonomii. S. Keen powiedzial, ze jak sie czyta co Krugman pisze, to jest oczywiste, ze on nie wie, co on mowi. Ciekawe za co dostal Nobla w takim razie? Problem polega na tym, ze w dziedzinie ekonomii studenci od dawna nie sa uczeni w jaki sposob obecnie tworzy sie pieniadze. System ksztalcenia, i cala gospodarka nie ma jeszcze sprecyzowanej wiedzy wokol tego zjawiska. W ostatnim 30- leciu stalo sie jeszcze gorzej, poniewaz modele makroekonomiczne nawet nie zawieraja pieniedzy. Ludzie mysla, ze banki sa posrednikami, tak jak jest napisane w ksiazkach, ale to jest calkowicie bledne. Politycy i naukowcy nie rozumieja jak dzialaja pieniadze. Swiat sie dalej kreci z rozpedu, ale co bedzie dalej?Trump latwo zgadnac, wpasowuje sie w polityke kapitalizmu Regana 1980 lat, wtedy stal sie miljarderem. Trumpowi wydaje sie, ze dramatyczna gra, auktorytarnym rasizmem, kombinacja mentalnosci Al Capone-typowa dla spoleczenstwa USA, podniesie kraj z upadku, z brakiem ekonomicznych narzedzi i ludzi.Jak sie nie uda zrzuci wine na imigrantow, swiat.Czego sie uczyc?
Autor: kobieta  Dodano: 29-12-2016
krystkon_10 - - @kobieta
Wg mnie 4 czynniki tworzą pieniądz:
1. Ograniczona liczba jednostek, najlepiej powiązana za subiektywnym poczuciem wartości wszelkiego mienia.
2. Łatwość w przechowywaniu i przekazywaniu sobie jednostek.
3. Dysponowanie własnymi jednostkami wyłącznie przez właścicieli z wykluczeniem wszystkich pozostałych w tym wszelkich organów władzy.

i najważniejszy czynnik

4. Pierwotna emisja jednostek wyłącznie do osób najbogatszych, które wyemitują jednostki dalej poprzez zakup świadczeń pozostałych ludzi.

System pieniężny jest u podstaw sposobem tworzenia hierarchii społecznej, tej samej którą obserwujemy w świecie zwierząt.
Autor: krystkon_10  Dodano: 30-12-2016

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365