Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.712.615 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 368 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
"Wartości nieprzemijające nie mają niestety terminu realizacji."

Dodaj swój komentarz…
KrzysiekP - komentarz   3 na 5
Węgrzy to nie Słowianie.
Pisanie, ze renesans zapoczątkowały narody Europy Środkowo Wschodniej to lekkie nadużycie.
Autor: KrzysiekP  Dodano: 27-01-2017
Reklama
sasranka - Do autora - pozdrawiam.   1 na 1
Tekst ciekawy, przeczytałem pod wpływem informacji z FB od człowieka, którego kiedyś znałem w sensie fizycznym a nie wlepkowym. Zaskoczyła mnie dość duża wiedza o działaniach społecznych w Macedonii i analogii tzw. ruchów reformatorskich w państwach. To budzi me podejrzenie. Z podziwem dla Pana stylu i retoryki to piszę i cieszę się, że jeszcze ktoś używa języka a nie szablonu. Odnajduję podobne myślenie u siebie, ale ja mam bardziej zagubione - biegnę, by żyć i sił nie mam na refleksje szersze. Dobrego - d. Sas
Autor: sasranka  Dodano: 27-01-2017
Arminius - Hydrologicznie  -1 na 1
"..że historyczna Macedonia to nie jest całe dorzecze Wardaru, lecz tylko jego ujście do Morza Egejskiego, czyli okolice Salonik. To tak jakby się kłócić o to, że Polska to jedynie Pomorze Gdańskie, gdzie kończy się Wisła, ale już nie Śląsk, gdzie Wisła się zaczyna."
 
Analogia nie jest chyba do końca trafna - bo tak Pomorze jak i Śląsk leżą w granicach Polski - a Wisła od źródeł do ujścia także tylko w nich płynie. Hipotetycznie znacznie bardziej analogiczna (tylko a rebours) sytuacja: Portugala na południu w miejscu gdzie ma miejsce delta Tagu tworzy prowicję, którą nazywa Kastylią lub Estremedurą - co doprowadza do spięcia z Hiszpanią, która żąda wykasowania tej nazwy zarzucając Portugalii prowokacyjny rewizjonizm.
 
"Węgry są łącznikiem tyle że nie rzecznym, lecz górskim: alpejsko-karpackim. Węgry to kraj Balatonu, czyli największego jeziora Europy Środkowej."
 
Ale w tym kontekście, karpacko - panońskim, zdecydowania warto uwzględnić Cisę

Autor: Arminius  Dodano: 27-01-2017
Tomasz Badura - Krzyżowiec Soros   3 na 3
Soros, w jednym z wczesnych wywiadów, jasno dał do zrozumienia, że światem finansów i spekulacji rządzi zupełnie inna moralność. Lad społeczny i polityczny jest, jak widać, to tylko częścią składową większej całości.

Poza tym, podoba mi się to porównanie ofensywy orędowników praw człowieka i pseudoliberalizmu społecznego do średniowiecznych krucjat: zamiast mieczy, koni i rycerzy, używają fundacji i pożytecznych idiotów w postaci aktywistów tudzież otumanionych, gadających w telewizorze głów. George Soros – krzyżowcem XXI wieku :), a Hugo de Payens przewraca się w grobie.

P.S.
Kontekst jest tak szeroki, że śmiało można by temat ten rozbudować do rozmiarów książki. Panie Mariuszu, zachęcam.
Autor: Tomasz Badura  Dodano: 27-01-2017
Michał Zieliński - Trump - też prawie dałem się nabrać   1 na 1
Witam Panie Mariuszu,
moim zdaniem myli się Pan co do jednej ale bardzo istotnej kwestii - chodzi o Trumpa. Reszta po angielsku, bo to kopia mojego komentarza z anglojęzycznego portalu.

The show !

The nominations of anti-elite Trump:

Commerce secretary nominee Wilbur Ross: Rothschild & Co.

Secretary of state Rex Tillerson: ExxonMobil (= Rockefellers)

Treasury secretary nominee Steven Mnuchin: Goldman Sachs (major "investment bank" (in fact speculation bank) of Rothschilds and Rockefellers).

Chief strategist Steve Bannon: Goldman Sachs.

Director of the White House Office of Public Liaison and Intergovernmental Affairs - Anthony Scaramucci: Goldman Sachs.

Director of the National Economic Council - Gary Cohn: Goldman Sachs.

In 2-3 years time we will have another big economic krisis.

Main goals:

- change of regimes in China and Russia,
- change of world currancy (SDR instead of dollar, IMF as the global FED)
- as usual haircut of sheeps in stock markets

Michelle Obama the next presindent (in 2021) ? She's a woman, sh's black ! They'll get another Nobel.

philosophyofmet(*)nc-saved-donald-trump-freepom/

www.nytimes.com(*)corn-on-bill-clinton.html?_r=0
Autor: Michał Zieliński  Dodano: 27-01-2017
Michał Zieliński   2 na 2
Moim zdaniem Trump to kolejna ustawka. Ostatnim niezależnym prezydentem przez nieco ponad miesiąc urzędowania był Reagan - do momentu zamachu na niego (przeżył bo kula minęła serce o 2 cm) po tym jak zlecił specjalnej komisji zbadanie czy dolar mógłby być znowu oparty na złocie. Wcześniej władzę kreacji pieniądza z powietrza prywatnemu FED-owi próbował odebrać Kenneddy ... dwagrosze.com/2008/06/executive-order-11110/
Późniejsi wszyscy prezydenci zostali wystawieni przez grupę trzymającą władzę.

Trump najprawdopodobniej dostał do odegrania specjalną rolę populisty który w ciągu paru lat wywoła potężny kryzys gospodarczy, załatwi Chiny i wbrew pozorom Rosję i doprowadzi do transformacji całego światowego systemu finansowego - zastąpienie dominującej roli dolara przez SDR i MFW jako globalny FED (centralizacja władzy monetarnej na poziomie globalnym).
Wycofanie z TPP i inne podobne ruchy będą pozorowane, tymczasowe i będą miały charakter taktyczny lub będą miały na celu doprowadzenie w ciągu paru lat do kryzysu gosp.
Za dobre odegranie swojej roli zarobi na pawno kolejne parę miliardów $ (a nie milionów tak jak za udział w reality show The Apprentice), ale to wszystko to oczywiście tylko żart z mojej strony, teoria spiskowa.
Autor: Michał Zieliński  Dodano: 27-01-2017
Tomasz Badura - Michał Źeliński
Aha, czyli jak pracowałeś w Goldman Sachs, to znaczy, że jesteś zły i masz niecne zamiary?
Autor: Tomasz Badura  Dodano: 27-01-2017
Michał Zieliński
Song Hongbing (również wikicytaty oraz David Rockefeller wikicytaty - też dobre)

Wojna o pieniądz. Prawdziwe źródła kryzysów finansowych
str. 210 GEORGE SOROS HAKER WŚRÓD BANKIERÓW
(Rothschilds' and Rockefellers' agent jak głosi teoria spiskowa)

Wojna o pieniądz 2. Świat władzy pieniądza
str. 271 o FUNDACJACH, rajach podatkowych, trustach czyli gdzie się podziały billiony oligarchów, np. The Rockefeller Foundation;
str. 14 lista kilkunastu najpotężniejszych rodzin bankierskich

CITY OF LONDON (CORPORATION) i jego oddziały - prawdopodobnie największy raj podatkowy na świecie.

www.bankier.pl/(*)ankierzy-w-panice-7489595.html
www.bankier.pl/(*)ezerwy-Federalnej-3017157.html

"..związani z Morganem ludzie zasiadali w zarządach 112 instytucji o łącznej wartości szacowanej na 22,5 miliarda dolarów (całkowita kapitalizacja amerykańskiej giełdy wynosiła wówczas około 26,5 miliarda dolarów)..."
J.P. MORGAN BYŁ TYLKO AGENTEM ROTHSCHILDÓW, po jego śmierci okazało się że posiadał tylko kilkanaście % akcji swoich banków i korporacji ..., a John D. Rockefeller był kredytowany przez Rothschildów i później Rockefellerowie stali się junior partner Rothschildów.
Autor: Michał Zieliński  Dodano: 27-01-2017
Mariusz Agnosiewicz - @KrzysiekP   1 na 1
1. Węgrzy to Słowianie, choć z niesłowiańskim językiem, polecam link, który dodałem do tego fragmentu, który krytykujesz.
2. Europejską esencja renesansu była Europa Środkowa i Południowa. W słynnym florenckim fresku Procesja Trzech Króli, w którym trzech królowie są wielkimi fundatorami florenckiego renesansu, najstarszym mędrcem jest Zygmunt Luksemburski, czyli potomek Kazimierza Wielkiego, monarchy czeskiego, który panował na Węgrzech. Zygmunt jest uważany za pierwszego cesarza renesansowego i jest on esencją grupy wyszehradzkiej w średniowieczu.
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 27-01-2017
Mariusz Agnosiewicz - @Arminius @Michał Zieliński
1. Próbowałem uwzględnić Cisę, ale nie bardzo wiem jak.
2. Nie wykluczam, że Trump może być ustawką, ale póki co nie skłaniam się ku temu, no i przywódcy z którymi Soros walczy, raczej wiążą nadzieje z Trumpem - że nie będzie tak ingerował w sprawy wewnętrzne innych krajów, jak poprzednia administracja, i że poskromi nieco harce ludzi typu Soros. Z czysto psychologiczne punktu widzenia, człowiek, który osiągnął wszystko w wymiarze finansowym, jedyne czego może pragnąć to zapisanie się w historii. Oczywiście, jeśli Trump trzymany jest jakimiś hakami, to może być marionetką, ale cofnął już miłą korporacjom TPP, więc fakty póki co temu przeczą. Może po prostu jesteś zbyt chinocentryczny ;)
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 27-01-2017
Michał Zieliński - @Mariusz Agnosiewicz   4 na 4
Nie jestem chinocentryczny. Wiadomo jaki tam jest reżim. Czy podobnie w Rosji. Ale od 10 lat interesuję się giełdą i wiele w tym czasie zrozumiałem (mam naprawdę dużą motywację - ryzykuję w końcu pieniądze - żeby nie błądzić w ocenie sytuacji geopolitycznej i finansowo-gospodarczej). Studiowałem też trochę psychologię. Zapoznałem się też z następne 100 lat Friedmana. I ostatnio obserwowałem wybory w USA. Wszystko układa się w logiczną (i psychologiczno-emocjonalną) całość. Podobają mi się twoje analizy geopolityczne i inne i polecam serwis znajomym, dlatego (z całym szacunkiem) nie chcę żeby Racjonalista.pl dał się nabrać na najprawdopodobniej kolejną ustawkę w USA. Tak jak mam przekonanie do uczciwości Morawieckiego i najprawdopodobniej Kaczyńskiego (ale na pewno nie do lobbysty szczepionkowego radziwila (na marginesie polecam hubertczerniak-kukiz15.blog.pl/ oraz jego facebook- uczciwy lekarz)) czy też Kukiza, to nie ufam Trumpowi i radzę przynajmniej na razie powstrzymać się z jego pozytywną oceną (najlepiej aż do końca jego prezydentury). Tak czy siak musimy z USA współpracować ale dbając przede wszystkim o nasze interesy.
www.rp.pl/Rzecz(*)-finansowe-rzadza-swiatem.html
Autor: Michał Zieliński  Dodano: 27-01-2017
KrzysiekP - KrzysiekP - @Mariusz Agnosiewicz   1 na 1
Z całym szacunkiem ale renesans do europy środkowej dotarł, a właściwie docierał stopniowo na przełomie XV i XVI wieku, na pewno nie stanowi esencji renesansu. Renesans to przede wszystkim Italia. Początków renesansu można się doszukiwać na wielu płaszczyznach, choćby w twórczości Petrarki jeszcze w XIV wieku. Jednak to rozkwit miast półwyspu apenińskiego i idea mecenatu dała pole do popisu genialnym twórcą tamtego okresu. Tam też stworzył się sprzyjający klimat do odkrywania myśli starożytnej Grecji i Rzymu adaptując je do renesansowej idei humanizmu. Nie ma chyba bardziej esencjonalnego Renesansu niż Florencja XV i XVI wieku.
Polecam ci fantastyczną książkę, która tematycznie idealnie pasuje do tego portalu, a mianowicie dzieło Stephena Greenblatta "Zwrot. Jak zaczął się renesans"
lubimyczytac.pl(*)/zwrot-jak-zaczal-sie-renesans
Co do słowiańskości Węgrów to są tak samo słowiańscy jak Norwegowie
www.wykop.pl/ra(*)rasistowska-mapa-do-rozkminek/
Autor: KrzysiekP  Dodano: 27-01-2017
Mariusz Agnosiewicz - odp.   1 na 1
Z tego co piszesz wynika, że utożsamiasz renesans przede wszystkim ze sztuką i literaturą, co jest niestety bardzo popularnym poglądem. Ja utożsamiam go przede wszystkim z nauką i polityką. Dla Ciebie esencją renesansu jest Florencja, dla mnie esencją renesansu jest Mikołaj Kopernik i jego heliocentryzm, który zmienił wszystko. Jeśli prarenesansem włoskim jest Petrarca, to prarenesansem polskim jest Witelon i jego rozbijanie iluzji wzrokowych. W tekście który komentujemy  piszę zresztą wyraźnie, że renesans w Europie Południowej pojawił się ok. 200 lat wcześniej i wiążę to z wcześniejszym rozbiciem zakonu krzyżowego. Tym niemniej renesans sensu stricto pojawił się we Włoszech w XV w. i był dla niego kluczowy transfer know how z Bizancjum, którego protektorem był właśnie Zygmunt Luksemburski, dlatego właśnie tak ściśle wiążę narodziny renesansu w Europą Środkową. Nie ma oczywiście wątpliwości, że w dziedzinie kultury i sztuki esencją renesansu były Włochy, ale w dziedzinie nauki i polityki to już Europa Środkowa. No chyba że Leonardo da Vinci przedkłada się nad Mikołajem Kopernikiem :)
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 27-01-2017
Mariusz Agnosiewicz - odp.   2 na 2
Zapomniałem o Węgrzech: odwołujesz się do mapy haplogrup. Tyle że z niej wynika, że Serbowie nie są Słowianami, a chyba się zgodzimy, że są. W istocie "słowiańska" haplogrupa R1a1a7 nie powie nam, który naród jest a który nie jest słowiański. Może nam najwyżej wskazać, że Słowianie wywodzą się z polskich ziem. Wyjmując język, Węgry to naród w pełni słowiański w swojej kulturze. W kulturze Węgry są bardziej słowiańskie niż np. Rosja, która ma przecież słowiański język.
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 27-01-2017
Celecrin - Wegierskosc slowianska   1 na 1
Potwierdzony brak ciaglosci genetycznej dzisiejszych Wegrow z ich przodkami nie oznacza ze mozemy powiedziec, iz Wegrzy to Slowianie (poniewaz mieszkaja wsrod slowianskiego morza?). Wiecej Wegrzy podobno maja z Polowcow lub inaczej Kuman (lud turecki) niz ze Slowian, przynajmniej sami tak uwazaja.

To ze Wegrzy to zmadziaryzowani Slowianie jest MITEM.
Autor: Celecrin  Dodano: 27-01-2017
Mariusz Agnosiewicz - @Celecrin   2 na 2
Wklejam cudzy tekst, do którego odsyłałem:
"Ród Arpadów, twórcy Węgier, oparł się na istniejącej od dawna i rozbudowanej na tych terenach organizacji kościelnej, a także na słowiańskiej elicie politycznej. Dopuszczając Słowian do współrządzenia, Arpadowie zdystansowali inne rody madziarskie, które nie miały już właściwie nic do powiedzenia. Ostatnie enklawy czysto madziarskich rodów przetrwały do połowy XIV w.

Nie przyjął się żaden z języków słowiańskich, bo nie było wśród nich jednego wiodącego. Dlatego też zachował się i utrwalił język Madziarów - jedyny duży ślad kultury madziarskiej państwa węgierskiego.

Po 955 r. stroje, organizacja wojskowa, zdobnictwo były słowiańskie. W 1001 r. nastąpiła koronacja Stefana. Slawizacja Węgier stała się faktem; w latach 955-1001 Węgry były już wczesnośredniowieczną słowiańską monarchią feudalną. Dla porównania, slawizacja Bułgarii trwała kilka wieków.

Feudalny styl życia na Węgrzech został odrzucony jedynie przez plemiona madziarskie. W XI w. wojsko węgierskie było już typowym wojskiem europejskim, takim jakie występowało w tym czasie w innych krajach kontynentu. Wpływy madziarskie zupełnie w nim zanikły.

W tym miejscu można postawić pytanie, w jakim stopniu Węgrzy są dziś Madziarami? Z obecnie przeprowadzanych badań genetycznych i przedstawionych tu faktów historycznych wynika, że mniej niż w połowie. Oprócz dużej mieszanki słowiańskiej, uwzględnić trzeba także wpływy niemieckie, aktywne w szczególności w okresie wspólnego państwa za czasów Franciszka Józefa. Wpływy tureckie, z uwagi na fakt, że Turcy nie rządzili zbyt twardą ręką, nie dokonywali licznych gwałtów, nie są zbyt wielkie, a już szczególnie w sferze kulturowej. Biorąc to wszystko pod uwagę nie będzie dużą przesadą stwierdzenie, że dzisiejsze Węgry to słowiańskie państwo z madziarskim dodatkiem, głównie w zakresie języka. No, może jeszcze niektórzy potomkowie Arpadów wyróżniają się nieco ciemniejszą karnacją."
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 27-01-2017
Celecrin - MA   1 na 1
Ten artykul pojawia sie w kilkudziesieciu miejscach lub wiecej w internecie. W tym fragmencie ktory przytoczyles jest kilka dyskusyjnych rzeczy. Sam opieram sie na dyskusji na historycy.org gdzie znajdziesz oryginalne badania na ktorych opieraja sie te nasze dywagacje:
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17632797. Ja nie jestem specjalista w tej dzedzinie.
Polecam goraco ten link: www.historycy.org/index.php?showtopic=47851&hl=
Jest on poswiecony samym badaniom genetycznym. Bardzo ciekawy.
Jesli zerkniemy na haplogrupy Wegrow, maja zdecydowanie mniej R1a niz Slowianie na polnocy (slowacy) i I1b niz Slowianie na poludniu. (nawiasem mowiac Serbowie sa bardzo slowianscy razem R1a i I1b maja ponad 50%).
Autor: Celecrin  Dodano: 28-01-2017
Mariusz Agnosiewicz - odp   1 na 1
Jak się kliknie te badania, to pierwszy tekst do jakiego nas odsyla strona to badania, które mogą nam pomóc rozwikłać jakim ludem są Węgrzy, mianowicie łącznikiem genetycznym pomiędzy Słowianami północnymi a południowymi:
Consistent with previous studies, Hungarian-speaking populations are genetically closely related to their geographic neighbours. The Hungarian and Szekler groups cluster together with some other central Europeans (e.g. Czechs and Slovaks), but mainly with Balkan populations.
onlinelibrary.w(*)/j.1469-1809.2008.00440.x/full Jakkolwiek inne badania pokazują, że najbliższe genetycznie Polakom ludy to są Węgrzy i Ukraińcy: www.draganprimo(*)enetic-legacy-Science-2000.pdf
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 28-01-2017
Celecrin - MA odp.   1 na 1
Dzięki za linki. Lektura fascynująca! Nie wiedziałem...inaczej wiedziałem ale chyba nie zdawałem sobie sprawy do końca, że badania genetyczne mogą tak celnie opisywać ludzką historię.
Co do linku drugiego. Mariusz to nas nie interesuje. Haplogrupa Eu9 którą mają Węgrzy, Polacy i Ukraińcy pochodzi sprzed 20-13 tysięcy lat, kiedy Europę rozdzielał lodowiec na wschód i zachód. To nas nie interesuje, chyba że bedziesz twierdził, że Węgrzy zawsze byli Słowianami.
To się nie zgadza z linkiem pierwszym, gdzie odkryto w szkietetach Madziarów osiadłych na równinie Panońskiej haplogrupę ugro-fińską;)
Nie ma ciągłości genetycznej pomiędzy dzisiejszymi Węgrami a Madziarami to jest pewne. Madziarzy zostali wypłukani z genomu ugrofińskiego już na równinie Panońskiej, owszem są podobni genetycznie do otaczających Słowian ale jakim cudem nastąpiła slawizacja kiedy język ugrofiński ma się doskonale nie mam pojecia, chyba, że organizacja wojska czy trendy w modzie są ważniejsze Mariusz. I nie przyjmuję do wiadomośći że języki słowiańskie ponad tysiąc lat temu były tak zróżnicowane, że stanowiło to problem:)) (tu się uśmiałem). Węgrzy to nie Słowianie.
Autor: Celecrin  Dodano: 28-01-2017
Arminius - Czardasz z mangalicą  0 na 2
"Wyjmując język, Węgry to naród w pełni słowiański w swojej kulturze. W kulturze Węgry są bardziej słowiańskie niż np. Rosja, która ma przecież słowiański język."
Genetycznie Węgrzy to klasyczny groch z kapustą. Jednakże pod względem kultury, języka i tożsamości etnicznej - są bardzo "madziarscy". Podobnie jest z Grekami czy Turkami. Jest to zresztą swoisty dowód na to, iż genetyka i tożsamość narodowa nie muszą iść w parze. Węgrzy przejęli sporo od ludów słowiańskich - jednakże zachowali swój madziarski - wcale pokaźny -  rdzeń tożsamościowo - kulturowy i teza że są oni bardziej słowiańscy niż Rosjanie jest wielce polemiczna. W praktyce owa różnica wychodziła doskonale w relacjach Węgrów z ludnością słowiańską, którą zdominowywali i madziaryzowali. Przykładem służyć mogą Słowacy.
Autor: Arminius  Dodano: 28-01-2017
klaio   1 na 1
O metodach działania Sorosa poprzez
finansowanie swojej flotylli organizacji pozarządowych tu wpolityce.pl/sw(*)awie-aborcji-i-malzenstw-gejow .
Jeden z grantów na promocję poglądów Sorosa w mediach amerykańskich miał
posłużyć zorganizowaniu (sic!) odpowiedniego sondażu. Natomiast nie wszystko,
co czyni Soros jest złe. Np. WatchDog Polska prowadzi bardzo dobrą robotę
monitorując za pieniądze Fundacji Batorego sprawy dotyczące dostępu do
informacji publicznej m.in. punktując Rzeplińskiego za ukrywanie projektu
nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (tym, co go później przy jego
nihil obstat Platforma „poprawiła” by móc obsadzić więcej miejsc w TK) lub obserwując
przebieg rozpraw sądowych i dokumentując niski poziom proceduralny polskich
sędziów, co jakby nie patrzeć, podważało zaufanie do kapłanów państwa prawa.
Autor: klaio  Dodano: 29-01-2017
Marius Apostata - Daje do myślenia   1 na 1
Dziękuję za ciekawy tekst. Zwarte w nim treści nakazują zmianę spojrzenia na wiele spraw.
Co do Węgrów, to moim zdaniem nie są oni Słowianami, gdyż sami się z nimi nie utożsamiają.
Autor: Marius Apostata  Dodano: 29-01-2017
Gorlique - Soros to musi być cienias ...
Mnie ciekawi pewna kwestia. Jak to możliwe, że jeden Soros kieruje wszystkim w Europie Środkowej? Nawet jeśli do równania dodać jeszcze Merkel, Putina i Obamę, to nadal zastanawiające. Jak to możliwe, że nie słyszymy o żadnym innym miliarderze, który ingerowałby w naszą politykę w tak dużym stopniu? Albo Soros to cienias, a rządzą nami ci, o których nie wiemy, albo to wszystko to tylko Bajka o Sorosie ...
Autor: Gorlique  Dodano: 01-02-2017

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365