Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
139.609.139 wizyt
Ponad 1056 autorów napisało dla nas 7239 tekstów. Zajęłyby one 28536 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Rok 2016
rok jak co rok
był dobry dla mnie
był dobry dla kraju
był dobry dla świata
był zły dla mnie
był zły dla kraju
był zły dla świata
  

Oddano 4424 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
(..) dlaczego ktokolwiek miałby ufać Bogu albo też w ogóle uznawać jego istnienie? Jeżeli "dlaczego" znaczy "na jakich podstawach, podobnych tym, do których odwołujemy się, przyjmując hipotezy naukowe" - odpowiedzi nie ma, jako że nie ma takich podstaw.

Dodaj swój komentarz…
Poltiser - Ciekawe...
polemikę z artykułem umieściłem tutaj:
www.racjonalista.pl/forum.php/s,739209

Dziękuje za ciekawy tekst.
Autor: Poltiser  Dodano: 25-03-2017
Reklama
Klopton - powtórka z rozrywki   2 na 4
Po raz kolejny Pan Piotr posiada szczytne i słuszne intencje, trafne spostrzeżenia i ciekawe rady ale po raz kolejny porusza się po powierzchni i nie zgłębia istoty problemu, łudzi się.

Nie ma nic odkrywczego w stwierdzeniu, że ludzie powinni ze sobą rozmawiać w celu ustalenia czegoś a nie pokonania przeciwnika, że ludzie powinni wątpić w niezawisłość własnych sądów i opinii, że nie powinni dawać się omamiać dogmatami i powinni szukać jedności a nie podziałów. Za te słowa prześladowano Sokratesa, Chrystusa, Woltera, aby potem za nie wychwalać np Hobbesa, Hume, Locke, Rousseau a potem masonów za deklaracje praw człowieka i inne pro-humanistyczne dekrety. To jest stare, wtórne i znane wszystkim bez wyjątku od tysięcy lat, ale jakoś nie chce działać. Dlaczego nie chce działać? Bo przyczyną wcale nie jest niestosowanie się do ww pouczeń i nakazów. Przyczyną jest to co sprawa, że się właśnie nikt do tych mądrości nie stosuje i tego czegoś Pan Piotr jeszcze nie odkrył.
Autor: Klopton  Dodano: 26-03-2017
Nadsański
Świetny tekst. Przeciążenie informacyjne i szybki, wymykający się z pod kontroli rozwój wydarzeń we współczesnym świecie powoduje nie tylko kurczowe trzymanie się "jedynej i słusznej" opowieści lecz również, jak słusznie w jednym z wywiadów dla Rzeczypospolitej zauważył Andrzej Zybertowicz, u niektórych ludzi może spowodować obsesyjną, częściowo lub w ogóle nieuświadomioną chęć kontroli nad malutkim, lecz dostępnym dla nich wycinkiem rzeczywistości, co z kolei może prowadzić do tragedii, np. przyczyną niektórych zamachów terrorystycznych, w tym zamachów samobójczych może być nieuświadomione poczucie zagrożenia wobec "bezpieczeństwa ontologicznego" danej jednostki, które w połączeniu z zainfekowaniem jej umysłu przez radykalny islam (wszak islam islamowi nierówny) stanowi mieszankę wybuchową. Niestety dosłownie...
Autor: Nadsański  Dodano: 26-03-2017
Jan Rylew
Tak bardzo chciałbym się zgodzić z autorem, że tylko wspomnę, że nie łatwo jest określić prawdziwy wspólny cel nie mówiąc już o ścieżkach dojścia.
Droga do prawdy wydaje się być labiryntem, dostępna tylko mądrości, a ta oznaczałaby zdolność przewidywania przyszłości. Jeśli nawet założymy tylko, że mądrość to zdolność czynienia dobra to i tak wracamy do warunku pierwszego.
Jednak pomimo wszelkich trudności jakie rysują się w drodze człowieka do doskonałości, że cel wydaje się niemożliwy do osiągnięcia, to jednak powinniśmy czynić tak jakby to było możliwe.
Sceptycyzm wobec własnych przemyśleń, a zwłaszcza przekonań, refleksyjna percepcja odmiennych poglądów przy rezygnacji z przeforsowania własnych to postawa wyglądająca na słuszną wobec idei wspólnotowości.
Autor: Jan Rylew  Dodano: 27-03-2017

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2017 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365