Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
186.991.126 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29027 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5268 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Prawdę trzeba wyrażać prostymi słowami.
Komentarze do strony Jan Kalwin

Dodaj swój komentarz…
Miłas
super tekst poprostu extra:-]
Autor: Miłas Dodano: 14-04-2005
Reklama
Sowka - Powołanie?
Mam takie malutkie pytanko może odrobinkę niezrozumiałe ale dosłownie wzięte z zeszytu - Co Kalwin nazywała powołaniem?
Autor: Sowka Dodano: 15-10-2005
elżbieta - Niedobry Kalwin
I w ogóle Kalwin był bee... A nasi papieże byli lepsi, bo spalili na stosie nie jednego heretyka, ale setki tysięcy (nie licząc czarownic). To się nazywa prawdziwe powołanie i boża misja!
Autor: elżbieta Dodano: 21-11-2005
Jacek - Super biografia Kalwina   1 na 1
Tyle z niezwykle bogatej działalności reformatorskiej i dorobku literackiego człowieka, który ukształtował - czy to bezpośrednio czy przez swoich naśladowców - nowoczesny republikanizm.

Cóż, Panie Mariuszu - komuniści też pisali takie laurki na temat historii chrzescijaństwa. Widzę ma Pan takie same podejście. Zależnie od nastroju i humoru. Iście wzorowy przykład uczciwości akademickiej.

Pańskimi ideałami są tacy jak Sagan - etc. Oczywiście - "bezstronni i rzetelni" naukowcy.

A propo augustiańsko-reformowanej koncepcji natury człowieka.
Proponuję zapoznać się co nieco z nową dyscypliną naukową - zdaje się ze po polsu to będzie ekonomia behawioralna.

Jest to naukowe dowiedzenie słuszności augustiańsko-kalwińskiej koncepcji natury człowieka - oczywiście nie w dziedzinie teologicznej - a praktycznej.

Jacek
Autor: Jacek Dodano: 25-06-2006
zero - Ignorancja   1 na 1
Takiej ignorancji i ideologicznego zaślepienia, jakie zaprezentował nam autor tegoż artykułu dawno nie widziałem. Ton i charakter tekstu przypomina "propagandową ulotkę" sprzed parudziesięciu lat. O merytoryce nawet nie wspomnę, bo jej po prostu w tym tekście nie ma. Dziwię się, że na witrynie noszącej miano "Racjonalisty" zamieszcza się tak infantylne artykuły, ktore równie dobrze mogły wyjść spod pióra zadufanego licealisty. Proponowałbym autorowi, aby zajrzał do paru książek i porównał różne punkty widzenia. Może dzięki temu autor zacznie się wypowiadać bardziej rzeczowo, a nie będzie przypominał chłopca, który włąśnie opuścił marksistowską uczelnię w Chinach i patrzy na wszystko przez 'ideologiczne okulary', które mu wciśnięto na głowę.

P.S. Drogi autorze, historykiem nie jesteś na pewno. No bo jak można pisać, że pewien antytrynitarianin został skazany z woli Kalwina na śmierć. Kalwin był gotów do dyskusji z heretykiem, ten jednak odmówił jakiejkolwiek debaty. To świeckie władze Genewy wydały polecenie spalenia go na stosie, a nie Jan Kalwin!
Autor: zero Dodano: 11-11-2006
Martin
......co tak słabo???? czemu nie wspomnianasz pan, że Kalwin był kryptohomoseksualistą, antysemitą, nie czytał codziennie Gazety Wyborczej i to on gryzł Gilberta Grape'a.....istny potwór!!!!!!!
Autor: Martin Dodano: 17-02-2009
lewczuk - prawda kole w oczy
zauważyłem , że kiedy wyznawcy chrześcijaństwa nie mają żadnego argumentu to zarzucają przeciwnikom ,, działalność antyreligijną postkomunizm , marksizm , spiski masońsko -żydowskie itp. A tak naprawdę żaden z powyrzszych adwersarzy nie odniusł się merytorycznie do argumentów Pana Mariusza.najbardziej rozśmieszył mnie ,,zero'':,,to świeckie władze Genewy wydały polecenie spalenia go na stosie,a nie Kalwin''-pomijam ,że jest to argumentacja przyjęta od katolików którzy używają go gdy mówi się o zbrodniach Inkwizycji. PO za tym, jakiego wyznania była ,, władza świecka '' w Genewie? Może byli to marksiści , ateiści? Bo mi wydaje się , że jednak kalwiniści
Autor: lewczuk  Dodano: 01-03-2011
lewczuk - prawda kole w oczy cd.
Zacytuję historyka dr Włodzimierza Sochackiego ; ,, W 1541 r Kalwin rozpoczoł surowe prześladowania  przeciwników kalwinizmu (w latach 1542-1546 kazał stracić 58 osób, a 78 wygnał)''-,,Paszport Maturzysty""s 81 wydawnictwo Eremis . Warszawa 2005.
jeśli chodzi o pana  Sochackiego to dodam tylko ,że jest doktorem nauk politycznych, specjalizuje się w historii ruchów społecznych i dziejach myśli politycznej.A więc apologeci kalwinizmu będziecie musieli szukać innych ''argumentów'' niż '' drogi autorze historykiem nie jesteś na pewno''. Widać ,że wyznawcy chrześcijaństwa  cenią wyżej swoją religie i doktrynę niż obiektywną prawdę. Bo gdyby było inaczej to  musieli by przyznać ,że tkwią w błędzie. pozdrawiam serdecznie!
Autor: lewczuk  Dodano: 01-03-2011
Rekucki - McGrath
Przeczytałem kilka naukowych książek o Kalwinie, łącznie z wydaną ostatnio monografią McGratha. Wydaje mi się, że komentowany tu tekst jest wyjątkowo publicystyczny w pejoratywnym znaczeniu tego słowa. W literaturze naukowej uważa się powszechnie, że kalwinizm ukształtował kapitalizm, liberalizm i demokrację parlamentarną. Niekoniecznie chodzi tu tylko o koncepcje Maxa Webera (to był zresztą teolog ewangelicki), którego analizy mają przecież i dzisiaj wartość naukową. Mam podejrzenie, że Szanowny Autor jest albo merytorycznie nieprzygotowany do podjęcia tematu, albo nieuczciwy. A na tym portalu chyba nie powinniśmy uprawiać propagandy w duchu szkoły Rydzyka.
Autor: Rekucki  Dodano: 17-03-2011
bavarson
Ale generalnie dobrze wymyślił i trzeba to docenić.
Autor: bavarson  Dodano: 27-01-2014

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365