Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
178.425.381 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7340 tekstów. Zajęłyby one 28964 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 1902 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Polski inteligent jest wyjątkowym konformistą. Owszem, uwielbia mieć własne zdanie, ale pod warunkiem, że jest to zdanie podzielane przez wszystkich innych. Z przejęciem powtarza więc obiegowe banały i nawet nie przyjdzie mu do głowy, aby zadać jakieś pytanie. Uwielbia chodzić w nogę, być w masie, po słusznej stronie i śpiewać w chórze.
Komentarze do strony i. Absurd i absolut

Dodaj swój komentarz…
Alieno - Kim jest Bóg ?   1 na 1
http://kontraidea.blog.onet.pl/2,ID16654386,DA2005-02-24,index.html

Jeśli szukając Boga dotarłeś do absurdu to jest to właściwe miejsce z którego musisz umieć wrócić z powrotem. Mi się udało.
Autor: Alieno Dodano: 09-09-2005
Reklama
Efraima - dzien dobry wszystkim racjonalnym wiesniakom  -2 na 2
Wydaje Ci sie, ze jestes niezmiernie inteligentny i racjonalny. Taplasz sie w samozachwycie i z gory odrzucasz istnienie kogos doskonalszego. Wynika to juz z samych zalozen. Wygodniej jest i o wiele latwiej znalezc tok rozumowania do na poczatku juz ustalonego wniosku niz poszukiwac uczciwie prawdy. Kazda glupote w odpowiednim swietle mozna przedstawic jako madrosc jesli sie chce.
Autor: Efraima Dodano: 29-01-2006
szerszen - b.t.   2 na 2
no cóż, dodając ten komentarz do komentarzy posłużę się powiedzeniem Ninon de Lenclos:
"O ile człowiek potrzebuje religii, aby postępować przyzwoicie na tym świecie, oznacza to, że albo ma ograniczony umysł, albo też zepsute serce.
Autor: szerszen Dodano: 29-01-2006
Lucjan Ferus - Efraimie(owi)   2 na 2
Mógłbym oczywiście odpowiedzieć, iż wieśniak zawsze pozna wieśniaka niezależnie od światopoglądu - ale po co? Inwektywy mnie bawią w gruncie rzeczy, gdyż świadczą o bezsilności w argumentacji adwersarza i obnażają jego słabość intelektualną, nie wspominając o kulturze osobistej. Bardziej bym się przejął gdybyś przestawił mi tę uczciwą drogę w poszukiwaniu prawdy i tę Twoją prawdę, popartą taką argumentacją, którą nie byłbym w stanie obalić ani odrzucić. Tylko to by mogło mnie zmusić do zrewidowania swoich poglądów i do opuszczenia ciepłego bajorka samozachwytu. Ergo: oboje byśmy coś na tym zyskali. A tak, zaistniałeś w Racjonaliście na podobieństwo bańki mydlanej; nadąłeś się i ... naprawdę na nic więcej Cię nie stać? Lucjan Ferus.
Ps. Jednakże trudno mi się nie zgodzić z sugestią, iż KAŻDĄ głupotę można przedstawić jako mądrość, ba! Nawet nadać jej znamiona objawionej świętości, jak choćby - aby nie być gołosłownym - historię z opowieści o owcach Labana (Biblia, Ks. Rodz. 30, 37 - 43). Czy takie - między innymi - "mądrości" miałeś na myśli
Autor: Lucjan Ferus Dodano: 03-02-2006
natka - Brawo   1 na 1
Racjonalisto Szanowny! Oby było więcej tak racjonalnie myślących na swiecie ludzi! Wtedy faktycznie zyłoby się bez złudzeń i nie dajacej szczescia iluzji. Bajki są ok, ale dla dzieci....nie dla dorosłych.
Nie wiem co wiecej mam napisać...?
Właściwie wszystko napisałeś za mnie:-)I nie o siłe argumentów tu chodzi.Podstawą jest mentalnosć, tok rozumowania i samodzielnego, krytycznego wnioskownia - bo do oszalałych mas nie sztuką jest dołączyć.
Gratuluje tak swiatłego umysłu, własnej postawy, polotu, lekkości pióra etc. Co mam pisać - jest tak jak lubie - racjonalnie i b. madrze :-)
POWODZENIA w dochodzeniu do własnych wniosków bowiem pokazują klase Twojego umysłu jaką powinien posiadać każdy Homo Sapiens.. .
POZDRAWIAM GORĄCO - nata
Autor: natka Dodano: 08-02-2006
Pafcio
Efraimo! Tak właśnie wygląda logiczny tok rozumowania. Stawia się tezę a następnie się jej broni przeprowadzając jej logiczny dowód (tak jak tu czyni autor). Do tej pory jest to najlepszy ze znanych sposobów poszukiwania prawdy. Dużo bardziej wiarygodny od twierdzenia, że "kto nie wierzy będzie potępiony". I duuuuużo skuteczniejszy od obrzucania inwektywami. Ty zaś jesteś żywym dowodem na niektóre tezy postawione na tych stronach :-).

FANTASTYCZNY POTRAL!!!
Autor: Pafcio Dodano: 14-09-2007
rozum - przeciw pisarzom religijnym.
Czytając teksty i autora i dyskutantow stwierdzam ,że temat obchodzicie kretymi i trudnymi ścieżkami .Woiadomo ,że teksty pism religijnych sa napisane przez poszczególnych ludzi -autorow .Wszystko co napisano to fantazje i baśnie autorow,i ich wlasne wynurzenia myślowe na temat boga .Musimy właśnie krytykować ich autorów np. poszczegolnych rozdziałów Biblii i stanowco sprzeciwiać się ich poglądom i ich rozszeżaniu i reklamowaniu.Bo autorzy pism religijnych podszywaja sie prawie we wszystkich pismach religijnych, pod boga.Naprzyklad Bog obiecał ziemie , podburzał Mojżesza,rzucał glazami we wrogów żydow,przedłużył dzień o pewna ilość godz. ,abymogli zwyciężyc Izraelici.to wszystko brednie i bzdury a ich autorzy to psychole ,myślą ,że ludzie tym bredniom uwierzą.
Autor: rozum Dodano: 24-04-2008
stroiczka
Zazdroszczę Panu lekkości pióra, jak ktoś tu już napisał. Nie potrafiłabym samodzielnie ubrać tej cudownej logiki w tak trafne słowa ale cieszę się, że myślę tak samo lub bardzo podobnie. Każdy problem przedstawia Pan wieloaspektowo zachowując niezależny dystans. Podobają mi się Pana analizy pokazane z punktu widzenia samego boga (z lotu ptaka) a nie tylko z perspektywy żaby.
Ja również lubię analizować boga chrześcijan i konfrontować go z ewentualnym bogiem uniwersalnym z perspektywy kosmosu. Bogiem, który ma ważniejsze sprawy na głowie, który nie oczekuje ofiar, nie grozi i nie żąda dla siebie uwagi bo to przecież byłoby niegodne takiej boskiej persony.
Ludziom wiary wydaje się, że są pępkiem świata godnym uwagi boga ...a nóż bóg na nich patrzy, a nóż zbawi i uchroni od ich zła, może też przebaczy. Nie ma tak dobrze. Trzeba zakasać rękawy i wziąć w końcu odpowiedzialność za swój bałagan, a nie czekać, aż znów sfrunie ktoś z nieba i przeleje za nas krew.
Autor: stroiczka  Dodano: 15-07-2014

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365