Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.663.025 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5689 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Im więcej zainwestowałeś w swoją religię, tym mocniej jesteś motywowany do ochraniania tej inwestycji.
Komentarze do strony Lud wyprowadzony z niewoli

Dodaj swój komentarz…
ZaK - Kapłani...
Ostatnie zdanie autora tekstu skłania mnie do kolejnego komentarza. Pisanie o tym że redaktorami Biblii są kapłani mija się całkowicie z prawdą i wprowadza w błąd mniej dociekliwych czytelników. Widać niedokładnie autor tekstu czytał Torę i ogólnie Biblię jak również mało czasu poświęcił na zbadanie historycznych przekazów co do pisarzy poszczególnych ksiąg Biblii. Kogo ma na myśli autor pod nazwą "kapłani"? Pokolenie Lewitów? Faryzeuszy? Kler naszej ery? Biblia nie daje władzy kapłanom, nie nakazuje tworzenia organizacji religijnych z monarchią kapłańską wręcz przeciwnie. Mojżesz z pokolenia Lewitów a więc pokolenia kapłańskiego mógł przejąć wraz z rodziną władzę nad całym narodem. Nie zrobił tego. Oddał władzę w ręce ludu stworzył coś na wzór republiki: 5 Moj. 1:9-18, 2 Moj. 18:13-26 Chyba Pan tego nie czytał? Mojżesz był daleki od pomnażania swojej władzy. Pokolenie kapłańskie (Lewitów) nie miało żadnej władzy cywilnej ani wpływów. Nie mieli udziału w ziemi 4 Moj. 18:20-24, 5 Moj. 14:27 Nieprawdą jest aby kapłani żądni wpływów i władzy zmyślili Torę i spisali prawo szkodzące celowi, jaki zamierzali osiągnąć. Kto napisał Torę? Prawdopodobnie Mojżesz, zresztą sami poszukaj
Autor: ZaK Dodano: 30-12-2007
Reklama
ZaK - Błędne daty...
W artykule są pomieszane okresy panowania Hyksosów, Faraonów oraz historia wyjścia Izraelitów co powoduje że cały ten artykuł albo raczej bajkę można wyrzucić do kosza.
Hyksosi, bardziej poprawnie Dynastia Małych Hyksosów jako XVI dynastia panowała w okresie około 1620-1540 wieku p.n.e. Zostali wypędzeni ostatecznie z Egiptu przez Ahmose zaliczanego do XVIII dynasti panującej w okresie 1534-1292. Mojżesz żył około XIII-XII wieku p.n.e. Więc jakim cudem u autora Hyksosi uciekają z Awaris razem z Izraelitami? Za czasów Mojżesza Dolnym i Górnym Egiptem rządził Ramzes II (1279-1213 p.n.e.) którego letnia rezydencja i stolica mieściła się w Awaris. Czy mam uwierzyć że po tym jak stracił pierworodnego syna przez Izraelitów, wybaczył im i uciekał z nimi ale przed kim? Poza tym Wielcy Hyksosi z XV dynastii panującej około 1624-1514 nie byli semitami jak stwierdza bezmyślnie autor tylko beduinami www.narmer.pl/dyn/16pl.htm
Autor artykułu pomija wiele szczegółów o wyjściu Izraelitów z Egiptu, tekst jest wyssany z palca a sam autor niewiarygodny. Proszę więcej czytać o historii Starożytnego Egiptu. Biblię należy rozpatrywać w świetle religijnym a nie z uprzedzeniami. Pozdrawiam.
Autor: ZaK Dodano: 30-12-2007
Drobner - Konsekwencja
Przy pisaniu artykułu posługiwałem się Biblią Tysiąclecia z 1980 r. oraz kilkoma pozycjami historycznymi. Byłem świadom występującej różnicy w pisowni nazwy Chetyci / Hetyci.
Dla wygody Czytelników, którzy chcieliby skonfrontować mój tekst z Biblią, pozostałem przy nazwie stosowanej w Biblii. Jeśli kogokolwiek to razi, uwagi proszę zgłaszać do Komitetu Redakcyjnego BT.
Autor: Drobner Dodano: 16-11-2005
makoooo - blad
prosze pana, Hetyci sie pisze a nie Chetyci.
Autor: makoooo Dodano: 15-11-2005

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365