Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
189.428.026 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 250 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Niektórzy z moich przyjaciół chodzą czasem do kościoła lub wybierają inne spokojne miejsce, gdzie mogą rozmawiać z niewidzialną, wszechobecną istotą, która zawsze wie, co powiedzą, ponieważ wie wszystko.
Komentarze do strony Leptony, Hadrony, Kwarki

Dodaj swój komentarz…
inhet - Rozczarowanie
Wbrew tytułowi trochę tu mało o modelu standardowym - no trudno, poszukamy gdzie indziej...
Autor: inhet Dodano: 09-11-2004
Reklama
kostek - Jestem procesem
Jeśli to z czego się składam jest procesem to również i ja jestem procesem. Myślę, że takie podejście jest bardzo ciekawe. W końcu wir na wodzie jest równie realny jak sama woda.
Autor: kostek Dodano: 28-12-2004
krzywolap
Mechanika klasyczna potrafi wyjaśnić istnienie stabilnego atomu bez odwoływani się do sztucznych założen fizyki kwantowej. Taką klasyczną teorię stworzył polski fizyk Gryziński.
Autor: krzywolap Dodano: 13-08-2005
J. Sikorski - Mechanika klasyczna a kwantowa
> Mechanika klasyczna potrafi wyjaśnić istnienie
> stabilnego atomu bez odwoływani się do sztucznych
> założen fizyki kwantowej. Taką klasyczną teorię
> stworzył polski fizyk Gryziński.

Mechanika kwantowa to nie tylko teoria budowy atomu, to teoria, której przewidywania (potwierdzone empirycznie) oraz konsekwencje interpretacyjne sięgają znacznie dalej.
Półklasyczna koncepcja Gryzińskiego ma bardzo wąski zakres zastosowania i nie uwzględnia wielu efektów mieszczących się w machanice kwantowej.
Jest możliwe, że znana obecnie mechanika kwantowa też nie jest jeszcze ostateczną teorią mikroświata lecz model Gryzińskiego to raczej krok wstecz niż do przodu.
Autor: J. Sikorski Dodano: 26-08-2005
larthen - ciekawe
Ciekawe jest to spojrzenie procesowe, warte zastanowienia. Może to jest kierunek? Stworzyć "mechanikę procesów"? Odejść od redukcyjnościowego rozpatrywania ruchu pojedynczych elementów i przejść do tworzenia syntetycznych modeli procesowych.
Co do tego stwierdzenia, które pada w tekście o znakomitej możliwości przewidywania wypływającej z mechaniki kwantowej, to fakt, że jej formalizm matematyczny można dopasować do każdej sytuacji poprzez (w zasadzie uznaniowe) używanie takich a nie innych członów funkcji falowej, nie oznacza, że cokolwiek możemy przewidzieć. Kiedy mamy kilkanaście zmiennych, które można dowolnie dopasowywać do danych eksperymentalnych to oczywiście bez problemu możemy uzyskać idealną zgodność teorii z pomiarami. Ale rewolucji z tego nie będzie.
Jeżeli podczas rozwiązywania równania Schroedingera zakładamy, że funkcja falowa atomu ma człon radialny i kątowy, to trudno żeby nam z tego wyszedł atom w kształcie sześcianu. Oczywiście, że wyjdzie sfera. Tylko, że my wiemy co ma wyjść i wplatamy to w tok rozwiązania.
Moim zdaniem mechanika kwantowa to błędne koło. To jest po prostu formalizm matematyczny, który w bardzo elastyczny sposób można dopasować do danych eksperymentalnych. Ale niczego zaskakującego z tego nie uzyskamy - chyba, że najpierw zrobimy zaskakujące doświadczenie.
Autor: larthen Dodano: 15-02-2006
jolo11 - LHC
LHC = zagłada
Autor: jolo11 Dodano: 14-07-2006
rade.pl - Parmenides a Heraklit
>>Heraklit twierdził, że przyroda nieustannie zmienia własności. Parmenides zgadzał się z tym, ale uważał, iż o przyrodzie nie można powiedzieć, że "jest", lecz jedynie, że "staje się".<<
(za: http://berith.webpark.pl/stro/filo/parm.html)

patrząc więc z pewnej perspektywy, ich poglądy nie tyle były przeciwstawne co tyczyły się innych rzeczy

na najgłębszym poziomie rzeczywistości, o którym wspominał Parmenides nie ma zmian - bo nie ma atomów, kwarków ani żadnych temu podobnych.
Autor: rade.pl Dodano: 09-09-2006
janson - Kwarkowe modele leptonów
Leptony jest to grupa cząstek elementarnych nie posiadajacych struktury kwarkowej. Do leptonów zalicza się takie cząstki elementarne jak elektron, mion i taon oraz neutrina. Pozostałym cząstkom jak proton i neutron oraz mezony nadano strukture kwarkową. Mamy więc dwie grupy cząstek o odmiennej strukturze. Taki jest aktualny stan wiedzy o czastkach elementarnych. W internecie istnieje praca, która nadaje leptonom strukturę kwarkową w wyniku czego podział cząstek na leptony i bariony utracił sens. Jeżeli kogokolwiek interesuje ten temat prosze wejść na stronę www.broks2006.republika.pl
Z poważaniem janson2007@onet.eu - 08.07.2007
Autor: janson Dodano: 08-07-2007
Henryk.K - Budowa materii.
Odnoszę wrażenie, iż budowa materii wynikająca z Modelu Standardowego jest nazbyt skomplikowana. Jej model budowy protonu jest konsekwencją rozwiązywania kolejnych problemów, przez co staje się zbyt udziwniony. Brakuje mu lekkości bytu.
Autor: Henryk.K  Dodano: 25-03-2019

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365