Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
167.869.176 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7335 tekstów. Zajęłyby one 28952 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 824 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Czysta wariacja ta demokracja."

Dodaj swój komentarz…
joanna - Boska opiekuńczość
Pragnę zaakcentować rzecz wartą niemałej uwagi, a mianowicie krew którą miały być oznaczone wejścia do domów izraelskich.Gdyby spojrzeć na dalsze rozdziały, jak sam Bóg mówi-krew jest święta, a więc nakazał swojemu ludowi krwią baranka naznaczyć wejścia do domów, aby "Niszczyciel"(w dalszych wersetach również "Duch święty", tłumaczony na czynną moc Bożą) miał pewność co do czystości i nieskazitelności Izraelitów.Moim zdaniem wyrażenie:"jedyne co mogło go zatrzymać to krew..." nie jest w tym momencie zupełnie na miejscu-wręcz przeciwnie.Bóg wykazał sie w tej sytuacji ogromną troskliwością, a ta wypowiedź sugeruje, że nasz Pan jest bezlitosnym tyranem.
Autor: joanna Dodano: 30-09-2004
Reklama
Piotr
Odnosząc się do wątpliwości autora "dekalog nie zabrania wymawiania imienia bożego, lecz 'jedynie' jego nadużywania" masz tu racje. Tu nie ma "chociaż nikt jakoby nie zna (ani nie znał). Troche nie doczytał i wiele żeczy nie zgada się z kkk:P... jeśli kogoś to zadowala to podchodzi to wielu spraw tak jest ma racje (czyli jak 90% ludzi w tym kraju), mówi tak religi której nie ma, bez przemyślenia i sprawdzenia faktów- to nie jest racjonalizm, w racjonaliźmie nie przyjmujemy ptk widzenia innych lecz staramy się odnaleść własny...
jelśli kogość naprawdę interesują nieścisłości w tłumaczeniach to niech wyposaży się w pismo swięte w dwóch językach. Racjonalisto nie bój się głosić swoich poglądów i rozmawiaj z tymi którzy im przeczą.. nie bądz jak większość to jest złe, oni kłamią.. zadawaj pytania, szukaj odpowiedzi!
polecam też
pl.wikipedia.org/wiki/JHWH
אל שדי (El Szaddai) oznacza "Bóg Wszechmocny"... a nie: "Bóg-który-mówi-dosyć!"
Autor: Piotr Dodano: 22-08-2009
K. Sykta - re:
Tak, wikipeda prawdę ci powie... Szaddai to inaczej Niszczyciel, więcej tutaj:

www.racjonalist(*),6021/q,Jahwe..Bog.Niszczyciel
Autor: K. Sykta Dodano: 23-08-2009
petervanweyden - Jestem, który jestem
Jestem, który jestem może nie tyle być wymijającym stwierdzeniem, co okresleniem natury Boga, a mianowicie, o Bogu na pewno można tylko tyle powiedzieć, że jest. Pozostałe atrybuty wymykają się ludzkiemu pojmowaniu.
Autor: petervanweyden  Dodano: 28-09-2010
Nietsche - Barwy ochronne.
Cały tekst kojarzy mi się z tym filmem i dyskusją nad etymologią. Brakuje mi tylko kontrargumentu Zapasiewicza - Yama.
Autor: Nietsche  Dodano: 13-08-2011
Milicja - Tetragram.
Jeśli wierzyc masoretom,biblistom,czy swiatkom Jechowy którzy są tym tematem żywo zainteresowani i również katolickiemu kościołowi tetragram oznacza stawać się,powodowac ze się staje.Powstaje pytanie.Dlaczego(tetragram) nie został przetłumaczony na jezyk polski tak jak inne imiona Boga które sam podaje?Typu Pan Zastepów,Zazdrosny,Jestem który Jestem?Bo masoreci chcieli wszystkim wcisnąć ze Bóg ma wymowe zydowską,i że imie podawane przez nich,imię aramejskie jest potwierdzeniem ich wybraństwa.Przeciez tetragram znaczy Sywórca,lub Kreator,i tak nalezało je przedstawić w polskiej biblii.Rozbieżności co do Jahwe,czy Jehowa ddotycza tylko aramejskiej formy,a nie naszej polskiej.Trzeba również zrozumieć,że imie kiedyś określało cechy jego nosiciela.Dlatego Bóg za każdym razem ,w zaleznosci od okoliczności podaje je róznie o odmiennych znaczeniach.Więc Imie Stwórca jako uniwersalne,pojawia się w biblii ponad 6000 razy co w tym rozumieniu,nie jest niczym nadzwyczajnym.
Autor: Milicja  Dodano: 14-08-2015

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365