Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.883.668 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 472 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Wiara w cuda pojawia się tam, gdzie znika wiara w siłę własnych rąk, w siłę własnego umysłu, w siłę zjednoczonych wysiłków ludzkich".

Dodaj swój komentarz…
Teresa - Propaganda...
>skutki, medyk powinien "współpracować z Bogiem i naturą". Zbyt głęboka wiara w powiązanie istoty grzechu i choroby prowadziło do zahamowania szybkiego rozwoju medycyny oraz przyjmowania bez większego oporu nowości. Wedle badań Ł. Charewiczowej większa była śmiertelność kobiet przy porodzie, niż rycerzy ginących na wyprawach wojennych (...)
>Warto zwrócić uwagę, że bardzo dużo ówczesnych kobiet umierało przy porodzie, niski poziom medycyny nie był w stanie zaradzić śmiertelności położnic i niemowląt.

Nie rozumiem, dlaczego zatem kobiety w ogóle chciały rodzić dzieci, skoro wiązało się to z taką śmiertelnością!?? Gdybym była mężczyzna to tak samo wolałabym żyć w celibacie, niż kogoś narażać na śmierć (zwłaszcza kogoś, kogo niby kocham). Dziwne, że w takim razie, ze nasz gatunek w ogóle przetrwał!!8-|
Wg mnie każda rozsądna osoba (o ile nie miałaby innych możliwości) od razu wstąpiłaby do zakonu - w końcu człowiek żyje (żył) krótko - można to jakoś wytrzymać, ale, po co dodawać sobie cierpień?!

Jedyne wyjaśnienie, jakie mi się nasuwa to takie, że to właśnie "głęboka wiara" w Boga potrafiła sprawić, że człowiek wierzył, ufał, i chciał ponieść ryzyko. Drugie wyjaśnienie, jakie mi się nasuwa jest takie, że w dawnych czasach to głęboka i -- ślubowana przed ołtarzem - miłość kobiet do mężczyzn - sprawiała, że gotowe były one dla nich nawet na niemal pewną śmierć!! Ale to jest wg mnie znacznie mniej prawdopodobne...;((

Należy też podkreślić, ze właśnie nierozerwalne małżeństwo w Kościele - w zdrowiu i w chorobie!, dopóki śmierć nas nie rozłączy, itd. - było czymś, co sankcjonowało rolę kobiety stwarzając jej warunki dla prokreacji (współżycie zalicza Kościól wręcz do małżeńskich obowiązków).
A wiadomo, że prokreacja to podstawa, aby przetrwać ciężkie czasy i doczekać się rozwoju medycyny.;)

>Ludzie w epoce nowożytnej żyli dość krótko. W tej społeczności było mało osób starych. Będąc młodymi i zdrowymi starali się żyć szybko, nie opuszczając żadnych atrakcji oraz okazji ofiarowanych przez los.

Ale z pewnością nie wszyscy. Można przypuszczać, że byli tam też ludzie rozsądni, którzy żyli wstrzemięźliwie lub monogamicznie, żeby nie narażać się na zarażenie chorobami wenerycznymi. Kurcze, musieli być skoro my teraz żyjemy! To trzeba chyba być pozbawionym rozumu, żeby przedkładać śmierć i chorobę ponad młodość i zdrowie żyjąc "szybko, nie opuszczając żadnych atrakcji oraz okazji ofiarowanych przez los" ??

Itd. etc.
Mogłaby tak długo ...

Ten artykuł zawiera dużo propagandy, uzasadnia naciągane tezy, którym przeczą fakty, aczkolwiek zawiera też parę słusznych uwag.
Autor: Teresa Dodano: 15-05-2006
Reklama
A. Gregosiewicz
Taka medycyna, jaki stan wiedzy. Anegdotyczne metody leczenia stosowane przed laty można zrozumieć.
Ale dzisiaj .... gdy nauka wyrzuciła na śmietnik magię?
Kto wyjaśni popularność homeopatii, bioenergoterapii i innych form tzw "medycyny alternatywnej"?
Odrzucam klasyczne wyjaśnienia mówiące o:
1/ spisku koncernów farmaceutycznych
2/ nieżyczliwości lekarzy
3/ braku dostępności do ....
4/ głupocie powszechnej
itd.
Moim zdaniem winna jest demokracja. Dlaczego?
Wystarczy chwilę logicznie pomyśleć. Tłumaczyć mi się nie chce.
Autor: A. Gregosiewicz  Dodano: 29-05-2012

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365