Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.911.338 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 271 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"To, że jesteśmy krajem katolickim, nie znaczy, że nie możemy być państwem o standardzie demokratycznym z rozdziałem od Kościoła. Inaczej zostaniemy stłamszeni przez Kościół, który coraz więcej chce, chce i chce, i będzie bronił swoich przywilejów. (...) jak lewica rządzi, to Kościół najwięcej ciągnie."

Dodaj swój komentarz…
Venom - Jak ufać??
świetna sprawa ten wierszyk, osobiście cholernie mi się spodobał i wielki szacuneczek za tematyke, nie chce mi się robic jakiejs śmiesznej analizy czy cos bo chyba nie o to chodzi, ciekawy przekaz i mocny w sobie, pozdrawiam
Autor: Venom Dodano: 16-10-2006
Reklama
Zengaku - Racjonalny pogląd też może ograniczać...gdyż istni
No więc...rozumiem że mozna ironizować na temat religii, szczegolnie gdy się nie ma żadnego o nich pojęcia lub gdy wszystkie je postrzega się jako wytwor magicznego myslenia. Wrzuciles do jednego "wora" buddyzm, islam i chrześcijanstwo co jest niestety błędem. Oficjalne chrzescijaństwo i islam to rzeczywiście systemy oparte na magicznym światopoglądzie tzw.preracjonalnym i my jako racjonaliści nigdy już nie uwierzymy w ich dogmaty.Lecz wkladanie buddyzmu do tej grupy było nie najlepszym pomysłem który wynika a)z braku wiedzy lub niezrozumienia buddyjskiego poglądu b) niezrozumienia żadnej z niezwykle zaawansowanych praktyk medytacyjnych będących rdzeniem Buddyzmu w
ogolności.Oficjalny Buddyzm jest chyba najbardziej integralnym i racjonalnym systemem duchowym na świecie, wychodzącym daleko poza racjonalność, otwierającym i ukazującym drogę do etapow transracjonalnych lub inaczej transpersonalnych(sprawdż sobie psychologię transpersonalną i poczytaj trochę książek Kena Wilbera jeśli chcesz). Jeżeli chodzi o islam i chrześcijanstwo to mistyczne(sufizm i mistycyzm chrzescijański) odłamy tych tradycji również pracują z poziomami transracjonalnymi twojej istoty (co znaczy że aby wejśc wyżej musisz je praktykować).Zewnętrzne obrzędy nigdy nie powiedzą tobie wszystkiego o religii, prawdziwa duchowosć opiera sie na empirii( metodą tutaj jest medytacja).Popełniasz typowy błąd pre\trans czyli mieszasz etapy transracjonalny z preracjonalnym gdyż oba są nieracjonalne.Uff, jeszcze móglbym podać więcej argumentów.Parafrazując Szekspira-"Na niebie i ziemi są rzeczy które nie śnily sie twojemu swiatopoglądowi".

Pozdro
Zengaku
Autor: Zengaku Dodano: 16-10-2006
nedzynski - antyracjonalizm
Nie mogę przejśc obojętnie obok tej, wątpliwej jakości, czy to poezji, czy modlitwy.
Szanowni Panowie.
Czy potraficie Panowie, na spokojnie, bez emocji, znależć pozytywny wpływ religii chrześcijańskiej na obecną świadomość człowieka?
Czy przypadkiem Wy nie korzystacie z następstw wypowiedzianej 2000lat temu wspaniałej ideologii . Ideologii równości wszystkich ludzi wobec Boga ?
Czy przemiany polityczne po 89 roku mogłyby się odbyć bez aktywnego udziału w nich polskiego kościoła katolickiego?
Nie wszystko zależne jest od genów. Nie myslcie, że tylko dzieki genom, WY, obywatele Europy i Ameryki, górujecie intelektualnie.
Religia, Państwo, to władza ogromna. Gdzie jest władza tam są patologie.
Są anarchiści, którym każda władza państwowa się nie podoba, są również anarchiści religijni, do których się nie zaliczam.
Autor: nedzynski Dodano: 17-10-2006
polgraf - oby takich wiecej
nic dodać nic ująć :)
Autor: polgraf  Dodano: 17-11-2008

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365