Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
197.712.509 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 777 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
"Mnie, który jestem okropnie polski i okropnie przeciw Polsce zbuntowany, zawsze drażnił polski światek dziecinny, wtórny, uładzony i pobożny. Polską nieuchronność w historii temu przypisywałem. Polską impotencję w kulturze - gdyż nas Bóg prowadził za rączkę. To grzeczne polskie dzieciństwo przeciwstawiałem dorosłej samodzielności innych kultur. Ten naród bez filozofii, bez świadomej historii,..
Komentarze do strony Mur, na nim napis: KK wali AI

Dodaj swój komentarz…
Stanisław Hałewer - Jak mój kolega z Polski rozumie cele AI.
Dobrze, że napisała Pani ten ciekawy artykuł, bo tematyka AI jest chyba mało znana w Polsce. Dla przykładu opiszę co mi się niedawno przydarzyło.
Kolega z Polski, który odwiedził mnie w Stanach, zauważył w moim portfelu legitymację Amnesty International (Partners of Conscience). O, załatwiłeś sobie - powiedział z mieszaniną uznania i podziwu. Nie zrozumiałem co też takiego "załatwiłem sobie". Okazało się, że ów kolega (światowy, wykształcony Polak), był przekonany, że członkostwo w AI to nie płacenie składek i uczestnictwo w pisaniu listów i w innych akcjach, a właśnie "załatwienie sobie" jakiegoś dokumentu, który będzie pomocny w przypadku gdybym to JA został aresztowany.....
Historyjka może odosobniona, ale myślę, że typowo polska.
Autor: Stanisław Hałewer Dodano: 18-06-2007
Reklama
ellubis - odp. do Pana Stanisława   2 na 2
witam Pana Hałewer :);), rzeczywiście, AI jawi się wielu (?) Polakom jako jakiś ekskluzywny klub dla jakichś zwariowanych ekscentryków z wielkiego świata poza zasięgiem normalnego człowieka, bo to za wysokie progi, a nie organizacja, do której można należeć i w niej _działać_, raczej właśnie coś takiego, co wyraził ten Pana znajomy: "załatwiłeś sobie" (a w domyśle z mieszaniną podziwu i zazdrości: "ale z ciebie cwaniak"). może teraz ten i ów uświadomi sobie, że ten "klub" jest również w Polsce? i że można coś dla niego zrobić?

serdecznie pozdrawiam i podziwiam za zaangażowanie w AI :)
Autor: ellubis Dodano: 18-06-2007
Walpurg - AI
Myślę, że KK często po prostu szuka okazji do tego, by wywołać konflikt z tego typu organizacjami. Szuka pretekstu, by móc głośno mówić źle o danej instytucji charytatywnej.
Czy u nas jest inaczej?
Trudno się oprzeć wrażeniu, że KK wręcz wyszukuje słabe punkty Wielkiej Orkiestry Owsiaka. Jak się nie da niczego zarzucić Orkiestrze pod względem prawnym i formalnym (bo WOŚP naprawdę działa perfekcyjnie) to się przeczołga Owsiaka Przystankiem Woodstock.

Kościół po prostu nie znosi konkurencji. Tylko Caritas naprawdę pomaga ludziom! :)
Autor: Walpurg Dodano: 18-06-2007
luxforos (Stanisław Pietrzyk) - Brak słów   1 na 1
To, że w XXI stuleciu grupka starych kawalerów o niezbyt jasno sprecyzowanych preferencjach, chodzących dumnie w sukienkach maxi i mających mikroskopijne państewko-enklawę "kręci" światem jak chce - to dla mnie niezrozumiałe. Ale ja jestem mało kumaty, a ta maleńka enklawa, kumata jak najbardziej, mackami oplotła sporą część świata. W zasadzie to nie macki, to twory pasożytnicze. Jak tasiemce nienasycone, jak wszy przebrzydłe. Marnie widzę skuteczną działalność jakichkolwiek humanitarnych organizacji, póki ta zaraza będzie miała taki wpływ na sporą część ludzkości. W dodatku zaraza ta ma armię zdyscyplinowanych fanatyków, choć nieco nadgryzioną zębem czasu. Ale co tam! Zbrojna jest w jedynie słuszną ideologię, z właściwym orężem w mściwie zaciśniętych dłoniach i z wydzierganą z wełny kóz angorskich osłoną pustych pojemników na encefalon. Ach, szkoda gadać. Lepiej trochę poczekać, aż ząb czasu zmieli to dziadostwo na amen. Albo... no mniejsza o to. Pozdrawiam serdecznie autorkę, która jak zwykle znów mi podniosła ciśnienie i poziom adrenaliny. Ale to lubię.
Autor: luxforos (Stanisław Pietrzyk) Dodano: 18-06-2007
kobieta - ciezki porod narodzin "kobiety"   2 na 2
Dziekuje, ze pisze Pani "kobiete". Dzieki takim tekstom "historia kobiety" rodzi sie ze skandalicznego stlumienia, ktore utrzymuje kobiete "w mroku". Teraz kobiety odzyskaja swoj glos i zaczna sie szanowac. W ktoryms z komentarzy do Pani artykulu mezczyzna napisal "nareszcie kobiecy tekst o kobietach", bardzo pieknie, dziekuje.
Tego typu teksty pomoga mezczyznie okreslic, czym jest dla niego kobiecosc i co w sobie uznaje za meskie. To poczatek wielkiego spotkania mezczyzny i kobiety na nowej plaszczyznie tworczej. Przyszlosc nalezy wspolnie do nas. To koniec monoseksualnosci fallicznej i koniec wladzy nieomylnych patriarchalnych wladcow systemow religijnych. Kod zostal przelamany.
Pozdrawiam Autorke i Racjonalistow
Autor: kobieta Dodano: 19-06-2007
ellubis - ad Walpurg   2 na 2
> Myślę, że KK często po prostu szuka okazji do tego, by wywołać konflikt z tego typu organizacjami

> Kościół po prostu nie znosi konkurencji

witaj, Walpurg, jeśli, wykazując się wielkością ducha (to o sobie ;)), dopuścić do głosu empatię i pozwolić jej bez uprzedzeń zaszaleć, to z punktu widzenia KK postępowanie takie jest jedyne słuszne, największą zaletą KK jest jego o(d)porność na zmiany (na ewolucję ;)), dlatego, a mówię to bez ironii, nie przypadkiem Kościół bazuje na skale (święty Pierre :)), dopuszczanie innych organizacji na zasadzie współistnienia to tak, jakby dach przemakał, z czasem to klęska dla całego domu. dlatego Kościół, choć wydaje się, że jego godziny są policzone, trwa, i może trwać jeszcze ho, ho, bo stanowi zdrowy (to świadomie użyte słowo) przeciwbiegun do coraz bardziej (bezwładnie?) galopujących przemian. dla wielu ludzi to opoka. dla innych (choćby dla mnie :)), to gruszka do poboksowania, gdyby była poduszką z pierza, na czym rosłyby mi bicepsy???

> Trudno się oprzeć wrażeniu, że KK wręcz wyszukuje słabe punkty Wielkiej Orkiestry Owsiaka

Owsiak pozwala sobie na kwestę poza świętym kręgiem KK, jest radośnie, jest z przytupem, jest bezbożnie, to
Autor: ellubis Dodano: 19-06-2007
ellubis - ad Walpurg cd   2 na 2
...to profanum... z punktu widzenia KK (vide wyżej), na szczęście WO Owsiaka też swój odpór ma :)

na marginesie: uciążliwy jest ten limit znaków (choć wierzę, że jedyny słuszny ;)), żeby choć mówiło, kiedy jest ile, bo nawet jeśli liczę,... ech... pisać i równocześnie liczyć (do 1000 i ponad) to nie jest łatwe intelektualne zadanie, przerabiałam to już w szkole, nawet jeśli wtedy było to ćwiczenie z głupoty ;(
Autor: ellubis Dodano: 19-06-2007
Andrzej Koraszewski - policzone godziny?  -1 na 1
Skała symbolizuje tu hierarchę, przeciwieństwo partnerstwa. Tu wyłania się największy paradoks i tragedia tej budowli - kobieta jest niewątpliwie ofiarą największą, najczęściej poniżaną, najczęściej niewoloną; równocześnie, to kobiety są najważniejszym międzygeneracyjnym spoiwem tego religijnego obłędu. Nie bez kozery Kościół lubi nazywać się matką. Podejrzewam, że godziny Kk długo jeszcze nie będą policzone i nie dlatego, że jest taki sprytne, czy taki mądry, ale dlatego, że niezliczone zastępy kobiet będą swoje dzieci przygotowywały do wiary w niezrozumiałe i bezsensowne oraz do akceptacji hierarchii i zniewolenia. Dlatego musimy krzyczeć, nawet jeśli ten krzyk dotrze do niewielu, dlatego musimy pisać na murach, żeby możliwe było partnerstwo, partnerstwo w miłości między mężczyzną i kobietą i partnerstwo w relacjach między rodzicami i dziećmi.
Autor: Andrzej Koraszewski Dodano: 19-06-2007
ellubis - ad policzone godziny?   1 na 1
> Skała symbolizuje tu hierarchę, przeciwieństwo partnerstwa.

no, i niewzruszone trwanie w tej hierarchii.

> niezliczone zastępy kobiet będą swoje dzieci przygotowywały do wiary w niezrozumiałe i bezsensowne oraz do akceptacji hierarchii i zniewolenia.

to prawda, na szczęście w naszych czasach w domu obok mamy jest jeszcze Internet, "nowożytne katakumby", jak ostatnio przeczytałam w Spieglu :)

> Dlatego musimy krzyczeć, nawet jeśli ten krzyk dotrze do niewielu

w końcu dotrze, bo Internet to niezły tam-tam ;)
Autor: ellubis Dodano: 19-06-2007
ellubis - odp. do kobiety   2 na 2
dzień dobry, kobieto, witam Panią :)

> Tego typu teksty pomoga mezczyznie okreslic, czym jest dla niego kobiecosc i co w sobie uznaje za meskie. To poczatek wielkiego spotkania mezczyzny i kobiety na nowej plaszczyznie tworczej. Przyszlosc nalezy wspolnie do nas.

a ja się bardzo cieszę, że coraz więcej jest takich głosów, zarówno ze strony kobiet jak i mężczyzn, bo to już jest początek dialogu, przy równoczesnej polaryzacji płci - bo ja jestem taką feministką, która ceni sobie (to podniecające) napięcie między kobietą a mężczyzną wynikające z różnic i już dawno sformułowałam sobie pierwsze prawo równouprawnienia, prawo do różnicy, więcej na ten temat napisałam [[A:www.zwoje-scrolls.com/zwoje20/text04p.htm|tutaj]]

tutaj podaję jeszcze raz w razie gdyby nie wyszło jak myślę, że powinno:

www.zwoje-scrolls.com/zwoje40/text28p.htm

pozdrawiam serdecznie :)
Autor: ellubis Dodano: 21-06-2007
ellubis - ps do odp. do kobiety   2 na 2
z linkiem nie wyszło jak chciałam, więc pod podanym adresem trzeba znaleźć w spisie na dole strony, która się otwiera: Pozdrowienia od mieszkanki Atlantydy

:)
Autor: ellubis Dodano: 21-06-2007
wojak - od wiekow kobiety byly gwalcone
i w takich krajach jak POLSKA przechodnich miedzy ROSJA a NIEMCAMI - EUROPA I AZJA - tygiel narodow doslownie - byla to NATURALNA forma namnarzania osobnikow dajaca bogata pole genetyczna nie obciazona ideologicznie poltycznie czy tez religijne - obecnie co bardziej rochliwe osobniczki wyjezdzaja za grance i wracaja z dzeckiem na reku - i naraz femnistyczna ideologia - propaganda -moda itp propaguja ze te naturalne formy zapladniania kobiet sa zle skoro to tra od zarania ludzkosci -to jest neodlacznym jej atrybutem - istota czlowieczenstwa prawdzwego a nie jakiegosc mistycznego - uwazam ze gwalty absolutne nie powinny byc zakazane a wreczpopierane przez panswo np w formie zaslkow dla zgwalconych matek - byc moze rownesz jakiejs formy rekompesaty dla gwalcciela - np tablczka czekolady -jak za oddanie krw - wydatek energetyczny zostal wykonany - nadmieniam ze jestem za gwaltami swadomymi to znaczy nie podwplywem alkocholu -co jes naganne jak jazda po pjanemu i zle wplywa na poczetego
Autor: wojak Dodano: 21-06-2007
ats42 - Po kielichu i do domu
Rozważania na tematy wokółfeministyczne zawsze wywolują u mnie wielokierunkowość myśli. Emancypacja: tak, ale nie do absurdu; na szczęście kobiety mają wbudowane hamulce biologiczne, z których sobie nawet nie zdają sprawy. Gwałty: absolutnie nie, w żadnych okolicznościach, ale nie wmawiajmy sobie, że wszystkie mają podłoże kulturowe, albo że większość prowadzi do ciąży. Nie można bagatelizować nawet marginalnych zjawisk patologicznych, ale nie można też z nich wyciągać zbyt ogólnych wniosków.

"Niewinne" kobiety? Mawiają: nie ma niewinnych, tylko brak paragrafów;)
Istotą bytu mężczyzny jest walka o kobietę, albo dla kobiety i jej potomstwa. Zastanawiam się, ile z tego, co w życiu robią mężczyźni jest wymuszone oczekiwaniami kobiet? Na ile generowane przez mężczyzn konflikty wynikają z przyjęcia babskich celów za własne i nieumiejętności ich realizacji drogą pokojową?

Tak myślę, że podwórkowe pijaczki, którzy w nosie mają swoje żony i dzieci, nigdy nie byli i nie będą sprawcami wojen, prześladowań, inwigilacji, czystek etnicznych i rewolucji, nawet gdy gwałcą swoje żony. Skoro wódka może wyleczyć ze wszystkich innych chcic i swoich, i kobiety życia swego, to czemu nie? ;-)
Autor: ats42 Dodano: 27-06-2007
Atlantis - a kto powiedział...
A kto powiedział, że Kościół Katolicki jest instytucją, której bliskie jest dobro poszczególnych jednostek ludzkich? Kościół już nieraz udowodnił, że tak nie jst. Ładnie co prawda brzmią modlitwy papieża powtarzane co tydzień w intencji chorych na AIDS, ginących podczas działań zbrojnych itp. Jednak co sam Kościół robi w tej kwestii? Niewiele...
Zakaz stosowania prezerwatyw w Afryce opanowanej przez epidemię AIDS, wypowiedzi potępiające ludzi o odmiennych poglądach. Można wręcz mówić o kościelnej kampani prześladownia liberałów.
Nie ma się co dziwić, że KK nie przepada za AI broniącą swobód obywatelskich i praw do swobodnego decydowania o sobie.
To, że obcnie muszą trzymać się pewnych ram i nie mogą mówić swobodnie nie znaczy, że wśród najwyższych dostojników nie ma wielu takich, którzy najchętniej "chwyciliby wszystkich za mordy" i zaprowadzili własny ład.
Autor: Atlantis Dodano: 11-08-2007
ellubis - odp. do Atlantis :)   2 na 2
tak, tak, wygląda na to, że Kościół potrzebował pierwszego lepszego pretekstu, żeby przestać wspierać organizację, która mu bynajmniej nie po drodze, wstrzymanie pomocy w każdej możliwej sytuacji dalekiej jak stąd do nieba od aborcji w wypadku gwałtu, świadczy o tym, że Kościół tylko czekał na okazję do cofnięcia wsparcia. Kościół chętnie mówi o miłosierdziu... ale nie dotyczy to gwałconych kobiet, głosi miłość... ale już kochać się bez ślubu, to wynaturzenie, ciąża to błogosławieństwo... ale seks to grzech, Kościół głosi także pochwałę ubóstwa, pokorę, skromność... jak się to ma do rzeczywistości w murach samego Kościoła? jak tam ze wzorcem? z tego wszystkiego uczymy się tylko jednego, zakłamania, dwulicowości, hipokryzji...

dziękuję za komentarz i pozdrawiam
Autor: ellubis Dodano: 14-08-2007

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365