Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.574.482 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 345 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Żaden człowiek nie ma możliwości wyboru kraju, w którym przychodzi na świat, ani osobowości swoich rodziców. Dlatego nie istnieją racjonalne powody do prawnej dyskryminacji ludzi ze względu na ich płeć, rasę czy pochodzenie społeczne.

Dodaj swój komentarz…
Waldemar Marciniak
Tekst powstał jeszcze w czasach tragifarsy kołtuńskiej zwanej IV RP, tak więc końcowa uwaga już się nieco zdezaktualizowała. I dobrze.
Autor: Waldemar Marciniak Dodano: 07-01-2008
Reklama
ats42 - Hm...
Artykuł mocno spłyca problematykę, prezentując wiedzę raczej typu "podręcznikowego". Wszystko niby fakty, ale bardzo powierzchowne fakty. Kto kogo kopał w łydkę pod stołem i dlaczego, i co z tego wynikło - tego autor nie wyjaśnia.

Trzech rozbiorców Polski wyszło z I WŚ w różnej kondycji. Monarchia austrowęgierska rozpadła się, wyciągnęła nauczkę z historiii i nie zstąpiła do żadnej konspiry snując imperialne plany na przysłość, lecz popadła w totalny niebyt, i dobrze się w nim odnalazła. Kwestię suwerenności Polski oddała w ręce innych.

Rosja carska przepadła, a ZSRR pierwszy uznał prawo Polaków do posiadania własnego, suwerennego państwa, aczkolwiek nie w takich granicach, jakie nam się zamanią, licząc jednakże na wcześniejsze czy późniejsze przystąpienie Polski do ogólnoświatowej rewolucji. No, ale wtedy jeszcze rządzili Lenin z Trockim, a nie Stalin.

Niemcy jedynie zgodzili się na tymczasowy byt państwa polskiego jako strefy buforowej przed ekspansją rewolucji bolszewickiej do nich, która okazała się totalną porażką planów ich Sztabu Generalnego, bo wymknęła się spod jego kontroli. Niemcy użyli Piłsudskiego tak samo, jak Lenina, do kreacji pasującego im doraźnie układu sił.
Autor: ats42 Dodano: 10-01-2008
ats42 - c.d.
Wypuścili "Dziadka" z magdeburskiego pierdla i dostarczyli komfortowo do Warszawy, gdzie już nieomal w parę dni póżniej grał pierwsze skrzypce na czele polskego rządu, w organizacji którego, ani struktur terenowych, ani sił militarnych Niemcy "nie przeszkadzali". Oddali władzę Polakom i bez żadnej rozpierduchy wycofali się. Jakakolwiek zadyma groziła pospieszeniem z bratnią pomocą dla naszych robotników i chłopów przez rosyjskich rewolucjonistów. Tak więc trudno jest traktować polski rząd, na który dominujący wpływ wywierał Piłsudski, i jego samego, jako suwerenych i nieuwikłanych w tajne konszachty, kierujących się stricte polską racją stanu. Śmiem twierdzić, że przed wtargnięciem rewolucji bolszewickiej nie było nas w stanie uchronić nic i nigdy; ze względu na położenie geograficzne zostaliśmy na nią skazani bez prawa do apelacji, natomiast śmierć Piłsudskiego w 1935 uchroniła nas od haniebnego sojuszu z III-ą Rzeszą, w wyniku którego byśmy albo razem z nią na zawsze przepadli, albo ona nas by wewnętrznie wykończyła po załatwieniu swoich grubszych spraw. Śmierć Piłsudskiego sprawiła, że wpływ Niemców na naszą politykę spadł do zera, więc byliśmy już tylko do odstrzału.
Autor: ats42 Dodano: 10-01-2008
jubus
artykuł trzeba przyznać obiektywny. Ja zawsze uważałem i zawsze będę uważał że największym błędem II RP było odrzucenie sojuszu z Niemcami w 1939r. Polska po pokonaniu ZSRR i tak razem z Niemcami ulegałaby Aliantom zachodnim tylko z tego względu że potencjał gospodarczy Niemiec i ich sojuszników wynosił zaledwie połowę potencjału gospodarczego USA. Dane pokazują że Ameryka wyprodukowała 40% całego sprzętu użytego w II wojnie, Niemcy 18%, ZSRR 14%, Wielka Brytania 10-12%, Japonia i Włochy poniżej 10%.Z samej kalkulacji wynika że Niemcy i tak nie mogły tej wojny wygrać nawet z polską pomocą, owszem Związek Sowiecki by zniszczono ale broni jądrowej Niemcy i tak szybciej niż Amerykanie by nie zbudowali szczególnie że o 1942r. program zawieszono.
Rumuni, Słowacy, Węgrzy, Chorwaci, Bułgarzy poszli na sojusz i jakoś wielka chańba na nich nie ciąży.
Autor: jubus Dodano: 24-12-2009
Daria Fedorowicz
Genialny artykuł. : )
Autor: Daria Fedorowicz  Dodano: 03-06-2013

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365