Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.038.960 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4005 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Porządnymi ludźmi nazywa się zazwyczaj tych ludzi, którzy postępują tak jak wszyscy inni.

Dodaj swój komentarz…
Sławomir Purzycki - Warto też dodać  -1 na 1
Warto też dodać że na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim mogą i uczą się studenci różnych wyznań a także ateiści i tak było zawsze. Osobiście dając przez całe swoje życie datki na KUL zbierane w kościołach nigdy nie miałem wyrzutów sumienia że za moje własne pieniądze pomagam kształcić innowierców i niewierzących. Myślę że chyba zawężają wam się troszkę Panowie racjonaliści horyzonty myślowe, warto nieraz spojrzeć poza dorożkarskie klapki :)))) pozdrawiam
Autor: Sławomir Purzycki Dodano: 30-01-2008
Reklama
@ffe? - Janczaryzacja
Czemu nie? Metoda historycznie sprawdzona.
Autor: @ffe? Dodano: 30-01-2008
Adomas - Do p. Purzyckiego
Ale Panie Sławomirze, dlaczego KUL jako prywatna uczelnia ma się w takim razie cieszyć nieuzasadnioną przewagą nad innymi uczelniami prywatnymi w Polsce? Czy przekonuje Pana podane w projekcie ustawy uzasadnienie? Albo każdą prywatną uczelnię dotujemy albo żadną.
Autor: Adomas Dodano: 30-01-2008
Artur - Podatki na na nauczanie bzdury...
Nie mam ochoty placic na szkole uczaca o bajkach jak to pewien czlowiek zostal zdrodzony z dziewicy, zamienial wode w wino, wskrzeszl zmarlych a potem pofrunol do nieba;l-), zresztá potem jego matka tez. Nie mam ochote by z moich pieniedzy nauczano o bajkach o piekle i niebie i jak to ksiadz( koniecznie mezczyzna) zamienia wino i chleb w cialo tego co podobno pofrunol czy jest w niebie;-)
Ja wierze w UFO i jestem o tym swiecie przekonany i prosze o skladke z budzetu;-)
Autor: Artur Dodano: 30-01-2008
Sankari - oddawanie państwa kościołowi
Od czasu podpisania konkordatu ustawa zasadnicza nie gwarantuje juz rozdziału kościoła od państwa. Dalsze zmiany zmierzajace do przejmowania kontroli nad państwem przez kosciół mogą odbywać się już w trybie uchwalania zwykłych ustaw. A te zależą już tylko od arytmetyki wyborczej. Skoro tzw. formacje lewicowe oraz niegdysiejsza tzw. opozycja laicka zdradziły ideały świeckości państwa, to po innych z pewnością można spodziewać się postępującego demontażu resztek świeckiego państwa.
Tak, źle się dzieje w państwie polskim. I żeby nikomu nie przyszło do głowy szukać ratunku w Unii, mamy w projekcie stosowne zapisy.
"Przedmiot projektowanej ustawy nie jest objęty prawem Unii Europejskiej".
Autor: Sankari Dodano: 30-01-2008
Sławomir Purzycki - Warto dodać dla pełnego obrazu rzeczy
Do wypowiedzi Pana Artura- do tych głupot których uczą na KUL-u o których Pan wspomniał warto dodać dla pełnego obrazu:
Na KUL-u wykładane są :
- architektura krajobrazu
- dziennikarstwo i komunikacja społeczna
- ekonomia
- europeistyka
- filozofia przyrody nieożywionej
- filozofia przyrody ożywionej
- filozofia teoretyczna
- filologia angielska
- filologia germańska
- filologia klasyczna
- filologia niderlandzka
- filologia polska
- filologia romańska
- filologia słowiańska: rosyjska i ukraińska
- historia
- historia sztuki
- informatyka
- kulturoznawstwo
- matematyka
- muzykologia
- nauki o rodzinie
- ochrona środowiska
- pedagogika
- prawo
- psychologia
- socjologia
- stosunki międzynarodowe
- zarządzanie
KUL to liczne kierunki studiów licencjackich, magisterskich, inżynierskich, doktoranckich i podyplomowych. Studenci mają dostęp do nauki wielu języków obcych. Poza starożytnymi i nowożytnymi językami europejskimi można się uczyć języka chińskiego, hebrajskiego i sanskrytu. Na KUL działa jedyna w Polsce Katedra Języka Celtyckiego, gdzie studenci uczą się języka walijskiego, szkockiego, irlandzkiego i staroangielskiego. Ścisłą współpracę z zagranicznymi uczelniami prowadzi m.in.
Autor: Sławomir Purzycki Dodano: 30-01-2008
Sławomir Purzycki - przepraszam nie zmieściło się
Ścisłą współpracę z zagranicznymi uczelniami prowadzi m.in. Ośrodek Kultury Niderlandzkiej oraz Katedra Kultury i Języka Hiszpańskiego. Dla obcokrajowców Szkoła Języka i Kultury Polskiej prowadzi roczne, semestralne, wakacyjne oraz przygotowane na zamówienie kursy, których absolwenci uzyskują kredyty akceptowane przez uniwersytety na całym świecie. Studenci biorą czynny udział w naukowych projektach międzynarodowych, np. w ramach Centrum Prawa Amerykańskiego lub Szkoły Prawa Ukraińskiego.
Pozdrawiam :)
Autor: Sławomir Purzycki Dodano: 30-01-2008
Jacek Placek - Cool
Przecież nie chodzi o to, kto się na uczelni uczy i czego się uczy, ale dlaczego państwo ma wspierać jedną uczelnię prywatną (i to o charakterze religijnym, nie oczukujmy się-wystarczy zobaczyć kto kieruje uczelnią) a innych nie. Potem będzie projekt aby dofinansować uczelnię rydzyka, bo niby czemu nie. Metoda małych kroków.
Autor: Jacek Placek Dodano: 30-01-2008
irek - Uniwersytet czy Akademia
Panie Purzycki, czy na KUL wykłada się młodym ludziom, że świat jest wieczny, natura poddana prawu przypadku i konieczności a życie podlega ewolucji darwinowskiej? Jeśli nie to tę Akademię należy nadal dotować z ofiar mszalnych lub przenieść na Pańskie Wyspy.
Autor: irek Dodano: 31-01-2008
Slawomir Purzycki - bez przesady
Bez przesady, takich bzdur że świat jest wieczny chyba już nigdzie nie uczą. Panie Irku czyżby nie słyszał Pan o teorii " Wielkiego wybuchu " o innych teoriach mniej i więcej prawdopodobnych na pewno się naucza :) Pozdrawiam
Autor: Slawomir Purzycki Dodano: 31-01-2008
irek - Wielki Wybuch
Panie Sławomirze, i o to właśnie chodziło. Mimo, że prezentuje Pan kulturę (i oczywiście wykształcenie) to jednak pisząc, że wiecznotrwałość świata jest bzdurą daje Pan silne uzasadnienie konieczności istnienia portalu Racjonalista. W niczym to naturalnie nie umniejsza Pańskiego image, jednak podważa wiarę w "stworzenie" i Stwórcę. Wielki Wybuch, Megaświat Bąbelkowy czy Matematyka jest Bogiem nie ma żadnego znaczenia. Świat był, jest i będzie wieczny. Jak trawa. Zmieniający. Pozdr.
Autor: irek Dodano: 31-01-2008
Sławomir Purzycki - Panie Irku
Panie Irku napisał Pan Świat a Świat to - kraj, kontynent,planeta ziemia. Można by było to może podciągnąć pod Wszechświat ale Wszechświat to układ słoneczny, galaktyki, megagalaktyki itp. ja bym to, o czym Pan pisze po prostu nazwał wiecznością i tu się zgodzę, a nawet dziękuję za utwierdzenie mnie w przekonaniu że wieczność istnieje i tylko zmienia formy, tak zresztą jak istnieje moje życie które zmieni tylko formę jak wszystko w wieczności :)(definicje: "Świat" i "Wszechświat"- Encyklopedia PWN / "World" and "Universe" Encyclopedia Britannica ...gdyby były wątpliwości )
Autor: Sławomir Purzycki Dodano: 31-01-2008
irek - formy
Panie Sławomirze, nie powiem, zachęcająca jest Pańska sugestia o zmieniających się formach choć prowadzi raczej w kierunku poezji a nie nauki. Gdyby nie potężna dominacja Kościoła w tej kwestii można by ten wątek delikatnie rozwijać, a tak pozostaje spinanie się i odbijanie od ściany do ściany.
Autor: irek Dodano: 31-01-2008
arystyp - dominacja Kościoła
Zdaje się, że rzekoma dominacja Kościoła unimożliwia Irkowi rzetelną dyskusję. Urojenie umysłu? A jeśli chodzi o KUL, to studia są tam bezpłatne. Studenci nie płacą czesnego, więc status o prywatności uczelni najbardziej udeża w samych studentów. A swoją drogą, ktoś wcześniej się wypowiadał, że jeśli na uczelni nie nauczają ewolucjonizmu, to to żadna uczelnia. Czy to znaczy, że w szkołach powinno się uczyć jedynie biologii? Lekkie przegięcie.
Autor: arystyp Dodano: 01-02-2008
Sławomir Purzycki - Do Pana Irka
Wiara Panie Irku to nie to co się wie, tylko to czego się doświadcza :)
Autor: Sławomir Purzycki Dodano: 01-02-2008
irek - Wiara, KUL i ewolucja
p.Sławek. OK. Lecz wiara z reguły prowadzi na manowce dopiero rozum prostuje człowieka. Ptak o dwu skrzydłach jest iluzją, choć ładną.
Arystyp. Człowieku, jakąż rzetelną dyskusję można prowadzić w państwie wyznaniowym? Z trudem zrzucamy kaftan niewoli, jesteśmy jak poranione szczenięta z trwogą spoglądające na tłumy wyznawców "kremówek".
KUL. Ewolucjonizm i kosmologia są sprawdzianem wiarygodności uczelni. Jeśli ich brak zaś dominuje nauka o Stwórcy świata i życia to najlepiej zamknąć drzwi za sobą.
Autor: irek Dodano: 02-02-2008
arystyp - Hmm
Tak się składa, że studiuje na KULu i kosmologia jest tam znakomicie wykładana, tak samo jak i ewolucja. A jeśli chodzi o brak dialogu, to hmm... Sam Irek pisał, że jeśli nie ewolucja to ciemnogród. Ale to spore uproszczenie. Ewolucja nie dostarcza odpowiedzi na pytania dlaczego świat istnieje, jak powstał itd. Wielki wybuch to też nie był punkt 0, bo przed nim umieszcza się "osobliwość pierwotną", czyli niewiadomoco. A nikt chyba nie wierzy w to, że świat trwa wiecznie - to dopiero spekulacja! Badanie pierwszych przyczyn to póki co wciąż dział metafizyki. I na KULu oprócz ewolucji, w naukach przyrodniczych, naucza się również kreacjonizmu na gruncie filozofii. Spotkał się Irek np z drogami św Tomasza z Akwinu? Bo ja nie potrafię odeprzeć argumentów Tomasza, np tego z przygodności bytów. I przeszukiwałem ten portal by znaleźć jakąś ciekawą polemikę ze świętym Tomaszem, i nic, zero. Nawet Dawkins bezrefleksyjnie unika poważnej dyskusji z Tomaszem, posługując się tanią sofistyką pod publiczkę, w Bogu urojonym. To się chyba nazywa zaślepienie. Blisko od tego do ideologii.
Autor: arystyp Dodano: 02-02-2008
irek - KUL, nauka i Dawkins
Arystyp. Pytanie dlaczego świat istnieje jest tak samo smętne jak pytanie o "pierwszą przyczynę". Świat istnieje czyli był i będzie. Cuda proszę przenieść ze świata jaźni do świata snów i zauroczeń.
Kreacjonizm na gruncie filozofii - to właśnie jest powód aby KUL uznać za szkołę nauki zawodu a nie uniwersytet. Studia nie mogą być zatrzymaniem czasu, cennego.
Dawkins. Widocznie osądził, że po ośmiu wiekach brylowania św. Tomasza na salonach intelektu jego filozofia podporządkowania nauki (rozumu) - teologii (wierze) na tyle skostniała, że szkoda wysiłku na jej rozbijanie i trzeba ją zostawić na poboczu drogi.
Racjonalista. Być może ten portal jest zbiorem z innej półki i nie zawiera w sobie podzbioru "przygodność bytów". Nie ta łódź, nie te żagle, nie te wiatry.
Zaślepienie, ideologia. Ładnie. I to właśnie mówi student KUL! Ale masz do tego prawo.
Autor: irek Dodano: 02-02-2008
arystyp - Hmm
Skoro szkoda wysiłku na kogoś kto trzyma formę od ponad 2000 lat (Arystoteles), i Tomasza z Akwinu, który to na Arystotelesie sie opiera, to nie mam pytań. Bo szkoda wysiłku. Są skostniali, czyli nie dość, że starogrecki to jeszcze łacina. Nowocześni piszą po angielsku!

Irek, poważnie. Jak wcześniej ktoś pokazał KUL to nie tylko kreacjonizm filozoficzny, który nota bene sie pojawia na jednym z miliona o czym innym monografów do wyboru na filozofii. To również kilkadziesiąt innych kierunków. Jeśli Pan widzi tylko ewolucje, a nie dostrzega tak przyziemnych dziedzin życia jak muzykologia, informatyka czy architektura krajobrazu, to... To już sam nie wiem co.
Autor: arystyp Dodano: 03-02-2008
Agamemnon - Finans.za publ.pieniądze
Katolicy polscy płacą podatki. Jasne zatem jest,że katolickie
uczelnie winny być dofinansowywane przez skarb państwa. Odmawianie
katolikom tego prawa jest niczym innym jak dyskryminacją podstawowych praw człowieka. Enigmatyczny autor tak zredagowanego arytkułu do którego się odnoszę jest "racjonalistą". Racjonalizm taki wynika z wyłączenia ośrodków
korowych mózgu.
Autor: Agamemnon Dodano: 08-02-2008
mate21
wystarczy, że państwo finansuje już Uniwestytet Skłodowskiej w Lublinie, więc nie widzę sensu na fainansowanie jakiegoś Katolikiego tworu, niech się tam uczą katolicy za własne pieniądzę, a ta cała sytuacja zaczyna przypominać szkoły parafialne z okresu średniowiecza. Po za tym tam ustawa narusza Konkordat, może być niezgodna z ustawą zasadniczą. Pytanie, jak zaradzić, wejściu w życie czemuś takiemu?
Wydaje mi się, że to dopiero początek przekształcenia Polski w kraj typowo religijny. Skoro państwo finansuje budowę świątyń, chce w całości finansować katolickie szkoły, co będzie później? zabroni się całkowicie aborcji, zabroni się stosowania środków antykoncepcyjnych, zmieni się konstytucję i z prambuły wyrzuci się zwrot " nie podzielający tej wiary".
Autor: mate21 Dodano: 16-02-2008
herman - arystyp - Hmm Tak się składa, że studiujesz na kul
tak sie składa że też studiuję na Kul  i brednią jest twierdzenie że studia tam są za darmo; więc drogi arystypie - oficjalnie może i studia są darmowe, ale każde załatwienie byle czego to jest opłata administracyjna , od tego od owego, opłaty za   głupie podbicie legitymacji, i wiele innych wiec nie pisz ze studia są tam darmowe, , bo jesli bym zebrał  np  2 lata vel 4 semestry  i podsumował finansowo to wychodzi jak bym za kazdy semestr około 1000 zł albo i więcej płacił. Jako student  tego Uniwersytetu  stwierdzić mogę, że uniwerystet i tak do najbiedniejszych nie należy, co chwila  rozbudowy remonty, pomniki po 20 -30 tysięcy jak nie lepiej, wiec  "sponsorowanie" Kulu dodatkowo z pieniedzy podatników uważam za szczerą głupotę. I niech kto chce pisze  że to brednie itd że obrażam swój uniwerek i  wogóle księzy Kościół, otóż  , tam studiując  poznałem prawdziwe oblicze zarówno kleru jak i kościoła. Swoją droga jeśli ktoś ma inne odczucia- jego sprawa, żyjemy w wolnym kraju i mam prawo  mieć zdanie jakie mam . pozdrawiam wszystkich pasjonatów wielbicieli drczyńców i sponsorów tej Uczelni. (hahaha)
Autor: herman Dodano: 29-05-2009

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365