Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.057.709 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4013 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Kiedy oglądamy zasady panujących na świecie religii, nasuwa się wniosek, że są wytworem wyobraźni chorego człowieka".

Dodaj swój komentarz…
CHOLEWA - To wszystko   1 na 1
duby smalone. Jako ateista dawno odrzuciłem aksjomaty,dogmaty religijne uwikłane nie tylko w sprzecznościach ale również w antynomiach.Kształtowane prawo również jest zainfekowane mentalnością teologiczną.Poczucie wolności ma swoją siedzibę w moim umyśle i zgodnie z nim mogę podjąć decyzję o mojej eutanazji w formie samobójstwa. Po śmierci jestem tylko przedmiotem nieustannie atomizowanym a po 5. miliardach lat wszelka pamięć o nas zginie:dzięki Słońcu istniejemy i z jego powodu przestaniemy istnieć jako ludzkość. Amen.
Autor: CHOLEWA  Dodano: 07-06-2010
Reklama
M1key   1 na 1
Dyskusja o eutanazji powinna byc wolna od wszelkiej masci argumentow teologicznych, ktore z definicji maja wartosc tylko dla osob wierzacych.
Autor: M1key  Dodano: 07-06-2010
CamelOT - Uwaga na marginesie
@M1key - "argumenty teologiczne" i "mają wartość" nie powinny być użyte w jednym zdaniu :)
Autor: CamelOT  Dodano: 07-06-2010
kognitywista   1 na 1
Autor tekstu słusznie dostrzega, że nie takie to proste, ponieważ wyrafiniowana argumentacja współczesnych chrześcijan odwołuje się do niepisanej humanistycznej zasady, stanowiącej że życie ludzkie jest najwyższym dobrem. Autor najpierw dyskredytuje owo "prawo naturalne" jako pojawiające się "ad hoc" właściwie znikąd ... po czym sam wpada w pułapkę powołując się na "podmiotowość, która nam wszystkim przysługuje". A skąd nam przysługuje ? Tego już nie wiemy ... instynktownie czujemy, ze powinna przysługiwać. Podobnie jak niektórzy (nie tylko chrześcijanie) instynktownie czują, że powinno istnieć "prawo naturalne". Ogromną jednak zaletą artykułu jest słuszne zakwestionowanie dogmatu: "życie ludzkie - najwyższym dobrem". Owo "najwyższe dobro" sprytnie zastępuje w chrześcijańskiej argumentacji "największą świętość" ... argument przepoczwarza się wtedy w nieteologiczny a przez to bardziej uniwersalny. A na marginesie: konia z rzędem temu, kto rozumie, jak pogodzić tę "największą świętość" (słowa JP II) z męczeńską śmiercią za wiarę ? Może ekskomunikować męczenników ? Nie szanują "wartości najwyższej" !
Autor: kognitywista  Dodano: 07-06-2010
robert.forysiak - do kognitywisty
"życie ludzkie - najwyższym dobrem". W religii człowiek nie jest najwyższym dobrem. Skąd więc powiązanie tego cytatu z chrześcijaństwem ? Czyżby chodziło o wyjęcie zdania z innego kontekstu?
Autor: robert.forysiak Dodano: 08-06-2010
Staszek Pak - Uzycie slowa "podmiot"..  -1 na 1
Autor napisal"
"Wadą [..] argumentacji etyki humanistycznej wydaje się być to, że postrzega ona człowieka jako kolejny zwyczajny element tego świata, co wyraźnie grozi uprzedmiotowieniem podmiotowości, jaka nam przysługuje."
Mam wiele zastrzezen to takiego stwierdzenia: a) roznica jakosciowa pomiedzy podmiotem i przedmiotem (obiektem). Czlowiek, traktujac to technicznie, jest przedmiotem. Podmiot ma glownie zastosowanie w jezykoznastwie, wskazanie na obiekt wykonujacy czynnosc. b) nie rozumiem dlaczego "podmiot" jest tak jakosciowo lepszy od "przedmiotu".
Co autor rozumie jako "podmiot", czy to jest zamiennik dla "istoty zywej" lub czegos podobnego? Dlaczego autor uzywa tak nieprecyzyjnych slow i wyciaga szybko wnioski bez podparcia?
Czlowiek jest elementem swiata. To zwyczajny fakt. Czy zwyklym? Tak, czemu nie, choc jednoczesnie kazdy egzemplarz jest niezwykle skomplikowany, unikalny, cenny.
Autor: Staszek Pak Dodano: 11-06-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365