Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
192.186.632 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 30 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
Kluczowym problemem marketingowym religii jest więc sposób zachęcenia klientów, by czekali.
Komentarze do strony Hitch

Dodaj swój komentarz…
raeafu   8 na 8
Z pewnością wszyscy będziemy tęsknić, nawet znając go tylko przez szklany ekran i karty jego książek. Oby znalazło się paru godnych jego zastępców.
Autor: raeafu  Dodano: 20-12-2011
Reklama
maniek1   3 na 3
W moim przekonaniu znane powiedzenie  "Nie ma ludzi niezastąpionych"   w przypadku Hitchensa nie ma racjonalnego uzasadnienia. Jego życie, godna naśladowania postawa, praca to wielkie osiągnięcie w budowaniu w ludziach świadomości bez urojeń. Z pewnością zapadnie w pamieci  wielu racjonalistów z całego świata.
Autor: maniek1  Dodano: 20-12-2011
vancouver - Racjonalnie, czy nie?  -1 na 5
Tak, Hich byl zapewnie wielkim bojownikiem Ateizmu, ale chyba nie Racjonalizmu. Racjonalnie to chyba tez to co efektywne.
Ta kwestia pojawija sie w jego jednej z ostatnich debat z Blair’em. Bo Blair przedstawil realistyczne podejscie do kwestii wiary; ze trzeba wyciagac z niej to co najlepsze, a krytykowac tylko zle strony (czy wypaczenia). Podejscie ewolucyjne, a nie rewolucyjne, ze trzeba walczyc z nia na smierc i zycie - wykorzeniac. To raczej moze przyniesc skutki odwrotne. Sa ludzie ktorzy potrzebuja religii i jej “prawdziwe idée” spelniaja pozytywne efekty w ich zyciu. Bo nie jest prawda, ze cala religia jest zlem.
Autor: vancouver  Dodano: 21-12-2011
Abdullah - @vancouver   3 na 3
To do czego sie odnosisz to pragmatyzm a nie racjonalizm. Oczywiscie mam na mysli pragmatyzm jako postawe zyciowa a a nie kierunek filozoficzny.
Autor: Abdullah  Dodano: 21-12-2011
maniek1 - vancouver - Racjonalnie, czy nie?   4 na 4
Ateizm (lub ignostycyzm) opiera się, wynika z racjonalizmu. To co efektywne musi być racjonalne (nauka, technika, doświadczenia, eksperymenty i ich wyniki.) bo np. skuteczność modlitwy jest identyczna jak trafienie w totka - po prostu się zdarza, ale wynika z przypadku.
Sa ludzie ktorzy potrzebuja religii ..... - współczuje im. "prawdziwe idee"  - spełniają pozytywne efekty w życiu ich szamanów. Pozdrawiam
Autor: maniek1  Dodano: 21-12-2011
Koraszewski - racjonalizmy   4 na 4
Są różne racjonalizmy i różne koncepcje skuteczności. Oportunizm, konserwatyzm, tradycjonalizm noszą znamiona racjonalności, podobnie jak rasizm (po co pracą konkurować z innymi, kiedy można ich zabijać) , morderstwo (podobnie daje szybkie zyski), a szerzenie nienawiść daje niektórym głęboką satysfakcję. Tyle tylko, że nie ten gatunek racjonalizmu tu propagujemy i nie ten gatunek racjonalizmu propagował Christopher Hitchens. Są ludzie, którzy potrzebują religii i racjonalizmu opartego na konserwatyzmie, oportunizmie, rasizmie, nienawiści i temu podobnych nurtach gwarantującym im ich skuteczność.    
Autor: Koraszewski  Dodano: 21-12-2011
DominB - Być świętym.   1 na 1
Jego bezkompromisowość i odwaga w bronieniu prawdy była podziwiana przez wielu ludzi o różnych światopoglądach.
Autor: DominB  Dodano: 21-12-2011
vancouver - Nieracjonalni racjonalisci  -1 na 1
Racjonalizm to nie tylko filozoficzne podejscie, ale rowniez jako optymalna droga do osiagniecia zamierzonych celow lub rozwiazania problemow. Zalezy jakie kto ma cele. Ja tutaj nie mowie o kradziezach, morderstwach, etc. Wydaje mi sie, ze chodzi nam tutaj o lepszy, harmonijny i spokojny swiat. Nie o nawracanie, wykorzenianie czy “odwracanie”. Nie tylko o wykrzykiwanie swoich racji. Jak mowia psycholodzy, u wielu ludzi religijnosc to to nawet cecha genetyczna – potrzeba wytlumaczenia istnienia, etc. (jaki naczej wytlumaczyc religijnosc u niektorych naukowcow?). Wiec bezsensowne jest trzebienie tego. Raczej tolerancja i wyciaganie z tego dobrych stron. W dzisiejszych czasach widze debatujacych wspolnie: pastora, mulle i rabina; zapewniajacych jakie to ich religie pokojowe i humanitarne……………….faktem jest, ze ewoluja one w dobrym kierunku.
Dla mnie wojujacy ateisci nie sa racjonalni. </a>
Autor: vancouver  Dodano: 22-12-2011
Koraszewski - tolerancyjny?
Uważaj vancouver bo ktoś może uwierzyć w tę tolerancyjność miłośnika Ahmadineżada wieszającego opozycję na latarniach, łagodność sympatyka Hamasu i Hezbollahu i ugodowość wściekłego antysemity. Za dużo komentarzy już tu napisałeś, żebyśmy nagle nabrali wątpliwości do do gatunku twojego racjonalizmu.   
Autor: Koraszewski  Dodano: 22-12-2011
monika.k  -3 na 3
Hitches uważał religię za zło, jego argumenty robiły wrażenie przekonywujące do tego założenia. Jednym z tych  argument  jest  np. "Bóg jest zły, bo ukrzyżował swojego syna", robi wrażenie, ale wystarczy wniknąć  i błyskotliwość Hitchesa blednie. To tylko kwestia użycia argumentów racjonalizmu teistycznego, który jest logiczny. Hitches był właśnie takim wrażeniowcem i za to go cenią ateistyczne środowiska. Co oczywiście nie jest wadą.,kwestia tylko czy to wrażenie fałszuje rzeczywistość czy nie. Oczywistym jest, że religia systemowo nie jest zła. Argumentem teistyczno-racjonalnym przeciw Hitchesowi jest to, że człowiek z natury  szuka teistycznych odpowiedzi.Jeśli te poszukiwania są  złe, to dlaczego ludzie wcześniej tego zła się nie pozbyli. Dlaczego nie powstały społeczności ateistyczne? Religie były potrzebne i nie mogą być złe systemowo, bo zło niszczy. Argument, że religie prowadzą do konfliktów jest również argumentem wrażeniowym. Czy wojny prowadzone o miedze dowodzą, że miedza z natury jest zła? Proste i logiczne, że nie. I tak jest z Hitchesem i innymi ateistami. Trochę wniknąć i pióra opadają. Dlaczego więc ateiści przywłaszczyli sobie racjonalizm? 
Autor: monika.k  Dodano: 22-12-2011
eduardeessa  -1 na 1
Świetny komentarz pani Moniko.
Autor: eduardeessa  Dodano: 23-12-2011
ROM-an - @eduardeessa
Żeczywiście, śfietny komentarz...
Autor: ROM-an  Dodano: 23-12-2011
Blondi Platon
http://euromedicare.emc-sa.pl/euromedicare/oferta/operacje-ortopedyczne/endoprotezy-stawu-biodrowego
Autor: Blondi Platon  Dodano: 09-07-2013

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365