Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
162.234.085 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7324 tekstów. Zajęłyby one 28895 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy jesteś zadowolony/a z życia?
Tak
Nie
Nie wiem
  

Oddano 2478 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Kosmogonie, jakimi zabawiają się ludzie wykształceni, są niezmiernie złożone. Zrozumienie nawet ich zarysu wymaga ogromnej wiedzy oraz określonych nawyków myślowych. (..) Kosmogonia zawartia w Księdze Rodzaju jest wszakże tak prosta, że pojmie ją każdy kmiot. (..) Ignorantowi oferuje nieodpartą sensowność nonsensu.

Dodaj swój komentarz…
mariawol   4 na 4
...iż nawet osoby niewierzące lub pozostające daleko od religijnej wiary w naszym kraju mówią o swoim braku "łaski wiary" jakby z zażenowaniem, poczuciem winy i niepełnowartościowego sposobu na bycie Polakiem, obywatelem tego kraju (Aleksander Kwaśniewski, Adam Michnik, Jacek Kuroń).

Myślę,że wymienione osoby krygowały się na potrzeby publiczności a tak naprawdę nie mają (tak myślę) poczucia braku "łaski wiary".
Wypowiadali się w ten sposób tylko z powodu braku cywilnej odwagi.
Ciągle jeszcze trzeba udawać, że jakieś wartości są dziedzictwem KrK.
Ja od początków stania się ateistą (może ok. 12-14 roku życia), nigdy tego poczucia braku "łaski wiary" nie miałem, a wręcz byłem dumny i wyrażałem tą dumę w dyskusjach z wierzącymi.
A tak poza tym artykuł zawiera wiele istotnych spostrzeżeń i bardzo mi się podobał.
Autor: mariawol  Dodano: 01-08-2012
Reklama
mieczysławski - dobór grupowy   1 na 1
Obserwacja szympansów zwyczajnych pokazała wyniszczające walki miedzy grupami  podobne do ludzkich wojen prowadzonych w celu poszerzenia przestrzeni życiowej.
Można postawić hipotezę, że człowiek kieruje się podobnymi instynktami i w celu usprawiedliwienia ludobójstwa wymyślił ideę wybranego plemiona, narodu - odwołanie się do tajemniczego władcy z zaświatów i wypełnianie jego woli.
Szympans karłowaty charakteryzuje się dużą swobodą zachować seksualnych i nie prowadzi wyniszczających wojen. Dobór seksualny człowieka nie ma w pierwotnej formie plemiennych uprzedzeń, wyprawy wojenne były często okazją do zdobycia kobiety i "rozsiewania swoich genów". Starożytni izraelici - głosili ideę wybranego narodu, która była realizowana poprzez całkowitą eksterminację sąsiednich plemion, małżeństwa z obcymi były surowo zakazane.
Jaki jest sens takiej strategii? Gatunek ludzki potrzebuje do przetrwania genetycznej różnorodności. Z drugiej strony nowe gatunki powstawały w izolacji geograficznej, kiedy mutacje genetyczne nie ulegały rozproszeniu w dużej populacji. Rasistowska teoria mówi, że człowieczeństwo jest tylko możliwe przy zachowaniu czystości genów.
Autor: mieczysławski  Dodano: 01-08-2012

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365