Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.187.320 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 174 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Co i rusz toczy się przez kraj lawina zorganizowanego debilizmu i niekiedy dociera tu, do nas, zwielokrotniona przez chytrość kolejnych szczebli państwowej mądrości."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
Najnowocześniejsze w Polsce laboratorium badań przedklinicznych (17-01-2014)

W Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) oddano do użytku najnowocześniejsze w Polsce laboratorium badań przedklinicznych do badania radiofarmaceutyków. Projekt o wartości 2,5 mln zł wpłynie nie tylko na zwiększenie potencjału badawczego Ośrodka Radioizotopów POLATOM Narodowego Centrum Badań Jądrowych, ale pozwoli również na przyspieszenie prac nad nowymi lekami stosowanymi m.in. w radioterapii onkologicznej.

Badania przedkliniczne z wykorzystaniem zwierząt doświadczalnych są kluczowym etapem w procesie powstawania nowych radiofarmaceutyków i wprowadzania ich następnie do stosowania w diagnostyce i terapii onkologicznej. W trakcie badań przedklinicznych dokonuje się oceny potencjalnej skuteczności leku, jego biodystrybucji i metabolizmu, identyfikuje organy krytyczne narażone na działanie radiacyjne oraz wstępnie oszacowuje dawki preparatu dla pierwszej fazy badań klinicznych. Wszystkie nowe radiofarmaceutyki stosowane w diagnostyce i terapii onkologicznej, ze względu na ich zastosowanie w ratowaniu ludzkiego życia, muszą przejść właśnie taką procedurę.

"Wysokospecjalistyczne laboratorium badań przedklinicznych jest strategicznie istotną częścią każdego ośrodka produkującego i opracowującego nowe radiofarmaceutyki. Dlatego też włączywszy w nasze struktury Zakład Leków Izotopowych Narodowego Instytutu Leków, podjęliśmy decyzję o unowocześnieniu i doposażeniu pracowni" - mówi dr inż. Dariusz Socha, dyrektor OR Polatom NCBJ - "dzięki temu dysponujemy dziś najnowocześniejszym w kraju laboratorium badań przedklinicznych. Budując je kierowaliśmy się najnowszymi zaleceniami europejskich i światowych organizacji ds. badań na zwierzętach, realizując zasadę 3R (Replacement, Reduction, Refinement), czyli minimalizacja badań na zwierzętach wraz z uzyskiwaniem wysokiej jakości danych w wyniku ich prowadzenia."

Nowe laboratorium badań przedklinicznych znacząco zwiększy potencjał badawczy OR Polatom NCBJ. Teraz polscy naukowcy będą mogli m.in. stosować modele ludzkich nowotworów u zwierząt o obniżonej odporności immunologicznej, przeprowadzać wielofunkcyjne obrazowanie rozmieszczenia fizjologicznego radiofarmaceutyków in vivo na doświadczalnych modelach zwierzęcych jak również badać specyficzność poszczególnych leków, np. gromadzenie znacznika na poziomie komórkowym i tkankowym.

Najważniejszym wyposażeniem nowego laboratorium badań przedklinicznych jest wart 1,4 mln zł zestaw gamma kamery i PhotonImager, urządzenia służące do obrazowania zwierząt technikami scyntylacyjnymi i optycznymi. Pozwalają one na śledzenie losów leku w organizmach zwierząt doświadczalnych, jego gromadzenie i przemieszczanie się, możliwe jest nawet uwidocznienie gromadzenia w pojedynczych komórkach. Urządzenia dają możliwość badania leków znakowanych radionuklidami gamma promieniotwórczymi (np. 99mTc), wysokoenergetycznymi beta-emiterami (np. 90Y, 18F) poprzez wykorzystanie efektu Czerenkowa, a także sondami bioluminescencyjnymi i fluorescencyjnymi. Co więcej, nowe urządzenia nie wymagają uśmiercania myszy i szczurów. Dzięki temu naukowcy będą potrzebowali nawet sześć razy mniej zwierząt do wykonywania niezbędnych procedur.

Właśnie dla nich wybudowano nowoczesne klatki spełniające najwyższe standardy takie jak: zapewnienie odpowiednio czystego powietrza, komfortową temperaturę w zakresie 22 stopni Celsjusza (z możliwym maksymalnym odchyleniem o dwa stopnie), 55% wilgotności względnej powietrza, oświetlenie o regulacji intensywności zgodnie z cyklem dobowym 12/12 a także niski poziom hałasu (poniżej 60dB). Nowa zwierzętarnia spełnia wszystkie najwyższe wymagania i jest bieżąco kontrolowana przez Inspektorat Weterynarii.

"O wysokiej jakości naszych prac świadczy to, że jednym z naszych klientów jest niemiecka firma ROTOP" - mówi dr hab. Piotr Garnuszek, kierownik zakładu badawczego OR Polatom NCBJ - "liczba odbiorców naszych usług stale się powiększa, a nasze innowacyjne produkty są cenione na całym świecie. Wciąż pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, które nie tylko sprzyjają rozwojowi naszego Instytutu, ale przede wszystkim pomagają lekarzom w ratowaniu ludzkiego życia".

Źródło: Narodowe Centrum Badań Jądrowych


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26218 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365