Autor: Piotr Szumlewicz (red.) Inne pozycje autora (2) | O autorze Seria: One shot Miejsce i rok wydania: 2012 Wydawca: Czarna Owca Liczba stron: 311 Wymiary: 13,5x20,5 cm ISBN: 978-83-7554-217-2 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 34,90 zł (bez rabatów)
Pozycja jak najbardziej godna polecenia, choć merytoryczny poziom poszczególnych wypowiedzi bardzo zróżnicowany, od bardzo rzeczowych, fachowych i obiektywnych, wynikających z głębokiej znajomości tematu - a raczej tematów (np. Zakrzewicz, Nadana-Sokołowska, Krzyszpień, nawet Obirek...), poprzez nieco uproszczone i tendencyjne (Senyszyn), skończywszy na rozmowie z protestanckim fundamentalistą religijnym Piątkiem, który raczej tylko propaguje - i to dość agresywnym tonem - wyższość protestantyzmu (i to w odcieniu jaki on prezentuje) nad katolicyzmem, niż przedstawia jakąś rzetelną krytykę JP2, używając argumentów biblijnych i dogmatycznych, nawet nie próbując - jak pozostali rozmówcy - używać argumentów racjonalnych. Właściwie rozmowa z p. Piątkiem to jedyny poważniejszy zgrzyt w tej książce (nie do końca rozumiem decyzję autora o umieszczeniu tego wykwitu prozelityzmu w tym w większości opartym o w miarę racjonalne wywody zbiorze), pozostałe wywiady czyta się bardzo dobrze, szczególnie osobie "umęczonej" trwającym od dekad bezkrytycznym kultem i mitem JP2 w tym kraju. Nawet jeśli nie każda wypowiedź ma znamiona pełnej bezstronności i obiektywizmu, to jednak miło poczytać tak świeżą ekspresję w tym temacie, przy okazji dowiadując się jednak sporo "twardych" faktów o pontyfikacie Wojtyły i poznając wiele trafnych analiz dotyczących nie tylko samej postaci JP2, ale całej niewiarygodnej struktury zwanej Kościołem Katolickim, jak również omamionego jego ideologią społeczeństwa polskiego.
2012-04-09 - mayolina
również polecam. Jedne wypowiedzi są osobiste (na przykład J. Palikota), inne bardzo rzeczowe (chociażby Agnieszki Zakrzewicz o skandalach finansowych czy K. Nadany-Sokołowskiej o 'nowym' feminizmie). Sam wstęp wart jest uwagi, gdyż podsumowuje postrzeganie JP2 w Polsce, a zwłaszcza to jak JP2 przedstawiany był (i jest) przez polskie media.
2012-06-23 - kuba008
Bardzo dobra książka. Wywiady z odważnymi ludźmi, którzy nie boją się powiedzieć prawdy o Janie Pawle II i jego nieszczęsnym pontyfikacie. Osoby, które wypowiadają się w "Ojcu nieświętym", w przeciwieństwie do czcicieli JPII, doskonale znają się na poszczególnych tematach, ich odpowiedzi są rzeczowe i fachowe. Książę powinien przeczytać chyba każdy, od tych którzy uważają papieża za nieomylnego i niedoścignionego mistrza we wszystkich dziedzinach życia, poprzez ludzi zupełnie obojętnych, skończywszy na ateistach i antyklerykałach. Każdy przekona się lub upewni, że Jan Paweł II był zwykłym fanatykiem, fundamentalistą katolickim, który miał szczęście i zdobył władzę, po czym zaczął głosić swoje trucicielski poglądy i narzucać je innym.
Jeżeli ktoś myśli, że Jan Paweł II był ekumenistą może zmieni zdanie po przeczytaniu wywiadu z Stanisławem Obierkiem.
Jeżeli ktoś łudzi się, że papież walczył z pedofilią koniecznie niech rozważy rozmowę z Adamem Ciochem.
Jeżeli ktoś zastanawia się skąd Ojciec (nie)Święty i Watykan był i jest aż tak bogaty na pewno zainteresuje go wywiad z Agnieszką Zakrzewicz.
Jeżeli ktoś ma nadzieję, że Jan Paweł II był przyjacielem kobiet, a mizoginia go nie dotyczyła, powinien zapoznać się z wypowiedzią Katarzyny Nadany-Sokołowskiej.
Jeżeli ktoś myśli, że Wojtyła był wielkim obrońcą życia, to powinien zadać sobie sprawę, że bronił jedynie zygot i embrionów, na prawdę był człowiekiem, który przyczynił się do ekspansji HIV i jest pośrednio odpowiedzialny za śmierć i cierpienie wielu ludzi - o tym więcej w wywiadzie z Markiem Balickim.
Jeżeli ktoś nie wierzy w przyjaźń Jana Pawła II z dyktatorami temu dedykowany jest wywiad z Arturem Zawiszą.
Jeżeli ktoś uważa zmarłego papieża za wybitnego filozofa i myśliciela a do tego nowoczesnego teologa tego uderzy wywiad z Magdaleną Środą.
Jeżeli ktoś myśli, że papież szanował wszystkich ludzi, z tego błędu wyprowadzi go Jerzy Krzyszpień. Jan Paweł II nie tylko nie walczył z nienawiścią do środowisk homoseksualnych, ale wręcz ją promował. Jego poglądy zaczerpnięte od XIII wiecznego teologa - św. Tomasza, doprowadziły do wielu prześladowań i cierpień ludzi, którzy mieli inną orientacje seksualną.
Jeżeli ktoś twierdzi, że Jan Paweł II był pierwszym klockiem domina przez które upadł komunizm niech wgłębi się w wywiad z Jakubem Majmurkiem.
Jeżeli ktoś uważa, że aborcji, eutanazji, antykoncepcji i homoseksualizmu nie można pogodzić z chrześcijaństwem, jak to głosił Wojtyła, ten nich zapozna się z wypowiedzią Tomasza Piątka.
Równie ciekawe i bardziej szersze tematy autor porusza z Joanną Senyszyn, Tomaszek Żukowskim, Januszem Palikotem i Jerzym Urbanem. Czasami ich wypowiedzi są bardzo poważne, czasami można się uśmiechnąć do książki, ale zawsze wiedzą o czym mówią - i robią to interesująco, w przeciwieństwie do kazań polskich biskupów.
Książkę zdecydowanie warto kupić, ponieważ są w niej tematy, które media przemilczały, a politycy o tym nie mówią, bo w Polsce panował strach, który zabraniał krytykować Jana Pawła II, jednak on minął wraz z pojawieniem się tej książki.