Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.590.635 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 347 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Julio VALDEÓN BARUQUE, Manuel TUŃÓN DE LARA, Antonio DOMINGUEZ ORTIZ - Historia Hiszpanii
Niall Ferguson - Cywilizacja. Zachód i reszta świata

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"
Friedrich Nietzsche - Antychryst
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy

Złota myśl Racjonalisty:
"Chrystus jest tym, co najpiękniejsze w naszym życiu, wszystkie marzenia, które chcielibyśmy realizować z ukochaną osobą na życiowej drodze. Jeśli ktoś mówi: ja chcę ślub humanistyczny, to oznacza - mnie jest Chrystus niepotrzebny"
 Tematy różnorodne » PSR » Oświadczenia, apele

Stanowisko PSR w sprawie wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, po rozważeniu w sposób możliwie obiektywny wszystkich argumentów stron sporu, oświadcza, iż jest przeciwne wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę. Jednocześnie chcemy zaznaczyć, iż zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy zakazu dysponują argumentami, którymi z jednej strony są np. wolność jednostki, wolność gospodarcza, a z drugiej: potrzeba odpoczynku oraz integracji rodzinnej, wolność praktyk religijnych.

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów sprzeciwia się zakazowi handlu niedzielnego, gdyż zakaz taki ograniczając wolność konsumentów do dokonywania zakupów oraz wolność przedsiębiorców do prowadzenia działalności gospodarczej, w zasadzie nie wpłynie pozytywnie na inne zapowiadane sfery.

Obecne prawo Rzeczypospolitej zapewnia wolność w wyborze pracy, a co za tym idzie, jej miejsca i czasu, a więc nie ogranicza wolności stylu życia i praktyk religijnych jej obywateli. Jednocześnie polskie prawo pracy zapewnia jednostce odpowiedni czas wolny od pracy pozostawiając jego wykorzystanie w gestii obywatela. Prawo polskie zapewnia również ochronę pracownikowi, którego wolność w tej sferze została zawłaszczona przez pracodawcę. Jeśli obywatel chce poświęcić swój wolny czas na pracę, to jest to jego osobista i niepodważalna decyzja.

Dla wielu rodzin niedzielne zakupy są formą wspólnego spędzania czasu i integracji. Nie da się nakazami państwowymi zmusić tych ludzi do zmiany stylu życia rodzinnego.

Wspólnoty religijne nie powinny używać prawa polskiego jako narzędzia do subordynacji swoich wiernych, którzy wbrew regułom wyznania handlują i kupują w czasie niedozwolonym, ponieważ takie działanie pozostaje w sprzeczności ze swobodami obywatelskimi zagwarantowanymi w Konstytucji. Brak zakazu w żaden też sposób nie ogranicza wolności praktyk religijnych. Do kościoła można bowiem pójść przed lub po pracy, a jeśli faktycznie nie ma takiej możliwości, to niedzielny obowiązek można spełnić w sobotę, jeśli ktoś tego pragnie. Kościół na to zezwala.

Faktem jest, że do dziś spory procent obywateli Rzeczypospolitej nie umie znaleźć się w realiach wybranej przez naród demokracji liberalnej, a także nie jest świadom przysługujących mu praw wspomnianych powyżej. Dlatego też zwracamy się z apelem do nowego ministra edukacji o utworzenie programu edukacji społeczeństwa w celu poprawy tej sytuacji.

24 maja 2006 r.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
PSR o Świątyni Opatrzności Bożej
Papież niemile widziany

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (4)..   


« Oświadczenia, apele   (Publikacja: 25-05-2006 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 4800 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365