Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.652.812 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Zakazy mogą tylko opóźnić postępy badań naukowych, nie mogą im zapobiec. Byłoby to odwlekanie nie tylko zagrożeń, lecz także pożytków ze wzrostu wiedzy, w tym takich, których z góry nie potrafimy dostrzec i docenić. Larum wobec klonowania jest reakcją irracjonalną, choć nietrudną do wyjaśnienia. Jednym z jej źródeł są zaburzenia w wyobraźni człowieka nękanego obrazami filmowymi, które łączą gatunek..
 Społeczeństwo » Manipulacje

CNN oskarżone o demonizowanie Iranu i Syrii dla uzasadnienia agresji

Trzykrotna laureatka nagrody Emmy, dziennikarka i była reporterka CNN, Amber Lyon oskarżyła CNN o manipulowanie informacjami.

Jej zdaniem rząd Obamy oraz rządy zagraniczne płacą stacji, żeby unikała publikowania szkodliwych dla nich wiadomości i przedstawiała w ich miejsce atrakcyjne historie. Lyon nazwała CNN „fałszywymi wiadomościami".

Opowiedziała, jak jako członek czteroosobowego zespołu wyjechała w 2011 do Bahrajnu, żeby relacjonować wydarzenia Arabskiej Wiosny. Materiał filmowy obrazował bezpośrednie zagrożenie dla ekipy ze strony radykalnych muzułmanów. Dotyczyło ono zarówno członków zespołu, jak i miejscowych aktywistów.

CNN nigdy nie wyemitowało ich dokumentu na CNN International, ponieważ USA wspiera rząd Bahrajnu. Lyon utrzymuje, że tamtejsze władze zapłaciły CNN za niepublikowanie materiału. „Widziałam na własne oczy kłamstwa tego rządu. Nie mogłam uwierzyć, że CNN zmuszało mnie do umieszczenia w moim materiale czegoś, co było kłamstwem", powiedziała.

Dziennikarka odkryła, że nie tylko jej doniesienia były pomijane w wyniku nacisków rządu USA oraz rządów zagranicznych. Kiedy zdała sobie z tego sprawę, postanowiła zademonstrować sprzeciw wobec stacji. Całą sprawę opisał między innymi „The Guardian", a CNN broniło się, że materiał był od początku przeznaczony wyłącznie dla widzów amerykańskich. Teraz Lyon przygotowuje się do przekazania wszystkiego, co wie, opinii publicznej.

Amber Lyon wyjawiła, że podczas swojej pracy była zmuszana do podawania fałszywych informacji na temat Syrii oraz Iranu. Instrukcje, które otrzymywała, miały doprowadzić do pogorszenia wizerunku tych państw w oczach opinii publicznej, a tym samym usprawiedliwić działania przeciwko tym państwom.

Dziennikarka twierdzi, że nie tylko zmuszano ją do podawania fałszywych informacji, ale również pomijania takich, które byłyby nie po myśli Waszyngtonu. Celem tych działań miało być wytworzenie atmosfery poparcia dla agresji na Iran oraz Syrię. Tuba propagandowa dotyczyła nie tylko CNN, ale również innych mainstreamowych mediów. Ten sam scenariusz miał być też stosowany w 2003 roku, kiedy amerykańskim władzom zależało na uzyskaniu społecznego poparcia interwencji w Iraku.

Wolnemedia.net, PressTV

LiveLeak: Ex- CNN Reporter: I Received Orders to Manipulate News to Demonize Syria and Iran

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (19)..   


« Manipulacje   (Publikacja: 12-12-2013 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 9494 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365