MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #120
Nakład: 19186 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości serwisu z okresu od 2008-04-26 do 2008-05-08

Spis treści:
Cytat tygodnia

Bunt czy racjonalizm?

Racjonaliści to tak naprawdę niewielki procent społeczeństwa! Popularność tego portalu nie świadczy o niczym. Większość z czytelników to nie racjonaliści tylko zwykli buntownicy, którzy odnajdują tutaj pożywkę dla swojego buntu przeciwko „oficjalnej wersji” (chodzi tutaj o religię katolicką i wtedy wszyscy płyniemy w tym samym kierunku). Wystarczy jednak choćby jeden temat - nazwijmy tutaj na potrzeby chwili – sprawdzający, i okazuję się, że to są właśnie tylko i wyłącznie buntownicy przeciwko „oficjalnym wersjom” itd., a w żadnym wypadku nie są to racjonaliści.

Springwood Slasher


Aktualności i ogłoszenia

Kampania 196

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów widząc potrzebę modyfikacji istniejących przepisów prawnych, w taki sposób, aby chroniły one w każdym swoim punkcie interesów wszystkich grup społecznych, a nie jedynie ich części, podejmuje inicjatywę mającą na celu wznowienie publicznej dyskusji na temat artykułu 196 Kodeksu karnego o karnoprawnej ochronie tzw. uczuć religijnych, który w chwili obecnej może służyć nie tyle ochronie uczuć obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, co dławieniu odmiennych poglądów.

art196kk.psr.org.pl

Główne osoby odpowiedzialne: Arleta Bolda-Górna, Miłosz Kuligowski, Andrzej Kierski jr

Dziękujemy Elżbiecie Grabarczyk-Ponimasz za desing strony.

Ślub humanistyczny

Z przyjemnością zawiadamiamy, iż dnia 10 maja odbędzie się czwarta z kolei ceremonia humanistycznego ślubu pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.

Będzie to ślub humanistyczny Agnieszki Fruby i Adriana Liszewskiego w warszawskich ogrodach uniwersyteckich, przy kamieniu z równaniem einsteinowskim. Zapraszamy zainteresowanych w sobotę 10 maja o godz. 19, do ogrodów BUW

Uwaga: Impreza jest zaplanowana na otwartym powietrzu, lecz jeśli pogoda nie dopisze, zostanie przeniesiona do pomieszczenia zamkniętego, więc najlepiej, aby osoby zainteresowane udziałem zgłosiły swoje uczestnictwo, wówczas zostaną poinformowane o ewentualnej zmianie miejsca.

Dawkins gotowy!

Z przyjemnością informuję, że nasz zespół ukończył pracę nad polskimi napisami do 5 części wykładów popularnonaukowych Richarda Dawkinsa. Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska, skład: Tomasz Kalwasiński oraz Stanisław Pąk.

Informacje o całym cyklu można przeczytać w tekście "Dorastać we Wszechświecie"

Filmy można ściągnąć na stronie richarddawkins.net/growingupintheuniverse 

Natomiast komplet polskich napisów do wszystkich pięciu części dostępny jest tutaj.

Czas na kolejne filmy wolnomyślicielskie! Może to: The God Who Wasn't There, dostępny na googlevideo

Vuzz pisze w recenzji w portalu filmweb o tym dokumencie: Właściwym tematem filmu okazuje się dojrzewanie wątpiącego chrześcijanina do odrzucenia wiary. Ostatecznym etapem światopoglądowej przemiany staje się ATEISTYCZNY COMING OUT niewątpliwie dający nam nadzieję na więcej publicznych apostazji. Skoro ta trudna sztuka udała się byłemu fundamentaliście, może uda się również naszym polskim wątpiącym katolikom?

Forum

Znowelizowano regulamin forum. Zapraszamy użytkowników do zapoznania się z nową wersją

Zmianie uległ skład grona moderatorów. Do grona włączona została Małgorzata Leśniak.

Patronaty 

Jako zaprzyjaźniony portal zostaliśmy dodani do inicjatywy VI Bałtyckiego Festiwalu Nauki (29 maja - 1 czerwca)

Zapraszamy!


Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
psr.racjonalista.pl

Najbliższe spotkania PSR 

Gdynia: 9-go maja o godz. 17.00 rozpocznie się spotkanie trójmiejskiego ośrodka PSR. Jak zawsze spotkamy się w Gdyni, ul.3-go maja (boczna od 10-go lutego) w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych.

Wałbrzych: 10 maja, godz. 18, w restauracji Bohema - Teatr Zdrojowy, Szczano Zdrój, ul. Kościuszki 19. 

Szczecin: 29 maja w Klubie Pracowników Nauki w Szczecinie, przy ul. Wielkopolskiej 19. Na spotkaniu tym każdy z obecnych zaproponuje obszary działania, którymi chce się zajmować w ramach Stowarzyszenia.

Nowości na stronie PSR

Dodano dział Multimedia a w nim m.in. ślub humanistyczny na powietrzu.

PSR Blisko Ciebie

Szczecin: Nastepne spotkanie - maj

Forum dyskusyjne PSR

PSR a medycyna alternatywna
Pomorscy racjonaliści
Obóz Racjonalistyczny Słowacja 2008
Opłaty związane z kontem bankowym
Racjonaliści na ulicach...Nowości w serwisie PSR

Ateista nie Duńczyk i o swoje walczy - Przemysław Piela (04-05-2008)

Do Mette dosiada się zarośnięty, atletycznie zbudowany blondyn z opaską powstrzymującą opadanie długich włosów na oczy. Muskularne ramiona zdobią liczne tatuaże. 'Sex is... cośtam' - nie mogę rozszyfrować całego napisu na prawym bicepsie. - Zatrudniam Polaków, to świetni malarze, ale nie wiedziałem że macie w Polsce ateistów - pada po chwili z ust mojego nowego kolegi. Mam oto zaszczyt reprezentować PSR na Zgromadzeniu Delegatów Duńskiego Stowarzyszenia Ateistów. Obecnie do DAS przynależy prawie tysiąc osób, co jak na kilkuletni staż i wielkość kraju jest dużym osiągnięciem. Zaskoczony byłem tak wielkim zaangażowaniem duńskich ateistów w walkę o pluralizm światopoglądowy
Czytaj...

 

Kobiety, transformacja i Kościół - Katarzyna Szumlewicz (29-04-2008)

Lekcje z wychowania seksualnego zostały ze szkół wycofane. Stało się tak pomimo tego, że restrykcyjna ustawa o planowaniu rodziny w swej oryginalnej wersji nakazywała wprowadzenie tego przedmiotu do szkół średnich i podstawowych. Jednak w 1999 roku rozporządzenie to na wniosek katolickich posłów zmieniono, wprowadzając do szkół na miejsce wycofanych lekcji tak zwane "przysposobienie do życia w rodzinie". Uczniowie na tym przedmiocie zamiast edukacji na interesujący ich temat otrzymują indoktrynację w duchu ultrakonserwatywnym i ultrakatolickim. Dowiadują się między innymi, że tabletki hormonalne powodują z cięższych konsekwencji raka, a z lżejszych - wyrastanie wąsów i niepowstrzymane tycie.
Czytaj...

 

Groźne anioły czyli perypetie apostaty - Mariusz Agnosiewicz (26-04-2008)

Niels Bohr, laureat Nagrody Nobla, ojciec atomu, ojciec chrzestny mechaniki kwantowej, zawarł 1 sierpnia 1912 r. cywilny związek małżeński. Nieco wcześniej wyklarował swój bezwyznaniowy status, występując 16 kwietnia z Kościoła. W te ślady poszedł jego ukochany brat, Harald Bohr - najlepszy matematyk wśród piłkarzy i najlepszy piłkarz wśród matematyków. 12 listopada 1919 r. wystąpił z Kościoła, a 17 grudnia tego samego roku zawarł cywilny związek małżeński. Apostazja Bohra nie wynikała z jakiejś jego szczególnej antyreligijności. Jego żona, Margrethe, tak opowiadała o ówczesnym stosunku Nielsa do religii: "Przez jakiś rok gdy miał 14 lub 15 lat, traktował religię bardzo poważnie, był nią całkowicie oczarowany. Później, zupełnie nagle, to się całkowicie skończyło. Poszedł wtedy do ojca i powiedział mu: 'Nie rozumiem, jak mogłem tak się dać oczarować'". 27 marca Kuria Warszawska udzieliła PSR odpowiedzi na zapytania o apostazję...
Czytaj...

 


Nowe teksty

Zabójcza medycyna naturalna - Mariusz Agnosiewicz (07-05-2008)

To co się dzieje po wykryciu śmiercionośnego gabinetu "medycyny tybetańskiej" to istny polityczny kabaret! Pisowski wiceminister zdrowia, obrońca homeopatii urządza konferencje prasowe na których zapewnia, iż jego partia chce walczyć z szarlatanerią, tylko im Komorowski "mrozi" ogień świętego oburzenia. Oburzenie rządowych obrońców homeopatii na nazbyt chytrą Mongołkę, która wykoleiła swój pseudomedyczny biznes jest skrajnie niepoważne. Jako specjalistka rządowa od ścigania szarlatanerii wypowiada się ...homeopatka, która podaje na swoich stronach, że Min. Zdrowia wysłało ją oficjalnie na kongres medycyny alternatywnej do Srilanki. Być może już niedługo polskie władze utworzą "trójki szpitalne": kapelan, alternatywista plus ...grabarz. Medycyna chrześcijańska, tybetańska - i do piachu. Myślicie, że katolicyzm jest sprzeczny z "medycyną Wschodu"? Oto czytam, że członkini zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich zwierza się, iż jest także poetką i homeopatką. Oto sam szczyt uduchowienia! Tylko po co do tego Hipokratesa mieszać?
Czytaj...

 

SZAMANI czyli niezależny związek zawodowych pasterzy - Lucjan Ferus (07-05-2008)

Nie daje mi spokoju następujące pytanie: "Jak dawno temu kapłani zorientowali się, że to nie oni służą interesom bogów, lecz jest dokładnie odwrotnie: to bogowie służą ich ziemskim interesom?" Bo to, że kiedyś musieli się zorientować nie ulega najmniejszej wątpliwości. Zatem skoro zgadzamy się co do tego, że nie od samego początku kapłani byli świadomi swej prawdziwej roli w wierzeniach religijnych, to należałoby spytać kiedy to sobie uświadomili?
Czytaj...

 

Głód - Andrzej Koraszewski (06-05-2008)

Modnym dziś tematem jest groźba głodu. Na światowych rynkach rosną ceny żywności. Doraźnym powodem była zeszłoroczna susza w Australii, która ujawniła negatywne skutki wieloletniej tendencji do redukowania zapasów pszenicy. Ceny zbóż i ryżu pną się jednak w górę od kilku lat. Zachodni komentatorzy, z trudem ukrywają swoje przerażenie faktem, że Chińczycy zaczęli lepiej jeść, że zmienili dietę i zjadają coraz więcej mięsa, co oznacza wzrost spożycia zbóż przeznaczanych teraz częściej na paszę.
Czytaj...

 

Obóz Jezusa, czyli o przygotowaniach USA do nowej wojny kulturowej - Marcin Punpur (06-05-2008)

Kiedy Becky zaczyna swój show, dzieci popadają w trans i konwulsje niczym dawni szamani z dzikich plemion. Nie o mistyczne doświadczenia jednak tu chodzi. Pani prowadząca ma bowiem dalekosiężne plany wobec swoich podopiecznych. To właśnie oni będą decydować o losach świata w ramach nowej "armii Boga". Nie wierzysz? W takim razie musisz koniecznie, wedle słów Becky, zobaczyć kilka stron internetowych z Palestyny, które wstrząsną Tobą do głębi. Są tam informacje i zdjęcia uczące dzieci obsługi granatów, karabinów, bomb itd. Jak twierdzi Fisher, nie ma w tym nic dziwnego, że po takim intensywnym szkoleniu ci młodzi ludzie są zdolni poświęcić własne życia dla islamu! Jedyne co pozostaje to brać z nich przykład, wedle zasady ex Oriente lux!
Czytaj...

 

Układy, a nie układ - Dawid Bunikowski (05-05-2008)

Każdy z nas wie, że zmiana ustroju często kończy się przelewem krwi, a jeszcze częściej zemstą lub usankcjonowaniem prawnego upośledzenia osób uczestniczących w dawnym reżymie. Wyrzuca się byłych aparatczyków z życia politycznego, zakazuje działania politycznego, usuwa się profesorów z uczelni, wsadza się co gorszych nomenklaturzystów i funkcjonariuszy do więzień, tak, jak co niektórzy robili z gen. Fieldroffem "Nilem". W Polsce tak się nie stało - nie było ani krwi, ani prawnego upośledzenia. Nie było rewanżyzmu za - nieudolnie budowany - socjalizm, bo już nawet nie komunizm. Wynikało to z politycznej zgody w Magdalence: my oddajemy władzę, ale wy nas nie ruszacie. Tam miał zawiązać się mityczny układ.
Czytaj...

 

Religia kontra medycyna - Mariusz Agnosiewicz (05-05-2008)

Czymże innym niż ponurą reminiscencją anatem kleru przeciwko szczepionce z wirusem ospy krowiej sprzed ponad dwustu lat, jest niedawny jazgot bioetyków i Kościoła w związku ze stworzeniem embrionu ludzkiego z zawartością 1% genów krowy. Eksperyment miał na celu lepsze poznanie ludzkich schorzeń i wynalezienie skutecznych terapii w ich leczeniu. Ponieważ dziś teologowie nie rozkazują już badaczom, więc współcześni rzecznicy Ciemnogrodu, weszli w przebrania bioetyków: nie mówiąc już o tym, że jest to sprzeczne z wolą Bożą, grzmią, że to "nieetyczne", "nieludzkie", "niehumanistyczne", "łamiące granice kulturowe" itd. Oto najbardziej wsteczna współczesna implementacja etyki: bioetyka, najczęściej mocno "uduchowiona" przesądami świeckimi lub religijnymi, zakładająca cugle współczesnej nauce, współczesnej medycynie.
Czytaj...

 

Ateizm i etyka w filozofii Jeana Paula Sartre'a - Konrad Szocik (04-05-2008)

Sartre, podobnie jak Kant, wymaga od jednostki zwracania uwagi na możliwe skutki jej działania w życiu innych. Zdaniem Sartre'a, każdy jednostkowy czyn wpływa na egzystencję innych, może stanowić wzorzec postępowania. Dlatego, mimo bezgranicznej wolności, refleksja nad swoim postępowaniem wydaje się konieczna - ze względu na innych. To wyjaśnia, dlaczego egzystencjalizm Sartre'a jest humanizmem.
Czytaj...

 

Jaka powinna być filozofia XXII wieku? - Mariola Paruzel (04-05-2008)

Współczesna filozofia jest w stanie upadku i niech nas nie zmylą tysiące publikacji naukowych, wzrastająca liczba tytułów akademickich i naukowych, a jedynym lekarstwem jest połączenie teorii z praktyką i uwzględnienie ducha czasu współczesnej epoki. Uważam, iż filozofia XXII wieku powinna wyznawać trzy następujące zasady. Po pierwsze, powinna uwzględniać badania współczesnych nauk na coraz szerszą skalę i utworzyć jeden, syntetyczny, wyrażalny słowami pogląd na świat. Po drugie, musi być filozofią praktyczną a nie li tylko teoretyczno-spekulatywną. Po trzecie, filozofia, a przede wszystkim etyka, powinna wyjść do ludzi, zwłaszcza do najmłodszego jej odbiorcy, jakim jest dziecko i jako nauka poprawnego myślenia powinna być nauczana od 11 roku życia. Każdy z nas potrzebuje bowiem przewodnika, twórcy kultury duchowej, i tylko etyka, nie religia, ma szansę sprostać temu zadaniu.
Czytaj...

 

Lektury szkolne - Szymon Głąb (04-05-2008)

Pozornie niewinny projekt nakłonienia więźniów do czytania i słuchania lektur szkolnych wywołał burzę. Więźniowie zagrozili buntem i strajkiem głodowym. Uznali przymusowe słuchanie znienawidzonych lektur szkolnych za nieludzkie. W ich obronie stanęli prawnicy, organizacje międzynarodowe i pozarządowe. Przedstawiciele ONZ przypomnieli Polsce o podpisanej przez nas Międzynarodowej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka, która zakazuje jakichkolwiek form tortur wobec więźniów.
Czytaj...

 

Zbędne pytania - Tomasz Bohdanowicz (01-05-2008)

Otacza nas świat, który znamy, mieliśmy dużo czasu by go poznać. Wystarczająco dużo czasu by podporządkować sobie jego dobra, czerpać z nich korzyści. Poznaliśmy również porządek społeczny jaki dziś panuje. Porządek w jakim wszyscy działamy, określamy swoje cele, wartości. Porządek, który podrzuca nam marzenia, a w zamian oczekuje oddania i posłuszeństwa. Nie sposób ten porządek krytykować. Jesteśmy wspaniale ułożeni, jeden nad drugim, trzeci obok czwartego. Są niziny, wyżyny, depresje i góry. Czy powinniśmy uzasadniać nasze zaangażowanie w świat?
Czytaj...

 

Cioranowskie poszukiwania dróg wyjścia z dramatu ludzkiej egzystencji - Sławomir Piechaczek (01-05-2008)

Cioran doskonale zdaje sobie sprawę z odrębności Azji i Europy, i bynajmniej nie sądzi, by przepaść kulturową można było łatwo czy też w ogóle pokonać. Jego zdaniem filozofia Wschodu, choć często pomaga w odkrywaniu niezwykle istotnych prawd, zawsze pozostanie nam istotowo obca. Jako spadkobiercy cywilizacji Zachodu nie potrafimy oderwać się od świata i wyciszyć, bierność stoi w całkowitej sprzeczności z naszymi nawykami, zaś taoizm jest automatycznie odrzucany przez nasz instynkt. Mając we krwi rebelię i nie potrafiąc zaakceptować tego wszystkiego, co niesie nam los, wybieramy zniknięcie poprzez działanie, a nie, jak to jest w buddyzmie, poprzez zamilknięcie i bierną kontemplację świata.
Czytaj...

 

Zarząd majątkiem Kościoła w XX-leciu międzywojennym - Jerzy Wisłocki (01-05-2008)

Księża diecezjalni nie należeli do gorliwych płatników podatków. W aktach kurii można znaleźć wiele ponagleń, a także i zwróconych przez pocztę kopert z nakazami płatniczymi i uwagą "ks. proboszcz listu nie chciał odebrać". Kontrola zarządu majątkiem kościołów i beneficjów ze strony władz państwowych, po zawarciu konkordatu całkowicie ustała, także w zakresie sposobu wykorzystywania dotacji państwowej. Nawet władze skarbowe pozbawione były możliwości ustalania wysokości dochodów księży; ich zeznania podatkowe potwierdzane były wyłącznie przez kurie diecezjalne.
Czytaj...

 

Zagadnienie prawdziwości w dziele sztuki w ujęciu Romana Ingardena - Konrad Szocik (01-05-2008)

Ingarden, dostrzegając nieprzystawalność klasycznego ujęcia prawdy do kategorii estetycznych, sugeruje konieczność posługiwania się terminem bardziej adekwatnym, który uwzględniałby specyficzną strukturę i charakter dzieł sztuki. Pojęcie prawdziwości powinno być elementem struktury artystycznej i dotyczyć przedmiotów przedstawianych w dziele, opisywać ich relację z przedmiotami pozaartystycznymi. Polski fenomenolog właśnie na płaszczyźnie stosunku dzieła do przedmiotów istniejących realnie dostrzega możliwość posługiwania się terminem prawdziwości, wyróżniając kilka form relacji podobieństwa i zgodności między nimi.
Czytaj...

 

Złota Księga moich spotkań z filozofią Odrodzenia - Andrzej Rusław Nowicki (29-04-2008)

Udało mi się sporządzić wykaz 100 myślicieli, których uważam za moich Mistrzów w tym sensie, że właśnie w czasie "spotkań w rzeczach" (spotkań z Nimi w ich Rzeczach) rodziły się moje własne myśli, składające się na budowany przeze mnie System mojej własnej Filozofii. Projekt przewidywał, że kolejność będzie zależała od dat urodzenia, a jak praca będzie gotowa, wtedy zastanowię się nad tym, których spośród Stu należy umieścić na pierwszym miejscu. Będzie to możliwe, jeśli potrafię przy każdym myślicielu podać, co mu zawdzięczam. I oto, napisałem już połowę "pokwitowań" zaciągniętych długów wdzięczności. Każde "pokwitowanie" powinno być tak piękne i wzruszające jak list miłosny. Może to już ostatnia z pisanych przeze mnie prac?
Czytaj...

 

Dogmat z niewiarą w jednym stali domu - Andrzej Koraszewski (28-04-2008)

Dialog dogmatu z niewiarą o tym czy ziemia jest okrągła, czy płaska, czy ewolucja jest faktem, czy wymysłem, czy dinozaury były, czy ich nie było, czy zmartwychwstanie jest faktem, czy mitem, raczej wygląda na nonsensowny. Jedyny dialog, który może i powinien się toczyć, to o zasadach współżycia, ten jednak, ku mojemu zdumieniu, jest często wyciszany przez ludzi umiarkowanych, przez tych, z którymi w ustronnym zaciszu kawiarni daje się prowadzić dialog bez pytania o łaskawe pozwolenie instytucji.
Czytaj...

 

Kłamstwa w imię Boże - Maciej Psyk (28-04-2008)

Poza obiecanymi przez Leszka Millera gruszkami na wierzbie i cudami Tuska jak poślubienie swojej żony czy cudowne rozmnożenie zatrudnionych i ich pensji otaczają nas tzw. "legendy miejskie". To fałszywe choć brzmiące prawdopodobnie elektryzujące i niesamowite opowieści puszczane w obieg jak "łańcuszki świętego Antoniego" każące się rozsyłać do innych pod groźbą raka, udaru mózgu czy innego nieszczęścia. Z reguły powstają z jakiejś niepotwierdzonej lub przekręconej informacji, mogą być jednak wymyślane i używane świadomie przez grupę ludzi do dezinformacji, zastraszenia lub innych korzyści z manipulacji.
Czytaj...

 

Bezmyślne kwantum - Victor J. Stenger (28-04-2008)

Dwa niedawne filmy dokumentalne powtarzają przesłanie takich guru jak Deepak Chopra, że możemy zmienić nasze życie, uzdrowić nasz organizm, stać się bogaci i sławni tylko dzięki przekonaniu, że możemy to zrobić. Twierdzą oni, że mechanika kwantowa umożliwia nam zmienianie rzeczywistości wyłącznie myślami. "Świat fizyczny jest stworzony przez obserwatora" - oznajmił Chopra w swoim bestsellerze z 1993 roku "Życie bez starości". W filmie "What the Bleep Do We Know" (2004) Amanda znajduje ukryty za znajomą rzeczywistością świat kwantowej niepewności, jak z Alicji w Krainie Czarów, i dowiaduje się, że wszechświat zbudowany jest z myśli, nie zaś z materii. Film "The Secret" (2006) ujawnia pradawną "ukrytą tajemnicę" sukcesu: możesz zrobić wszystko, co zechcesz, być kim zapragniesz, mieć bogactwo i władzę tylko myśląc o tym. Wszystkie te moce gwarantuje mechanika kwantowa.
Czytaj...

 

Ścieżka - Bernard Korzeniewski (28-04-2008)

Świat platońskich idei jest równie obcy obiektom materialnym, co naszym umysłom. Cóż bowiem wspólnego z matematycznymi abstrakcjami mają uliczne latarnie odbijające się w wilgotnym bruku o głuchym przedświcie? Podążając tą ścieżką, oddalamy się od nich coraz dalej. To znaczy - od naszych umysłów. Latarnie jako zbiorowiska atomów być może pozostaną.
Czytaj...

 

Demokracja okiem logika - Mateusz Banasik (28-04-2008)

Publikacja prof. Stanosz to zbiór felietonów z lat 1989 - 2004, z całego formatywnego okresu istnienia III RP. Jest to zapis najważniejszych debat, problemów, z którymi Polska musiała się od czasu odzyskania suwerenności uporać. Niestety, od początku były one prowadzone pod dyktando "jedynie słusznej ideologii", która korzystając z przychylności ówczesnych solidarnościowych władz, wciskała się w każdy zakamarek życia publicznego.
Czytaj...

 

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Wydział ds. współpracy z zagranicą PSR
Dni Europy
Tolerancja i jej brak
Mistrz i Małgorzata - zaproszenie do wymiany myśli


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe

Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości.


Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj.
Znalezione w sieci

Matko Boska! Ave Maria! (27-04-2008)
Autor: Tom Leonard, The Daily Telegraph
Źródło: onet.pl
150 km od Miami na Florydzie powstało katolickie miasteczko Ave Maria. Wybudował je amerykański miliarder, który chciał stworzyć enklawę, gdzie życie mogłoby toczyć się zgodnie z katolickimi wartościami. Jedyna kawiarnia w tym miasteczku, na rogu Zwiastowania i Bulwaru Jana Pawła II, ozdobiona jest wizerunkami papieży z czasów dawnych i obecnych. Dla studentów (żeby się mieli gdzie wyszumieć) są dwa kluby: obrony życia i czystości przedmałżeńskiej. Komentarz jednego z internautów: Powstaną tam albo "przeprogramowane warzywa" (przy których ofiary dyżurnych sekt to będzie pikuś), albo osoba reagująca przeraźliwym wrzaskiem na sam dźwięk słowa katolik.
Zgłoszone przez: ellubis
Czytaj..

Bezbożnie... (28-04-2008)
Autor: Anna Thol
Źródło: EGO
Z założycielem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów i Redaktorem Naczelnym Racjonalista.pl, Mariuszem Agnosiewiczem rozmawiała Anna Thol, magazyn EGO
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Niebieskoocy w Kinie Racjonalistów (28-04-2008)
Autor: barb.
Źródło: krakoff.info
Film został pokazany w niedzielę o g. 19 w Klubie RE w ramach cyklu Kino Racjonalistów. Gościem spotkania była dr Beata Kowalska z Instytutu Socjologii UJ, specjalizująca się w socjologii kultury oraz socjologii płci.
Zgłoszone przez: AK
Czytaj..

Religia - komu to przeszkadza? (28-04-2008)
Autor: Katarzyna Szumlewicz i Jakub Majmurek
Źródło: Blog Krytyka Kultury
Blog lewica.pl
Zgłoszone przez: KSz
Czytaj..

Aborcja w PL? Wolna amerykanka (02-05-2008)
Autor: Małgorzata T. Załoga, Agnieszka Jędrzejczyk
Źródło: Gazeta Wyborcza
Niechęć przeciwników (zgodnej z naukową wiedzą) edukacji seksualnej, stosowania wypracowanych przez medycynę środków antykoncepcyjnych i prawa do aborcji jest bezpośrednią przyczyną działania w najlepsze czarnego rynku handlu środkami wczesnoporonnymi (np. RU486) - głównie przez Internet. Stosowane bez należnej wiedzy i lekarskiej kontroli mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia kobiety. Kościół blokując edukację otwiera przestrzeń dla wołającej o pomstę do nieba hipokryzji.
Zgłoszone przez: ellubis
Czytaj..

Brian Greene: The universe on a string (02-05-2008)
Autor: ted.com
Źródło: www.ted.com
Krótka, 19-minutowa, anglojęzyczna prezentacja, w której fizyk Brian Greene przystępnym językiem treściwie przedstawia ewolucję poglądów o Wszechświecie od czasów Einsteina i opowiada o teorii strun, którą być może uda się udowodnić w niedługo startujących badaniach w CERN.
Zgłoszone przez: krutki
Czytaj..

"Palić pedałów", mówi polski ksiądz (04-05-2008)
Autor:
Źródło: youtube

Zgłoszone przez: ellubis
Czytaj..

Natura polskiego katolicyzmu (05-05-2008)
Autor: Magdalena Środa
Źródło: wp.pl
Maj - miesiącem komunii, a w związku z tym, idealnym polem do obserwacji natury polskiego katolicyzmu. I jego grzechów. Po pierwsze: pycha. Kościół ma absolutną, niekwestionowalną władzę nad wsią i miastem. I wykorzystuje ją bez ograniczeń.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

JP II pokawałkują i roześlą. Są już zamówienia na kości (06-05-2008)
Autor: Magda Hartman
Źródło: www.pardon.pl
Jan Paweł II wyraźnie zażyczył sobie w testamencie, by pochować go w ziemi, bez sarkofagu. A więc, chciał po prostu obrócić się w proch - jak każdy człowiek. Jednak Kościół katolicki ma wobec niego inne plany. Papież ma być użyteczny również po śmierci. Jego wola okazała się wobec woli Kościoła mało istotna. Jana Pawła II zmiele po śmierci machina, której budowie poświęcił życie.
Zgłoszone przez: xyz
Czytaj..

Cyniczni szarlatani czy uzdrowiciele (07-05-2008)
Autor: Iza Michalewicz
Źródło: Polska
Czy są ludzie, którzy potrafią wyleczyć z autyzmu?
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Rozmowa z Huraganem (08-05-2008)
Autor:
Źródło: Youtube
Legnicki grajek uliczny, realizacja: Kamil Szymański
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...
Listy od Czytelników


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Oddział szczeciński wybrał swoje władze
Wydumane o 5 rano
Wielkość JP2
Istnienie i realność
Kto udowodni, że nie ma Boga ????
Marzenia o racjonalności
Magdalena Środa a sprawa (Wirtualna) polska...
Ateiści zagrażają gatunkowi ludzkiemu
Majątek narodu Polskiego znika w czernii książęcych sutann
Jak nie wiadomo o co chodzi....chodzi o.....
Ballada
Badanie religijnosci
kontrakty terminowe (futures) w dzikiej Polsce
Odp: Sens sensu
Heller jako katolik
Nasza grupa w digart
Naprotechnologia
Jak prof. Heller "zgasił" Dawkinsa...
Do poczytania.
Czym jest religia
Zrozumieć ks. Hellera
"Kremacja to zło, które niesie cywilizacja laicka"
Paweł z Tarsu
Najnowsza Teoria dotycząca zbudowania Piramid i Sfinksa w Gizie.
Stowarzyszenie humanistów.
Pierwszy Maja - święto Józefa
Święci czy zabalsamowani w bogu ???
Spadek cisnienia w tunelu
Spowiedź, seks i "wielki skandal"
Katecheza, seks i "wielki skandal"
Wojtyłomania
Czy tylko ja ta mam?
Naprawić zepsute
Uchwała Nr 1/2008 ZG PSR dot. trybu prac zarządu
O portalu.
Czy według Kanta byłyby moralnie słuszne tortury, które wymusić miałyb
Droga cywilizacji
Sens sensu
Wypowiedzi papieży na temat ruchów rewolucyjnych.
Jakie głupie pytanie?!
Konsekwencje "chrztu z wody"
Czarni wymagają pręgierza
Moderator niech mnie cmoknie w pompkę...
Badania naukowe nt. "ateistów i katolików"
Szekspir dla ziomali.
T. rex krewnym kurczaka.

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista na DVD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nas

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.