MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #150
Nakład: 33094 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2011-01-01 do 2011-01-12
(aby zobaczyć wszystko włącz wyświetlanie obrazków w wiadomości)

Spis treści:

Cytat tygodnia

Od czasu wprowadzenia chrześcijaństwa, miliony niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci zostały spalone, torturowane, ukarane, uwięzione – ale nie posunęliśmy się nawet o cal w kierunku jedności. Jaki był skutek zmuszania [ludzi do przyjęcia chrześcijaństwa]? To, że jedna połowa świata została głupcami, a druga hipokrytami? To, że na całym świecie szerzy się łajdactwo i niewiedza?

Thomas Jefferson, 1787, 3. prezydent USA, deista, unitarianin

Oblicza fundamentalizmu (najpopularniejszy ostatnio komentarz rysunkowy):

Militant atheist ;)


Aktualności i ogłoszenia

Nowy Rok Racjonalista rozpoczął skokowym wzrostem odwiedzin (i generalnie wszystkich parametrów): +24% unikalnych użytkowników w stosunku do grudnia, +30% odsłon, +13% długość czasu spędzonego na stronie. Średnia liczba nowych wątków na forum: 6,666/dziennie - tak wyszło ;) Od siebie też daliśmy więcej: zamiast średnio nowych artykułów - ~3/dziennie. Po 12 zatem dniach od ostatniego biuletynu zapraszamy do lektury 37 nowych artykułów w naszym portalu, w nadziei, że ocenicie je wysoko.

Lista Ateistów i Agnostyków

Z początkiem roku Rzepa opublikowała tekst o Liście Ateistów: Mało chętnych na "listę do piekła". Tekst miał z góry ustaloną tezę: ateistyczny coming out, którym podniecały się swego czasu "liberalne media", nie wyszedł, bowiem nie nastąpiła "wiosna ateizmu" w Polsce. Zaraz się odezwał jakiś prorok z Frondy, który przestrzega czytelników Rzepy: Fani Barabasza i tak będą chcieli zbudować różowy taliban. "Chętni do piekła", "lewacka międzynarodówka", "fani Barabasza" - czyli racjonaliści zamulonym okiem polskiej prawicy :) Krew, honor i miłość bliźniego.

Tekst pokazał, że nawet u nas wiele osób po raz pierwszy dowiedziało się o Liście...a> A co my na to? Trzy repliki z naszej strony:
Odpowiadając Rzepie, czyli o korzyściach obcowania z pitbullem (Ławreszuk)
Mało informatywny artykuł w Rzeczpospolitej (Binswanger-Stefańska)
Prostując Rzepę (Agnosiewicz)

Producent filmowy Włodzimierz Matuszewski oraz językotwórca Jan van Steenbergen ujawnili dziś swój światopogląd na Liście ateistów i agnostyków.

Na tym nie wszystko: Marek Ławreszuk szykuje kolejne niespodzianki na Liście, która wprawdzie "wiosny ateizmu" nie przyniesie, bo nie taka jej rola, ale wiele dobrego z pewnością zrobi.

Wydawnictwo Racjonalisty

Czy powieszenie w urzędzie publicznym kalendarza z myślami ateistycznymi w ten sam sposób zaburza neutralność światopoglądową państwa co powieszenie emblematu z symbolami religijnymi? :)

Ostatnia szansa na zakup Kalendarza racjonalisty na 2011, który się właśnie rozpoczął.

Sylwia napisała:
Odebrałam właśnie kalendarze racjonalisty ze znaczkami GLORIA GLORIA IN EXCELSIS DEO na kopercie. No nie mogłam się nie wzruszyć :] Dziękuję, Racjonalisto, za kalendarz. Niechaj i Wam gloria in excelsis! :D

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury (podręcznik sceptyka o homeopatii i medycynie alternatywnej, z przedmową Dawkinsa)
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany (czarna książeczka obskurantyzmu polskiego, pięknie ilustrowana)
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie (humorystyczny kryminał ateistyczny)
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita  
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić (kopalnia ciekawostek z historii nieświętej Kościoła, krytyczna synteza katolicyzmu)
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia - traktat filozoficzno-społeczny
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie (synteza współczesnej nauki)
 14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Koszulka ateisty
 3. Nie wierzę w Boga, bo nie wierzę w krasnoludki
 4. Czy czujesz dotyk Jego Makaronowych Macek?
 5. Niechaj błogosławione będą Jej Święte Kopytka
 6. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 7. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty
 8. Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek (emblemat pastafariański)
 9. Człowiek bez Boga, jest jak ryba bez roweru

From Neurons to Self-Consciousness

Współpracujący z Racjonalistą, członek Rady Naukowej Racjonalisty, prof. Bernard Korzeniewski został wydany po angielsku przez świetne wydawnictwo Prometheus Books:

from neurons

Książka wkrótce dostępna będzie w Racjonaliście (po angielsku) - na pewno taniej niż w Amazonie :) choć niestety w ograniczonej liczbie.

"Dr Korzeniewski's book is a lucid account of how self-consciousness emerges from neuronal activity. He acts as an expert guide as he leads from the base camp of brute matter, through the foothills of neuronal circuits, around the obstacles of information processing, and on to the summit of consciousness, from which we can look down with dizzying clarity at a range of philosophical and scientific problems." --Dr. Guy Brown, reader in cellular biochemistry, University of Cambridge, and author of The Living End: The Future of Death, Aging and Immortality and The Energy of Life

"In this fine book, Professor Bernard Korzeniewski proposes a novel theory of the brain and mind. Anyone interested in the nature of consciousness, more generally, and self consciousness, more specifically, will find From Neurons to Self-Consciousness to be an engaging introduction to this important topic." --Elizabeth F. Loftus, PhD, Distinguished Professor, University of California-Irvine

Forum Racjonalisty

Życie po życiu nie jest zarezerwowane li tylko dla wierzących. Ateista i każdy inny człowiek może dostać drugą szansę od losu. Gdy obudziłam się ze śmierci klinicznej lekarz powiedział, że chęć życia we mnie zwyciężyła i mój powrót 'stamtąd' w dużej mierze zawdzięczam właśnie sobie, rzecz jasna łącznie ze zdobyczami medycyny... Gdy w nocy lekarz podszedł do mnie zaniepokojony, widząc, iż patrzę w sufit mimo podania morfiny, zapytał dlaczego nie śpię, odpowiedziałam, że nie mogę pozwolić sobie na zaśnięcie, by nie przespać własnej śmierci. Gdy po dwóch tygodniach opuszczałam OIOM przypomniał mi te słowa, bo zrobiły na nim duże wrażenie... - polecamy ten wysoko oceniany wpis Rafaeli na forum.

Fundusz Racjonalisty

Wasza pomoc pozwoli nam zachować niezależność i rozwijać naszą pracę. Po dziesięciu latach istnienia nasi czytelnicy wiedzą już kim jesteśmy i co reprezentujemy. Z każdym rokiem nasz portal jest bardziej dostrzegany w polskim środowisku medialnym. Nasz dalszy rozwój jest jednak w dużym stopniu uzależniony do Waszej pomocy.

Fundacja Wolnej Myśli
nr konta: 10 1140 2017 0000 4002 1048 6365
Inne formy płatności: dotpay


Nowe teksty

Dlaczego nie ma żadnych brakujących ogniw - PZ Myers (12-01-2011)

Kreacjonista domagający się zobaczenia "brakującego ogniwa", jest jak patrzenie na obraz rzeki przedstawionej powyżej i domaganie się kropli wody, która to wszystko rozpoczęła. Nie było jej. Pytanie w ogóle nie ma sensu. Kreacjoniści chcieliby prześledzić nasze pochodzenie wstecz do dwojga ludzi - Adama i  Ewy. Oczywiście, że nie możemy tego zrobić, ludzkości nigdy nie reprezentowały dwa unikatowe osobniki, a wręcz rozważanie na poważnie tej kwestii ujawnia brak zrozumienia tego, jak ewoluuje populacja.
Czytaj...

 

Zwycięstwo Miłosza - Andrzej Koraszewski (12-01-2011)

Jak donosi prasa, po siedmiu latach zakończył się proces ppłk. Marka Miłosza, który pilotował helikopter z premierem Leszkiem Millerem na pokładzie w dniu 4 grudnia 2003. Z powodu oblodzenia doszło do awarii silnika, pilot sprowadził maszynę na ziemię, ratując życie pasażerów. Naturalną rzeczy koleją zaczęło się dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn wypadku oraz poszukiwanie winnego. Tu zaczyna się odyseja papierowego okrętu.
Czytaj...

 

Zbrodnia budowania domu - Daniel Greenfield (11-01-2011)

Podczas gdy Baronowa Ashton wysłała swojego rzecznika, żeby potępił atak na chrześcijańskich Koptów w Egipcie oraz mord polityczny na Salmanie Taseerze w Pendżabie, osobiście oznajmiła swoje oburzenie w sprawie hotelu, gdzie nikt nie został zabity, poza, być może, jedną czy drugą jaszczurką wygrzewającą się na pobliskich kamieniach. Jest całkiem wyraźne, gdzie są jej priorytety; i nie są nimi ofiary muzułmańskiego terroru, ale jego sprawcy.
Czytaj...

 

Dobrodziejstwa gorączki - Maciej Zatoński (11-01-2011)

Po raz kolejny ewolucja pokazuje swój "pazur". Mikrobiolodzy i immunolodzy opublikowali pracę, w której starają się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego uważana za "normalną" temperatura ciała ludzi wynosi właśnie 36,8 stopni Celsjusza. Ciekawe są nie tylko same wyniki badań, ale także ich konsekwencje - zwłaszcza dla lekarzy, dla których ewolucja gatunków nie jest tylko "ciekawą hipotezą". Praca jest bowiem kolejnym przykładem na to, że w wielu przypadkach zmniejszanie gorączki lekami objawowymi wcale nie jest dla naszego organizmu najlepszym rozwiązaniem i niekoniecznie pomaga nam szybko wrócić do zdrowia.
Czytaj...

 

Jeszcze o gatunkach. Część 2: Dlaczego BSC rozwiązuje problem gatunków - Jerry Coyne (11-01-2011)

W poprzednim artykule naszkicowałem to, co uważam za "problem gatunków", dzisiaj pokażę pokrótce, dlaczego BSC, określająca gatunek jako te grupy, których członkowie rozmnażają się ze sobą, ale genetycznie są oddzieleni od członków innych gatunków izolującymi barierami reprodukcyjnymi (RIB), jest koncepcją gatunku, która nie tylko wyjaśnia problem gatunków (tj. nieciągłość przyrody), ale oferuje rozwiązanie jak ta nieciągłość wyewoluowała.
Czytaj...

 

Twarzą w twarz - według Emmanuela Levinasa - Janusz Litewka (11-01-2011)

Levinas podkreślając iż ja 'od zawsze' odpowiada na Innego, mówiąc czy czyniąc coś w ogóle (ignorowanie czy omijanie Innego, jest również rodzajem odpowiedzi) twierdzi, iż nieuniknione doświadczenie Innego jest uznaniem 'sobości', zatem 'Ja' nigdy nie jestem niczym więcej jak odpowiedzią na Innego. Czymkolwiek moje 'ja' mogłoby być, zawsze jest zobowiązaniem dla Innego, ale nie vice versa.
Czytaj...

 

Spadkobiercy Wielkiego Wschodu Narodowego - Adrian Czekalski (10-01-2011)

W XVIII w. Wielki Wschód Francji uznał suwerenne prawa polskiego wolnomularstwa. Natomiast Wielka Loża Londynu "z głębokim ubolewaniem i niespodziewanie dowiedziała się" o utworzeniu narodowej masonerii w Polsce. Gdy w II RP Wielka Loża Narodowa Polski próbowała nawiązać stosunki z Wielką Zjednoczoną Lożą Angielską, ta odsyłała polskich braci do "Rules of Recognition", które wymagają wiary w Boga i jego objawioną wolę w świętej księdze, na co polscy masoni zgodzić się nie mogli.
Czytaj...

 

O czym trzeba milczeć, o tym chce się mówić - Katarzyna Szkaradnik (10-01-2011)

Milczenie jest warunkiem sprawnego przebiegu dialogu: ktoś musi milczeć, aby mówić mógł ktoś. Językowi niezbędne wydaje się milczenie, gdyż jest ono swoistym tłem mowy, planem istnienia dla języka. Stanowi nieodzowny składnik rozmowy jako milczenie komunikacyjne - pauzy, zawieszenie głosu, przerwy na oddech potrzebne po to, by wybrzmiały wypowiedzi partnerów - które jest neutralne.
Czytaj...

 

Grozi ci rasizm, Izraelu - Małgorzata Koraszewska (10-01-2011)

7 grudnia 2010 r. pięćdziesięciu rabinów z miast izraelskich dołączyło do kampanii Szmuela Elijahu i wydało petycję wzywającą Żydów, by nie wynajmowali ani nie sprzedawali domów nie-Żydom z uzasadnieniem, że prowadzi to do małżeństw mieszanych, powoduje spadek cen mieszkań i może nawet zagrozić życiu Żydów.
Czytaj...

 

Podziw ≠ religia - PZ Myers (10-01-2011)

Chris Mooney opublikował artykuł w Playboy'u i jest on okropny. Cały artykuł jest przypadkiem fałszywej równoważności: cytuje on naukowców takich jak Einstein i Darwin, piszących o uczuciu podziwu i zachwytu wobec świata przyrody, a potem próbuje przemycić głupawą myśl, że nauka i religia są zgodne ze sobą. No tak, nauka i duchowość.
Czytaj...

 

Nakazać dobro, zakazać zła - Andrzej Koraszewski (09-01-2011)

Głęboko wierząca przyjaciółka poszła do kościoła, więc po powrocie zapytałem z grzeczności, czy kazanie było dobre. Skrzywiła się mówiąc, że mogło być lepsze. Ucieszyłem się, że mogło być gorsze i zgodnie z moimi przewidywaniami usłyszałem, że kazanie zawsze może być gorsze i że nawet sobie nie wyobrażam, jakie brednie potrafią mówić księża. Nie kontynuowaliśmy tej rozmowy, bo teren był zaminowany.
Czytaj...

 

Tylko religijne zbiry kochają prawa o bluźnierstwie - Nick Cohen (09-01-2011)

W 2009 roku przedstawiciele Pakistanu mówili, że ONZ musi zaaprobować uniwersalne prawa o bluźnierstwie, żeby chronić mniejszości religijne przed "nietolerancją, dyskryminacją i aktami przemocy". Każde słowo użyte przez pakistańskich dyplomatów w 2009 r., żeby zaprotestować przeciwko islamofobii, okazało się dokładnym opisem przesądów, które państwo pakistańskie stara się zadowolić w swoim kraju.Gdyby okoliczności nie były tak ohydne, zabiegi Pakistanu w ONZ byłyby tylko czarną komedią.
Czytaj...

 

Zapomniany geniusz - Maria Szulska-Stęplowska (09-01-2011)

Świat kojarzy Freuda głównie z teorią zwierzęcej seksualności tkwiącej w nas ludziach i determinującej nasze postępowanie. Niewielu kojarzy go z psychoanalizą a już zupełnie nieliczni z czymś, co zwie się psychopatologią codzienności.
Czytaj...

 

Jeszcze o gatunkach. Część 1 - Jerry Coyne (08-01-2011)

Semestr zaczyna się dzisiaj, studenci czekają i nie mam teraz zbyt dużo czasu na pisanie, ale chciałbym przedstawić krótką obronę biologicznej koncepcji gatunku (BSC) Dzisiaj wyjaśnię tylko, czym jest BSC i przedstawię to, co uznaję za "problem specjacji", wiedząc, że nie wszyscy się zgodzą.
Czytaj...

 

Karen Armstrong: Dwanaście kroków do życia z empatią - Ophelia Benson (08-01-2011)

Zgadzam się z Armstrong, że współczucie jest ważną cnotą, co nie znaczy, że jest nie do pogodzenia z poczuciem humoru. Niektóre z jej ukochanych sentymentalnych zwrotów pojawiają się z doprowadzającą do szału regularnością i sprawiają wrażenie systematycznych poszturchiwań - "duchowy", "głęboki", "dogłębny", "tajemnica", transcendencja" - po pewnym, czasie dostajesz drgawek na widok tych słów. Trudno to oddzielić od jej rygorystycznego unikania wszystkiego, co ma cokolwiek wspólnego z humorem, błyskotliwością czy ironią, od jej niewzruszonej powagi i ponurej szczerości.
Czytaj...

 

Odpowiadając Rzepie, czyli o korzyściach obcowania z pitbullem - Marek Ławreszuk (07-01-2011)

"W myśl zasady pecunia non olet uczę w ...katolickim gimnazjum ....sic, stąd proszę o nie ujawnianie mego nazwiska. Pochodzę z ultra katolickiej rodziny, w czwartej klasie szkoły podstawowej, po lekcji religii pojawiły mi się wątpliwości wynikające ze sprzeczności między wszechwiedzą boga, a wolną wolą człowieka. Po uświadomieniu tego faktu nie mogłem spać, bowiem " zgrzeszyłem" przeciw duchowi św. Zasiane ziarno wątpliwości wykiełkowało agnostycyzmem, a następnie przeobraziło się w ateizm."
Czytaj...

 

Benedykt XVI i męskie prostytutki - Adam Gałamaga (07-01-2011)

Kiedy kilka tygodni temu przedostały się do prasy fragmenty wywiadu-rzeki z Benedyktem XVI, cały świat spekulował na temat rzeczywistego sensu słów dotyczących kwestii stosowania prezerwatyw. Jak często w takich przypadkach bywa, zaczęły zrazu krążyć różne wersje wypowiedzi wynikające z kontekstu odmiennej interpretacji słów bądź alternatywnej wersji tłumaczenia. Zanim rozpocznie się szersza debata na temat tej książki w Polsce, warto zajrzeć najpierw do oryginału i spojrzeć na reakcje na tę publikację w ojczyźnie papieża - Niemczech.
Czytaj...

 

Płynny ołów - Andrzej Koraszewski (07-01-2011)

W drugą rocznicę wkroczenia wojski izraelskich do rzekomo okupowanej przez Izrael Gazy do osławionego raportu sędziego Goldstona na wszelki wypadek mało kto wraca, ale oczywiście najciekawsze są tu wypowiedzi samych przedstawicieli Hamasu, bo kto wierzyłby autorom, którzy mają niedobre pochodzenie rasowe połączone z niewłaściwymi poglądami?
Czytaj...

 

Lew Szestow (1866-1938) - Janusz Litewka (07-01-2011)

Jego styl pisarski nosi znamię Nietzschego: lubuje się w aforyzmach i polemikach, gardzi tradycyjnym rozważaniem filozoficznym, i często jest bardzo skrajny w swych stanowiskach, tak iż można się zastanawiać czy traktować je na serio czy raczej jako retoryczne bądź sceptyczne tło. Szestow napisał dwie późne prace Na szlakach Hioba (1929) oraz opus magnum Ateny i Jerozolima (1938) by wyrazić swe dojrzałe stanowisko filozoficzne. Lecz, jego najbardziej ekscytującą intelektualnie książką jest zbiór esejów Potestas Clavium (1923).
Czytaj...

 

Oium ludu rzymskiego - Jarosław Błotny (06-01-2011)

Pogański Rzym jest dla mnie kwintesencją indoeuropejskiego antyku, na którym została ufundowana zachodnia cywilizacja. Przede wszystkim Europa, z jej przodującą techniką, filozofią natury i prawami człowieka. Dlaczego więc starożytny Rzym nie przetrwał? Dlaczego załamał się ekonomicznie, uległ militarnie, a społeczeństwo tak łatwo zasymilowało semicki monoteizm? Jak wyglądałby nasz dzisiejszy świat, gdyby ten Rzym nie upadł?
Czytaj...

 

Pytanie ile jest gatunków słoni (oraz porcja krytyki na dokładkę) - Jerry Coyne (06-01-2011)

Jeśli śledzisz popularną prasę naukową lub czytasz blogi ewolucyjne, słyszałaś prawdopodobnie, że według nowej pracy w PLos Biology Rolanda i in. naukowcy dodali kolejny gatunek słonia do dwóch, które już mamy. Do teraz wszyscy wiedzieliśmy o słoniu afrykańskim (Loxodonta africana) i słoniu azjatyckim (Elephas maximus).
Czytaj...

 

Wolni trzej królowie - Maciej Twardowski (06-01-2011)

W Niemczech jest 8 dni wolnych. 8 dni świąt mają również Anglicy. Irlandczycy i Duńczycy cieszą się 9 świętami. Francuzi 10, a Szwedzi 11. W Polsce 6 stycznia będzie trzynastym dniem świątecznym w roku. Średnia w UE to 9,6. Lecz któż - w obliczu transcendencji - zwracałby uwagę na tak przyziemne sprawy?
Czytaj...

 

Mało informatywny artykuł w Rzeczpospolitej - Elżbieta Binswanger-Stefańska (05-01-2011)

To właśnie na fali globalnego ruchu "Brights" możliwego dzięki Internetowi powstała w Polsce 13 lipca 2007 roku Internetowa Lista Ateistów i Agnostyków, nawet jeśli niekoniecznie łącząca się bezpośrednio z "Brights", to jednak podchwytująca i szerząca te same ideowo-kulturowe memy. Nie ma więc to wiele wspólnego z "tworzeniem sztucznej atmosfery wokół prześladowanej mniejszości", jak sugeruje Rzeczpospolita ustami prof. Bogusława Wolniewicza
Czytaj...

 

Ruch Obrony Honoru Proroka - Andrzej Koraszewski (05-01-2011)

Polski obserwator świata polegający na wiadomościach ONETU dowiedział się dziś przede wszystkim, że"są nowe fakty w sprawie śmierci Michaela Jacksona" (wiadomość ze świata nr 1 o godz. 8.30 rano), potem kolejno: wiadomość z Hiszpanii; ""Minister zachęca do donoszenia na palaczy", na trzeciej pozycji znalazła się informacja ze Stanów Zjednoczonych o samobójstwie syna byłego szacha Iranu. (Pakistański zamach uznano za wiadomość nie wartą wzmianki.)
Czytaj...

 

Epigoni czyli odmienne stany świadomości - Lucjan Ferus (05-01-2011)

Cwaniactwo to zło przedstawiające się ludziom w przebraniu dobra, tylko po to, aby zaakceptowali je i chcieli mu służyć. Jak trafnie to ujął mistrz Lem: "Dobro nigdy nie powołuje się na zło jako na swoją rację, lecz zło zawsze podaje za swą rację jakieś dobro". Wykorzystujące w bezwzględny sposób ludzką ignorancję i łatwowierność, pasożytujące na głupocie ludzi i tę głupotę w nich starannie pielęgnujące
Czytaj...

 

Ateistki - Maciej Kroniewicz (05-01-2011)

Jeden ze znajomych podsunął mi niedawno Galę, a w niej artykuł "Nie-grzeszne dziewczynki"; rozmowa z paroma polskimi ateistkami, które są także ogólnie znanymi osobami naszego życia społecznego. Lektura przemyśleń kobiet świadomie wybierających ateizm jest bardzo pouczająca. Prawie wszystkie pochodzą z katolickich domów i musiały włożyć większy lub mniejszy wysiłek, aby wyzwolić się z przyciasnych horyzontów myślowych chrześcijaństwa.
Czytaj...

 

Zjawy i rozpraszanie uwagi - PZ Myers (04-01-2011)

Lawrence Murphy był złym człowiekiem. Był księdzem z Wisconsin, który molestował ponad 200 chłopców, a tragizmu dodaje sprawie fakt, że owi chłopcy byli głusi. Polowanie na najsłabszych i najbardziej podatnych było najwyraźniej jego życiową misją. Co więcej, był to skandal, o którym bezpośrednio doniesiono kardynałowi Ratzingerowi, jako pełnomocnikowi watykańskiemu; jego pełnomocnictwo polegało na przerzucaniu winnych, aby ukryć ich zbrodnie i dać im możliwości nowych polowań.
Czytaj...

 

Skrajna lewica i skrajna prawica: rozróżnienie bez różnic - Nick Cohen (04-01-2011)

W artykule na łamach "Observera" pisałem o narastających represjach na Węgrzech i niechęci do określeń "skrajna prawica" i "skrajna lewica". Spójrz na rozbieżności między nimi, a wszystko, co znajdziesz, to rozróżnienia bez różnic. Odważnym węgierskim artystom, z którymi rozmawiałem, grożą siły faszystowskie. Niemniej, kiedy obawiają się o przyszłość, myślą o losie obywateli "socjalistycznej" Białorusi.
Czytaj...

 

VI Festiwal Racjonalistyczny - Mariusz Agnosiewicz (04-01-2011)

W dniach 11-12 grudnia 2010 odbył się ciekawy festiwal racjonalistyczny organizowany przez PSR, szósty z kolei - tym razem skupiony głównie wokół problemu pseudonauki. Wykłady tematyczne mieli dr Tomasz Witkowski, dr Maciej Zatoński, Michał Syska oraz Radosław Czarnecki. Najwięcej zainteresowania i dyskusji wzbudziły tematy dotyczące pseudonauki, a obaj prelegenci (Witkowski i Zatoński) mają na swoim koncie nie tylko działania na arenie krajowej, ale i wystąpienia na międzynarodowym kongresie sceptyków.
Czytaj...

 

Zagrożenie egipskich chrześcijan - Andrzej Koraszewski (03-01-2011)

W Libanie wyniszczająca 15-letnia wojna domowa między muzułmanami a chrześcijanami kosztowała życie około 150 tys. ludzi. Noworoczny zamach na chrześcijan w Aleksandrii może oznaczać nowy rozdział w historii Egiptu, a być może i nie tylko Egiptu. Narastającą wrogość wobec chrześcijan w świecie muzułmańskim obserwujemy od dłuższego czasu, niedawny zamach w Bagdadzie i liczne zamachy na chrześcijan w Nigerii zaczynają tworzyć pewien obraz.
Czytaj...

 

Jest mnóstwo czasu dla ewolucji - Jerry Coyne (03-01-2011)

Jednym z najczęstszych problemów, jakie laicy mają z ewolucją, jest to, że wydaje się, jakby nie było na nią wystarczająco dużo czasu. Przy założeniu, że ewolucja jest stosunkowo powolna, niemniej nastąpiła niesłychana ilość zmian od czasu pojawienia się pierwszych gatunków kilka miliardów lat temu, jak mógł dobór naturalny (i inne procesy, takie jak dryf genetyczny) zbudować wszystkie te wyszukane, funkcjonujące organizmy?
Czytaj...

 

Filozofia Awerroesa i jej kontynuacje: awerroizm żydowski i łaciński - Patrycja Walter (03-01-2011)

Choć zajęcie Hiszpanii przez chrześcijan w XII wieku przyniosło ostatecznie kres hiszpańskiej filozofii arabskiej, to jednak jej wpływ przetrwał i jest obecny w myśli i filozofii europejskiej, odgrywając weń zasadniczą rolę zarówno w wiekach średnich, jak i w epoce odrodzenia.
Czytaj...

 

10 lat Racjonalisty - Mariusz Agnosiewicz (01-01-2011)

Rok 2010 był dla Racjonalisty pod wieloma względami szczególny. Przede wszystkim minęła 10 rocznica od założenia serwisu. Przez te dziesięć lat różne aspekty dominowały w różnych okresach. Z całą więc pewnością można powiedzieć, że Racjonalista nie jest zjawiskiem statycznym: zmienia się, ewoluuje, rozwija. Przy czym zmiany te w ograniczonym jedynie zakresie mają charakter planowy. Jak wyglądał dziesiąty rok portalu? Najpopularniejsze teksty? Dokonania, interwencje, zmiany, plany?
Czytaj...

 

O aborcji - Grzegorz Świątoniowski (02-01-2011)

Mój niepokój budziły wszakże zgony w warunkach intensywnej opieki medycznej, gdy chory wspomagany jest przez specjalistyczny sprzęt, który przejmuje filtrację, wymusza oddech itp. Koledzy anestezjolodzy mówili "Umarł", a ja nawet tego nie zauważałem, nie rozpoznawałem momentu śmierci, ani nawet nie byłem pewien czy jest taki moment i czy jest to moment.
Czytaj...

 

Czy tajemnica jest nam dzisiaj potrzebna w życiu społecznym? - Radosław S. Czarnecki (02-01-2011)

Nie chodzi o to, iż w dzisiejszym świecie wszystko jest okay, ale intencje i zamiary krytyków są często nader pokrętne i mają określony cel. Uderzenie w jądro - Oświecenie i rola rozumu w życiu jednostki - dorobku naszej europejskiej kultury to podważenie osiągnięć i negacja jej zasadniczych zrębów: społecznych, intelektualnych, filozoficznych, cywilizacyjnych.
Czytaj...

 

Kogo stać na niechlujny genom - PZ Myers (01-01-2011)

Rozdzielenie wytwarzania energii w funkcjonalne moduły z niezależnym i minimalnym genetycznym mechanizmem kontrolnym - mitochondriami z mitochondrialnym DNA - było zasadniczym prekursorem ewolucji wielokomórkowej złożoności - tym, co dało komórce nadmiar energii dla rozbudowania genomu i zgłębienia możliwości innowacji na wielką skalę.
Czytaj...

 

Mordercza prawda - Andrzej Koraszewski (01-01-2011)

Krótki zapis na Facebooku: Tu jestem, możliwe, że zostanę zabity przez Jordańczyków, możliwe, że są to moje ostatnie godziny lub dni, niewielu interesuje moja sprawa... jeśli zostanę zabity, po prostu chciałbym, żeby wszyscy wiedzieli, że stało się to na rozkaz, nie kogo innego, jak króla Jordanii, Abdullaha II.
Przez pewien czas mnie nie będzie, jeśli już się nie odezwę, bądźcie pewni... byłem uczciwy i byliście wszyscy dla mnie ważni.

Czytaj...

 
Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 13 stycznia 2011 r.
Protest przeciwko płatnej Obwodnicy Autostradowej
Emisja
Spotkanie Krakowskiego Oddziału PSR.
Zebranie PSR Warszawa - 5 stycznia 2011 r.


Nowiny naukowe

Znalezione w sieci

Czwarta Autorytarna. Nowa prezydencja w UE: Węgry (01-01-2011)
Starożytność w kolorze (01-01-2011)
A Profile of Pedophilia: Definition, Characteristics of Offenders, Recidivism... (01-01-2011)
A journey of risk, hope (01-01-2011)
Koniec roku z Monetem (02-01-2011)
Marcin Zamoyski, pan na Zamościu (02-01-2011)
Gra w życie (02-01-2011)
Potęga interakcji (02-01-2011)
Trupia farma. Nie pójdę, tu będę leżał... i się rozkładał (02-01-2011)
„Stolarz z Nazaretu, niepełnoletnia matka, handlarze środkami odurzającymi (02-01-2011)
"Polskę znów dotknęło straszne nieszczęście" (03-01-2011)
O.Rydzyk: Tusk wzywa do przemocy, może do zabijania (03-01-2011)
Cudów nie ma (03-01-2011)
Messalina z dzieciątkiem (03-01-2011)
Biskupi dziękują politykom. Bo zapłacimy i tak my? (03-01-2011)
Eseje i rozważania z filozofii (03-01-2011)
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w szczęściu (03-01-2011)
Czy istnieje kino dla ateistów? (03-01-2011)
Son of Hitler's deputy faces accusations of sexual assault (04-01-2011)
Pół kroku za CSI (04-01-2011)
Komunia z Wirusem... (05-01-2011)
obrazy z katastrofy smoleńskiej (05-01-2011)
Machnięcie ku przyszłości (05-01-2011)
Smutek marzeń (05-01-2011)
Fani Barabasza i tak będą chcieli zbudować różowy taliban (05-01-2011)
Same zioła (05-01-2011)
Czym się bawią dziewczynki? (05-01-2011)
Sympatyczne i niesympatyczne cechy religii (06-01-2011)
"Kościół ma tyle, że Bóg powinien pogrozić mu palcem" (06-01-2011)
50 procent kobiet (06-01-2011)
Więcej fizyki, mniej religii (06-01-2011)
Tropiciele prawdy (06-01-2011)
„Radykalne państwo”: Śmierć Europy (07-01-2011)
Jak wygrać wybory (07-01-2011)
Cannabis, które nie szkodzi (na płuca)? (07-01-2011)
2010 w analizach satelitarnych (07-01-2011)
Oskarżony Gross (07-01-2011)
Otwórzcie okna w Kościele! (07-01-2011)
Polacy są narodem samobójców (07-01-2011)
Co ty wiesz o emeryturze? (08-01-2011)
Ustawa żłobkowa: Nareszcie! (08-01-2011)
Kraj Naj. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich wszystko musi być największe (08-01-2011)
Co jest ewolucyjnym dziedzictwem człowieka: rasy czy rasizm? (08-01-2011)
Ofiary księży pedofilów: niech papież nam pomoże (08-01-2011)
Parafia jak bank? Płocczanin jest jej winny dwieście złotych (08-01-2011)
Znaczenie łez na nowo odkryte (09-01-2011)
Roman Dmowski – hitlerowiec (09-01-2011)
Wizjonerzy i baloniarze (09-01-2011)
Kim byli berserkowie? (09-01-2011)
"Dewiza Tuska: po rządach PO - choćby potop" (10-01-2011)
Rok Marii rokiem emancypacji? (10-01-2011)
Kto ile dał po kolędzie - lista proboszcza i wikarego (10-01-2011)
2011 Międzynarodowym Rokiem Chemii (10-01-2011)
Sprostowanie do postu o Cannabis i waporyzatorze… (10-01-2011)
Piekło w domu Dobrego Pasterza (11-01-2011)
Znikające pszczoły (11-01-2011)
Szkoła na mikroprocesorach (11-01-2011)
Sąd sankcjonuje rasizm (11-01-2011)
Dziewczynka mnie bije (11-01-2011)
Pigułki wczesnoporonne bez recepty (12-01-2011)
2010 w Polsce (12-01-2011)
RAPORT O PRZYCZYNACH KATASTOFY SMOLEŃSKIEJ (12-01-2011)
TVP wyrzuca książki hurtowo (12-01-2011)
A może do Telewizji Trwam? (12-01-2011)
Suma zdarzeń (12-01-2011)
"Darmowy internet w Przasnyszu? Tak, ale z cenzurą" (12-01-2011)
Red. Terlikowski zagląda sobie przez ramię i płacze (12-01-2011)
Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Cofanie w czasie nie działa
Top Artykuły
Fizyk - wniosek
Religie:
nie dzięki Bogu
Ateizm - zabobon XXI wieku
Ateizm w natarciu?
Młodzież i wiara
Religijność - szukanie ochrony?
Biblijny potop
Kłamczuch dla Jesusa
Ciekawski: Czy warto czekać ze ślubem do seksu?
Naukowcy: warto czekać z seksem do ślubu.
Filozofia i światopogląd:
Racjonalizm bezwzględnie?
Nic nie ma sensu - niewyrażalne
Poszukuje literatury
Prostując Rzepę
Sprzeczność i schizofrenia
O znaczeniu naszych czynów
Rzeczy ostateczne czyli eschatologia
Szczęście i rozum
Kościół i antyklerykalizm:
Czeskie pieniążki sług Bożych
Indoktrynacja dzieci - siła i potęga kościoła.
Kompromitująca sztuka
Falanga w TV Trwam
Ksiądz moderator.
Pedofile!!!
Żenada 2011
Czy jest dobra strona kościoła??
Nauka:
"spór między religią a nauką"
delfiny puszczają bańki nosem?
Ziemia jest płaska!
Ktoś wie czemu w Ameryce Płn spadają ptaki?
Jak połączyć religię z nauką?
Niekończące się dyskusje o STW i proste zadanie.
teoria rekapitulacji
promieniowanie hawkinga : dowód empiryczny
Kłopot z ateizmem...znowu
Proste zadanko z prawdopodobieństwa
Społeczeństwo i kraj:
Narodowy Spis Powszechny 2011
Raport MAK
Dzieci Terlikowskiego
M jak dzieci, czyli PiS kocha. I jak zawsze inaczej.
Sukces (?) WOŚP
Jak Palikot poszedł pod młotek
Gross.....................???
Smoleńsk rano, we dnie, w nocy...
Być strażakiem
Krzysztof Kolberger
Jak PR realizuje "misję"...
Teizm, Panteizm,Deizm i czy nasi rodacy je rozróżniają?
smoleńskiej katastrofy ciąg dalszy
Popularne bzdury i zwykła dezinformacja
Smoleńska mgła
Chłopcy
Handel w święta
Zagrożenie stanem wojny ideologicznej.
wybory i kupowanie głosów
Kultura:
Odrodzenie sztuki.
ABC Racjonalisty:
ksieza to nie anioly
Masoni, illuminaci i zielone ludziki...
Blaise Pascal,co był uzależniony od hazardu...
Koncepcja Gaii
Gospodarka i ekonomia:
Reforma systemu emerytalnego
Podwyżka VAT a wzrost cen
O wszystkim i o niczym:
Kolędnicy
Paląc w piecu starymi niedzielami natrafiłem na...
Sir Elton John został ojcem
O lekturze oszołomów słów kilka
Egipski Potop
300 zł łapówki w ratach
Co było pierwsze? Jajko czy kura.
Odskok w teologię
Jesteśmy tym, co jemy.
Czy inteligencja jest dziedziczna?
Przepowiednie prof. Grabowskiej na rok 2011
Kosmita?

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl
webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.