Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.564.196 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 246 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Grecy dokonali odkrycia największego z dokonanych przez ludzkość: odkryli potęgę rozumu."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
Dorośli Amerykanie słyszą dziś lepiej niż pół wieku temu (06-01-2011)

Choć jest prawdą, że czynniki genetyczne, hałas, niektóre leki i inne okoliczności mogą z biegiem czasu powodować pogorszenie słuchu, dobra wiadomość brzmi, że słyszymy prawdopodobnie znacznie lepiej niż nasi dziadkowie, gdy byli w podobnym wieku. Ustalili to naukowcy z National Institute on Deafness and Other Communication Disorders (NIDCD), National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH) i University of Texas Health Science Center w San Antonio, opierając się na wynikach badań nad stanem słuchu ludności w Stanach Zjednoczonych, przeprowadzonych w odstępie czterdziestu lat. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie ''Ear and Hearing'' w grudniu 2010 r.

Naukowcy porównali dane zebrane w latach 1959-1962 w ramach projektu badawczego National Health Examination Survey I (NHES I) z danymi uzyskanymi w badaniach National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), które były przeprowadzane w latach 1999-2004. Mimo że w tym czasie uległy pewnej zmianie stosowane metody diagnostyczne i stosowana w diagnostyce aparatura, cel ich zastosowania był w zasadzie bardzo podobny: w przypadku wcześniejszych badań była to identyfikacja progu słyszenia dźwięków (najcichszych dźwięków, jakie jest w stanie usłyszeć człowiek) w zakresie częstotliwości 500-6000 Hz, a w przypadku późniejszych badań - w zakresie częstotliwości 500-8000 Hz, u losowo dobranych osób badanych w wieku między 25 i 64 rokiem życia.

Naukowcy ustalili, że w omawianej grupie wiekowej, zarówno w przypadku kobiet, jak mężczyzn badanych w latach 1999-2004, odnotowano istotnie lepszy stan słuchu niż u ich rówieśników sprzed lat. Poprawa jest zauważalna głównie w wyższych częstotliwościach (2000, 3000 4000 i 6000 Hz). Natomiast stan słuchu na poziomie częstotliwości 1000 Hz pozostaje w obu grupach zbliżony. Pogorszenie słuchu w wyższych częstotliwościach znacznie utrudnia rozpoznawanie dźwięków mowy przy wysokim poziomie hałasu w tle.

Dokładne przyczyny obserwowanej z biegiem lat poprawy wyników w badaniach słuchu nie są dokładnie znane, lecz badacze są skłonni wiązać je z całym szeregiem czynników zdrowotnych, które mogą tu odgrywać pewną rolę, gdyż łączy się je z ryzykiem pogorszenia bądź nawet utraty słuchu. Chodzi, między innymi, o spadek liczby aktywnych palaczy tytoniu, znaczne podwyższenie standardów opieki medycznej w przypadku infekcji uszu w wieku dziecięcym, w przypadku chorych cierpiących z powodu cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego. W tym czasie również opracowano i szeroko upowszechniono stosowanie szczepionek przeciwko odrze, śwince, różyczce i przeciwko Haemophilus influenzae (podtyp b), która skutecznie pomaga chronić dzieci przed wystąpieniem zapalenia opon mózgowych.

"Tu odnotowujemy postęp, a ludzie żyjący w dzisiejszych czasach nie ciepią już z powodu tych chorób, jak to było kiedyś. Dlatego, ogólnie rzecz biorąc, sądzę, że ma to olbrzymi wpływ" - mówi Howard Hoffman, pełniący w NIDCD funkcję dyrektora programowego w zakresie epidemiologii i statystyki, a zarazem pierwszy autor badań.

Dwa inne czynniki to: spadek zatrudnienia w przemyśle, który następował z biegiem lat - dziś jest ono o połowę niższe niż na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX w., i wdrożenie programów ochrony słuchu na stanowiskach pracy związanych z działaniem wysokiego poziomu hałasu (co w Stanach Zjednoczonych było możliwe dzięki ustawom ''Occupational Safety and Health Act of 1970'' i ''The Hearing Conservation Amendment of 1983'').

"Na koniec warto wspomnieć,  że ludzie pracujący w dużym hałasie muszą obecnie używać ochronników słuchu i przechodzić coroczne badania słuchu, co - według mnie - było bardzo dużą zmianą" - dodaje dr Robert Dobie z University of Texas Health Science Center w San Antonio, który jest współautorem badań.

Ważną częścią badań było opracowanie nowych siatek centylowych, pozwalających określić normy dla słuchu w poszczególnych grupach wiekowych z uwzględnieniem płci, do czego wykorzystano nowsze dane z National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES). Naukowcy proponują, by zastąpiły one starsze normy, oparte jeszcze na danych zebranych w ramach National Health Examination Survey I (NHES I), to jest w latach 1959-1962. Są one stosowane w Stanach Zjednoczonych, ale i w wielu innych krajach do wyznaczania standardów obowiązujących dla celów naukowo-badawczych, w medycynie pracy, a nawet w tworzeniu prawa. Wykorzystuje się je, między innymi, do określania, w jaki sposób określona forma aktywności lub stosowanie danego produktu może wpływać na stan słuchu w populacji, czy do określania, w jaki sposób stan słuchu w niektórych grupach zawodowych, takich jak strażacy i robotnicy budowlani, ma się do dziś obowiązujących norm.

"Co oczywiste, jeżeli będziemy poszukiwać grupy ludzi w różnym wieku w celu ustalenia, czy właśnie ta grupa słyszy gorzej niż powinna, dobrze byłoby mieć aktualne dane. Był to jeden z powodów przeprowadzania tych badań" - zauważa dr Dobie.

Następnym krokiem w pracach naukowców będzie opisanie zmian w stanie słuchu u dzieci, do których zaszło w ciągu ostatniego półwiecza. Dla przeprowadzenia odpowiednich porównań zostaną wykorzystane wyniki podobnych ogólnokrajowych badań. Biorąc pod uwagę postęp, jaki w tym czasie dokonał się w dziedzinie szczepień czy opieki medycznej w przypadku chorób uszu u dzieci, naukowcy oczekują, że wyniki będą tu podobne do tych, jakie uzyskano w przypadku osób dorosłych.

[Tłum. C. O. Reless]

Źródła:
NIDCD
Hoffman, Howard J.; Dobie, Robert A.; Ko, Chia-Wen; Themann, Christa L.; Murphy, William J. Americans Hear as Well or Better Today Compared With 40 Years Ago: Hearing Threshold Levels in the Unscreened Adult Population of the United States, 1959-1962 and 1999-2004. Ear & Hearing: December 2010 - Volume 31 - Issue 6 - pp 725-734


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26226 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365