MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #156
Nakład: 34868 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2011-05-09 do 2011-06-13

Spis treści:

Cytat tygodnia

"Straszną jest rzeczą, że gdziekolwiek człowiek się urodzi, pewne twierdzenia zostają mu wpojone w dzieciństwie wraz zapewnieniem, że nigdy nie będzie mógł wątpić na ich temat, pod karą utraty wiecznego zbawienia."
Arthur Schopenhauer


Nowe teksty

Danie z rekina po indyjsku - Jacek Tabisz (13-06-2011)

Za kilo rekina wielorybiego płaci się rybakom tylko 1,40 rupii, czyli na nasze - 10 groszy. W obrocie handlowym cena wzrasta nawet czterdziestokrotnie. Jednak w dużo droższym od wybrzeża Gudżaratu Delhi wielu ludzi zarabia 3000-5000 rupii miesięcznie. Tymczasem do sprzedaży w przypadku rekina wielorybiego jest jakieś 8-10 ton oraz tran, który stosuje się głównie do konserwacji łodzi oraz do doświetlania domów.
Czytaj...

 

Wolność kontra demagodzy - Andrzej Koraszewski (13-06-2011)

Wczoraj były wybory w Turcji, partia Erdoğana wygrała, chociaż nie uzyskała kwalifikowanej większości w parlamencie i nie będzie mogła samodzielnie podyktować nowej konstytucji. Wbrew przewidywaniom wręcz utraciła kilka miejsc w parlamencie, więc premier Erdoğan obiecuje budować konsensus.
Czytaj...

 

Błędne ścieżki argumentu "z długowieczności" - Caden O. Reless (13-06-2011)

Czy "rzeczy ludzkie" rzeczywiście są tak nietrwałe, jak chciałby papież, czy też można by wskazać wiele z nich, nie tylko Kościół, które przetrwały podobną próbę wieków? Skoro "rzeczy ludzkie", w przeciwieństwie do "rzeczy boskich" są nietrwałe i podlegają zmianie, to czy dzisiejszy Kościół rzeczywiście jest tym samym Kościołem, co ten sprzed wieków, a może sam uległ głębokim przeobrażeniom?
Czytaj...

 

Europride 2011 w Rzymie - relacja - Agnieszka Zakrzewicz (13-06-2011)

11 lat po historycznym Europride, który odbył się w Rzymie w Rok święty, tęczowy pochód znów przeszedł przez Wieczne Miasto. 39 kolorowych wozów, z których transmitowano ogłuszającą muzykę przejechało od dworca kolejowego Termini, do Koloseum, by zakończyć paradę na polu Circo Massimo, gdzie ustawiono scenę koncertową.
Czytaj...

 

Meduzy są mądrzejsze niż myślisz - Jerry Coyne (12-06-2011)

Naukowcy zaczynają odkrywać, że meduzy neurologicznie są znacznie bardziej złożone niż podejrzewano uprzednio. Niektórzy sądzą nawet, że mają odpowiednik "mózgu". Natalie Angier skierowała mnie do sympatycznej pracy w "Current Biology" (odnośnik poniżej) o meduzie Tripedalia cystophora, która żyje w zaroślach mangrowych (namorzynach) na wyspach Karaibskich.
Czytaj...

 

Nadejście Mahdiego - Amil Imani (12-06-2011)

Do teraz millenaryzm był wiarą i nadzieją. Nikt nigdy nie aspirował - ani nie miał środków - do sprowokowania wyczekiwanych wydarzeń. Ta sprawa była w rękach Boga. Odwieczna modlitw muzułmanów, recytowana codziennie, wywieszana w meczetach, a nawet na zderzakach samochodów, brzmi "O, Saheb-ul-Zaman, przyspiesz swoje nadejście". Modlitwa o to, jak dotąd, była ograniczona do biernych błagań wierzących.
Czytaj...

 

Parada Równości 2011. Granice kompromisu - Mirosław Woroniecki (11-06-2011)

Dzisiejsza Parada Równości organizowana jest jako wyraz sprzeciwu wobec homofobii i dyskryminacji mniejszości - nie tylko seksualnych. Postulaty tegorocznej manifestacji to przede wszystkim legalizacja związków partnerskich, wprowadzenie do kodeksu karnego przepisu dotyczącego karalności tzw. mowy nienawiści obejmującej kwestie tożsamości płciowej i orientacji seksualnej, zmiany prawnych regulacji mających ułatwić proces medycznego i prawnego potwierdzenia płci osobom transseksualnym oraz nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt.
Czytaj...

 

Alan Moore w Cheltenham - PZ Myers (11-06-2011)

Najbardziej wydajne procesy to te, które są w stanie napięcia między chaosem a dyscypliną, w których losowość generuje rozmaitość i mnoży wszelkie rodzaje dzikiej różnorodności, podczas gdy dyscyplina trzebi nieproduktywne "ślepe zaułki" i posuwa to bogactwo w pożytecznym kierunku.
Czytaj...

 

Nowa siedziba Saurona? - Adam Karski (11-06-2011)

Będąc na wysokości dworca, spojrzałem w stronę Łagiewnik i jak zwykle zobaczyłem wyłaniającą się z za drzew wieżę sanktuarium. Dzień był pochmurny, zanosiło się na deszcz i cała sceneria wyglądała dość ponuro. Idąc miałem więcej czasu aby się jej przyjrzeć. Ta szara wieżą za drzewami skojarzyła mi się z wierzą Saurona, z powieści Tolkiena.
Czytaj...

 

Adam i Ewa: ostateczna konfrontacja między nauką a wiarą (i konkurs) - Jerry Coyne (10-06-2011)

Jest jedna podstawa wiary "abrahamowej", która znakomicie poddaje się testowi nauki: twierdzenie, że wszyscy ludzie są potomkami jednej pary - Adama i Ewy - oraz że te osobniki nie były australopitekami ani człekokształtnymi małpimi przodkami, ale ludźmi w nowoczesnym sensie. Bez ich istnienia cała historia grzechu ludzkiego i odkupienia rozpada się na kawałki.
Czytaj...

 

I bez argumentów naukowych Jezus nie był Bogiem - Jacek Tabisz (10-06-2011)

Nawet bez nauk przyrodniczych i ścisłych, przyjmując wszystko co ludzie mówią, odrzucając jedynie niepodważalność "kulturowej prawdy miejsca urodzenia" możemy stwierdzić iż Jezus raczej nie był Bogiem, bowiem istnieją kulty znacznie bardziej spójne, lepiej też tłumaczące samego Jezusa niż Nowy Testament (zdaniem wielu hinduistów chrześcijaństwo to nie do końca dobra karma niepełnej pobożności).
Czytaj...

 

Kilka uwag o dyskryminacji niekatolickiej części społeczeństwa - Mirosław Woroniecki (09-06-2011)

O przejawach dyskryminacji niekatolickiej tj. innowierczej, bezwyznaniowej, ateistycznej czy agnostycznej części społeczeństwa polskiego napisano już wiele artykułów, udzielono wielu wywiadów, a nawet zrobiono kilka reportaży telewizyjnych. I co z tego wynikło? Kompletnie nic.
Czytaj...

 

Zaprzeczając zaprzeczeniu - Matt Ridley (09-06-2011)

Dan Gardner opowiada, jak po 11 września na pozór przeraźliwie trafne proroctwo Nostradamusa rozprzestrzeniło się z szybkością wirusa w Internecie: "W Mieście Boga będzie wielki grzmot, dwaj bracia rozdarci przez Chaos, podczas gdy forteca ostanie się, wielki przywódca ulegnie". Na próżno kanadyjski student przyznał, że napisał to kilka lat wcześniej, żeby zakpić z niewyraźnych proroctw Nostradamusa.
Czytaj...

 

Dziewczyny z farm niemowląt i sprzedaż dzieci w Nigerii - Leo Igwe (09-06-2011)

Odkrycie farmy niemowląt w południowo wschodniej Nigerii jest wyraźną wskazówką społecznej i moralnej zgnilizny w społeczeństwie. Podkreśla potrzebę odnowienia kulturowego i transformacji. Mam nadzieję, że władze nigeryjskie podejmą niezbędne kroki, by natychmiast wyplenić to zło.
Czytaj...

 

Gdzie są ojcowie założyciele Arabskiej Wiosny? - Adel Al-Toraifi (08-06-2011)

Nie ulega wątpliwości, że następuje powierzchowna transformacja rządów, ich symboli i głównych filarów - innymi słowy, nastąpiła wymiana przywódców bez jakichkolwiek zmian ideologicznych lub społecznych wpływających na obywateli i na szerszą kulturę sprawowania władzy w regionie. Gwałtowne niepokoje społeczne mają nadal miejsce w arabskich miastach i okręgach, a stan beznadziei i buntu panuje w młodym pokoleniu.
Czytaj...

 

Namaste, jam Bóg Wszechrzeczy! - Jacek Tabisz (08-06-2011)

O zbliżającej się śmierci Boga dowiedziałem się na ghatach Varanasi, gdzie zauważyłem jego wizerunki na głównych ołtarzach umieszczonych nad Gangesem. Wtedy był jeszcze w szpitalu, modlono się zaś o jego ozdrowienie. Ci, którzy wierzyli w jego boskość, musieli mieć problem natury logicznej z tymi obrzędami , był jednak bardzo ciepły dzień i z pewnością Słońce dawało się wszystkim we znaki.
Czytaj...

 

Seks jest dowodem na istnienie Boga - Andrzej Koraszewski (08-06-2011)

Wyobraź sobie, że idziesz przez wrzosowisko i nagle naprzeciwko ciebie idzie nieprawdopodobnej urody młoda kobieta. Co więcej, ta kobieta cię dostrzega, uważa, że jest w tobie coś atrakcyjnego. Czy taka rzecz mogłaby się zdarzyć dzięki przypadkowi? Czy byłoby to możliwe bez Projektanta?
Czytaj...

 

Zdrowia, dużo zdrowia - Andrzej Dymkowski (07-06-2011)

Jak podaje Onet, dzięki pomocy kardynała Stanisława Dziwisza, polski polityk znalazł się pod opieką renomowanej włoskiej kliniki Gemelli koło Rzymu, dokąd przeniesiono go z Neapolu, gdzie przebywał przez siedem dni. Sytuacja wydaje się być bardzo poważna i mam głęboką nadzieję, że specjaliści z Gemelli poradzą sobie z chorobą.
Czytaj...

 

Homo catholicus - Homo sapiens - fotograficzna praca dyplomowa - Łukasz Lewkowicz (07-06-2011)

Prezentujemy wolnomyślicielską pracę dyplomową, jaką w lipcu 2009 r. w Wyższym Studium Fotografii afa we Wrocławiu obronił Łukasz Lewkowicz. Praca jest tryptykiem, w którym apostazja symbolizuje odrodzenie człowieka, który wcześniej przebył drogę umysłowej emancypacji i uwolnienia się od kulturowych obciążeń religijnych. Jak podkreślił autor, dzieląc się swoją pracą z czytelnikami Racjonalisty, droga jaką przebył możliwa była dzięki "Racjonaliście" i autorom u nas piszącym.
Czytaj...

 

Moje zaaranżowane małżeństwo - Veena (07-06-2011)

Ponieważ dorastałam w tradycyjnej, ortodoksyjnej rodzinie braminów w Indiach Południowych, uważano za oczywiste, że nie wyłamię się z tradycji religijnej panującej w domu. A jednak, jako najmłodsza z rodzeństwa składającego się z czterech sióstr i brata, ku wielkiemu zaskoczeniu moich rodziców okazałam się inna. Od 12-ego roku życia zaczęłam kwestionować tradycję religijną w domu.
Czytaj...

 

Wyciągajcie nawozy. Możemy nakarmić świat - Matt Ridley (07-06-2011)

W ciągu ostatnich 60 lat farmerzy potroili plony trzech głównych zbóż (ryżu, pszenicy i kukurydzy), które dostarczają ludzkości 60 procent kalorii, bez zaorania ani jednego dodatkowego akra. (Nawiasem mówiąc, plony są prawdopodobnie o 10 procent wyższe po prostu z powodu zwiększonego poziomu dwutlenku węgla w powietrzu.) W niektórych miejscach ceny żywności były tak niskie, że wycofano ziemię z upraw i posadzono na niej las.
Czytaj...

 

Muzułmańscy kreacjoniści to tacy sami kreacjoniści - PZ Myers (06-06-2011)

Wielu naszych znajomych i jeszcze więcej nieznajomych ateistów spotkało się na Światowym Zjeździe Ateistów w Dublinie. Był tam również PZ Myers, który w przerwie spotkał się z muzułmańskimi kreacjonistami i postanowił opisać tę inspirującą przygodę.
Czytaj...

 

Co wie Perelman? - (06-06-2011)

O Perelmanie wiemy w zasadzie niewiele. Oprócz krótkiej notki biograficznej, z której wynika chociażby, że 13 czerwca tego roku, Grisza (bo tak na niego mówią znajomi) skończy 45 lat. Jego uczelniani profesorowie wspominają go jako niezwykle zdolnego, ale przede wszystkim cierpliwego naukowca. Ten fenomenalny Rosjanin udowodnił hipotezę Poincarego. To jeden z najważniejszych dotychczas nierozwiązanych problemów matematycznych.
Czytaj...

 

Nasze programy szkolne – źródło ekstremizmu, oderwania od rzeczywistości - Ibtihal Al-Khatib (06-06-2011)

Każdy, kto ma małe dzieci w szkole podstawowej lub w gimnazjum, z konieczności odkryje jedno z najbardziej niebezpiecznych źródeł naszych problemów. Będzie mu ciężko, bo będzie musiał panować nad sobą, kiedy zetknie się z jawnymi kłamstwami lub z informacją, która jest sprzeczna z rzeczywistością.
Czytaj...

 

Nowa ekonomia? - Jerzy Neuhoff (06-06-2011)

W jednym z niedzielnych dzienników radiowych usłyszałem końcowe zdanie pewnego wystąpienia, które, aby nie uciekło z pamięci natychmiast zapisałem, a brzmiało ono tak: "Wynika z tego, że najważniejszym elementem w procesie produkcji jest człowiek, a nie kapitał, bo na każdym produkcie, człowiek, który jest obrazem Boga, wyciska swoje piętno."
Czytaj...

 

Rosalyn Yalow - Jerry Coyne (05-06-2011)

"New York Times" z 2 czerwca donosi o śmierci w wieku 89 lat, Rosalyn Yalow, drugiej kobiety, która zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. (Yalow zdobyła ją w 1977 r.; pierwsza kobieta, Gerty Cori dostała swoją trzydzieści lat wcześniej.
Czytaj...

 

Guru i trzej idioci - Jacek Tabisz (05-06-2011)

Przed egzaminami większość studentów zabiega o pomyślność bogów. Nawet jeśli wcześniej nie byli praktykujący, tak teraz spędzają długie godziny w świątyniach i poszczą dzień, albo dwa w tygodniu. Wykładowcy nie mają do nich osobistego podejścia. Ich podopieczni są szarą masą, którą trzebi się za najdrobniejsze uchylenie w formalnościach. Starczy się spóźnić na egzamin, aby nie otrzymać już karty egzaminacyjnej.
Czytaj...

 

Wzrost ataków na Koptów w Egipcie - L. Azuri, N. Shamni (05-06-2011)

Od rewolucji 25 stycznia 2011 w Egipcie miało miejsce szereg starć między muzułmanami i Koptami i wzrosła liczba ataków na kościoły koptyjskie. W kwietniu w mieście Abu Karkas, sprzeczka o budynek postawiony przez Kopta, który utrudniał ruch, doprowadziła do starć, które skończyły się licznymi aresztami i dziesiątkami rannych, a domy kilku Koptów zostały spalone. Starcia osiągnęły kulminację 7 maja, kiedy wybuchła walka przed Kościołem Mary Mina w dzielnicy Imbaba w Kairze w gubernatorstwie Al-Giza, pozostawiając 12 zabitych Koptów i muzułmanów i setki rannych.
Czytaj...

 

A jak pan doszedł do tej wiary w boga? - Andrzej Koraszewski (04-06-2011)

Większość (polskich) ateistów to ateiści pierwszej generacji, którzy wchodzili na tę drogę jako istoty świadome, często dojrzewające lub dojrzałe. Ateiści opowiadają zazwyczaj o spotkaniach z żywymi ludźmi lub autorami książek; ateizm jest przygodą intelektualną, powiązaną z poszukiwaniem własnego ja, moich relacji ze światem, z innymi ludźmi, z nauką. Daje się o tej przygodzie opowiedzieć. Dla wierzącego taka analiza drogi do wiary może okazać się zgoła trudniejsza.
Czytaj...

 

UE nie wymaga przejrzystości od kościołów – list masonów do Buzka - Mariusz Agnosiewicz (04-06-2011)

Dwie główne organizacje liberalnej masonerii - Wielki Wschód Francji i Wielki Wschód Belgii - sformułowały wspólny list do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Jerzego Buzka, protestując przeciwko nierównoprawnej sytuacji organizacji wolnomularskich i kościołów, w związku z funkcjonowaniem nowego Rejestru Przejrzystości. Kościół pochwalił Rejestr w ten sposób, że można by ulec złudzeniu, że popiera transparentność. W istocie pochwalił za to, że pozwolono mu lobbować nietransparentnie.
Czytaj...

 

Amerykańskie głowice nuklearne i Big Mac - Abdulateef Al-Mulahim (04-06-2011)

Podczas zimnej wojny USA wydały tryliony dolarów na systemy obronne, okręty podwodne, głowice nuklearne i lotniskowce. Żadna z tych broni nie została kiedykolwiek użyta przeciwko któremuś z państw Układu Warszawskiego. Równocześnie USA straciły bardzo wielu mężczyzn i kobiet w konfliktach, których można było uniknąć. Jak w wojnach w Wietnamie, Afganistanie i Iraku i w interwencji w Libanie.
Czytaj...

 

Drugi z kolei, najpiękniejszy eksperyment w biologii - Jerry Coyne (03-06-2011)

Najpiękniejszym, jak już kiedyś wspominałem, jest wykazanie w 1958 r. przez Meselsona i Stahla, że replikacja DNA jest "semikonserwatywna", tj. kiedy następuje replikacja dwuniciowej cząsteczki DNA, rozwija się ona i każda nić tworzy matrycę do zbudowania nowej nici z nukleotydów i cukrów. (Jest wiele innych sposobów, na jakie DNA mógłby się replikować.)
Czytaj...

 

O anty nowoczesnej reakcji i polskiej mentalności - Mirosław Woroniecki (03-06-2011)

Polska mentalność to oczywiście temat ogromny i nie jest moją ambicją próba przeprowadzenia pogłębionej analizy, chciałbym natomiast zwrócić uwagę na trzy podstawowe elementy i ich wspólne źródło konstytuujące przeważający w Polsce typ mentalności, które decydują o orientacjach politycznych. Elementami tymi jest tradycjonalizm czy szerzej konserwatyzm, nacjonalizm i religijna obrzędowość.
Czytaj...

 

Dlaczego Izrael? - Andrzej Koraszewski (02-06-2011)

Izrael ma 7,6 miliona mieszkańców, zajmuje nieco ponad 22 tysiące kilometrów kwadratowych. Jest więc o jedną piątą mniejszy od województwa wielkopolskiego i ma dwa razy więcej ludności. Przybysz z innej planety zdziwiłby się zapewne, że ten maleńki kraj skutecznie konkuruje o zainteresowanie światowych mediów ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami, czy jakimkolwiek innym krajem na świecie.
Czytaj...

 

Antropologia apofatyczna, czyli Plessnerowski homo absconditus - Magdalena Hoły-Łuczaj (02-06-2011)

Kim jest człowiek? Prób odpowiedzi na to pytanie było wiele. Czy jednak którąkolwiek z nich możemy uznać za ostateczną? Czy którakolwiek z nich opisuje człowieka w pełni? Pojawia się tu wątpliwość, czy taka odpowiedź może w ogóle istnieć. Interesującą propozycją w tym względzie jest projekt Helmutha Plessnera, według którego można określić człowieka jako "człowieka ukrytego" (homo absconditus), korzystając ze strategii teologii apofatycznej.
Czytaj...

 

Kuratorium nie zgadza się na flagi papieskie w szkołach - Mariusz Agnosiewicz (01-06-2011)

25 maja przyszła odpowiedź z Kuratorium Oświaty w Katowicach w sprawie naszej interwencji dotyczącej flagi papieskiej w szkole. Kuratorium potwierdziło zasadność skargi i udzieliło pouczenia dyrektorce szkoły. Urzędowe pismo z kuratorium w tej sprawie, które zamieszczam niżej, może odtąd służyć w rozmowach z innymi władzami szkoły, które eksponują flagi kościelne na masztach szkolnych.
Czytaj...

 

Prawo europejskie kontra polski Ciemnogród - Radosław S. Czarnecki (01-06-2011)

Trybunał w Strasburgu wydał ostatnio kolejny wyrok - który ponownie Polskę czyni przegraną - w sprawie odmowy wykonania badań prenatalnych, a jak wiadomo takie właśnie praktyki są masowe w kraju nad Odrą, Wisła i Bugiem. I to ze strony państwowych szpitali czy instytucji służby zdrowia. Lekarze zasłaniają się bowiem nagminnie tzw. "klauzulą sumienia".
Czytaj...

 

Wyzwalanie Dewi: o równości płci w ruchu wolnomyślicielskim Indii - Ajita Kamal (01-06-2011)

W krajach takich jak Indie, gdzie szeroko rozpowszechniony jest kult bogini, często słyszy się argument, że taki zabobon pomaga sprawie praw kobiet. Idąc tym tropem spora garść zachodnich feministek sugerowała, że kobiety w Indiach powinny przyjąć te zabobonne koncepcje i czerpać siły z mitów, żeby przeciwstawić się rzeczywistym uprzedzeniom, przed którymi stają codziennie.
Czytaj...

 

Kobieta ksiądz udzieliła ślubu homoseksualistom - Agnieszka Zakrzewicz (31-05-2011)

Nazywa się Maria Vittoria Longhitano i jest pierwszą kobietą-księdzem we Włoszech, uznawaną przez Watykan i proboszczem w Cormano, koło Mediolanu. Oczywiście należy do Kościoła Starokatolickiego Unii Utrechckiej we Włoszech, który uznaje ordynację kobiet.
Czytaj...

 

Liberalizm a demokratyzm – między wolnością w wolą większości - Piotr Napierała (31-05-2011)

Liberalna demokracja i demo-liberałowie to jedne z tych słów jakie najczęściej padają w rozmowach. Sugerują one istnienie nierozerwalnego związku między demokratyzmem a liberalizmem, tymczasem taki związek jest dość przypadkowy, bowiem między światopoglądem liberała i światopoglądem demokraty jest więcej różnic niż podobieństw.
Czytaj...

 

Jaka jest różnica między Zachodem a Bliskim Wschodem? - Barry Rubin (31-05-2011)

William Szekspir i inni, którzy spowodowali eksplozję elżbietańskiej kultury i nauki to była pierwsza generacja chłopców studiujących kulturę starożytnej Grecji i Rzymu. W tamtych dniach nadal obcinało się ludziom głowy i trzeba było być protestantem należącym do kościoła anglikańskiego, żeby mieć prawo do studiów. Był to jednak początek zmian we właściwym kierunku.
Czytaj...

 

Bluźnierstwo na niedzielę: Plan albo bez planu - PZ Myers (30-05-2011)

Nie możesz zmienić historii, nie możesz zmienić świata, wszystko, co możesz zrobić, to podejmować decyzje, które wpłyną na twoją sytuację post mortem (tj. wymyśloną i nieistotną) - a często nawet to jest zredukowane do binarnego wyboru: piekło albo niebo. Chociaż niektóre wyznania dają nieco większy zakres możliwości: możesz odrodzić się jako karaluch albo król, lub cokolwiek między tymi dwoma.
Czytaj...

 

Z drugiej strony lustra - Eric S. MacDonald (30-05-2011)

Nie ma niczego, co można powiedzieć w obliczu brutalnej arbitralności i niedbałej brutalności życia, co wydawałoby się rozsądne lub sprawiedliwe - poza, oczywiście, powiedzeniem, że życie po prostu takie jest i przez powiedzenie tego pokazanie wspólnoty człowieczeństwa, by dać choć tę pociechę. Nie pomogłoby mówienie o Bogu, ponieważ mówienie o Bogu jest w rzeczywistości sposobem ukrywania przed sobą ostatecznego bezsensu życia i udawaniem, że takie słowa mają sens.
Czytaj...

 

Każdy atak na Pakistan będzie rozumiany jako atak na Chiny - Yigal Carmon, Tufail Ahmad (29-05-2011)

Podczas wizyty premiera Gilaniego w Pekinie najwyżsi przywódcy Chin wyrazili poparcie dla Pakistanu w następstwie operacji w Abbottabadzie. Podczas spotkania z Gilanim chiński premier Wen Jiabao oznajmił, że Chiny posyłają do Islamabadu specjalnego wysłannika, żeby wyrazić solidarność z Pakistanem w tym decydującym okresie jego historii.
Czytaj...

 

Pochwała romantyzmofobii - Andrzej Koraszewski (28-05-2011)

Romantyzm - antyoświeceniowy nurt pseudointelektualny, cechuje go namiętny protest przeciw nauce, i rozumowi, pochwała bezmyślności, religianctwa i fanatyzmu. W tradycji polskiej romantyzm, podobnie jak Kontrreformacja w okresie Reformacji, całkowicie wyparł wszystkie pozytywne wpływy Oświecenia, które w naszym kraju (m. in. z powodu wcześniejszych sukcesów Kontrreformacji i braku silnego mieszczaństwa) ograniczyły się do maleńkiej grupki osób z zagranicznym wykształceniem.
Czytaj...

 

Sean Carroll: nie mamy nieśmiertelnych dusz - Jerry Coyne (28-05-2011)

Znany fizyk, Sean Carroll stwierdza, że mamy wystarczającą wiedzę, aby zignorować pomysł nieśmiertelnej duszy jako naukowej możliwości (a więc jako czegoś co rzeczywiście istnieje). Zgadzam się z nim. Jego poniedziałkowy artykuł : "Fizyka i nieśmiertelność duszy" już sprowokował ogromną ilość komentarzy. Jego argumenty są proste i odwołują się do fizyki.
Czytaj...

 

Libertynizm a wolność jednostki - Piotr Napierała (27-05-2011)

Libertynizm wywodzi się z XVII-wiecznej Holandii, Pierwotnie libertynami nazywano odłam tamtejszych anabaptystów, który odrzucił te normy obyczajowe, które uznawali za niezgodne z Biblią, głosząc powrót do natury (m.in. bardziej swobodne podejście do spraw seksu i nagości). Dopiero w XVIII wieku libertyn zaczął oznaczać egoistycznego hulakę o rozpasanym apetycie seksualnym. W kręgu encyklopedystów i filozofów jednak słowo to nadal oznaczało kogoś, kto postępuje zgodnie z instynktem i nie zważa na dobre obyczaje, chociaż ich również nie zwalcza.
Czytaj...

 

Protokoły mędrców Syjonu w mediach arabskich - Menahem Milson (26-05-2011)

Wydaje się, że to niesłychane przyjęcie Protokołów rozpoczęło się dopiero wraz z ustanowieniem państwa Izrael. Fakt, że małej społeczności Żydów udało się pokonać połączone siły armii siedmiu państw arabskich, jest źródłem dysonansu poznawczego dla Arabów. Globalny spisek żydowski, jak jest on opisany w Protokołach, dostarczył pozornie racjonalnego wyjaśnienia tego, co było dla Arabów całkowicie niepojęte.
Czytaj...

 

Pięciostronny łomot - Matt Ridley (26-05-2011)

Witajcie w neo-średniowiecznym świecie brytyjskiej polityki energetycznej. Jest to świat, w którym w wąwozach w Highland hałasują buldożery, budujące tamy na strumieniach dla miniaturowych elektrowni wodnych, w którym Dogger Bank ma być upstrzony wiatrakami aż po kres horyzontu, w którym Heathrow ma palić drewnem przywożonym ciężarówkami z Surrey, a pszenica z Yorkshire jest zamieniana w paliwo do silników.
Czytaj...

 

Al-Kaida, Ameryka i podwójne standardy - Caden O. Reless (25-05-2011)

Sprawa śmierci Osamy bin Ladena, zastrzelonego na początku maja br. przez amerykańskich komandosów, wzbudziła sporo kontrowersji. Reakcje polskich komentatorów na to wydarzenie, podobnie jak na całym świecie, oscylowały między nieskrywaną niechęcią (bardzo różnie umotywowaną) wobec Amerykanów, odpowiedzialnych za całe to kłopotliwe zamieszanie, po dość częste wyrazy zrozumienia, a nawet sympatii dla zdecydowanego posunięcia administracji prezydenta Baracka Obamy.
Czytaj...

 

Gen melanizmu znaleziony u krępaka brzozowego - Jerry Coyne (25-05-2011)

Najciekawsze jednak jest to, że analiza genetyczna postaci o różnych barwach zebranych w całej Wielkiej Brytanii dała informację o ewolucyjnym pochodzeniu postaci ciemnej. Mogła powstać na dwa sposoby: albo pojedyncza, unikatowa ciemna mutacja w jednej ćmie carbonaria mogła rozprzestrzenić się na całą Wielką Brytanię, albo ta mutacja mogła powstać wielokrotne (każde jej powstanie, być może, utrzymywane w niskiej częstotliwości przez dobór naturalny przeciwko ciemnemu kolorowi), a wszystkie zaczęły wzrastać, kiedy zmieniło się środowisko.
Czytaj...

 

Kto kogo szuka? - Andrzej Koraszewski (24-05-2011)

Pia, będąc kotem judeo-chrześcijańskim nie wykazuje cienia szacunku dla tradycji. Przyzwyczajony do jej pełnego ironii sceptycyzmu, uczciwie mówiąc nie podejrzewałem, że była zdolna do jakichkolwiek uczuć religijnych. Przeciwnie zawsze patrzyła na świat trochę podejrzliwie, a trochę z rozbawieniem.
Czytaj...

 

Krótko o liberalnej doktrynie i partii rządzącej - Mirosław Woroniecki (24-05-2011)

Nieprzypadkowo zarówno faszyzm włoski jak i narodowi socjaliści Hitlera nawiązywali do nauki Hegla w walce z liberalną koncepcją państwa. Celem liberalizmu jest rozwój jednostki, zapewnienie jej przede wszystkim możliwości nieograniczonego bogacenia się; państwo w ujęciu tej doktryny nie ma własnych, odrębnych celów - ma ono służyć jednostce i zabezpieczać możliwość samorealizacji.
Czytaj...

 

Muzułmańskie matki, które w imię honoru zabijają swoje córki - Phyllis Chesler (24-05-2011)

Dwie muzułmańskie matki, obie wdowy, obie żyjące w Uttar Pradesz w Indiach, pomogły sobie wzajemnie w zamordowaniu swoich dorosłych córek, Zahidy, 19 lat, i Husny, 26 lat, za popełnienie przestępstwa wyjścia za mąż za hindusów. Przytrzymywały swoje córki i powoli zadusiły je na śmierć. Te nieszczęsne, zabite dziewczyny naprawdę wierzyły, że mają prawo do poślubienia nie-muzułmanów i do miłości, i że w końcu ich matki i społeczność muzułmańska ponownie je zaakceptują.
Czytaj...

 

Religijna prawica a poszerzanie horyzontów - Piotr Napierała (23-05-2011)

Mam wrażenie, że generalnie istnieją dwa rodzaje ludzi: wolnomyśliciele - czyli ci, którzy kierują się we wszystkim własnym uznaniem, rezonowaniem, myśleniem i sumieniem, oraz "trzeba-iści", których motywy działań są determinowane przez system nakazów i zakazów moralnych i organizacyjnych, przy czym nie mówię tu o nakazach prawa zaklętego w kodeksach prawnych, lecz o nakazach wynikających z wychowania lub przyjętego za własny zewnętrznego systemu moralnego.
Czytaj...

 

Wyhodować dwa kłosy tam, gdzie rósł tylko jeden - Matt Ridley (23-05-2011)

W dwudziestym wieku populacja ludzkości wzrosła czterokrotnie. Około roku 1960 przyrost wynosił 2 procent rocznie. W odróżnieniu jednak od dziewiętnastego wieku, kiedy to prerie, stepy i lasy szły pod pług, nie było już właściwie nowej ziemi, na której można by produkować żywność. Niektórzy ludzie na Zachodzie zaczęli sugerować, że pomoc żywnościowa wyłącznie pogarsza problemy demograficzne.
Czytaj...

 

Dzień Ręcznika – być jak Douglas Adams! - Oskar Trzmiel (22-05-2011)

11 maja minęła dziesiąta rocznica przedwczesnej śmierci Wielkiego Pogodnego Człowieka, angielskiego komediopisarza Douglasa Adamsa, twórcy pierwszego przewodnika po naszej galaktyce - "The Hitchhiker's Guide to the Galaxy", który otworzył nam oczy na cuda Wszechświata, powiedział, jak ruszyć do gwiazd i zdefiniował archetyp kosmicznego autostopowicza.
Czytaj...

 

Słowa sprzed tysiąca lat - Andrzej Koraszewski (21-05-2011)

Dawno temu wrzuciłem z Pandaemonium do jednej z szuflad mojego komputera artykuł o arabskim poecie, który żył 1000 lat temu. Urodził się w 973 roku, więc możemy o nim powiedzieć rocznik 73. Kenan Malik rozpoczyna swój artykuł o tym poecie od cytatu: "Mieszkańcy Ziemi są dwojga rodzajów, jedni z rozumem, ale bez religii, drudzy z religią, ale bez rozumu." To nie Dawkins ani Harris - pisze brytyjski autor - to słowa poety z Aleppo, miasta leżącego w dzisiejszej Syrii.
Czytaj...

 

Wirtualne państwo - Monika Sadlok (21-05-2011)

Każdy twórca wirtualnego państwa, stworzyć musi, jeszcze na etapie projektowania, zręby organizacji całego wirtualnego przedsięwzięcia. W realnym świecie odpowiednikiem jest model administracji publicznej. Ustrój polityczny, z uwagi, iż chodzi o całość, a nie poszczególne organy państwa, stanowi oczywiście o przyszłym rozwoju.
Czytaj...

 

Budowanie leku przeciwko grypie na komputerze - Ed Yong (21-05-2011)

Pod mikroskopem wirusy grypy wyglądają jak okrągłe poduszki na szpilki. "Szpilki" składają się z dwóch białek: hemaglutyniny, która pozwala wirusowi na przyczepianie się do komórki gospodarza, oraz neuraminidaza, która pozwala mu w końcu uciec. Różne wersje tych białek dają wirusom grypy ich nazwy. Na przykład wirus z hemaglutyniną z grupy 1 i neuraminidazą z grupy 1 będzie nazywany H1N1 - ten sam typ, który był pandemiczny w 2009 r.
Czytaj...

 

Dzień Rysowania Mahometa 2011 - (20-05-2011)

Dziś światowy Dzień Rysowania Mahometa. Poważna akcja, czy głupia zabawa? Z powodu kilku karykatur zamordowano już wiele osób, doszło do wielkich zamieszek i palenia ambasad, tysiące ludzi wyszło na ulice. Takie zachowania przynoszą wstyd naszemu gatunkowi. Co możemy zrobić? Możemy odpowiedzieć, że nie damy się zastraszyć?  Możemy im odpowiedzieć, że muszą przestać się obrażać.
Czytaj...

 

Dwuchlorooctan i rak - PZ Myers (20-05-2011)

Wiele było leków, które wyglądały wspaniale w laboratorium i były znakomite powody, dla których powinny działać, ale rzeczywistość raka jest taka, że jest on skomplikowany i zróżnicowany. Między lekiem, który zatruwa komórki rakowe w probówce, a lekiem, który rzeczywiście dobrze działa w bardziej skomplikowanym środowisku istoty ludzkiej, istnieje bardzo wiele pułapek.
Czytaj...

 

Nowe, lecz nie lepsze. Niekiedy gorsze - Imogen Evans , Hazel Thornton , Iain Chalmers (20-05-2011)

Niemal każdego tygodnia w mediach pojawia się doniesienie o nieprzewidzianych efektach ubocznych jakiegoś leku, błędzie chirurga, wymykającym się spod kontroli zakażeniu lub niepowodzeniu źle prowadzonej ciąży. Czasem krytyka idzie dalej: media przedstawiają współczesną, opartą na nauce medycynę jako "nieludzką" - tak, jakby rzeźnickie praktyki poprzedzające dzisiejszą chirurgię lub trucizny, których stosowanie zarzucono na rzecz nowoczesnych leków były bardziej "ludzkie".
Czytaj...

 

Prawda to wierność - Andrzej Koraszewski (19-05-2011)

Odczytanie Instrukcji o powołaniu teologa wymaga pewnego przygotowania teologicznego. Otóż dowiadujemy się z niej, że "prawda przekazana w Objawieniu przekracza zdolności poznawcze człowieka" (ale jest niesprzeczna z rozumem). Jednakże wyczuwamy jakiś niepokój, bo dowiadujemy się, że "w każdej epoce teologia odgrywa ważną rolę, zaś Bóg chce "by wszyscy zostali zbawieni", ale w czasach niespokojnych odgrywa szczególnie ważną rolę.
Czytaj...

 

Zło, empatia i ewolucja moralności - Matt Ridley (19-05-2011)

U najokrutniejszych ludzi, twierdzi profesor Baron-Cohen, "obwód empatii", który przebiega przez 10 różnych regionów mózgu, załamuje się czasowo lub na stałe, pozostawiając człowieka z "zerową empatią". Powody mogą być częściowo wrodzone, a częściowo może to być funkcją wcześniejszych doświadczeń, takich jak trauma okołoporodowa lub zaniedbanie rodzicielskie, albo wypadkowa obu.
Czytaj...

 

O użyteczności magii - Normand Baillargeon (18-05-2011)

Iluzjoniści grali ważną rolę w demaskowaniu domniemanych medium, posiadaczy mocy paranormalnych i pseudonaukowców. Jean Eugène Robert-Houdin był pierwszy, drugi był sam Harry Houdini. Dziś z tej bogatej tradycji czerpią m.in. James Randi, Penn Fraser Jillette i Raymond Joseph Teller.
Czytaj...

 

Utrata koloratki za pedofilię - Agnieszka Zakrzewicz (18-05-2011)

Przeczytałam "Okólnik do Konferencji Episkopatów w sprawie opracowania "Wytycznych" dotyczących sposobów postępowania w przypadku nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich" i pomyślałam o sprawie Dominique'a Strauss-Kahna. szefowi MFW za gwałt na pokojówce grozi przynajmniej 25 lat więzienia. Duchowny, który dopuścił się gwałtu na dziecku w krajach, w których nie ma "obowiązku zgłaszania na prokuraturę" tego rodzaju przestępstwa - ryzykuje co najwyżej utratę koloratki...
Czytaj...

 

Religia sprowadza się do kontroli zachowań - Eric S. MacDonald (18-05-2011)

Stopień, w jakim organizacja lub instytucja jest niewrażliwa na wymagania rozumu decyduje o tym, jak bardzo taka organizacja jest ukierunkowana na kontrolowanie ludzi, gdyż jest ona zmuszona do wymuszenia rezygnacji z krytycznego rozumu i z własnego rozumienia co jest prawdą, aby zapewnić jedność i ciągłość tak pojmowanej organizacji.
Czytaj...

 

Bye! (And see you later!) - Caden O. Reless (17-05-2011)

W wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" znalazł się tekst Jerzego Stępnia, prawnika i byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, pod nieco prowokacyjnym tytułem "Europa mówi Ameryce: Bye! Nasze drogi się rozchodzą". Autor postawił w nim dość odważną tezę, że przepaść między kulturą amerykańską i europejską nieuchronnie się pogłębia.
Czytaj...

 

Tort dla umysłu według Stevena Pinkera - Joseph Carroll (17-05-2011)

Pomimo ustępstwa, jakie robi Pinker, uznając użyteczność fikcji, jako wzorca dla manewrów w grze życia, po dłuższej lekturze jego wywodów oczywiste staje się, że tak jak Freud, postrzega on reprezentację literacką w głównej mierze, jako kwestię sprawiającej przyjemność fantazji. Od pornografii różni się ona tylko tym, że guziki przyjemności, które naciska, nie są w dosłownym i rzeczywistym sensie seksualnej natury.
Czytaj...

 

Nakba, czyli opowieść o katastrofie - Andrzej Koraszewski (16-05-2011)

Na wszystkich granicach Izraela pojawiły się wczoraj tysiące Palestyńczyków i sympatyków Palestyńczyków, którzy w ramach "pokojowego protestu" chcieli przekroczyć granice. Protesty odbywały się pod hasłem "prawa do powrotu" . Według nadal niepewnych doniesień zginęło 15 osób.
Czytaj...

 

Resetowanie relacji z muzułmanami przez prezydenta Obamę i masakra w Pakistanie - Barry Rubin (16-05-2011)

Jest coś szczególnie dojmującego w wiadomości, że co najmniej 80 ludzi zostało zabitych w Czarsadda w Pakistanie w ataku talibów na tamtejszy ośrodek szkolenia policji. Nie chodzi o to, że samo wydarzenie jest wyjątkowe - poza jedną cechą - ale że jest to odpowiedni symbol sytuacji panującej dzisiaj w świecie z muzułmańską większością oraz wykrzywionego postrzegania tej części świata przez Zachód.
Czytaj...

 

Polska religijność - efekty katechizacji - Radosław S. Czarnecki (16-05-2011)

Według najnowszych badań socjologicznych (m.in. prof. J.Baniaka z Poznania) wielu gimnazjalistów polskich (od ponad 20 lat katechizacja jest obecna w szkołach nad Wisłą, Odrą i Bugiem) do Trójcy Świętej - podstawowej kategorii religii katolickiej - zaliczyć potrafi Madonnę, Józefa-cieślę i Jana Pawła II.
Czytaj...

 

Nauki służebne - Andrzej Koraszewski (15-05-2011)

Profesorowie z Oxfordu, Justin Barrett oraz Roger Trigg w lutym 2008 roku połączyli swoje siły, aby spożytkować blisko dwa miliony funtów oferowane przez Fundację Templetona na badania nad "naturalnymi podstawami religii". Dla racjonalnego spożytkowania przyznanych przez Fundację Templetona funduszy przeprowadzono w ciągu trzech lat 40 różnych badań, w które zaangażowane były ponad pół setki chętnych badaczy prowadzących swoje studia w krajach takich jak Chiny, Polska, Meksyk czy Mikronezja.
Czytaj...

 

Myśl i działalność polityczna Henry'ego St. Johna, wicehrabiego Bolingbroke - Piotr Napierała (15-05-2011)

Henry St. John, wicehrabia Bolingbroke jest ważną postacią brytyjskiej polityki XVIII wieku i do dziś wywołującą wiele kontrowersji. Przez wielu piętnowany był jako zdrajca interesów brytyjskich na rzecz Francji i jakobitów współpracujących z Francją. Wielu jednak widziało w nim żarliwego patriotę i słusznie oburzonego krytyka wigowskiego rządu Roberta Walpole'a (1721-1742).
Czytaj...

 

Śmierć jednego Osamy - Amil Imani (15-05-2011)

Historia wskazuje na kluczową rolę małych grup, a nawet jednostek, organizujących wydarzenia o wielkim znaczeniu. To gotowe do działania radykalne mniejszości najczęściej tworzą ruchy, które wyznaczają kurs historii. To mniejszość muzułmańska, fanatyczni i radykalni żołnierze Allaha, szykują zgubę świata niewiernych i chcą ustanowić Światowe Królestwo Islamu.
Czytaj...

 

Filozofia św. Tomasza z Akwinu - Daniel Krzewiński (14-05-2011)

Dusza swym istnieniem i działaniem przekracza świat możnościowych zmienności i tym samym nie podlega zniszczeniu, jakiemu poddane bywa ciało i z nią obraca się w nicość także i człowiek. Człowiek jest nieśmiertelny, bo jego celem przydanym mu w planie bożym jest być ,,finis omnis generationis". Człowiek, według Tomasza, jest jakby ,,małym światem", w którym odnajdują się wszystkie stworzenia, ponieważ rozumna dusza ludzka, uzdolniona poznawczo, ma możność stawania się wszystkim tym, co poznaje.
Czytaj...

 

Mrówkokształtne - Jerry Coyne (14-05-2011)

Mrówki są jedną z najliczniejszych grup na ziemi, ale, co dziwne, nie ma wielu chętnych na zjadanie ich. Tak, istnieją mrówkojady (które zjadają mnóstwo termitów) i pewne jaszczurki specjalizują się w mrówkach, ale te małe stworzenia są pełne obrzydliwych chemikaliów i feromonów, co stawia je na samym końcu listy pożądanego pożywienia.
Czytaj...

 

I nie wódź nas na pokuszenie jako i my cię nie wodzimy - Andrzej Koraszewski (13-05-2011)

Czy Bóg może wodzić na pokuszenie? Oto Bóg, który zarzuca na nas sieci, czyha podstępnie, wyglądając zza krzaka, podkłada świnię, czekając tylko aż damy się nabrać i zgrzeszymy. Wyuzdani w wierze powiadają, że to tylko taka zmyłka tłumacza, że oryginalnie jest inaczej, Bóg ma nas strzec przed tym abyśmy nie ulegli pokusie. Sympatyczna interpretacja, no bo jak wysłucha modlitwy Ojciec nasz, to w obliczu pokusy szturchnie, albo i palcem pogrozi i nam się uda, a jak nie, to po nas, ogień piekielny i kiełbaski z rożna.
Czytaj...

 

Pora zejść na ziemię - Richard Dawkins (13-05-2011)

"Czego uczy twoja tradycja o końcu świata?" Słowo "tradycja" powinno nas nastawić krytycznie. Odnosi się ono do zbioru przekonań przekazywanych przez pokolenia - w odróżnieniu od przekonań opartych na dowodach. Nieobarczone dowodami przekonania są z definicji bezpodstawne. Niemniej w chwili, w której wymyślonej historii przyklejasz etykietkę "tradycja", nadajesz jej nieuzasadnioną godność i na poważnie żąda się od nas, byśmy ją "szanowali".
Czytaj...

 

Czy nasze leczenie naprawdę działa? - Ben Goldacre (13-05-2011)

Trójka autorów Imogen Evans, Hazel Thornton oraz Iain Chalmers przygotowała przed kilkoma laty przewodnik po sposobach badania skuteczności terapii. Książka przełożono została na wiele języków, a obecnie (w formie elektronicznej) dostępna jest również w języku polskim. Postanowiliśmy opublikować kilka rozdziałów z tej książki. Dziś publikujemy przedmowę napisaną przez Bena Goldacre.
Czytaj...

 

Uznanie dla tych, którzy redukują koszty - Matt Ridley (12-05-2011)

Cechą innowacji jest to, że pomysł wywiera największy wpływ nie wtedy, kiedy zapala się światełko w głowie geeka, ale kiedy wynikająca z tego technologia staje się z czasem wystarczająco tania, by używało ją wielu ludzi - może całe dziesięciolecia później. Pierwszy samolot w Kitty Hawk miał zerowy wpływ na gospodarkę świata, ale tanie linie lotnicze miały olbrzymi wpływ; pierwszy komputer był ciekawostką, ale tanie laptopy zmieniły świat.
Czytaj...

 

Islamofobia – problemy z definicją - Julian Jeliński (12-05-2011)

Pojemność pojęcia "islamofobia", a także używanie go przez najprzeróżniejsze polityczne, społeczne czy też religijne grupy niekoniecznie w celu zwrócenia uwagi na faktyczną dyskryminację, stały się głównymi przyczynami krytycznego podejścia do funkcjonującej definicji islamofobii. Co więcej, stały się podstawą do krytyki nawet samej koncepcji, na której ów termin został ufundowany.
Czytaj...

 

Prawica i lewica Oświecenia - Piotr Napierała (11-05-2011)

W Polsce wśród autorów prawicowych występuje tendencja do wrzucania do oświeceniowego worka wszystkiego co im się nie podoba i uznawania tego en gros za lewicowe. Oświecenie jest, w ich opinii, przodkiem marksizmu. Tak też czasem uważają marksiści, zapewne dlatego, że dla Marksa, znalezienie się w jednym panteonie z Voltaire'm czy Diderotem to zaszczyt.
Czytaj...

 

Chomsky, bin Laden i walka o świetlaną przyszłość - Andrzej Koraszewski (11-05-2011)

Noam Chomsky, opublikował na łamach pisma "Guerenica" swój komentarz na marginesie tragicznej śmierci Osamy bin Ladena. Uczony lingwista w artykule tym wyraża ogromną niepewność, czy można było poważnie traktować oświadczenia bin Ladena o jego odpowiedzialności za zamach na World Trade Center. Na ten artykuł zareagował Christopher Hitchens w "Slate". Hitchens pół życia spędził jako korespondent zagraniczny i Bliski Wschód zna jak zły grosz.
Czytaj...

 

Uwagi o problemie rzeczywistej reprezentatywności - Mirosław Woroniecki (11-05-2011)

Pozostawienie poza systemem reprezentacji politycznej znacznej części społeczeństwa przy jednoczesnym utrwaleniu się podziału na część społeczeństwa zorientowaną wolnościowo oraz część wyraźnie zapatrzoną w przeszłość tradycjonalistyczną i religijną, może doprowadzić do szukania pozakonstytucyjnych sposobów rozwiązywania konfliktów społecznych i ekonomicznych.
Czytaj...

 

Dziwne pochodzenie “hełmu” skoczków - Jerry Coyne (10-05-2011)

W listopadzie zamieściłem zdjęcia kilku dziwacznych skoczków (Membracoidea, rodzina z rzędu pluskwiaków), które miały dziwne struktury odgałęziające się ze szczytu ich ciał. Ponieważ te owady były tak niewiarygodnie dziwaczne, ten post okazał się najczęściej "linkowanym" postem ze wszystkich, jakie napisałem.
Czytaj...

 

Błędne twierdzenia o wyczerpywaniu się zasobów - Matt Ridley (10-05-2011)

W raporcie, który napisałem dla Global Warming Policy Foundation, opublikowanym wczoraj, wnioskuję, że ten "szok gazu łupkowego" będzie miał daleko idące konsekwencje. Obniży ceny gazu i ustabilizuje je w stosunku do ropy naftowej bardziej niż kiedykolwiek przedtem. Spowoduje to, że gaz przejmie udziały w rynku od węgla, mocy nuklearnej i źródeł odnawialnych w produkcji elektryczności oraz od ropy naftowej w transporcie.
Czytaj...

 

Trzeba zrobić nową przeszłość - Romana Kolarzowa, Adam Kubiak (09-05-2011)

Jak przebiegają prace nad tworzeniem nowej przeszłości widać na przykładzie książki Ewy Kurek: "Poza granicą solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945". Zagadywacze (bo do tego grona autorkę zaliczam) mają prawa szczególne - cokolwiek by głosili, nawet gdy są to rzeczy skandaliczne, pozostają pod ochroną (w tym przypadku Tygodnika Powszechnego). Jak to się mogło stać, że powstała taka książka; i że może pretendować do rangi naukowości?
Czytaj...

 
Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Protest przeciwko wystąpieniu Ratzingera w Bundestagu
II Kampinoski Marsz Racjonalistów - 25 czerwca 2011
Dni Otwarte MCB
Polska i Francja w czasach Marii Skłodowskiej-Curie
Czy oni robią nas w konia?
Dni Chin - Lublin 6-7 czerwca 2011
Zebranie PSR Warszawa - koniec udawania
Tablica 100-lecia odnaleziona
Łódzka Masa Krytyczna! :)
Aktualny stan prac na temat pochodzenia życia / wykład LIVE
15. Piknik Naukowy PR i CNK
Maria Skłodowska-Curie. Kobieta niezwykła
Muzyka dawna - Europa nowa: Trecento: ballata, caccia, madrigale
Zebranie PSR Warszawa

Nowiny naukowe

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Redesign Racjonalisty?
Onet.pl
Witam, jestem nowy. Mam problem.
Noszqrde!
Akceptacja wypowiedzi
Religie:
Zakaz obrzezania?
Prowokacyjnie-doktrynalnie o Platonie i Wschodzie
Co sądzicie o Kościele Latającego Potwora Spaghetti?
Słuchaj, Izraelu!
Ateista - gatunek zagrożony?
Skąd się biorą myślący fanatycy religijni?
Medytacja, czy nie zabobon?
obraza uczuć religijnych
Rozdział państwa od kościoła - potrzebna pomoc w debacie
Nieznany argument na istnienie Boga
Dżihad-jugend
Rozrywka świętych
Ateizm, protestantyzm a cel życia
Dziwne Zjawisko
Dalajlama rozgrzeszył Obamę
Filozofia i światopogląd:
Głupiomądra filozofia "górnej granicy średniej"
Bufor
My vs rzeczywistość: teraz !
pytanie do teistów udzielających się na forum
Redefinicja wartości
Indie i my...
Krytyka dowodu ontologicznego
Seks przedmałżeński? bez odniesień religijnych!
Filozofia i światopogląd
Przed narodzeniem i po śmierci czas nie płynie
Pytanie do racjonalistów-ateistów (a czy są nie ateiści?)
Paradoks naturalizmu.
Narkotyki, szamanizm i inne nikczemne wynalazki
Czajniczek Russella zestrzelony!
O byciu w błędzie i fanatyzmie ateo-antyklerykalnym
Racjonalny mistycyzm 2.0
Swiadomosc a istnienie
świadomość maszyny(komputera)
Dlaczego wszechświat pulsujący?
Dlaczego nie Nic ? Badania nad nieskończonością,losowością,złożonością
Kościół i antyklerykalizm:
Jaja jak birety!
Gdyby to człowiek stworzył Kościół, już by on nie istniał
Antymuzułmanizm made in UK
Kościelne statystyki
Panie Ratzinger, gdzie ta moja ekskomunika?
Panie Ratzinger, gdzie ta moja ekskomunika?
Mądrości, czyli co Jan Paweł II miał na myśli
Motto krzyżowe
Wiedz, że coś się dzieje...
Salezjanin który nie owija w bawełnę...
Doda a sprawa racjonalistów
Mniejszy nie znaczy gorszy
Co ma Rydzyk do krowy?
Ile jeszcze Państwo rozda Kościołowi ? / przegląd świeżych newsów
Dowód
Życiński był kłamcą i łajdakiem
Watykan po raz pierwszy w AI
Nostalgii kilka stępowego wilka
herezja modernistyczna
Alleluja i do przodu!
Nauka:
Czy wiek wszechświata jest juz określony?
Źródło światła w kształcie krzyża - jak to wytłumaczyć ? / fizycy...
Życie - gdzie się zaczyna, a co jest jego końcem?
ciekawy szereg - wręcz nieziemski
Komórki, kawa, korniszony...
Inteligencja jest do wyćwiczenia
Niebezpieczna Nauka: Cantor, Boltzmann, Goedel, Turing
Geneza II wś , w/g Suworowa
nożyce w akceleratorach!
Sekularyzm - konkurencja dla uniwersyteckiej teologii
Pluskwy - następna generacja paskudztwa
Zwierzęta (koty) w mieście
Ciekawostka: Anthropocene
Poszukiwany żywy lub martwy naukowiec
Startuje Alpha Magnetic Spectrometer (AMS) LIVE !
The Cognition, Religion, and Theology
Ateizm zabójczy dla mózgu?
Prędkość światła
Kolumb odkrył Amerykę ?
elektrony na sferze
Do zrobienia z matematyki
Propozycja nowego podejścia do fizyki światła
Czego się czepia?
Społeczeństwo i kraj:
Tusk nie będzie klękał przed księdzem
Parada gejów
Liderzy RACJI Polskiej Lewicy na listach Ruchu Palikota !
Chrystus samowolny - z serii "a to Polska właśnie"
Klich i Arabski do więzienia za Smoleńsk ?
TK a Komisja Majątkowa
Czy można pić piwo na stadionach i w miejcach publicznych
Gejów trzeba izolować od dzieci
"Fejsbuk" ? Mam i ja !
Samotni katolicy (nasza wina)
Tęczowa flaga na Ursynowie- bedzie protest?
Blaski PRL
Przekonajcie mnie, abym nie głosowal na Ruch Palikota, może się mylę ?
Przerażające, niewiarygodne, tajemnicze...
Widzieliście to?
Polska poniżej pasa
Astro-Bazy
Ofiary księży pedofilów pozywają Watykan.
Kogo racjonaliści rekomendowaliby w wyborach do sejmu ?
Cuda Maryjne
A co z zoofilami
Kto za to płaci? I czemu MY!
Jesteście pożytecznymi idiotami
Ruch Palikota lokalnie pod 10% poparcia
Czarny PR gazu łupkowego
Korwin-Mikke
Poważna polityka oraz kto co może.
Olewnik a Blida
Polska Partia Liberalna
Zagłosujecie inaczej ?
Kłamstwo emerytalne?
Meandry dzisiejszej kultury popularnej.
Meandry dzisiejszej kultury popularnej.
Mamy zagrożenie demokracji?
Pasożyty i żywiciele
Obraza organów
Platforma % homofobów
Edukacja seksualna dzieci i młodzieży
Związki partnerskie
Jestem za grupą Wyszehradzą
Ukradli mu rower
Ekonomia poniżej pasa
PO ociepliła wizerunek w moim sercu
Jak matura to tylko z pomocą ducha świętego
Krzyż jako metoda podboju oraz nietykalny przedmiot
Jeszcze o zabiciu Osamy
Uległość ministra Sikorskiego
Ałukowicz nawrócony na właściwą drogę?
21 tys? a czemu nie 50 tys?
Kultura:
Imagine
Czechy oczami Davida Cerny'ego
Czechy oczami Davida Cerny'ego
Imagine w TVP
Czy polski internet to rynsztok?
Zmarła Ewa Szumańska
Piosenka europejska
Kulwa mać,
Projekty BOINC:
Ekstremalne udostepnianie komputerów
ABC Racjonalisty:
Islamofilska paranoja w życiu codziennym.
Przytul się do Chrystusa zanim przytuli cię Mahomet
Wieczność - "nieskończona ilość prób".
Praktyczne konsekwencje nieweryfikowalnych wytycznych
Przeciw śmierci. Nieistotność pojęcia Boga
Domniemana "nędza agnostycyzmu"
A kto nie wypije...
Obecna nowomowa
Dlaczego racjonalizm jest nielubiany
test neurologiczny
Nowy. Witam wszystkich
Kwasem, czy zasadą?
Ode mnie na początek dla innych
Gospodarka i ekonomia:
Opóźnienia na Euro 2012
Produkcja sprzętu AGD: Polska europejskim liderem.
Polska szkoła biznesu
Siła lobbingu
Bankructwo Grecji?
O wszystkim i o niczym:
nie martyrologia , a smutno
Rzeczywistosc a pryzmat naszego doswiadczenia.
Projekt (liczę na komentarz)
Uwagi o niechęci
Pan Jarosław
Paradoks Pinokia
Pati Koti i Zi0br0
Zakaz rozpowszechniania Biblii
Wymyśliliśmy "jednostronny dialog"
Śmieszność
Sila Sahin i kłopoty z ekstremistami.
Izrael w Unii Europejskiej
Kompromitacja FIA ws. GP Bahrajnu
Homeopatia - nowe otwarcie
Mężczyzna wśród... najseksowniejszych kobiet świata!
Światełko w tunelu dla miłośników zieleniny?
Holy cow
Zwalniam Cię bo...
19-stoletnia ukamienowana. Gdzie? Na Ukrainie.
Jako żecze wieżący
Katolicy chcą rozwodów!
Argument a dowód
Współczesna niewiara
dyskusja definicji: antyislamizm, krytyka islamu...
Okupacja
Komentarz do tekstu Al-Kaida, Ameryka i podwójne standardy
Arabowie w Ziemi Świętej - miejscowi czy obcy?
Pan jest nie-multikulturalny!
Kwantowa Teoria Nieba
Balkonowe zwyczaje Polaków
Zawsze dziewica
Na koniec świata nie ma bata
Pogrzeb bez księdza
"Początek jest wszędzie"
co najlepsze
Światowa rewolucja?
Mgła nie tylko nad Smoleńskiem
Standarty nie elastyczne
Koszmarki
Problem techniczny, czy psychiczny?
i piekła nie ma
Józef Piłsudski - prawicowy apostata
Nowa nadzieja?
Szydzenie z księży
Szef MFW oskarżony o próbę gwałtu
Koty
Czary na perskich dywanach
Kiedy stoję na wzgórzu i patrzę na kamień
Moralność
Nie ma tego, złego...
Czem skorupka za młodu nasiąknie....
Wiara w masonerii.
Tortury -tak, ale jakie?
Czy można kobietę pochować w spodniach
energetyczny wykon
"Wydarzenia" Polsatu z 8.05.2011

Strona główna Forum

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.