MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #158
Nakład: 35073 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2011-06-19 do 2011-07-05

Spis treści:

Cytat tygodnia

"Kiedy jej mała Anicka spytała, patrząc na krzyż, co to za pan tu wisi, powiedziała jej, że tak jak w zamkach mieszkają królewny, tak w kościołach mieszka Pan Jezus. I że to jest bajka. Niektórzy dorośli w nią wierzą. - Szczerze mówiąc - wyznaje Eva - dorosłemu też inaczej bym nie umiała wyjaśnić"

Fragment książki Mariusza Szczygła Zrób sobie raj


Aktualności i ogłoszenia

Nowa koszulka Racjonalisty:

SAPERE AUDE! Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem


(Zdjęcie przedstawia przykładowy krój koszulki)

Oświecenie to wyjście człowieka ze stanu małoletności, w której był zatrzymany z własnej winy. Małoletność to niezdolność posługiwania się rozumem bez kierunku nadanego przez inną osobę. Powiemy, iż człowiek pozostaje w stanie małoletności z własnej winy, jeśli przyczyną tego stanu nie jest niedostatek rozumu, ale brak decyzji i odwagi aby się nim posługiwać bez czyjegokolwiek kierownictwa. Sapere aude! Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - oto dewiza Oświecenia (Immanuel Kant)
Prezentujemy koszulkę z dewizą racjonalistyczną.

*

Wydawnictwo Racjonalisty

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie
 14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich
 15. Mariusz Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy
 16. Lucas L. Grabeel: Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
 17. Karol Wojciechowski: Bitwa o Sztukę Królewską. Traktat o masonerii i regularności

Koszulki Racjonalisty

 1. Szkarłatne A
 2. Wiara w człowieka
 3. Gott ist tot - Nietzsche
 4. Dumny ateista
 5. Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru
 6. Biblia a Google
 7. Fan club Jezusa
 8. Złota Rybka Darwina
 9. OKAZJA! Wiosenna wyprzedaż relikwii papieskich
 10. Dino Ateo

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 3. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty
 4. Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek (emblemat pastafariański)

Strona główna wydawnictwa: wydawnictwo.racjonalista.pl

Nowości w księgarni Racjonalisty

Strona główna księgarni: ksiegarnia.racjonalista.pl

Boy

Mija 70 lat od tragicznej śmierci Tadeusza Boya-Żeleńskiego. O barwnym, choć nieco zapomnianym dorobku pisarza przypomnieli działacze warszawskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. W poniedziałek 4 lipca odbyło się "PoBoyowisko" - debata poświęcona autorowi "Naszych okupantów", która przyciągnęła liczne grono uczestników. Polecamy materiał Joanny Rutkowskiej Warszawa pamiętała o Boyu

Ceremonie humanistyczne

Po raz pierwszy spotkaliśmy się z sytuacją, że kierownik stanu cywilnego polecił jednej parze zawarcie ślubu humanistycznego (jeśli chcą mieć piękną oprawę, jakiej nie może im dać ślub w urzędzie). Polecamy się: www.ceremoniehumanistyczne.pl

Fundusz Racjonalisty

Wasza pomoc pozwoli nam zachować niezależność i rozwijać naszą pracę. Po dziesięciu latach istnienia nasi czytelnicy wiedzą już kim jesteśmy i co reprezentujemy. Z każdym rokiem nasz portal jest bardziej dostrzegany w polskim środowisku medialnym. Nasz dalszy rozwój jest jednak w dużym stopniu uzależniony do Waszej pomocy.

Fundacja Wolnej Myśli
nr konta: 10 1140 2017 0000 4002 1048 6365
InInne formy płatności: dotpay


Nowe teksty

 

Dlaczego wolałbym nie mówić o torturach - Sam Harris (05-07-2011)

Część ludzi uważa, że, pomimo iż straty wśród ludności cywilnej mogą być gorsze niż tortury, to są to niezależne od siebie zła i jeden problem nie wpływa na odbiór drugiego. Jednak w istocie nie są one niezależne od siebie. Łatwo zobaczyć, że informacje zdobyte dzięki torturom mogą zmniejszyć ryzyko strat wśród ludności cywilnej.
Czytaj...

 

Macierewicz insynuuje akt terroru. Rozważania o terrorze i terroryzmie - Mirosław Woroniecki (05-07-2011)

Na konferencjach prasowych w dniach 29-30.06.2011 r. mistrz absurdu przedstawił  "Białą Księgę"- wyniki przemyśleń na temat przyczyn katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem.  Ten stwarzający pozory rzetelności materiał zupełnie dowolnie łączy różne obserwacje, uwagi i ustalenia w sposób urągający zasadom logiki i przyzwoitości.
Czytaj...

 

Przed czym stoi świat? - Andrzej Koraszewski (04-07-2011)

Zdaniem Hillary Clinton, największym problemem, przed którym stoi świat, to walka o prawa kobiet. Mam wrażenie, że się z nią zgadzam, ale jest to tylko wrażenie, bo świat nie stoi i mogą się nagle wyłonić, jeśli nie większe, to "pilniejsze" problemy.
Czytaj...

 

Prawa socjalne - prawami człowieka - Jerzy Kolarzowski (04-07-2011)

Historia kontynentu europejskiego, poczynając od epoki Renesansu stanowi cywilizacyjny fenomen rozwojowy. Wychodzeniu z ograniczeń ustroju feudalnego towarzyszył niezwykły rozwój technologiczny, poszerzanie obszarów tolerancji i możliwości rozwoju jednostek utalentowanych. W tych trzech zakresach Europa z jej różnorodną kulturą górowała nad innymi obszarami cywilizacji pozaeuropejskich.
Czytaj...

 

Jak Internet nas zmienia? - Maciej Twardowski (04-07-2011)

Mózgi doświadczonych internautów przejawiały większe zaangażowanie. Oto bowiem, to, co wymagało kiedyś godzin spędzonych w bibliotece, obecnie jest w zasięgu ręki już po kilku minutach spędzonych z Google. Owe "kilka minut" to z pewnością metoda rewolucyjna. Będąca jednocześnie - zdaniem Carra - złodziejem uwagi i zabójcą koncentracji.
Czytaj...

 

Dwa argumenty - Caden O. Reless (04-07-2011)

Arcybiskupia obrona katechizacji w szkołach poprzez porównanie ich do lekcji z marksizmu-leninizmu, które do dziś kojarzą się z agresywną indoktrynacją państwową, jest już nie tylko ryzykowna, ale po prostu kuriozalna, choć z drugiej strony niejeden ateista (i nie tylko) zapewne zgodziłby się, że akurat tutaj ksiądz prymas najmniej się pomylił.
Czytaj...

 

Ewangelizacja Indian - Mariusz Agnosiewicz (02-07-2002)

Stary tekst uzupełniono rozdziałem o Majach. Franciszkanie tropili idolatrów na Jukatanie. W ramach postępowań wieszano delikwenta za rozciągnięte ręce na linie. Kiedy to nie pomagało ojcowie używali bata, mocowali do stóp wiszących na linie kamienne obciążenia, pryskali na skórę gorący wosk lub gotującą się wodę, wiązali powrozy wokół ramion i ud, które następnie były zaciskane. Czasami wyprowadzali człowieka na dwór, gdzie rozwierano mu usta za pomocą kołków, by następnie wlewać w nie tak wiele wody, aż do spuchnięcia brzucha, po czym stali nad nim, dopóki woda zmieszana z krwią nie wypływała ustami, nosem, uszami.
Czytaj...

 

Nieskalane sumienia - Wojciech Szczęsny (03-07-2011)

Chodzę w białym fartuchu, który jest (powinien być) jak toga sędziego, którego poglądy społeczne, polityczne czy religijne nie mogą wpływać na wyrok. Pamiętajmy, że polscy sędziowie już nie wydają wyroków śmierci. My nadal możemy. I tę konstatację polecam szczególnej uwadze zwolennikom poszerzonej klauzuli sumienia.
Czytaj...

 

Wojna z terrorem - A. Savyon, D. Diamond (03-07-2011)

WW dniach 25-26 czerwca 2011 r. rząd irański gościł międzynarodową konferencję "Świat Bez Terroryzmu". Wśród uczestników byli prezydent Afganistanu Hamid Karzai, prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmonow, prezydent Pakistanu Asif'Ali Zardari, prezydent Iraku Jalal Talabani i prezydent Sudanu Omar Al-Baszr i inni.
Czytaj...

 

Ale czy mogą cierpieć? - Richard Dawkins (02-07-2011)

Jeremy Bentham powiedział znane słowa: 'Należy pytać nie o to, czy zwierzęta mogą rozumować, ani czy mogą mówić, lecz czy mogą cierpieć'. Większość ludzi rozumie to, ale traktuje ból człowieka jako szczególnie niepokojący, ponieważ mają niewyraźne przekonanie, że jest w pewnym sensie oczywiste, iż zdolność gatunku do cierpienia musi być skorelowana pozytywnie z jego możliwościami intelektualnymi.
Czytaj...

 

Jak zawsze religia - Andrzej Koraszewski (02-07-2011)

Rabini, jak niemal wszyscy kapłani na świecie, byli przekonani, że prawo jest dla innych i nie reagowali na wezwania do stawienia się na przesłuchanie. Wreszcie kiedy wielkiego rabina Dova Liora policja izraelska wzięła z domu siłą, setki wiernych wyległy na ulice i protestowały pod budynkiem Sądu Najwyższego.
Czytaj...

 

Homeopata-psychopata i szaleństwo religijne 2012 roku - Mariusz Agnosiewicz (01-07-2011)

Istnieją poważne obawy, że w związku z mitami religijnymi, i pseudomajowymi dotyczącymi rzekomego końca świata 21 grudnia 2012 r. wydarzenia podobne do tych z Zakonem Słonecznej Świątyni, mogą się eskalować. Miliony ludzi przygotowuje się do "końca świata", powstają firmy zajmujące się sprzedażą bunkrów apokaliptycznych, tysiące daje się uwieść nowym guru apokaliptycznych sekt. Wielu z nich może zostać przekonanych do samobójstwa lub paść ofiarą mordów religijnych.
Czytaj...

 

Reformator i fundamentalista - Radosław S. Czarnecki (01-07-2011)

Każda zmiana lub reforma religijna pociąga za sobą określone perturbacje natury społecznej, często - politycznej. Tak było wielokrotnie w historii, tak jest i obecnie. Jednak trzeba podkreślić, że polityzacja religii zawsze jej samej zagraża, a upolitycznienie wiary religijnej szkodzi samej istocie tej wiary.
Czytaj...

 

BioLogos twierdzi, że twierdzenia religijne nie wymagają dowodów - Jerry Coyne (01-07-2011)

Bishop, profesor historii i filozofii nauki w Wheaton College w Illinois (szkoła religijna) lansuje tezę, która powinna już być znajoma: naukowcy nie powinni żądać od ludzi religijnych dostarczania dowodów, ponieważ jest to zły sposób patrzenia na zasady wiary.
Czytaj...

 

Głęboka wiara - Jerzy Neuhoff (01-07-2011)

Pewien polski aktor powiedział o sobie, że jest człowiekiem "głęboko wierzącym". Nie dowiedziałem się na jakiej podstawie doszedł do takiego wniosku i czy taka ocena jest uzasadniona. Usłyszałem natomiast coś, co można by uznać za wsparcie racji, powiedział mianowicie, że 'kolega Einstein' też był człowiekiem wierzącym.
Czytaj..

Oduroić Mikołejkę! - Anatol Ulman (30-06-2011)

Zafrapował mnie artykuł Zbigniewa Mikołejko "Ateizm urojony". Nie, nie jest to wykład nachalny, choć dowodzący, że ateizm już w zasadzie sczeznął, a wiara, choć przydałaby się jej apetyczna renowacja, właśnie spręża się, by odżyć i po światłej reanimacji stać ludzkim marzeniem. Pod koniec, zasławszy intelektualne pole bitwy trupami niedowiarków, autor jakby puszcza perskie oko, że całkowicie pewne nie jest nic, ale Bozia raczej istnieje.
Czytaj...

 

Cichy skandal systemu kastowego w Wielkiej Brytanii - Nick Cohen (30-06-2011)

Świeccy brytyjscy Azjaci, związani z partią Liberalnych Demokratów i Partią Pracy, od lat próbują przekonać rząd, by zajął się problemem dyskryminacji kastowej wśród imigrantów. Nie udało im się, ponieważ traktowanie nietykalnych jest jednym z wielkich tabu w polityce brytyjskiej.
Czytaj...

 

Pochwała niezgody domowej - Caden O. Reless (30-06-2011)

Nawoływanie do jedności i zgody niewiele obecnie polski Kościół realnie kosztuje, podobnie jak głoszenie innych podobnych komunałów pozbawionych istotnej treści. Biorąc pod uwagę fatalny stan stosunków wewnątrzkościelnych i silny prąd emancypacyjny, wyrażany przez przedstawicieli bardziej zradykalizowanych środowisk katolickich, wzywanie do narodowej jedności wygląda raczej na próbę odwrócenia uwagi wiernych i opinii publicznej od wewnętrznego rozkładu
Czytaj...

 

David Lynch i Maharishi - Jacek Tabisz (30-06-2011)

Wstrząsnął mną ostatnio dokument filmowy Davida Sievekinga zatytułowany "David chce odlecieć" pokazujący kolejne, toksyczne zetknięcie indyjskiego guru - tym razem Maharishiego Mahesha Yogi, z jedną z gwiazd zachodniej kultury, reżyserem Davidem Lynchem.
Czytaj..

 

Wybierający się do Gazy statek jest w rzeczywistości statkiem głupców - Ruth Dudley Edwards (29-06-2011)

Były to lat pięćdziesiąte. Miałam chyba siedem lat, kiedy wskazałam na fotografię Hitlera w jaskini mojej republikańskiej babki i zapytałam: "A co z Żydami, babciu?" Odpowiedziała: "Brytyjska propaganda". Babka Edwards nie była głupia, ale była mistrzynią w filtrowaniu i odrzucaniu informacji, która nie pasowała do jej poglądu na świat. Jeśli o nią chodziło, to naziści byli sojusznikami IRA i wrogami Brytyjczyków, a więc byli po właściwej stronie.
Czytaj...

 

Ewoluowanie terapii na raka - Matt Ridley (29-06-2011)

Medycyna zaprzęgła ewolucję do pracy. "Narządem", który najbardziej skutecznie wykorzystuje dobór naturalny, jest układ odpornościowy, używający prób i błędów do znalezienia odpowiednich przeciwciał na choroby zakaźne. Rozwój immunoterapii na raka wydaje się więc obiecującym podejściem, szczególnie w postaci terapeutycznych szczepionek na raka.
Czytaj...

 

Kościół jako partner w dyskusji o aborcji - Andrzej Dymkowski (29-06-2011)

Aborcja jest najczęściej aktem desperacji kobiety. Ale w większości przypadków można jej łatwo uniknąć: poprzez edukację seksualną i powszechną dostępność środków antykoncepcyjnych. Jeśli już musi nastąpić, to powinna się odbyć w cywilizowanych warunkach. Tą drogą poszedł nowoczesny świat.
Czytaj...

 

Świat w łapach humanistów - Andrzej Koraszewski (28-06-2011)

Na naszym forum Joanna Rutkowska pyta, jak ma się zachować podczas wyborów człowiek, który dobiega do trzydziestki (w domyśle można się doczytać, że ten dobiegający do trzydziestki człowiek bardzo chciałby, żeby świat był piękniejszy niż jest w rzeczywistości). Kiedy po drugiej wojnie światowej tworzono ONZ, robiono to z myślą, że uda się osiągnąć konsensus w tak oczywistej sprawie jak poszanowanie praw człowieka. Dziś przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ jest Katar, a od środy 22 czerwca br. funkcję wiceprzewodniczącego sprawuje Iran./font>
Czytaj...

 

Kochana Emmo B - PZ Myers (28-06-2011)

Ken Ham pieje z zachwytu, że udało mu się oszukać dziecko. Mała dziewczynka odwiedziła wystawę kamieni księżycowych NASA i odważnie podeszła do pani docent, żeby zadać jej standardowe pytanie, którego Ken Ham uczy dzieci - i jest z siebie ogromnie dumna. Zapytała: "Czy pani tam była?"
Czytaj...

 

Król Edyp à rebours - Caden O. Reless (28-06-2011)

Edyp był ślepy na długo przed wyłupieniem sobie oczu, i to wcale nie z powodu fatum, ciążącego jakoby nad rodem Labdakidów. Zbyt wielką moc przypisywał bogom i wróżbitom, a za mało wnikał w realne motywy działania otaczających go ludzi. Kreon zaś nie miał tym razem kompleksu Edypa; on po prostu chciał rządzić Tebami.
Czytaj...

 

Technologia nie jest polityką - Daniel Greenfield (27-06-2011)

Media społeczne i komunikacja globalna są skuteczniejsze w rękach Bractwa Muzułmańskiego, Emira Kataru i Władimira Putina niż w rękach reformatorów. Pozostaje to w jawnej sprzeczności z tezą o mediach społecznych jako narzędziu wyzwolenia społecznego, niemniej jest prawdą. Narzędzia są agnostyczne. A destrukcyjne elementy w Internecie i skojarzonych z nim technologiach mobilnych nie uważają ich za doskonałą broń liberalizacji. Uważają tylko, że są doskonałą bronią.
Czytaj...

 

AGH – nowa katolicka uczelnia wyższa - Andrzej Tomana (27-06-2011)

Wpadł mi w ręce Biuletyn AGH 41-2011, w którym zacytowano fragment aktu erekcyjnego: "Wczoraj wmurowano kamień węgielny pod budowę Akademickiego Centrum Materiałów i Nanotechnologii Akademii Górniczo-Hutniczej. Działo się w królewskim stołecznym mieście Krakowie, w środę 20 kwietnia Anno Domini 2011, kiedy na Stolicy Piotrowej zasiadał Benedykt XVI, a metropolitą krakowskim był JE ks. kard. Stanisław Dziwisz, prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Bronisław Komorowski, a prezydentem miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski"
Czytaj...

 

Chcesz być grzeczny? Udawaj razem z nami… - Jacek Tabisz (27-06-2011)

W trakcie jednej z niedawnych rozmów opisując postać papieża Jana Pawła II użyłem słowa "pajac" wywołując tym oburzenie nie tyle wiernych katolików, co nastawionej na polityczną poprawność, mniejszościowej na szczęście, grupki ateistów. Starałem się naprawić mój błąd i do grona pajaców dorzuciłem też Dalajlamę i Sathya Sai Babę, lecz nie pocieszyło to moich adwersarzy.
Czytaj...

 

Homeopatia pod lupą UOKiK - Andrzej Gregosiewicz (26-06-2011)

W marcu 2011 roku zwróciłem się o pomoc do UOKiK. Chodziło mi tylko o to, by producent oscillococcinum (Boiron) informował pacjentów (w sposób dla nich zrozumiały), że cukrowe granulki zawierają wyłącznie "informację leczniczą" (cokolwiek to znaczy), a nie - materialną substancję czynną.
Czytaj...

 

Maleńki wodny owad bije rekordy głośności dzięki penisowi - Ed Yong (26-06-2011)

W jaki sposób tak mały owad wydaje tak głośne dźwięki? Nie jest to jasne. Wydaje się, że robi to przez pocieranie prążkowanym penisem o wyrostki na podbrzuszu, grając na swoich genitaliach jak na miniaturowych skrzypcach. "Smyczek" ma w tym przypadku 50 mikrometrów długości, ponadto żadna część ciała nie pełni roli wzmacniacza hałasu.
Czytaj...

 

Z czego utrzymuje się Państwo-Miasto Watykańskie? - Agnieszka Zakrzewicz (26-06-2011)

Miasto Rzym dostarcza co roku bezpłatnie tyle wody, ile wystarczyłoby dla 60 tys. osób, wykorzystywanej do podlewania ogrodów watykańskich, wybudowało też oczyszczalnie ścieków (które to do końca lat 60. odprowadzano do Tybru). Watykan nie zapłacił nigdy ani grosza, nawet gdy spółka usług komunalnych stała się prywatna i akcjonariusze zaczęli przyciskać "świętego klienta". Zapłacili włoscy podatnicy...
Czytaj...

 

Jak Bóg Kubie - Andrzej Koraszewski (25-06-2011)

Bóg niczego nie daje, bóg niczego nie obiecuje. To biskupi mówią w imieniu boga i w imieniu boga żądają, by kobiety rodziły więcej śmierci, by rodziły dzieci chore, skazane na cierpienie i szybką śmierć, by rodziły dzieci mimo choroby, nawet jeśli te i poprzednie dzieci mają zostać sierotami, by rodziły mimo, że ciąża jest wynikiem gwałtu.
Czytaj...

 

Agnostyk patrzy na Polskę i jej kościół - Mirosław Woroniecki (25-06-2011)

Narastającej obojętności wierzących odpowiada równie zwiększająca się obojętność środowisk nie wyznaniowych na sprawy wiary i kościoła, które postrzegają cywilizacyjne spętanie jedynie jako pewien dyskomfort i bardziej zainteresowane są w likwidacji państwowej dystrybucji dóbr i środków na rzecz kościoła niż konfrontacją zasad wiary z oświeceniowym sceptycyzmem.
Czytaj...

 

Złe argumenty demaskatora mitów o ateistach - PZ Myers (24-06-2011)

Tam, gdzie ludzie odrzucają dogmat i siły nadnaturalne, tam są racjonalni, a w tych częściach swojego życia, w których kłaniają się bogom, przekonaniom lub ideologii, są zwyczajnie szaleni w nieformalnym znaczeniu tego słowa. Możesz być tolerancyjnym, liberalnym chrześcijaninem o dobrym sercu, który odrzuca fundamentalizm, ale nie daje to twoim co durniejszym przekonaniom ochrony przed krytyką./font>
Czytaj...

 

O zniewalaniu mózgownic - Anatol Ulman (24-06-2011)

Idea zniewolenia jest taka: potężnym świństwem, raczej niewybaczalnym, jest ulec, zwłaszcza dobrowolnie, jakiejś pachnącej lub śmierdzącej ideologii; natomiast szczęściem pozostawanie w tej, w jaką nas bez udziału świadomości, wpakowano.
Czytaj...

 

Cuda-niewidy - Jerzy Neuhoff (24-06-2011)

Kościół zachowuje podziwu godną dwoistość i wybiórczość w wątpliwych kwestiach. Nie tak dawno dowiedzieliśmy się, że w Rzymie odkryto groby dwojga męczenników z początków chrześcijaństwa. Chodzi o świętych Darię i Chryzanta, którzy zginęli w 283 roku. Wiek znaleziska oceniono przy pomocy metody radiowęglowej i to akurat mnie mocno zdziwiło. Kiedy tą metodą próbowano ocenić wiek całunu turyńskiego, została zakwestionowana na tysiączne sposoby, często nieźle uzasadnione.
Czytaj...

 

Dwa listy muzułmańskiego syjonisty - Kasim Hafeez (23-06-2011)

Nie rozumiem więc, jak Izrael może być "sztucznym państwem" i chciałbym wiedzieć, jakie inne państwa zaklasyfikowałaby pani jako równie nieprawne, skoro uważa pani za właściwe ogłaszać w krajowej telewizji "sztuczność" niezależnego, suwerennego państwa, którego niezależność została ratyfikowana przez ONZ.
Czytaj...

 

Ricklefs obraża neutralną teorię ekologii - Jerry Coyne (23-06-2011)

Zgadzam się z Ricklefsem, chociaż nie mam dość kwalifikacji, by być sędzią w tej sprawie. Przewidział on, że "neutralna teoria bioróżnorodności i biogeografii" będzie martwa i zapomniana w ciągu dziesięciu lat. Podejrzewam, że ma rację. I podejrzewam, że odpowiada mi ten sąd, bo pozostawia gatunkom indywidualność, którą od dawna ceniliśmy jako biolodzy ewolucyjni.
Czytaj...

 

Inwestycje w czarnowidztwo - Matt Ridley (23-06-2011)

Jako samozwańczy "racjonalny optymista", który twierdzi, że dla większości ludzi na świecie życie zmieniło się na lepsze, a przyszłość zapowiada się jeszcze lepiej, stawiam czoła pesymistycznym przesądom, które dominują wśród inteligencji. Jak powiedział John Stuart Mill: "nie ten przez większość ludzi jest podziwiany jako mędrzec, który ma nadzieję, kiedy inni rozpaczają, ale ten, który rozpacza kiedy inni mają nadzieję".
Czytaj...

 

Dobór płciowy i brak kobiet: czy winna jest nauka? - Richard Dawkins (22-06-2011)

Nauka jest bezstronnym poszukiwaniem prawdy. Jeśli chcesz robić dobre rzeczy, nauka dostarcza ci bardzo dobrych metod do tego celu. A jeśli chcesz robić złe rzeczy, nauka i tu również dostarcza najbardziej praktycznych metod. Czy naukowcy powinni powstrzymać się od rozwijania pożytecznych technik ze strachu, że mogą być źle użyte przez innych?
Czytaj...

 

Krwawe majaki kultury. Antropologia przesądu - Romana Kolarzowa (22-06-2011)

Kanibalizm nigdy nie znika ze społeczności ludzkich, jest w nich obecny albo w formie zagrożenia, albo pogłosek i baśni o transgresjach. Rzadko jednak zostaje on wpisany w sam trzon kultury, w jej Sanctissimum. Gdy taki wpis nastąpi, trzeba się liczyć z silnym impulsem projekcyjnym - z ustanowieniem kozłów ofiarnych, na których przeniesie się napięcia tym wpisem spowodowane. Doktryna chrześcijańska od późnego średniowiecza głosi zbawczą moc rzeczywistego spożywania krwi i Bożego ciała...
Czytaj...

 

Hindusi nie gęsi…? - Jacek Tabisz (21-06-2011)

Edukacja anglojęzyczna też często nie jest pozbawiona nacisku religijnego. Przeważnie angielskie szkoły średnie są współtworzone przez chrześcijan, lub wręcz przez chrześcijańskie organizacje. Ich stałym elementem jest wpisany w uczelnianą zabudowę kościół i lekcje religii chrześcijańskiej.
Czytaj...

 

Cynizm katolicyzmu rzymskiego i nieludzkość religii - Eric S. MacDonald (21-06-2011)

Nie dajcie się zwieść, religie nie cenią wolności. Nie znaczy to, że poszczególni wierni nie cenią wolności, ale pęd religii zawsze kieruje się ku ograniczeniu wolności wyboru, cynicznym ganieniu ludzi, którzy żądają wolności i ogólnym zaangażowaniu w nieludzkie praktyki.
Czytaj...

 

Janczarzy Watykanu - Andrzej Koraszewski (20-06-2011)

W artykule pod tytułem "Turboreligijność naszych czasów" wspomniałem o uwagach autora naszego hymnu narodowego o księdzu Marku, bożyszczu konfederatów barskich. Autor naszego hymnu narodowego (a późniejszy sędzia sądu najwyższego) nie miał ciepłych słów dla tego kapłana, ani zresztą dla samej konfederacji.
Czytaj...

 

W kręgu myśli Rose Wilder Lane, Isabel Paterson i Ayn Rand - Patrycja Walter (20-06-2011)

Wspólnym mianownikiem twórczości Rose Wilder Lane, Isabel Paterson i Ayn Rand była obrona idei laissez faire, indywidualizmu, państwa minimalnego oraz przeciwstawienie się szeroko rozumianym doktrynom kolektywistycznym. Pisarki krytykowały państwa komunistyczne, nazistowskie, jak i to, w którym przyszło im żyć, mianowicie Stany Zjednoczone wedle projektu prezydenta Franklina D. Roosevelta.
Czytaj..

 

Syria na drodze bez powrotu - Hillary Clinton (19-06-2011)

SStany Zjednoczone są zdecydowane stanąć po stronie syryjskiego narodu i jego uniwersalnych praw. Potępiamy zarówno niezważanie przez reżim Assada na wolę obywateli, jak pozornie bezinteresowną ingerencję Iranu. Stany Zjednoczone zastosowały sankcje w stosunku do wyżej postawionych syryjskich urzędników, z prezydentem Assadem włącznie. Staramy się, by sankcje dotknęły przede wszystkim sprawców tłumienia protestów
Czytaj...

 

Propaganda antynikotynowa i jej główny artykuł wiary - Marcin Dolecki (19-06-2011)

Celem mojego tekstu nie jest pisanie pochlebnie o zwyczaju palenia liści rośliny o eleganckiej łacińskiej nazwie Nicotiana tabacum, którą delektowanie się przyczyniło się prawdopodobnie do śmierci wielu dziesiątków milionów ludzi, lecz przedstawienie wybranych typowych zabiegów propagandowych, często stosowanych przez osoby, zaangażowane w walkę z nikotynizmem.
Czytaj...

 


Nowiny naukowe

Znalezione w sieci

Francis Galton: The man who drew up the 'ugly map' of Britain (19-06-2011)
Science Illiteracy is Bipartisan Problem (19-06-2011)
Irańczykom nie wolno nosić naszyjników. Oraz szortów i kucyka (19-06-2011)
Kazali ukamienować psa (19-06-2011)
Kościół wprowadza zmiany w ordynariacie polowym (20-06-2011)
Hakerzy mają sposób na zabicie człowieka (20-06-2011)
Złota Brama (o godnym umieraniu) (20-06-2011)
Apel do marszałka Schetyny o związki partnerskie (20-06-2011)
Lamusownia hitem u właścicieli piwnic (21-06-2011)
Przełom w badaniach antymaterii Antyświat w pułapce (21-06-2011)
Papieros zabija natychmiast, nie po latach (21-06-2011)
Rydzyk w Parlamencie Europejskim: Od 1939 Polską nie rządzą Polacy (22-06-2011)
Sąd: ślubu nie będzie. "Traktują ich jak tobołki" (22-06-2011)
Potrzeba pielęgniarki i lekarza! (22-06-2011)
Szef czyta najwięcej (22-06-2011)
Hartman: Czytanie to blaga (22-06-2011)
Drugie odkrycie świętości (23-06-2011)
Geje i komunizm na dachu (23-06-2011)
Sztuka podstawiania nogi (23-06-2011)
Nietoperze i wirusy (23-06-2011)
Sikorski odpowiada na słowa Rydzyka: przekroczył granice - państwo polskie... (23-06-2011)
Rzeczpospolita. Ostoja tolerancji. (23-06-2011)
Można pisać, że Koran jest faszystowski (24-06-2011)
Zasada numer 34 (24-06-2011)
Lekarze w Indonezji mogą legalnie obrzezać dziewczynki (24-06-2011)
Hormony miłości (24-06-2011)
Ta organizacja "jest sektą" - MSWiA skreśli ją z rejestru? (24-06-2011)
Zwiazki partnerskie – jak to działa we Francji? (24-06-2011)
Gadżety z kontekstem (25-06-2011)
W poszukiwaniu źródeł odry (25-06-2011)
Kto ma rację? (25-06-2011)
Malta 1565 r. - starcie islamu i chrześcijaństwa (25-06-2011)
Discamus latine! (25-06-2011)
Nasze imiona (25-06-2011)
"To, co powiedział o. Rydzyk jest po prostu prawdą" (26-06-2011)
Narodowy Spis Powszechny. Białorusini wykreśleni (26-06-2011)
Traumatyczne uszkodzenia mózgu w komiksach „Asterix” (26-06-2011)
Eradykacja księgosuszu (26-06-2011)
Tresowanie inteligenta (26-06-2011)
Reportaż ze skutkiem śmiertelnym (26-06-2011)
Zdjęcia z procesji katolików w Zgorzelcu (26-06-2011)
Chłopcze, dziewczyno, pokaż mi swój język i powiedz שָׁל (26-06-2011)
O odzyskiwaniu dziewictwa (27-06-2011)
Tusk wyjawił, jak będzie traktował o. Rydzyka (27-06-2011)
Potwierdzenie herezji naukowej (27-06-2011)
Jest odpowiedź Watykanu ws. wypowiedzi o. Rydzyka (27-06-2011)
Fiammingowe dzieci (27-06-2011)
Cywilizacja zombie (27-06-2011)
''Budujemy rekordzistę, najdroższy stadion świata" (28-06-2011)
Kościół Polakowi nie odpuści, nawet na emigracji... (28-06-2011)
"Niekonstytucyjne"- prawnicy o projekcie zakazu aborcji (28-06-2011)
Jestem Polakiem, więc nie czytam (28-06-2011)
Molekuła Miesiąca – otyły duet (28-06-2011)
Prymas: chodziłem na lekcje marksizmu i mi nie zaszkodziło (28-06-2011)
Baranie rogi (28-06-2011)
Drogi Szymonie (29-06-2011)
Summa Dukaja. 20 lat z Dukajem – próba podsumowania (29-06-2011)
Rosła kalina z liściem szerokiem… (29-06-2011)
Zapytać mędrca, czyli 13 wartościowych wywiadów (29-06-2011)
Uwaga, przekleństwa! Cztery słowa i rozmowa (29-06-2011)
Hiszpańscy biskupi: godna śmierć to eutanazja (29-06-2011)
1 lipca wchodzą w życie kluczowe ustawy z rządowego pakietu zdrowotnego (30-06-2011)
Na wokandzie: Doda, Nergal i obrażeni katolicy Z Dodą metafizyczna niezgoda (30-06-2011)
Ale nogi masz niezłe, wiesz? (30-06-2011)
Broń obosieczna muzułmanki (30-06-2011)
Dokonaliśmy rzeczy, które przejdą do historii Jasnej Góry - cieszy się o. Czesła (30-06-2011)
Środa o projekcie ws. aborcji: Cieszę się, że ten bubel trafił do Sejmu (30-06-2011)
Temat tygodnia: Relacje państwo - religie w Europie (30-06-2011)
Biskup Pieronek: Rydzykowi niewiele można zrobić (30-06-2011)
Pożegnanie (30-06-2011)
O. Rydzyk straszy: Czas stalinowskie, władza ma wojsko i policję (30-06-2011)
ceny parafialne w Polsce (01-07-2011)
Gdyby mężczyźni zachodzili w ciążę, aborcja byłaby sakramentem (01-07-2011)
Seks to nie wszystko (01-07-2011)
Czytanie jest sexy (01-07-2011)
Odejść od Musierowicz (02-07-2011)
Portugalski kardynał za wyświęcaniem kobiet (02-07-2011)
Śmierć dziennikarza śledczego (02-07-2011)
Biblioteką w nowotwór (02-07-2011)
Efekty uboczne szczepień (02-07-2011)
Ładny kawałek (02-07-2011)
Dlaczego mimo skandali Kościół nie upadł? Oto odpowiedź (02-07-2011)
Księża-alkoholicy: sensacyjne incydenty czy polska norma? (03-07-2011)
Filtry przeszłości (03-07-2011)
Panna młoda w koszulce z motylkiem (03-07-2011)
Mała epoka lodowa (03-07-2011)
Ophthalmology and Art:Simulation of Monet's Cataracts and Degas' Retinal Disease (03-07-2011)
Brak proporcjiji (03-07-2011)
Niech żyje ustawa antyaborcyjna (03-07-2011)
Średniowiecze w unijnych barwach (04-07-2011)
"Okrucieństwo, mizoginia" - Graff o pomyśle zakazu aborcji (04-07-2011)
Słabość (04-07-2011)
W Korei Południowej nie będzie książek w szkołach (04-07-2011)
Jak arcybiskup z miastem handluje (04-07-2011)
Magdalena Lankosz: Wiedz, że coś się dzieje (04-07-2011)
Aborcja albo życie (04-07-2011)
Lesby i pedały czytajcie to (04-07-2011)
Brian Cox: Czemu potrzebujemy odkrywców (05-07-2011)
Jak rozsądnie walczyć z rakiem (05-07-2011)
Niepoprawna waza (05-07-2011)
Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Automatyczne logowanie
Panowie i Damy
Plusy i minusy za wypowiedź
Religie:
Na jakich religiach bazuje Katolicyzm ?
Bezsens udowadniania autentyczności Całunu Turyńskiego.

jeden schemat religi?
Holendrzy nie chcą rytualnego uboju
Świebodziński Jezusek już nie najwyższy...
Wolne myśli ateisty w obronie religii
De libris fatalibus
Kościół da wolną rękę rodzicom
Boże Ciało
Filozofia i światopogląd:
czy przeszczep mózgu jest możliwy?
Rozum - źródło wartości
Sens życia
Grecja - motłoch czy ludzie wolni
Mężczyźni i kobiety
Kościół i antyklerykalizm:
Dzień jak co dzień w "przenajświętszym kościele"
Dzień jak co dzień w "przenajświętszym kościele"
Argument z pedofilii
Ateistom potrzeba katechezy ?
Świecka edukacja, czyli dylematy studenta-racjonalisty.
Rydzyk - obywatel państwa ...... jakiego?
Co zaproponować?
Nowy wydatek :-)
Bim, bam, b...
Jak wypisać się ze "wspólnoty kościoła"
Dobry pomysł na biznes
Nauka:
Krzywa dzwonowa
sztywność Ziemi
super piasek, czyli amnezja
Nowy numer "Uniwersytetu Warszawskiego"
Zagadka Ocykana
Ostrzeżenie przed potężną burzą słoneczną
Zadanie z geografii
Energia jądrowa
Społeczeństwo i kraj:
Rozdawaniu Kościołowi gruntów za bezcen STOP (?)
Demokracja bez partii
"Wolny rynek" czy na pewno wolny ?
Nowy prezydent i zmiany duże
Polityka, seksizm redaktorow sportowych ?
Wywaliło mi mózg do góry nogami. Stało się to w pewnym sensie . . .
69 posłów PO ~ a może by tak NAKAZAĆ kobietom rodzić ?
Katastrofalne wyniki matur. Nie zdał co czwarty.
To kto komu i jak tę prezydencję?
Polska Zjednoczona Partia Obywatelska (PO)
No i gitara. Nareszcie się doczekałam.
Kozetka skruszonego wyborcy
Pomidorowa z gwiazdkami UE
Odwiedziny - eksperyment myślowy
Szatański upór,czyli demokracja bez religii
Obrażanie rozumu.
Hipokryzja Palikota
Ambicje
Kultura:
Relikwie popkultury
Hymn ateizmu
ABC Racjonalisty:
Ratunku kreacjonizm!
Jak to było naprawdę z tymi stosami?
Wywołane myślami?
Ateizm Racjonalizm i cala banda
Kaprys Stalina
Ukryte znaczenie krucyfiksu
Nadzieja i wiara
Gospodarka i ekonomia:
Eksperyment
Oszustwo kredytowe
Pieniądze jako dług
Koniec antybelkowych lokat
O wszystkim i o niczym:
Prawica, czy lewica?
Boska samowola
Odmieniamy liczebniki - Rok dwa tysiące jedenasty !
Z poradnika ewangelizatora: ogłupiacze.
"Islamofobicznie": integracja kulturowa, odcinek: 1
Rozbrajające
Młody, zdolny stanie przed sądem.
Ciężkie czasy dla pracodawców
Okresowa tablica ateistów i antyteistów.
Z cyklu: Ale o co chodzi?
Katolickie (?) trolle atakują aukcje racjonalistów
Czy zanieść im cywilizację?
Zagadka przyrodnicza
Żniwo polskiego drogowego terroryzmu
wolność wyboru czy choroba umysłowa
Przyczyna, jak przyczyna, ALE jaki POWÓD?
Przeciągi, zmiany ciśnienia w domu; wpływ na człowieka
Najbogatszy vs biedny obywatel świata
Pierwsza miłość.
Upiory snów
Ateista,Racjonalista
Kochajmy się
"Cała Polska z WAS się śmieje, gdzie są drogi i koleje"
Dziedziczenie wzrostu - pytań kilka.
Między narracją na faktami

Strona główna Forum
Współpracaa

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl
webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/
MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #158
Nakład: 35073 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2011-06-19 do 2011-07-05

Spis treści:

Cytat tygodnia

"Kiedy jej mała Anicka spytała, patrząc na krzyż, co to za pan tu wisi, powiedziała jej, że tak jak w zamkach mieszkają królewny, tak w kościołach mieszka Pan Jezus. I że to jest bajka. Niektórzy dorośli w nią wierzą. - Szczerze mówiąc - wyznaje Eva - dorosłemu też inaczej bym nie umiała wyjaśnić"

Fragment książki Mariusza Szczygła Zrób sobie raj


Aktualności i ogłoszenia

Nowa koszulka Racjonalisty:

SAPERE AUDE! Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem


(Zdjęcie przedstawia przykładowy krój koszulki)

Oświecenie to wyjście człowieka ze stanu małoletności, w której był zatrzymany z własnej winy. Małoletność to niezdolność posługiwania się rozumem bez kierunku nadanego przez inną osobę. Powiemy, iż człowiek pozostaje w stanie małoletności z własnej winy, jeśli przyczyną tego stanu nie jest niedostatek rozumu, ale brak decyzji i odwagi aby się nim posługiwać bez czyjegokolwiek kierownictwa. Sapere aude! Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - oto dewiza Oświecenia (Immanuel Kant)
Prezentujemy koszulkę z dewizą racjonalistyczną.

*

Wydawnictwo Racjonalisty

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie
 14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich
 15. Mariusz Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy
 16. Lucas L. Grabeel: Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
 17. Karol Wojciechowski: Bitwa o Sztukę Królewską. Traktat o masonerii i regularności

Koszulki Racjonalisty

 1. Szkarłatne A
 2. Wiara w człowieka
 3. Gott ist tot - Nietzsche
 4. Dumny ateista
 5. Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru
 6. Biblia a Google
 7. Fan club Jezusa
 8. Złota Rybka Darwina
 9. OKAZJA! Wiosenna wyprzedaż relikwii papieskich
 10. Dino Ateo

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 3. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty
 4. Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek (emblemat pastafariański)

Strona główna wydawnictwa: wydawnictwo.racjonalista.pl

Nowości w księgarni Racjonalisty

Strona główna księgarni: ksiegarnia.racjonalista.pl

Boy

Mija 70 lat od tragicznej śmierci Tadeusza Boya-Żeleńskiego. O barwnym, choć nieco zapomnianym dorobku pisarza przypomnieli działacze warszawskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. W poniedziałek 4 lipca odbyło się "PoBoyowisko" - debata poświęcona autorowi "Naszych okupantów", która przyciągnęła liczne grono uczestników. Polecamy materiał Joanny Rutkowskiej Warszawa pamiętała o Boyu

Ceremonie humanistyczne

Po raz pierwszy spotkaliśmy się z sytuacją, że kierownik stanu cywilnego polecił jednej parze zawarcie ślubu humanistycznego (jeśli chcą mieć piękną oprawę, jakiej nie może im dać ślub w urzędzie). Polecamy się: www.ceremoniehumanistyczne.pl

Fundusz Racjonalisty

Wasza pomoc pozwoli nam zachować niezależność i rozwijać naszą pracę. Po dziesięciu latach istnienia nasi czytelnicy wiedzą już kim jesteśmy i co reprezentujemy. Z każdym rokiem nasz portal jest bardziej dostrzegany w polskim środowisku medialnym. Nasz dalszy rozwój jest jednak w dużym stopniu uzależniony do Waszej pomocy.

Fundacja Wolnej Myśli
nr konta: 10 1140 2017 0000 4002 1048 6365
InInne formy płatności: dotpay


Nowe teksty

 

Dlaczego wolałbym nie mówić o torturach - Sam Harris (05-07-2011)

Część ludzi uważa, że, pomimo iż straty wśród ludności cywilnej mogą być gorsze niż tortury, to są to niezależne od siebie zła i jeden problem nie wpływa na odbiór drugiego. Jednak w istocie nie są one niezależne od siebie. Łatwo zobaczyć, że informacje zdobyte dzięki torturom mogą zmniejszyć ryzyko strat wśród ludności cywilnej.
Czytaj...

 

Macierewicz insynuuje akt terroru. Rozważania o terrorze i terroryzmie - Mirosław Woroniecki (05-07-2011)

Na konferencjach prasowych w dniach 29-30.06.2011 r. mistrz absurdu przedstawił  "Białą Księgę"- wyniki przemyśleń na temat przyczyn katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem.  Ten stwarzający pozory rzetelności materiał zupełnie dowolnie łączy różne obserwacje, uwagi i ustalenia w sposób urągający zasadom logiki i przyzwoitości.
Czytaj...

 

Przed czym stoi świat? - Andrzej Koraszewski (04-07-2011)

Zdaniem Hillary Clinton, największym problemem, przed którym stoi świat, to walka o prawa kobiet. Mam wrażenie, że się z nią zgadzam, ale jest to tylko wrażenie, bo świat nie stoi i mogą się nagle wyłonić, jeśli nie większe, to "pilniejsze" problemy.
Czytaj...

 

Prawa socjalne - prawami człowieka - Jerzy Kolarzowski (04-07-2011)

Historia kontynentu europejskiego, poczynając od epoki Renesansu stanowi cywilizacyjny fenomen rozwojowy. Wychodzeniu z ograniczeń ustroju feudalnego towarzyszył niezwykły rozwój technologiczny, poszerzanie obszarów tolerancji i możliwości rozwoju jednostek utalentowanych. W tych trzech zakresach Europa z jej różnorodną kulturą górowała nad innymi obszarami cywilizacji pozaeuropejskich.
Czytaj...

 

Jak Internet nas zmienia? - Maciej Twardowski (04-07-2011)

Mózgi doświadczonych internautów przejawiały większe zaangażowanie. Oto bowiem, to, co wymagało kiedyś godzin spędzonych w bibliotece, obecnie jest w zasięgu ręki już po kilku minutach spędzonych z Google. Owe "kilka minut" to z pewnością metoda rewolucyjna. Będąca jednocześnie - zdaniem Carra - złodziejem uwagi i zabójcą koncentracji.
Czytaj...

 

Dwa argumenty - Caden O. Reless (04-07-2011)

Arcybiskupia obrona katechizacji w szkołach poprzez porównanie ich do lekcji z marksizmu-leninizmu, które do dziś kojarzą się z agresywną indoktrynacją państwową, jest już nie tylko ryzykowna, ale po prostu kuriozalna, choć z drugiej strony niejeden ateista (i nie tylko) zapewne zgodziłby się, że akurat tutaj ksiądz prymas najmniej się pomylił.
Czytaj...

 

Ewangelizacja Indian - Mariusz Agnosiewicz (02-07-2002)

Stary tekst uzupełniono rozdziałem o Majach. Franciszkanie tropili idolatrów na Jukatanie. W ramach postępowań wieszano delikwenta za rozciągnięte ręce na linie. Kiedy to nie pomagało ojcowie używali bata, mocowali do stóp wiszących na linie kamienne obciążenia, pryskali na skórę gorący wosk lub gotującą się wodę, wiązali powrozy wokół ramion i ud, które następnie były zaciskane. Czasami wyprowadzali człowieka na dwór, gdzie rozwierano mu usta za pomocą kołków, by następnie wlewać w nie tak wiele wody, aż do spuchnięcia brzucha, po czym stali nad nim, dopóki woda zmieszana z krwią nie wypływała ustami, nosem, uszami.
Czytaj...

 

Nieskalane sumienia - Wojciech Szczęsny (03-07-2011)

Chodzę w białym fartuchu, który jest (powinien być) jak toga sędziego, którego poglądy społeczne, polityczne czy religijne nie mogą wpływać na wyrok. Pamiętajmy, że polscy sędziowie już nie wydają wyroków śmierci. My nadal możemy. I tę konstatację polecam szczególnej uwadze zwolennikom poszerzonej klauzuli sumienia.
Czytaj...

 

Wojna z terrorem - A. Savyon, D. Diamond (03-07-2011)

WW dniach 25-26 czerwca 2011 r. rząd irański gościł międzynarodową konferencję "Świat Bez Terroryzmu". Wśród uczestników byli prezydent Afganistanu Hamid Karzai, prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmonow, prezydent Pakistanu Asif'Ali Zardari, prezydent Iraku Jalal Talabani i prezydent Sudanu Omar Al-Baszr i inni.
Czytaj...

 

Ale czy mogą cierpieć? - Richard Dawkins (02-07-2011)

Jeremy Bentham powiedział znane słowa: 'Należy pytać nie o to, czy zwierzęta mogą rozumować, ani czy mogą mówić, lecz czy mogą cierpieć'. Większość ludzi rozumie to, ale traktuje ból człowieka jako szczególnie niepokojący, ponieważ mają niewyraźne przekonanie, że jest w pewnym sensie oczywiste, iż zdolność gatunku do cierpienia musi być skorelowana pozytywnie z jego możliwościami intelektualnymi.
Czytaj...

 

Jak zawsze religia - Andrzej Koraszewski (02-07-2011)

Rabini, jak niemal wszyscy kapłani na świecie, byli przekonani, że prawo jest dla innych i nie reagowali na wezwania do stawienia się na przesłuchanie. Wreszcie kiedy wielkiego rabina Dova Liora policja izraelska wzięła z domu siłą, setki wiernych wyległy na ulice i protestowały pod budynkiem Sądu Najwyższego.
Czytaj...

 

Homeopata-psychopata i szaleństwo religijne 2012 roku - Mariusz Agnosiewicz (01-07-2011)

Istnieją poważne obawy, że w związku z mitami religijnymi, i pseudomajowymi dotyczącymi rzekomego końca świata 21 grudnia 2012 r. wydarzenia podobne do tych z Zakonem Słonecznej Świątyni, mogą się eskalować. Miliony ludzi przygotowuje się do "końca świata", powstają firmy zajmujące się sprzedażą bunkrów apokaliptycznych, tysiące daje się uwieść nowym guru apokaliptycznych sekt. Wielu z nich może zostać przekonanych do samobójstwa lub paść ofiarą mordów religijnych.
Czytaj...

 

Reformator i fundamentalista - Radosław S. Czarnecki (01-07-2011)

Każda zmiana lub reforma religijna pociąga za sobą określone perturbacje natury społecznej, często - politycznej. Tak było wielokrotnie w historii, tak jest i obecnie. Jednak trzeba podkreślić, że polityzacja religii zawsze jej samej zagraża, a upolitycznienie wiary religijnej szkodzi samej istocie tej wiary.
Czytaj...

 

BioLogos twierdzi, że twierdzenia religijne nie wymagają dowodów - Jerry Coyne (01-07-2011)

Bishop, profesor historii i filozofii nauki w Wheaton College w Illinois (szkoła religijna) lansuje tezę, która powinna już być znajoma: naukowcy nie powinni żądać od ludzi religijnych dostarczania dowodów, ponieważ jest to zły sposób patrzenia na zasady wiary.
Czytaj...

 

Głęboka wiara - Jerzy Neuhoff (01-07-2011)

Pewien polski aktor powiedział o sobie, że jest człowiekiem "głęboko wierzącym". Nie dowiedziałem się na jakiej podstawie doszedł do takiego wniosku i czy taka ocena jest uzasadniona. Usłyszałem natomiast coś, co można by uznać za wsparcie racji, powiedział mianowicie, że 'kolega Einstein' też był człowiekiem wierzącym.
Czytaj..

Oduroić Mikołejkę! - Anatol Ulman (30-06-2011)

Zafrapował mnie artykuł Zbigniewa Mikołejko "Ateizm urojony". Nie, nie jest to wykład nachalny, choć dowodzący, że ateizm już w zasadzie sczeznął, a wiara, choć przydałaby się jej apetyczna renowacja, właśnie spręża się, by odżyć i po światłej reanimacji stać ludzkim marzeniem. Pod koniec, zasławszy intelektualne pole bitwy trupami niedowiarków, autor jakby puszcza perskie oko, że całkowicie pewne nie jest nic, ale Bozia raczej istnieje.
Czytaj...

 

Cichy skandal systemu kastowego w Wielkiej Brytanii - Nick Cohen (30-06-2011)

Świeccy brytyjscy Azjaci, związani z partią Liberalnych Demokratów i Partią Pracy, od lat próbują przekonać rząd, by zajął się problemem dyskryminacji kastowej wśród imigrantów. Nie udało im się, ponieważ traktowanie nietykalnych jest jednym z wielkich tabu w polityce brytyjskiej.
Czytaj...

 

Pochwała niezgody domowej - Caden O. Reless (30-06-2011)

Nawoływanie do jedności i zgody niewiele obecnie polski Kościół realnie kosztuje, podobnie jak głoszenie innych podobnych komunałów pozbawionych istotnej treści. Biorąc pod uwagę fatalny stan stosunków wewnątrzkościelnych i silny prąd emancypacyjny, wyrażany przez przedstawicieli bardziej zradykalizowanych środowisk katolickich, wzywanie do narodowej jedności wygląda raczej na próbę odwrócenia uwagi wiernych i opinii publicznej od wewnętrznego rozkładu
Czytaj...

 

David Lynch i Maharishi - Jacek Tabisz (30-06-2011)

Wstrząsnął mną ostatnio dokument filmowy Davida Sievekinga zatytułowany "David chce odlecieć" pokazujący kolejne, toksyczne zetknięcie indyjskiego guru - tym razem Maharishiego Mahesha Yogi, z jedną z gwiazd zachodniej kultury, reżyserem Davidem Lynchem.
Czytaj..

 

Wybierający się do Gazy statek jest w rzeczywistości statkiem głupców - Ruth Dudley Edwards (29-06-2011)

Były to lat pięćdziesiąte. Miałam chyba siedem lat, kiedy wskazałam na fotografię Hitlera w jaskini mojej republikańskiej babki i zapytałam: "A co z Żydami, babciu?" Odpowiedziała: "Brytyjska propaganda". Babka Edwards nie była głupia, ale była mistrzynią w filtrowaniu i odrzucaniu informacji, która nie pasowała do jej poglądu na świat. Jeśli o nią chodziło, to naziści byli sojusznikami IRA i wrogami Brytyjczyków, a więc byli po właściwej stronie.
Czytaj...

 

Ewoluowanie terapii na raka - Matt Ridley (29-06-2011)

Medycyna zaprzęgła ewolucję do pracy. "Narządem", który najbardziej skutecznie wykorzystuje dobór naturalny, jest układ odpornościowy, używający prób i błędów do znalezienia odpowiednich przeciwciał na choroby zakaźne. Rozwój immunoterapii na raka wydaje się więc obiecującym podejściem, szczególnie w postaci terapeutycznych szczepionek na raka.
Czytaj...

 

Kościół jako partner w dyskusji o aborcji - Andrzej Dymkowski (29-06-2011)

Aborcja jest najczęściej aktem desperacji kobiety. Ale w większości przypadków można jej łatwo uniknąć: poprzez edukację seksualną i powszechną dostępność środków antykoncepcyjnych. Jeśli już musi nastąpić, to powinna się odbyć w cywilizowanych warunkach. Tą drogą poszedł nowoczesny świat.
Czytaj...

 

Świat w łapach humanistów - Andrzej Koraszewski (28-06-2011)

Na naszym forum Joanna Rutkowska pyta, jak ma się zachować podczas wyborów człowiek, który dobiega do trzydziestki (w domyśle można się doczytać, że ten dobiegający do trzydziestki człowiek bardzo chciałby, żeby świat był piękniejszy niż jest w rzeczywistości). Kiedy po drugiej wojnie światowej tworzono ONZ, robiono to z myślą, że uda się osiągnąć konsensus w tak oczywistej sprawie jak poszanowanie praw człowieka. Dziś przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ jest Katar, a od środy 22 czerwca br. funkcję wiceprzewodniczącego sprawuje Iran./font>
Czytaj...

 

Kochana Emmo B - PZ Myers (28-06-2011)

Ken Ham pieje z zachwytu, że udało mu się oszukać dziecko. Mała dziewczynka odwiedziła wystawę kamieni księżycowych NASA i odważnie podeszła do pani docent, żeby zadać jej standardowe pytanie, którego Ken Ham uczy dzieci - i jest z siebie ogromnie dumna. Zapytała: "Czy pani tam była?"
Czytaj...

 

Król Edyp à rebours - Caden O. Reless (28-06-2011)

Edyp był ślepy na długo przed wyłupieniem sobie oczu, i to wcale nie z powodu fatum, ciążącego jakoby nad rodem Labdakidów. Zbyt wielką moc przypisywał bogom i wróżbitom, a za mało wnikał w realne motywy działania otaczających go ludzi. Kreon zaś nie miał tym razem kompleksu Edypa; on po prostu chciał rządzić Tebami.
Czytaj...

 

Technologia nie jest polityką - Daniel Greenfield (27-06-2011)

Media społeczne i komunikacja globalna są skuteczniejsze w rękach Bractwa Muzułmańskiego, Emira Kataru i Władimira Putina niż w rękach reformatorów. Pozostaje to w jawnej sprzeczności z tezą o mediach społecznych jako narzędziu wyzwolenia społecznego, niemniej jest prawdą. Narzędzia są agnostyczne. A destrukcyjne elementy w Internecie i skojarzonych z nim technologiach mobilnych nie uważają ich za doskonałą broń liberalizacji. Uważają tylko, że są doskonałą bronią.
Czytaj...

 

AGH – nowa katolicka uczelnia wyższa - Andrzej Tomana (27-06-2011)

Wpadł mi w ręce Biuletyn AGH 41-2011, w którym zacytowano fragment aktu erekcyjnego: "Wczoraj wmurowano kamień węgielny pod budowę Akademickiego Centrum Materiałów i Nanotechnologii Akademii Górniczo-Hutniczej. Działo się w królewskim stołecznym mieście Krakowie, w środę 20 kwietnia Anno Domini 2011, kiedy na Stolicy Piotrowej zasiadał Benedykt XVI, a metropolitą krakowskim był JE ks. kard. Stanisław Dziwisz, prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Bronisław Komorowski, a prezydentem miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski"
Czytaj...

 

Chcesz być grzeczny? Udawaj razem z nami… - Jacek Tabisz (27-06-2011)

W trakcie jednej z niedawnych rozmów opisując postać papieża Jana Pawła II użyłem słowa "pajac" wywołując tym oburzenie nie tyle wiernych katolików, co nastawionej na polityczną poprawność, mniejszościowej na szczęście, grupki ateistów. Starałem się naprawić mój błąd i do grona pajaców dorzuciłem też Dalajlamę i Sathya Sai Babę, lecz nie pocieszyło to moich adwersarzy.
Czytaj...

 

Homeopatia pod lupą UOKiK - Andrzej Gregosiewicz (26-06-2011)

W marcu 2011 roku zwróciłem się o pomoc do UOKiK. Chodziło mi tylko o to, by producent oscillococcinum (Boiron) informował pacjentów (w sposób dla nich zrozumiały), że cukrowe granulki zawierają wyłącznie "informację leczniczą" (cokolwiek to znaczy), a nie - materialną substancję czynną.
Czytaj...

 

Maleńki wodny owad bije rekordy głośności dzięki penisowi - Ed Yong (26-06-2011)

W jaki sposób tak mały owad wydaje tak głośne dźwięki? Nie jest to jasne. Wydaje się, że robi to przez pocieranie prążkowanym penisem o wyrostki na podbrzuszu, grając na swoich genitaliach jak na miniaturowych skrzypcach. "Smyczek" ma w tym przypadku 50 mikrometrów długości, ponadto żadna część ciała nie pełni roli wzmacniacza hałasu.
Czytaj...

 

Z czego utrzymuje się Państwo-Miasto Watykańskie? - Agnieszka Zakrzewicz (26-06-2011)

Miasto Rzym dostarcza co roku bezpłatnie tyle wody, ile wystarczyłoby dla 60 tys. osób, wykorzystywanej do podlewania ogrodów watykańskich, wybudowało też oczyszczalnie ścieków (które to do końca lat 60. odprowadzano do Tybru). Watykan nie zapłacił nigdy ani grosza, nawet gdy spółka usług komunalnych stała się prywatna i akcjonariusze zaczęli przyciskać "świętego klienta". Zapłacili włoscy podatnicy...
Czytaj...

 

Jak Bóg Kubie - Andrzej Koraszewski (25-06-2011)

Bóg niczego nie daje, bóg niczego nie obiecuje. To biskupi mówią w imieniu boga i w imieniu boga żądają, by kobiety rodziły więcej śmierci, by rodziły dzieci chore, skazane na cierpienie i szybką śmierć, by rodziły dzieci mimo choroby, nawet jeśli te i poprzednie dzieci mają zostać sierotami, by rodziły mimo, że ciąża jest wynikiem gwałtu.
Czytaj...

 

Agnostyk patrzy na Polskę i jej kościół - Mirosław Woroniecki (25-06-2011)

Narastającej obojętności wierzących odpowiada równie zwiększająca się obojętność środowisk nie wyznaniowych na sprawy wiary i kościoła, które postrzegają cywilizacyjne spętanie jedynie jako pewien dyskomfort i bardziej zainteresowane są w likwidacji państwowej dystrybucji dóbr i środków na rzecz kościoła niż konfrontacją zasad wiary z oświeceniowym sceptycyzmem.
Czytaj...

 

Złe argumenty demaskatora mitów o ateistach - PZ Myers (24-06-2011)

Tam, gdzie ludzie odrzucają dogmat i siły nadnaturalne, tam są racjonalni, a w tych częściach swojego życia, w których kłaniają się bogom, przekonaniom lub ideologii, są zwyczajnie szaleni w nieformalnym znaczeniu tego słowa. Możesz być tolerancyjnym, liberalnym chrześcijaninem o dobrym sercu, który odrzuca fundamentalizm, ale nie daje to twoim co durniejszym przekonaniom ochrony przed krytyką./font>
Czytaj...

 

O zniewalaniu mózgownic - Anatol Ulman (24-06-2011)

Idea zniewolenia jest taka: potężnym świństwem, raczej niewybaczalnym, jest ulec, zwłaszcza dobrowolnie, jakiejś pachnącej lub śmierdzącej ideologii; natomiast szczęściem pozostawanie w tej, w jaką nas bez udziału świadomości, wpakowano.
Czytaj...

 

Cuda-niewidy - Jerzy Neuhoff (24-06-2011)

Kościół zachowuje podziwu godną dwoistość i wybiórczość w wątpliwych kwestiach. Nie tak dawno dowiedzieliśmy się, że w Rzymie odkryto groby dwojga męczenników z początków chrześcijaństwa. Chodzi o świętych Darię i Chryzanta, którzy zginęli w 283 roku. Wiek znaleziska oceniono przy pomocy metody radiowęglowej i to akurat mnie mocno zdziwiło. Kiedy tą metodą próbowano ocenić wiek całunu turyńskiego, została zakwestionowana na tysiączne sposoby, często nieźle uzasadnione.
Czytaj...

 

Dwa listy muzułmańskiego syjonisty - Kasim Hafeez (23-06-2011)

Nie rozumiem więc, jak Izrael może być "sztucznym państwem" i chciałbym wiedzieć, jakie inne państwa zaklasyfikowałaby pani jako równie nieprawne, skoro uważa pani za właściwe ogłaszać w krajowej telewizji "sztuczność" niezależnego, suwerennego państwa, którego niezależność została ratyfikowana przez ONZ.
Czytaj...

 

Ricklefs obraża neutralną teorię ekologii - Jerry Coyne (23-06-2011)

Zgadzam się z Ricklefsem, chociaż nie mam dość kwalifikacji, by być sędzią w tej sprawie. Przewidział on, że "neutralna teoria bioróżnorodności i biogeografii" będzie martwa i zapomniana w ciągu dziesięciu lat. Podejrzewam, że ma rację. I podejrzewam, że odpowiada mi ten sąd, bo pozostawia gatunkom indywidualność, którą od dawna ceniliśmy jako biolodzy ewolucyjni.
Czytaj...

 

Inwestycje w czarnowidztwo - Matt Ridley (23-06-2011)

Jako samozwańczy "racjonalny optymista", który twierdzi, że dla większości ludzi na świecie życie zmieniło się na lepsze, a przyszłość zapowiada się jeszcze lepiej, stawiam czoła pesymistycznym przesądom, które dominują wśród inteligencji. Jak powiedział John Stuart Mill: "nie ten przez większość ludzi jest podziwiany jako mędrzec, który ma nadzieję, kiedy inni rozpaczają, ale ten, który rozpacza kiedy inni mają nadzieję".
Czytaj...

 

Dobór płciowy i brak kobiet: czy winna jest nauka? - Richard Dawkins (22-06-2011)

Nauka jest bezstronnym poszukiwaniem prawdy. Jeśli chcesz robić dobre rzeczy, nauka dostarcza ci bardzo dobrych metod do tego celu. A jeśli chcesz robić złe rzeczy, nauka i tu również dostarcza najbardziej praktycznych metod. Czy naukowcy powinni powstrzymać się od rozwijania pożytecznych technik ze strachu, że mogą być źle użyte przez innych?
Czytaj...

 

Krwawe majaki kultury. Antropologia przesądu - Romana Kolarzowa (22-06-2011)

Kanibalizm nigdy nie znika ze społeczności ludzkich, jest w nich obecny albo w formie zagrożenia, albo pogłosek i baśni o transgresjach. Rzadko jednak zostaje on wpisany w sam trzon kultury, w jej Sanctissimum. Gdy taki wpis nastąpi, trzeba się liczyć z silnym impulsem projekcyjnym - z ustanowieniem kozłów ofiarnych, na których przeniesie się napięcia tym wpisem spowodowane. Doktryna chrześcijańska od późnego średniowiecza głosi zbawczą moc rzeczywistego spożywania krwi i Bożego ciała...
Czytaj...

 

Hindusi nie gęsi…? - Jacek Tabisz (21-06-2011)

Edukacja anglojęzyczna też często nie jest pozbawiona nacisku religijnego. Przeważnie angielskie szkoły średnie są współtworzone przez chrześcijan, lub wręcz przez chrześcijańskie organizacje. Ich stałym elementem jest wpisany w uczelnianą zabudowę kościół i lekcje religii chrześcijańskiej.
Czytaj...

 

Cynizm katolicyzmu rzymskiego i nieludzkość religii - Eric S. MacDonald (21-06-2011)

Nie dajcie się zwieść, religie nie cenią wolności. Nie znaczy to, że poszczególni wierni nie cenią wolności, ale pęd religii zawsze kieruje się ku ograniczeniu wolności wyboru, cynicznym ganieniu ludzi, którzy żądają wolności i ogólnym zaangażowaniu w nieludzkie praktyki.
Czytaj...

 

Janczarzy Watykanu - Andrzej Koraszewski (20-06-2011)

W artykule pod tytułem "Turboreligijność naszych czasów" wspomniałem o uwagach autora naszego hymnu narodowego o księdzu Marku, bożyszczu konfederatów barskich. Autor naszego hymnu narodowego (a późniejszy sędzia sądu najwyższego) nie miał ciepłych słów dla tego kapłana, ani zresztą dla samej konfederacji.
Czytaj...

 

W kręgu myśli Rose Wilder Lane, Isabel Paterson i Ayn Rand - Patrycja Walter (20-06-2011)

Wspólnym mianownikiem twórczości Rose Wilder Lane, Isabel Paterson i Ayn Rand była obrona idei laissez faire, indywidualizmu, państwa minimalnego oraz przeciwstawienie się szeroko rozumianym doktrynom kolektywistycznym. Pisarki krytykowały państwa komunistyczne, nazistowskie, jak i to, w którym przyszło im żyć, mianowicie Stany Zjednoczone wedle projektu prezydenta Franklina D. Roosevelta.
Czytaj..

 

Syria na drodze bez powrotu - Hillary Clinton (19-06-2011)

SStany Zjednoczone są zdecydowane stanąć po stronie syryjskiego narodu i jego uniwersalnych praw. Potępiamy zarówno niezważanie przez reżim Assada na wolę obywateli, jak pozornie bezinteresowną ingerencję Iranu. Stany Zjednoczone zastosowały sankcje w stosunku do wyżej postawionych syryjskich urzędników, z prezydentem Assadem włącznie. Staramy się, by sankcje dotknęły przede wszystkim sprawców tłumienia protestów
Czytaj...

 

Propaganda antynikotynowa i jej główny artykuł wiary - Marcin Dolecki (19-06-2011)

Celem mojego tekstu nie jest pisanie pochlebnie o zwyczaju palenia liści rośliny o eleganckiej łacińskiej nazwie Nicotiana tabacum, którą delektowanie się przyczyniło się prawdopodobnie do śmierci wielu dziesiątków milionów ludzi, lecz przedstawienie wybranych typowych zabiegów propagandowych, często stosowanych przez osoby, zaangażowane w walkę z nikotynizmem.
Czytaj...

 


Nowiny naukowe

Znalezione w sieci

Francis Galton: The man who drew up the 'ugly map' of Britain (19-06-2011)
Science Illiteracy is Bipartisan Problem (19-06-2011)
Irańczykom nie wolno nosić naszyjników. Oraz szortów i kucyka (19-06-2011)
Kazali ukamienować psa (19-06-2011)
Kościół wprowadza zmiany w ordynariacie polowym (20-06-2011)
Hakerzy mają sposób na zabicie człowieka (20-06-2011)
Złota Brama (o godnym umieraniu) (20-06-2011)
Apel do marszałka Schetyny o związki partnerskie (20-06-2011)
Lamusownia hitem u właścicieli piwnic (21-06-2011)
Przełom w badaniach antymaterii Antyświat w pułapce (21-06-2011)
Papieros zabija natychmiast, nie po latach (21-06-2011)
Rydzyk w Parlamencie Europejskim: Od 1939 Polską nie rządzą Polacy (22-06-2011)
Sąd: ślubu nie będzie. "Traktują ich jak tobołki" (22-06-2011)
Potrzeba pielęgniarki i lekarza! (22-06-2011)
Szef czyta najwięcej (22-06-2011)
Hartman: Czytanie to blaga (22-06-2011)
Drugie odkrycie świętości (23-06-2011)
Geje i komunizm na dachu (23-06-2011)
Sztuka podstawiania nogi (23-06-2011)
Nietoperze i wirusy (23-06-2011)
Sikorski odpowiada na słowa Rydzyka: przekroczył granice - państwo polskie... (23-06-2011)
Rzeczpospolita. Ostoja tolerancji. (23-06-2011)
Można pisać, że Koran jest faszystowski (24-06-2011)
Zasada numer 34 (24-06-2011)
Lekarze w Indonezji mogą legalnie obrzezać dziewczynki (24-06-2011)
Hormony miłości (24-06-2011)
Ta organizacja "jest sektą" - MSWiA skreśli ją z rejestru? (24-06-2011)
Zwiazki partnerskie – jak to działa we Francji? (24-06-2011)
Gadżety z kontekstem (25-06-2011)
W poszukiwaniu źródeł odry (25-06-2011)
Kto ma rację? (25-06-2011)
Malta 1565 r. - starcie islamu i chrześcijaństwa (25-06-2011)
Discamus latine! (25-06-2011)
Nasze imiona (25-06-2011)
"To, co powiedział o. Rydzyk jest po prostu prawdą" (26-06-2011)
Narodowy Spis Powszechny. Białorusini wykreśleni (26-06-2011)
Traumatyczne uszkodzenia mózgu w komiksach „Asterix” (26-06-2011)
Eradykacja księgosuszu (26-06-2011)
Tresowanie inteligenta (26-06-2011)
Reportaż ze skutkiem śmiertelnym (26-06-2011)
Zdjęcia z procesji katolików w Zgorzelcu (26-06-2011)
Chłopcze, dziewczyno, pokaż mi swój język i powiedz שָׁל (26-06-2011)
O odzyskiwaniu dziewictwa (27-06-2011)
Tusk wyjawił, jak będzie traktował o. Rydzyka (27-06-2011)
Potwierdzenie herezji naukowej (27-06-2011)
Jest odpowiedź Watykanu ws. wypowiedzi o. Rydzyka (27-06-2011)
Fiammingowe dzieci (27-06-2011)
Cywilizacja zombie (27-06-2011)
''Budujemy rekordzistę, najdroższy stadion świata" (28-06-2011)
Kościół Polakowi nie odpuści, nawet na emigracji... (28-06-2011)
"Niekonstytucyjne"- prawnicy o projekcie zakazu aborcji (28-06-2011)
Jestem Polakiem, więc nie czytam (28-06-2011)
Molekuła Miesiąca – otyły duet (28-06-2011)
Prymas: chodziłem na lekcje marksizmu i mi nie zaszkodziło (28-06-2011)
Baranie rogi (28-06-2011)
Drogi Szymonie (29-06-2011)
Summa Dukaja. 20 lat z Dukajem – próba podsumowania (29-06-2011)
Rosła kalina z liściem szerokiem… (29-06-2011)
Zapytać mędrca, czyli 13 wartościowych wywiadów (29-06-2011)
Uwaga, przekleństwa! Cztery słowa i rozmowa (29-06-2011)
Hiszpańscy biskupi: godna śmierć to eutanazja (29-06-2011)
1 lipca wchodzą w życie kluczowe ustawy z rządowego pakietu zdrowotnego (30-06-2011)
Na wokandzie: Doda, Nergal i obrażeni katolicy Z Dodą metafizyczna niezgoda (30-06-2011)
Ale nogi masz niezłe, wiesz? (30-06-2011)
Broń obosieczna muzułmanki (30-06-2011)
Dokonaliśmy rzeczy, które przejdą do historii Jasnej Góry - cieszy się o. Czesła (30-06-2011)
Środa o projekcie ws. aborcji: Cieszę się, że ten bubel trafił do Sejmu (30-06-2011)
Temat tygodnia: Relacje państwo - religie w Europie (30-06-2011)
Biskup Pieronek: Rydzykowi niewiele można zrobić (30-06-2011)
Pożegnanie (30-06-2011)
O. Rydzyk straszy: Czas stalinowskie, władza ma wojsko i policję (30-06-2011)
ceny parafialne w Polsce (01-07-2011)
Gdyby mężczyźni zachodzili w ciążę, aborcja byłaby sakramentem (01-07-2011)
Seks to nie wszystko (01-07-2011)
Czytanie jest sexy (01-07-2011)
Odejść od Musierowicz (02-07-2011)
Portugalski kardynał za wyświęcaniem kobiet (02-07-2011)
Śmierć dziennikarza śledczego (02-07-2011)
Biblioteką w nowotwór (02-07-2011)
Efekty uboczne szczepień (02-07-2011)
Ładny kawałek (02-07-2011)
Dlaczego mimo skandali Kościół nie upadł? Oto odpowiedź (02-07-2011)
Księża-alkoholicy: sensacyjne incydenty czy polska norma? (03-07-2011)
Filtry przeszłości (03-07-2011)
Panna młoda w koszulce z motylkiem (03-07-2011)
Mała epoka lodowa (03-07-2011)
Ophthalmology and Art:Simulation of Monet's Cataracts and Degas' Retinal Disease (03-07-2011)
Brak proporcjiji (03-07-2011)
Niech żyje ustawa antyaborcyjna (03-07-2011)
Średniowiecze w unijnych barwach (04-07-2011)
"Okrucieństwo, mizoginia" - Graff o pomyśle zakazu aborcji (04-07-2011)
Słabość (04-07-2011)
W Korei Południowej nie będzie książek w szkołach (04-07-2011)
Jak arcybiskup z miastem handluje (04-07-2011)
Magdalena Lankosz: Wiedz, że coś się dzieje (04-07-2011)
Aborcja albo życie (04-07-2011)
Lesby i pedały czytajcie to (04-07-2011)
Brian Cox: Czemu potrzebujemy odkrywców (05-07-2011)
Jak rozsądnie walczyć z rakiem (05-07-2011)
Niepoprawna waza (05-07-2011)
Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Automatyczne logowanie
Panowie i Damy
Plusy i minusy za wypowiedź
Religie:
Na jakich religiach bazuje Katolicyzm ?
Bezsens udowadniania autentyczności Całunu Turyńskiego.

jeden schemat religi?
Holendrzy nie chcą rytualnego uboju
Świebodziński Jezusek już nie najwyższy...
Wolne myśli ateisty w obronie religii
De libris fatalibus
Kościół da wolną rękę rodzicom
Boże Ciało
Filozofia i światopogląd:
czy przeszczep mózgu jest możliwy?
Rozum - źródło wartości
Sens życia
Grecja - motłoch czy ludzie wolni
Mężczyźni i kobiety
Kościół i antyklerykalizm:
Dzień jak co dzień w "przenajświętszym kościele"
Dzień jak co dzień w "przenajświętszym kościele"
Argument z pedofilii
Ateistom potrzeba katechezy ?
Świecka edukacja, czyli dylematy studenta-racjonalisty.
Rydzyk - obywatel państwa ...... jakiego?
Co zaproponować?
Nowy wydatek :-)
Bim, bam, b...
Jak wypisać się ze "wspólnoty kościoła"
Dobry pomysł na biznes
Nauka:
Krzywa dzwonowa
sztywność Ziemi
super piasek, czyli amnezja
Nowy numer "Uniwersytetu Warszawskiego"
Zagadka Ocykana
Ostrzeżenie przed potężną burzą słoneczną
Zadanie z geografii
Energia jądrowa
Społeczeństwo i kraj:
Rozdawaniu Kościołowi gruntów za bezcen STOP (?)
Demokracja bez partii
"Wolny rynek" czy na pewno wolny ?
Nowy prezydent i zmiany duże
Polityka, seksizm redaktorow sportowych ?
Wywaliło mi mózg do góry nogami. Stało się to w pewnym sensie . . .
69 posłów PO ~ a może by tak NAKAZAĆ kobietom rodzić ?
Katastrofalne wyniki matur. Nie zdał co czwarty.
To kto komu i jak tę prezydencję?
Polska Zjednoczona Partia Obywatelska (PO)
No i gitara. Nareszcie się doczekałam.
Kozetka skruszonego wyborcy
Pomidorowa z gwiazdkami UE
Odwiedziny - eksperyment myślowy
Szatański upór,czyli demokracja bez religii
Obrażanie rozumu.
Hipokryzja Palikota
Ambicje
Kultura:
Relikwie popkultury
Hymn ateizmu
ABC Racjonalisty:
Ratunku kreacjonizm!
Jak to było naprawdę z tymi stosami?
Wywołane myślami?
Ateizm Racjonalizm i cala banda
Kaprys Stalina
Ukryte znaczenie krucyfiksu
Nadzieja i wiara
Gospodarka i ekonomia:
Eksperyment
Oszustwo kredytowe
Pieniądze jako dług
Koniec antybelkowych lokat
O wszystkim i o niczym:
Prawica, czy lewica?
Boska samowola
Odmieniamy liczebniki - Rok dwa tysiące jedenasty !
Z poradnika ewangelizatora: ogłupiacze.
"Islamofobicznie": integracja kulturowa, odcinek: 1
Rozbrajające
Młody, zdolny stanie przed sądem.
Ciężkie czasy dla pracodawców
Okresowa tablica ateistów i antyteistów.
Z cyklu: Ale o co chodzi?
Katolickie (?) trolle atakują aukcje racjonalistów
Czy zanieść im cywilizację?
Zagadka przyrodnicza
Żniwo polskiego drogowego terroryzmu
wolność wyboru czy choroba umysłowa
Przyczyna, jak przyczyna, ALE jaki POWÓD?
Przeciągi, zmiany ciśnienia w domu; wpływ na człowieka
Najbogatszy vs biedny obywatel świata
Pierwsza miłość.
Upiory snów
Ateista,Racjonalista
Kochajmy się
"Cała Polska z WAS się śmieje, gdzie są drogi i koleje"
Dziedziczenie wzrostu - pytań kilka.
Między narracją na faktami

Strona główna Forum
Współpracaa

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl
webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.