MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #179
Nakład: 40719 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2012-11-29 do 2012-12-20

Spis treści:


Cytat miesiąca

Zbyt mądrzy na angażowanie się w politykę są karani rządami głupszych

PlatonNowe teksty

Partia Demokratyczna. Nowe otwarcie – stare błędy - Mirosław Woroniecki (20-12-2012)

10 listopada bieżącego roku odbyła się konwencja Partii Demokratycznej kierowanej przez nowo wybranego lidera ogólnie znanego działacza "Solidarności" i opozycji demokratycznej Andrzeja Celińskiego, który jest coraz bardziej aktywny w przestrzeni publicznej biorąc udział w licznych audycjach radiowych i telewizyjnych, udzielając wywiadów i publikując mądre artykuły jak chociażby godny szczególnego polecenia tekst w "Gazecie Wyborczej":  "Zło jest butne, dobro się chowa".
Czytaj...

 

Batigolum - Kamil Kłosiński (20-12-2012)

Pod moim poprzednim tekstem ktoś podpisujący się pseudonimem batigol zamieścił mnóstwo wpisów, które odnosiły się zarówno do mnie jako autora, jak i do osoby w niej opisywanej. Wykłada ów batigol swoją ogólną teorię o Hitchensie oraz tych, którzy go cenili, mówiąc że sam Hitch pojęcia nie miał o czym mówi i szczycił się tym, o filozofii nic nie wiedział ani czytał. 
Czytaj...

 

Dlaczego Arabowie wolą kłamstwa od prawdy? - Salman Masalha (19-12-2012)

W artykule zatytułowanym "Dlaczego Arabowie wolą kłamstwa od prawdy?" arabsko-izraelski pisarz dr Salman Masalha ostro skrytykował media arabskie za szerzenie absurdalnych fabrykacji i teorii spiskowych zamiast przedstawiania czytelnikom prawdziwych faktów.
Czytaj...

 

Ponad uprzedzeniami i stereotypami - Marian Dziwisz (19-12-2012)

W drugim fragmencie cytowanego już raportu Fundacji na Rzecz Różnorodności POLISTREFA odnajdujemy przykłady możliwości kształtowania, w procesie dydaktycznym, klimatu tolerancji. Taką szansę, do czasu wejścia w życie Podstawy programowej wprowadzonej przez Ministra Edukacji Narodowej Katarzynę Hall rozporządzeniem z 23 grudnia 2008 r., dawały podręczniki do języka polskiego zaliczone do grupy trzeciej.
Czytaj...

 

Ateistyczny Lublin - Jacek Tabisz (19-12-2012)

Dnia 14 grudnia odbyło się w Lublinie spotkanie pod tytułem: "Aktywny ateizm potrzebny od dzisiaj". Gospodarzem spotkania była Fundacja Wolność od Religii, z jej prezeską Dorotą Wójcik. W sali zebrało się około 50 osób i debata z widzami była naprawdę ogromnie interesująca. Oczywiście przyszli nie tylko ateiści - był jeden pastor, zadziwiająco liberalny, oraz dziewczyna pytająca mnie o nieśmiertelność, zaszokowana moim odrzucaniem koncepcji duszy.
Czytaj...

 

Raymond Gosling, zapomniany człowiek od podwójnej helisy - Matt Ridley (18-12-2012)

Rozmawiałem z dr Goslingiem. Nie czuje żadnego rozgoryczenia, że pominięto go przy przyznawaniu Nagrody Nobla. Był wówczas przed magisterium i pracował pod kierunkiem innych, a jego droga zawodowa poszła w innym kierunku - fizyki medycznej. To on jednak, pod nadzorem Maurice'a Wilkinsa w 1950 r. zrobił pierwsze zdjęcia rentgenowskie pasma DNA, które owinął wokół zagiętego spinacza do papieru.
Czytaj...

 

Freeman Dyson oznajmia, że dobór osobniczy jest “modnym dogmatem” - Jerry Coyne (18-12-2012)

Słynny fizyk, Freeman Dyson, znany jest głównie z prac nad elektrodynamiką kwantową, ale także w wielu innych dziedzinach, włącznie z topologią. Jest on też religijny, opisuje siebie jako "bezwyznaniowego chrześcijanina" i zdobył nagrodę Templetona w 2000 roku. Teraz, pod koniec swojej kariery (Dyson ma 89 lat) uznał, podobnie jak E. O. Wilson, że "dobór osobniczy" (dobór naturalny zmieniający populacje przez zróżnicowane rozmnażanie osobników) jest bez szans w porównaniu do "doboru grupowego" (ewolucyjne przekształcanie gatunku przez zróżnicowaną reprodukcję populacji).
Czytaj...

 

Rocznica śmierci Hitchensa - Kamil Kłosiński (17-12-2012)

Wydaje mi się, że wystarczy odrobina uczciwości intelektualnej, krytycyzmu i zdrowego rozsądku, by poprzez terapię złożoną z filmików o Hitchensie na Youtube wyrwać się z niewoli wiary w jakąkolwiek mitologię.
Czytaj...

 

I tak się trudno rozstać… - Robert Gburek (17-12-2012)

Przy okazji każdego kryzysu jaki z takiej czy innej przyczyny dotyka Kościół rzymsko-katolicki (KrK) słyszy się, że organizacja ta trwa od ponad dwóch tysięcy lat i jakiś pojedynczy incydent nie zmieni tego stanu rzeczy. Faktycznie, Kościół jak dobrze zarządzana firma, przez te XX wieków wypracował sobie wiele mechanizmów samopodtrzymujących, które skutecznie utrudniają jego rozpad mimo licznych autodestrukcyjnych działań jego funkcjonariuszy.
Czytaj...

 

Znowu ten Izrael - Andrzej Koraszewski (16-12-2012)

Miałem już odpocząć od tej tematyki, ale zobaczyłem w "Gazecie Wyborczej" tytuł, który przypomniał mi o największym paradoksie mojego życia. Tytuł brzmiał: "Izrael, narkoman wojny" .Tytuł rodem z moczarowskiej prasy, a treść owego artykułu godna Ryszarda Gontarza. Gdyby mi ktoś w 1968 roku powiedział, że komunizm upadnie za mojego życia, spojrzałbym z powątpiewaniem, gdyby dodał, że dziedzice moczarowskiej dziennikarskiej sfory znajdą zatrudnienie w gazecie założonej i kierowanej przez Adama Michnika, zaleciłbym rozmówcy leczenie psychiatryczne.
Czytaj...

 

Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część XVIII - Andrzej Koraszewski (16-12-2012)

Jeśli hipoteza o silnym wpływie doboru płciowego na rozwój naszego mózgu ma sens, to prawdopodobnie dopiero na etapie Homo sapiens sapiens, czyli gdzieś sto, sto dwadzieścia tysięcy lat temu. Ten nowy gatunek miał zdumiewającą cechę - był innowacyjny. Homo sapiens sapiens wynalazł gliniany garnek, naszyjniki, bransoletki i kolczyki, łuk, koło, flet, bogów, listę przebojów i łazika, którego potrafił wysłać na Marsa. Mało prawdopodobne, żeby dobór naturalny preferował taki kierunek rozwoju, ale kobiety są tu nie bez powodu podejrzane.
Czytaj...

 

Potrzeba humanizmu w Afryce - Leo Igwe (16-12-2012)

Według pierwszego prezydenta Ghany, Kwame Nkrumaha: "Strach stworzył bogów i strach ich zachowuje, strach w minionych epokach przed wojnami, zarazami, trzęsieniami ziemi i szalejącą naturą, strach przed katastrofami naturalnymi. I strach dzisiaj przed równie ślepymi siłami zacofania i pazernego kapitału". Te zdania były prawdziwe w czasach Nkrumaha i są prawdziwe w dzisiejszej Afryce.
Czytaj...

 

Kanada oskarża Iran o działalność wywrotową na swoim terytorium - Y. Mansharof (15-12-2012)

7 września 2012 r. kanadyjski minister spraw zagranicznych John Baird oznajmił niespodziewanie, że Kanada zrywa stosunki dyplomatyczne z Teheranem i wydala wszystkich dyplomatów irańskich z Kanady. Wyjaśnił, że od tego dnia Kanada uważa Iran za kraj sponsorujący terrorystów i formalnie wpisała go na listę krajów sponsorujących terroryzm zgodnie z Ustawą o Sprawiedliwości dla Ofiar Terroryzmu.
Czytaj...

 

Czy psychologia ewolucyjna jest nic nie warta? - Jerry Coyne (15-12-2012)

Ci, którzy odrzucają psychologię ewolucyjną na podstawie tego, że jest to jedynie "opowiadanie historyjek", są świadomi tego, jak ta dziedzina pracuje w dzisiejszych czasach. I jeśli chcą być konsekwentni, muszą także odrzucić każdą dziedzinę, która bada ewolucyjne podstawy zachowań zwierząt. Tak, jest tam trochę brudnej wody w tej wanience, ale jest tam także dziecko!
Czytaj...

 

W kręgu wartości katolicko-narodowych - Marian Dziwisz (15-12-2012)

Publikujemy fragment II części raportu "Pomiędzy tolerancją a dyskryminacją" , zatytułowaną Demokracja, Tolerancja, Sprawiedliwość i Wolność w systemie oświaty. Prezentowane są w niej m.in. wyniki badania podręczników do nauczania języka polskiego pod względem występowania w nich treści kształtujące kompetencje obywatelskie i anydyskryminacyjne, takie , jak: wolność i prawa człowieka; demokracja, demokratyczne państwo prawne; równość, sprawiedliwość.
Czytaj...

 

W polskiej szkole jest więcej dyskryminacji niż tolerancji - Andrzej Koraszewski (14-12-2012)

Właśnie ukazał się raport Fundacji na Rzecz Różnorodności Polistrefa, który prezentuje (wsparte finansowo przez Fundację Batorego) badania przeprowadzone w ponad stu małopolskich szkołach publicznych. Przeprowadzono wywiady z dyrektorami szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych oraz badania ankietowe wśród rodziców i uczniów.
Czytaj...

 

Jak nie stać się Golumem - Wojciech Terlecki (14-12-2012)

Dobra opowieść musi mieć w sobie coś sensacyjnego, wywołującego silne emocje. Dobrze gdyby zawierała elementy erotyki. Natomiast niekoniecznie musi być prawdziwa lub sprawdzona. Sceptyk słysząc tego typu historie zazwyczaj najeży się i zamiast poddać się nastrojowi chwili zacznie wątpić i analizować. Często te wątpliwości zwerbalizuje, czym pozbawi towarzystwo przyjemności kontynuowania swobodnej pogawędki.
Czytaj...

 

Chrześcijaństwo w Wielkiej Brytanii wychodzi z mody - Richard Dawkins (13-12-2012)

W Wielkiej Brytanii spadek liczby ludzi zaznaczających rubrykę "chrześcijanin", z 71,7 procenta w 2001 r. do 59,3 procenta w 2011 r., jest bardzo znaczny. Jeszcze radykalniejszy jest wzrost liczby tych, którzy zaznaczają "brak religii", z 14,8 procenta do 25,1 procenta. Te dwie liczby razem reprezentują prawdziwą zmianę opinii: od chrześcijaństwa ku niewierze.
Czytaj...

 

Kolejny antyselekcjonista, Stuart Newman, pojawia się w PuffHo - Jerry Coyne (13-12-2012)

Tym razem nie będę omawiał błędnego odrzucenia doboru naturalnego przez Jima Shapiro (mam go dosyć), ale - jak hydra lernejska - kiedy odetniesz głowę jednemu antyselekcjoniście, gdzie indziej wyskakuje kolejny. To właśnie zdarzyło się w PuffHo, gdzie Stuart Newman, profesor biologii komórek i anatomii w New York Medical College, chwycił za broń w poparciu poglądów Shapiro.
Czytaj...

 

Religia i polityka - Radosław S. Czarnecki (13-12-2012)

Chaos, zamęt pojęciowy oraz postępująca irracjonalizacja, sprzyjają powstawaniu klimatu dla odradzania się wszelkiego rodzaju szamaństwa (w najgorszym tego słowa znaczeniu), religianctwa czy fundamentalizmu religijnego. Niepewność i brak stabilizacji powodują ucieczkę właśnie ku religii i najszerzej pojmowanej transcendencji.
Czytaj...

 

Petycje nie zastąpią aktywności ateistów - Jacek Tabisz (12-12-2012)

Załóżmy, że ateizm to tylko prosta deklaracja odrzucenia urojeń o bogu. Czy bycie czarnym to też nie był tylko kolor skóry? A jednak czarni w Ameryce połączyli się w walce o swoje prawa i po części zwyciężyli, przestano ich do pewnego stopnia dyskryminować i walczą dalej. Tego samego dokonały kobiety. A przecież łączyła je tylko płeć. Tego samego dokonują teraz geje i lesbijki! Dlaczego tak niewielu ateistów stać na odwagę tak godną podziwu u wymienionych przeze mnie ludzi?
Czytaj...

 

Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste zmieniają debatę etyczną  - Matt Ridley (12-12-2012)

W niezbyt odległej przyszłości, kiedy coś zacznie szwankować w którymś z twoich narządów, terapią może będzie stworzenie w laboratorium kilku komórek macierzystych z komórek twojego ciała, zamiana ich na komórki tego narządu lub wręcz rudymentarne struktury, a następnie poddanie ich eksperymentom, by zobaczyć, czy coś może wyleczyć istniejący problem. Innymi słowy, cel zindywidualizowanej medycyny może zostać osiągnięty przez badaczy komórek macierzystych, zanim osiągną go genetycy.
Czytaj...

 

Zaślepieni braterstwem muzułmanów Kunwar - Kunwar Khuldune Shahid (12-12-2012)

Zabicie muzułmanina przez nie-muzułmanina jest ohydniejszym czynem niż zabicie muzułmanina przez muzułmanina. Tak więc każdy muzułmanin zabity przez "kafira" jest kolektywną odpowiedzialnością muzułmańskiej Ummah, która powinna walczyć zaciekle, by rzucić niewiernych na kolana. Tak, ta mentalność jest gwoździem do trumny jakiegokolwiek pokojowego rozwiązania.
Czytaj...

 

Chrystus-świerszcz wyskakuje z wody - Jerry Coyne (11-12-2012)

Jest świerszcz Jezusa Chrystusa (przydomek mój). Jest to karłowaty świerszcz Xya capensis, znaleziony na południowym krańcu Afryki. Żyje w norkach w pobliżu wody i czasami przez pomyłkę wskakuje do wody. Ale potrafi się wydostać! Nowy artykuł w "Current Biology" Malcolma Burrowsa i Gregory'ego Patricka Suttona mówi nam, w jaki sposób.
Czytaj...

 

Religia a decyzje o zakończeniu życia - Eric S. MacDonald (11-12-2012)

Chrześcijanie co innego myślą, a co innego mówią. Dlaczego mielibyśmy zwracać uwagę na przekonania religijne, skoro ci wierzący nie zwracają uwagi na przekonania innych ludzi, którzy nie podzielają chrześcijańskiej lub muzułmańskiej wiary w świętość życia, sprzecznej z ich prośbą o wspomagane umieranie? Kiedy chrześcijanie będą w tej sprawie konsekwentni, wówczas będzie, być może, pora na mówienie o poszanowaniu przekonań wszystkich pod koniec życia.
Czytaj...

 

Retoryczne pytanie - Lucjan Ferus (11-12-2012)

Biorąc pod uwagę historię naszych religii, można śmiało wyciągnąć wniosek, że nasz Bóg stoi zawsze po stronie oprawców, katów i ciemiężycieli! Taki jest właśnie nasz Bóg, bo tacy są ludzie którzy stworzyli - taki a nie inny - jego wizerunek. Więc jeśli już poruszamy taki temat jak problem zła w dziele bożym i mieszamy do tego naszego Boga, to miejmy odwagę (jeśli nie mamy jej, by za istniejące zło obciążyć winą Stwórcę tego dzieła), spojrzeć na ten problem z właściwej perspektywy - rozumu.
Czytaj...

 

Czy Hamas istnieje naprawdę, czy też jest to tylko kiepski dowcip? - Burak Bekdil (10-12-2012)

Nie jestem pewien, czy Hamas jest szczęśliwy, czy nieszczęśliwy z powodu użycia przez Izrael "nieproporcjonalnej siły" za każdym razem, kiedy dżihadyści nasilają masowe ataki rakietowe na cele żydowskie. Nie jestem pewien, czy my, przyziemne istoty, kiedykolwiek możemy zrozumieć dżihadystów, kiedy mówią, że "kochają śmierć bardziej niż my kochamy życie".
Czytaj...

 

Dlaczego (niemal wszyscy) kosmologowie są ateistami - Sean M. Carroll (10-12-2012)

Zarówno nauka jak i religia wypowiadają się na temat fundamentalnych mechanizmów Wszechświata. Chociaż te wypowiedzi nie są a priori niezgodne (moglibyśmy sobie wyobrazić, że naukowe badania wzbudziłyby w nas wiarę religijną) będę argumentował, że w praktyce są rozbieżne. Jeśli jesteśmy przeświadczeni, że metody nauki mogą zostać wykorzystane do rozróżnienia różnych fundamentalnych wyobrażeń rzeczywistości, prowadzi to nas do ściśle materialistycznej koncepcji wszechświata.
Czytaj...

 

Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część XVII - Andrzej Koraszewski (09-12-2012)

Zaakceptowanie tego, że to ewolucja stworzyła moralne zwierzę, jest czasem bardzo trudne. Na początek wymaga zaakceptowania, że ewolucja jest faktem. Akceptuje to bardzo wielu wierzących. W chrześcijańskiej tradycji zarówno Watykan uznał, że ewolucja jest dobrze udokumentowana przez naukę, jak i wielu protestantów; jest nawet wielu wierzących biologów zajmujących się badaniem ewolucji. Zazwyczaj towarzyszy temu założenie, że Bóg w którymś momencie tchnął w człowieka duszę.
Czytaj...

 

Dywagacje o popędzie religijnym - Zbigniew Dylewski (09-12-2012)

Żeby otrzymać odrobinę nadziei na wieczność deformujemy rzeczywistość i narzucamy naszemu myśleniu poziom kretynizmu. Dla tej odrobiny nadziei na wieczność gotowi jesteśmy także torturować i zabijać innych, tłumacząc niekiedy, że robimy to dla zbawienia ich dusz. 
Czytaj...

 

Pampersy dla Jezusa i inne troski - Andrzej Koraszewski (08-12-2012)

Znajomi wrócili z Meksyku i z rozbawieniem opowiadali o znajomej znajomych, która musiała wyskoczyć z pracy po pampersy dla Jezusa. Ubawiłem się, uświadamiając sobie, że jestem tylko o trzy uściski dłoni od matki Jezusa i ulżyło mi, że ma dostęp do pampersów, bo to jednak był krzyż pański z tym praniem pieluch.
Czytaj...

 

Gaz łupkowy może obniżyć rachunki za elektryczność   - Matt Ridley (08-12-2012)

Dzięki rewolucji gazu łupkowego cena gazu ziemnego w USA stanowi obecnie jedną trzecią ceny w Wielkiej Brytanii. Wyjaśnia to, dlaczego amerykańskie firmy chemiczne i przemysłowe zajęte są przenoszeniem swoich operacji z Europy i Azji do stanów takich jak Pensylwania, gdzie energia jest bardzo tania.
Czytaj...

 

Najlepszą rzeczą z Simonem jest to, że mówi nam, iż jesteśmy najlepsi - Kunwar Khuldune Shahid (07-12-2012)

Najlepszą rzeczą z Simonem jest to, że mówi nam, iż jesteśmy najlepsi. Kraj, w którym żyjemy, jest najlepszy i ideologia, jaką wyznajemy, jest najlepsza. Tylko wyobraźcie sobie całą pracę, jaką niewierni wkładają w próby bycia lepszymi: dokonują odkryć naukowych, przedstawiają nowe teorie. uaktualniają swoją literaturę, rozwijają świat, badają wszechświat, docierają na Marsa i co tam jeszcze robią; podczas gdy my siedzimy sobie, robiąc całymi dniami nada, i wciąż jesteśmy najlepsi. Lubię wersję "najlepszych" Simona. To ułatwia bycie najlepszym.
Czytaj...

 

Dowód ze zgubionego psa - Jerry Coyne (07-12-2012)

Wiemy, jak wiele jeszcze nie wiemy! Każdy pracujący naukowiec przyznaje to implicite, bowiem nauka oparta jest na ignorancji. To nie naukowcy są aroganccy, ale wierni, którzy twierdzą dziwne rzeczy o istnieniu i naturze Boga, na które nie ma najmniejszego dowodu. Kiedy widzisz akomodacjonistę wzywającego naukowców, by byli "pokorni", wiesz, że nie ma on już żadnej innej karty do rozegrania.
Czytaj...

 

Z kamerą wśród sekularystów cz. 1 - Zenon Kalafaticz (06-12-2012)

Wideoreportaż Zenona Kalafaticza, z którym najpierw podróżujemy przez Kraków tramwajem "pociąg ku świeckości", następnie zaś przenosimy się do Londynu na tamtejszy marsz świeckości. Materiał poprzedzony został sierpniowym "zbrataniem" polskiego katolicyzmu z rosyjskim prawosławiem, gdzie abp Michalik napomina wiernych: "Chrześcijanin nie może nigdy uważać, że wierzyć to fakt prywatny" i opowiada o potwornościach "świata bez Boga".
Czytaj...

 

Zdumiewająca mimikra ryb antenariusowatych - Jerry Coyne (06-12-2012)

Mam słabość do przypadków mimikry, nie tylko dlatego, że służyły jako jeden z najwcześniejszych dowodów doboru naturalnego w czasach Darwina, ale także dlatego, że pokazują, jaką "perfekcję" może osiągnąć dobór naturalny - to jest, jak daleko ograniczenia rozwojowe i fizyczne mogą przeszkodzić ewolucji "optymalnego fenotypu". Odpowiedź brzmi, że ograniczenia mało się liczą.
Czytaj...

 

"Epigoni" PRL - Julian Bartosz (06-12-2012)

W Panoramie TVP2 słyszałem 4 grudnia, jak berliński korespondent państwowej telewizji, przedstawiając na wizji grubą publikację monachijskiego Institut fuer Zeitgeschichte opowiada o tym, że w Związku Wypędzonych i w tzw. ziomkostwach działali od początku ich istnienia obciążeni hitlerowską przeszłością rewizjoniści. Relację tę podawał w tonie iście sensacyjnym.
Czytaj...

 

Śmiercionośny dom izraelski - Daniel Greenfield (05-12-2012)

Niewiele jest na świecie tak śmiercionośnej broni jak dom izraelski. Kiedy zestawi się jego cegły z zaprawą murarską, dom - czy jest to jeden z tych skromnych, piętrowych budynków na zboczu góry, czy pięciopiętrowy budynek mieszkalny z bieżącą wodą ciepłą i zimną - staje się znacznie niebezpieczniejszy niż cokolwiek, co wychodzi z irańskich centryfug.
Czytaj...

 

Tchórzostwo liberalnej prasy - Nick Cohen (05-12-2012)

Jeśli Brytyjczycy z 2040 r. spojrzą wstecz i będą się zastanawiać, jak ich "antyrasistowscy" poprzednicy tolerowali okaleczanie genitaliów, porywania i morderstwa, zmiana na lepsze będzie wynikiem samotnej pracy kobiet takich jak Deeyah i komisarz Goode, nie zaś dzięki czemukolwiek zrobionemu przez tych tchórzliwych s...synów, którzy dzisiaj nazywają się "liberałami".
Czytaj...

 

Tajemnica ziewania - Matt Ridley (05-12-2012)

Minęło 25 lat od czasu, kiedy dr Robert Provine, obecnie z University of Maryland, wykonał oczywisty eksperyment. Wzbogacił powietrze wdychane przez testowanych ludzi albo w tlen, albo w dwutlenek węgla i nie znalazł żadnych różnic w ziewaniu w stosunku do grupy kontrolnej, która oddychała zwykłym powietrzem.
Czytaj...

 

Polacy szukają znaku - Andrzej Koraszewski (04-12-2012)

Czy istnieją narzędzia pozwalając zmierzyć potrzeby duchowe? Szukając definicji potrzeb duchowych zatrzymałem się przy artykule pod tytułem: "Możesz zaspokajać swe potrzeby duchowe", z którego wynikało, że potrzeby duchowe są równie ważne jak potrzeba jedzenia. Zdaniem wielu - czytamy dalej - najważniejsze jest nie to, w co się wierzy ani jaką religię się wyznaje, lecz to, by w ogóle coś robić dla swego rozwoju duchowego.
Czytaj...

 

Męskość urojonego boga - Jacek Tabisz (04-12-2012)

Nie chcę wypowiadać się w sprawie radzenia sobie z płcią boga u katolików. Jakkolwiek by nie było, u wszystkich innych monoteistycznych bogów wyrastających z tradycji mojżeszowej problem nadal pozostaje. Niekiedy wierzące feministki próbują coś z tym zrobić, ale z tego co wiem, ich starania nie znajdują odbicia w nowych wydaniach Biblii. Problem płci boga często stanowi tabu również dla ateistów.
Czytaj...

 

Czy nauka jest religią? - Richard Dawkins (03-12-2012)

Chcę się teraz odnieść do zarzutu że nauka jest tylko wiarą. Bardziej ekstremalna wersja tego zarzutu - ta, którą często napotykam zarówno jako naukowiec jak i racjonalista - to oskarżanie o równie wielki fanatyzm i bigoterię obecne pośród samych naukowców, co wśród ludzi religijnych. Czasami te oskarżenia są troszkę usprawiedliwione; ale jako fanatyczni bigoci my, uczeni, jesteśmy zaledwie amatorami w tej grze. Jesteśmy radzi toczeniu sporów z tymi, którzy się z nami nie zgadzają. Nie zabijamy ich.
Czytaj...

 

Nie obwiniajcie talibów III - Kunwar Khuldune Shahid (03-12-2012)

Ustawmy wszystko w pełnym kontekście Islam wymaga gruntownej przeróbki, by dostroić się do dnia dzisiejszego, a powinno się to zacząć od porzucenia traktowania go jako słów wypowiedzianych przez bóstwo. Wtedy można postrzegać Sunny jako wyraz ruchu politycznego owych czasów i kształtować nauczanie tak, by zapewnić jego zgodność z nowoczesnością.
Czytaj...

 

Diabła Belzebubem… - Julian Bartosz (02-12-2012)

Kardynał Pacelli (późń. Pius XII) przedłożył Piusowi XI 2 maja 1931 prośbę Goeringa o przyjęcie u papieża. Ratti "apodyktycznie", jak zauważa Wolf, odmówił. Zakazał spotkania także Pacelliemu. Z nieproszonym gościem z Berlina miał spotkać się zastępca sekretarza stanu Pizzardo. Ze sporządzonego przez niego protokołu rozmowy z Goeringiem wynika, że czołowy nazista próbował na zlecenie Hitlera rozproszyć zastrzeżenia Kościoła wobec nazizmu. Partia - wywodził - uznaje autorytet Boga, w moralno-religijnych sprawach także papieża.
Czytaj...

 

Poliamoria, inaczej wielomiłość - Grzegorz Andrzejczyk Bruno (02-12-2012)

Poliamoria nie jest bigamią, poligamią, poliandrią, poligynią, swingingiem, usprawiedliwieniem niewierności, życiem bez zasad. Nie stanowi struktury haremowej, patriarchalnej, czy matriarchalnej. Nie jest również zboczeniem, chorobą, zaburzeniem nie ma nic wspólnego z terminami takimi jak "sex addiction" (seksoholizm) lub/i "hypersexual disorder" (nadpobudliwość seksualna)
Czytaj...

 

Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część XVI - Andrzej Koraszewski (01-12-2012)

Ewolucja, dzięki której powstawały coraz bardziej złożone organizmy, "musiała" je wyposażać w centrum zarządzania. Mózg, zarówno nasz, jak innych zwierząt, przyjmuje sygnały z środowiska i przeprowadza analizy stopnia zagrożenia. Złem jest krzywda drugiej istoty, ale do tego wniosku dochodzimy przez empatię, przez współczucie, które wyrasta z naszego własnego lęku przed bólem. Druga istota staje się lustrem naszego ja. Nie krzywdzę, bo nie chcę być krzywdzony, nie krzywdzę, bo rozumiem, że jego czy jej ból jest taki sam jak mój.
Czytaj...

 

Czy jesteśmy racjonalni? - Małgorzata Koraszewska (30-11-2012)

Kiedy piszemy o konflikcie między nauką i religią, wielu czytelników zarzuca nam, że nasze argumenty nie mają nic wspólnego z racjonalizmem, kiedy prezentujemy absurdy homeopatii, kiedy bronimy GMO spotyka nas zarzut, że nasza działalność nie ma nic wspólnego z racjonalizmem. Najwięcej i najbardziej zdecydowanych zarzutów spotyka nas prawdopodobnie za krytykę politycznego islamu i obronę Izraela przed zarzutami, które wydają nam się niesprawiedliwe i gdzie jak zwykle oczekujemy dowodów, że prezentowane przez nas fakty mijają się z prawdą.
Czytaj...

 

Zatrute ziarno - Lucjan Ferus (30-11-2012)

Niejednokrotnie słysząc owo słynne zdanie: "Dla ludzi z moim wykształceniem nie ma pracy w tym kraju", wypowiadane przez głównego bohatera popularnego serialu komediowego, Ferdka - zastanawiałem się jakiż to zawód mógłby być rezultatem tego wykształcenia, dla którego nie byłoby pracy w naszej umiłowanej Ojczyźnie? I wydaje mi się, że jest taki przynajmniej jeden zawód, którego przedstawiciel próżno by szukał w naszym kraju zatrudnienia.
Czytaj...

 

Warto być wojowniczym: kreacjonista zostaje biologiem - Jerry Coyne (29-11-2012)

Jestem 25-letnim facetem z głębokiej prowincji z Appalachów o bardzo mizernym wykształceniu. Zostałem wychowany jako południowy baptysta, dawałem czas i pieniądze na Discovery Institute i uczestniczyłem w anty-ewolucyjnych debatach i seminariach. Byłem jednym z Prawdziwych Wiernych i potrafiłem mówić komuś prosto w twarz, że pójdzie do piekła, jeśli natychmiast nie uklęknie i nie przyjmie Pana Jezusa do serca.
Czytaj...

 

Bojaźń i drżenie przed mocą słowa - Kamil Kłosiński (29-11-2012)

Wystarczy sobie przypomnieć kadry z filmu "Indiana Jones i Ostatnia krucjata", gdzie tłumy młodych Niemców tworzą gigantyczne ogniska, w których światłach odbijały się żelazne wrony paradujących wokół nich nazistów, by poczuć w sobie jakiegoś rodzaju wewnętrzny ból i chęć stawienia oporu, zaś z satysfakcją witamy słowa, które Sean Connery mówi do głównego złego : "(...) tacy maszerujący kretyni jak wy powinni czytać książki zamiast je palić."
Czytaj...

 
Wydawnictwo Racjonalisty

Kalendarz Racjonalisty na 2013 ukaże się przy końcu tego roku

Pozycje książkowe Wydawnictwa:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświeciee
 14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich
 15. Mariusz Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy
 16. Lucas L. Grabeel: Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
 17. Karol Wojciechowski: Bitwa o Sztukę Królewską. Traktat o masonerii i regularności
 18. Andrzej Zieliński: Król apostata. Największa tajemnica polskiego średniowiecza
 19. Mariusz Agnosiewicz: Kryminalne dzieje papiestwa tom 1
 20. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II

Racjokubki: Nauka jest poezją rzeczywistości; Bóg to nałóg - domaga się akcyzy; Ecce simio czyli Nie wstydzę się Jezusa; Kubek wyznawcy Latającego Potwora S.:; Kubek z logo Nowego Ateizmu; Kubek z rybką Darwina

Koszulki i bluzy: Szkarłatne A; Wiara w człowieka; Gott ist tot - Nietzsche; Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru; Koszulka racjonalisty; Latający Potwór Spaghetti FSM; Biblia a Google; Fan club Jezusa; Złota Rybka Darwina; Wiedz, że coś się dzieje; Dino Ateo; Too stupid to understand science? Try religion!; Atom ateizmu; Mózg - najważniejszy organ seksualny człowieka.


Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Spotkanie PSR Poznań
Katowice: wspólne zdjęcie pod billboardem ateistycznym (22.12.2012 r.)
PSPSR Wrocław, 20 XII, Hitchens: in memoriam.
Tarnów: drugie spotkanie racjonalistów (22.12.2012 r., godz. 14:30)
Wrocław, 19 XII, 5 szklanek i kawał wiersza
PSR Wrocław, 13 XII, Ateista na kolędzie
Poszukiwani chętni do tworzenia młodzieżówki PSR we Wrocławiu
Koniec świata
Gdynia, 8 XII, debata "Świeckość państwa"
Jak zostać i pozostać ateist(k)ą?
Nowe "Forum Klubowe"!
Kraków: Boyowe spotkanie racjonalistyczne (21.12.2012, godz. 19:00)
Warszawa, 9 XII, zdjęcie pod bilbordem ateistycznym
"Czy racjonalizm implikuje ateizm?" - spotkanie PSR Poznań
PSR Wrocław, 6 XII, Pomarańczowa Alternatywa
Kraków: Petroniusz a sprawa polska (czwartek, 06.12.2012, godz. 18:00)
Czy bóg nienawidzi kobiet?, 6 XII, Warszawa
Płeć PRLu - płeć komunizmu, 5 XII, Warszawa
Zaproszeniea>


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Religie:
Praktyczne zastosowanie Kościoła Spaghetti
Chrześcijanskie poczucie "sprawiedliwości"
Szatan
10 przykazań- czyli jak to naprawdę z nimi jest
Przykłady absurdu
Dziękuję Ci Jezu
Glosa do mądrości Panajezusanaszego wg Łukasza
Filozofia i światopogląd:
Indywidualny obraz świata-wlasne przemyslenia.
Klonowanie homo sapiens - dobro czy zło?
Czy moralność jest zapisana w genach?
Relacja z debaty o etyce w szkołach
"Przebudzenie", Anthony de Mello - przemyślenia.
Społeczeństwo otwarte Poppera, a wolności i inne zagadnienia
Byt i jego cechy.
Różnica pomiędzy rozumem a instynktem?
O ignorancji uzsadnionej religiami
Zmiana światopoglądu - dwa aspekty psychologiczne
Czym jest otchłań?
Kościół i antyklerykalizm:
Święty, purpurowy, biskupi gniew
Jak zostać księdzem - poradnik
Australia rozlicza kler
Matko boska częstochowska...
Wbrew woli
Da nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy?
Ornitologiczne pasje zakonnika
Kolejna ofiara Kościoła
Koncelebrowane poświęcenie szamba w Czarnożyłach
Nauka:
Dokąd zmierza edukacja w Europie?
Matura to bzdura
Coś mi chyba wyszło
Zderzenie hipotetycznej gwiazdy kwarkowej z czarną dziurą
Granice organizmu
Społeczeństwo i kraj:
Co o_pada w Warszawie?
11-ste przykazanie wg Terlikowskiego
Wirtualna kolej na Śląsku
Saramonowicz zakpił
Budżet 2013 - cięcia na wszystkim poza Kościołem
RUCH RPO
Czy Palikot przejdzie do historii polskiego parlamentaryzmu?
Wandalizm należy karać.
Polski Taliban
Okienko prawdy
Ilu jest w Polsce najbogatszych?
Powstaje nowy gigantyczny monument
Gmyz i trotyl oraz Prokuratura
Sprawiedliwość po polsku
Wiadomości - jak redaktorzy dobierają komentatorów
Panteon obłudy
Młodzież polska pali się do walki
Konstytucja marcowa
Sąd bezczelnie cenzuruje nam media
Partia Libertariańska
Podwodny złom
Kara za mycie nóg
Wyrzekam się polskości
Co po 'przespanym czasie prosperity'? Polska 2060
Paniczna i podła reakcja przemysłu mięsnego
Równouprawnienie
List arcybiskupa Michalika
Kultura:
Ravi Shankar nie żyje
Zmarł Dave Brubeck
Jaka książka na prezent dla dziecka?
ABC Racjonalisty:
Hipotetyczny pozew ateisty o obrazę uczuć religijnych
Świadkowie Jehowy
Świadkowie Jehowy
Gospodarka i ekonomia:
O kosztach
Fiat bez ojczyzny
Dokąd zmierzamy?
O wszystkim i o niczym:
Unijne papierosy
Irlandia złagodzi prawo antyaborcyjne (?)
Katolicyzm lepszej połówki - co z wychowaniem?
Prezenty świąteczne
Rocznica.
Lewitujący Przystanek Jezus
Zabobony i dziecko
'spis ludności'
Świąteczne prezenty
Różnica w szybkościach ewolucji
Nowi idole patriotycznej młodzieży - Ptaku
"Feedersi" - miłośnicy krągłości czy wyrafinowani mordercy?
U.Rze zdobyte
Świat:
Broń
Kara śmierci za ateizm, czyli o prześladowaniach
Izrael zezw. zbudować 3tys nowych mieszkań na z. okupowanych
Ten kraj czeka zagłada. "Nasz czas jest policzony"
Nowy szkolny przedmiot - świecka moralność
Coś potwornego się wydarzyło!
Femen vs Gazeta Polska

Strona główna Forum

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-&{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.