MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #185
Nakład: 42529 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2013-08-05 do 2013-08-22

Spis treści:

Cytat tygodnia

Mądrzy ciągle się uczą
Głupi wszystko umieją

Dlaczego nie mielibyśmy uczyć dzieci krytycznego myślenia od samego początku? Z mojego doświadczenia wynika, że dzieci mogą być niezwykle racjonalne, potrzebują jedynie wydobycia ich umiejętności i naświetlenia przez praktykę. Ich zdolność do zachwytu i podziwu nie wymaga cudowności, nieba i piekła. W każdym razie, o wiele lepiej jeśli ukazujemy im fascynujący świat naturalny: supernowe, rozległy Wszechświat, anatomię człowieka - zachęcając je doceniać to i skłaniać do poszukiwania więcej na te tematy.
Laura Purdy, profesor filozofii i nauk humanistycznych

Świat się zmienia, a racjonalna analiza dostarcza nowych danych. tymczasem poglądy wielu osób od lat się nie zmieniają. Są zupełnie wbrew otaczającej nas rzeczywistości, ale jednocześnie powszechnie tak znane, że wielu je wciąż utrwala.
Jacek Żakowski w NaTemat

Obama właśnie znacjonalizował ni mniej, ni więcej, tylko General Motors. Towarzysz Obama! Fidelu, musimy być ostrożni, bo skończymy na prawo od niego.
Hugo Chavez (zm. 2013), podczas telewizyjnego wystąpienia, komentując przejęcie 60% udziałów w koncernie motoryzacyjnym General Motors przez rząd amerykański


Aktualności i ogłoszenia

Japońskim naukowcom udało się stworzyć funkcjonalną ludzką wątrobę z komórek macierzystych - donosi Reuters. Uczeni sądzą, że dzięki ich odkryciu ludzkie organy będą powstawać w warunkach laboratoryjnych.

http://mars.nasa.gov/multimedia/interactives/billionpixel - niezwykłe zdjęcie (4 miliardy pikseli!) panoramy Marsa zrobione przez Curiosity

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jako jednostka realizująca zadania z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa, ogłosiło wyniki pierwszej edycji programu Blue Gaz – Polski Gas Łupkowy. Piętnaście konsorcjów naukowo-przemysłowych na prace B+R rozwijające własne technologie wydobycia gazu łupkowego w Polsce zainwestuje ponad 100 mln złotych, drugie tyle przeznaczy na projekty NCBR. W całej Polsce ruszyło już wiele odwiertów gazu z łupków. Polskie uwarunkowania geologiczne odbiegają znacznie od tych występujących m.in. w USA, dlatego niezmiernie ważne jest rozwijanie własnych, oryginalnych technologii wydobycia gazu łupkowego w Polsce.

Odnowa WSI:: Operacja mająca na celu budowę miejsc postojowych przy Parafii i Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie współfinansowana jest ze środków UE w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi".

Bracia norbertanie po 75 latach przypomnieli sobie, że Rumunia przejęła ich spa - najbardziej znane w kraju termy Baile Felix (Łaźnie Apollo i in.). Idzie o tereny o powierzchni 176 ha. Norbertanie mieli je utracić w roku 1936, w wyniku decyzji pełnomocnika ministra edukacji, Onisifora Ghibu, w okresie Wielkiej Rumunii. Obecnie Rumunia wielka nie jest, jest za to targana protestami społecznymi. Widać norbertanie zwęszyli właściwy czas... W styczniu 2012 metropolita Bukaresztu abp Robu wywodził: „Osądzając hasła wykrzykiwane przez ludzi, można powiedzieć, że przyczyną protestów są ubóstwo oraz niekompetencja i korupcja rządzących. Następnie gniew jest związany ze słuchaniem tak wielu kłamstw propagandy partii rządzącej oraz niesprawiedliwością spowodowaną przez mnogość podatków do zapłacenia itd. Tymczasem ludzie są zmęczeni widokiem rządzących, którzy szukają tylko własnych interesów, a nie dobra wspólnego. Zdecydowana większość rodzin żyje w ubóstwie. Prawdą jest, że kryzys ekonomiczny jest kryzysem powszechnym i Rumunii nie oszczędził. Niemniej rumuńskie władze, takie jest powszechne przekonanie, prowokują ludzi swym egoizmem i arogancją” - AMEN

CBOS: W ciągu ostatnich 6 miesięcy pospadały opinie o rządcach opinii: TVN (fani: -5%, przeciwnicy: +3%), Polsat (fani: -5, przeciwnicy: +1), TVP (fani: -4, przeciwnicy: +1), Polskie Radio (fani: -14, przeciwnicy: -2), RMF i Radio Zet (fani: -8%), Radio Maryja (fani: -4, przeciwnicy: -3)

W katedrze na Wawelu polski kler organizuje modlitwy do gwoździa...

Rekonstrukcja historyczna PSR upamiętniająca egzekucję za ateizm Kazimierza Łyszczyńskiego.

MSWiA kasuje w Komendzie Głównej wydziały ds. przestępczości gospodarczej oraz korupcji! Ogłoszono to w dniu w którym ujawniono, że szef Centrum Projektów Informatycznych MSWiA przyjął 3 mln zł łapówek. Taki numer zrobiono w 1988, kiedy tuż u progu transformacji: na 2 lata zniesiono piony przestępczości gospodarczej. Dwa lata całkowitego bezkrólewia. W ten sposób powstała mafia wysokiego szczebla.

Arcybiskup Generał Głódź to najsławniejszy polski hodowca danieli, a że hobby swe realizuje na działce nabytej "na cele sakralne" za 1% wartości, więc powstała kontrowersja. W obronie miłościwego daru samorządowego stanął rzecznik prezydenta Adamowicza, który stwierdził, że hodowla może być sakralna, bo daniele mogą służyć za statystów w szopce bożonarodzeniowej. Rzecznik to znany polski poeta Antoni Pawlak, który swego czasu powiedział: "Nasz polski katolicyzm nie jest podbudowany głębszą refleksją etyczną. Jest płytki i płaski jak naleśnik". Widać sam się wziął za pogłębianie... Daniele wystąpiły w szopce w Porąbce w 2005, lecz się zbuntowały i wymeldowały się. Służby zorganizowały pościg za buntownikami. Polecamy muflony

Fundusz Racjonalisty

Jeśli uważasz, że działalność Fundacji Wolnej Myśli oraz portalu Racjonalista warta jest Twojego wsparcia, będziemy wdzięczni za darowiznę na realizację naszych celów statutowych

Fundacja Wolnej Myśli
nr konta: 10 1140 2017 0000 4002 1048 6365
InneInne formy płatności: dotpayNowe teksty
 

Franciszek i kruki św. Łukasza - Mariusz Agnosiewicz (22-08-2013)

Papież Franciszek udzielający odpustów za śledzenie swojego twittera to dziennikarski wymysł. Podobnie było z lobby masonów i gejów. "Kim jestem by osądzać gejów" - było tak samo zmanipulowane jak późniejsze potępienie "lobby masonów i gejów". Papież realnie wystąpił przeciwko szarlatanom finansowym: w Watykanie i poza nim. Dlatego jest i będzie ostro atakowany, w sposób jawny i zakamuflowany. "Prawdopodobnie nic w Kościele nie będzie już jak dawniej" - czytamy na stronach włoskich masonów z Wielkiego Wschodu Włoch
Czytaj...

&nbs 

Cyber wojny w świecie elektronicznej komunikacji - (22-08-2013)

Hasło cyber wojna najczęściej atakuje nas z nagłówków artykułów w momencie odkrycia rzekomej broni, którą miałyby się posługiwać strony biorące udział w takim konflikcie.
Czytaj...

 

600 batów od laureata Orderu Uśmiechu - Jan Wójcik (22 (22-08-2013)

Raef Badawi, twórca witryny Free Saudi Liberals, oskarżony o apostazję nie zostanie skazany na śmierć. O ile przeżyje zasądzoną karę 600 batów, przedzieloną czterema szpitalnymi przerwami na wyleczenie się z ran, to po siedmiu latach wyjdzie na wolność.
Czytaj...

 

ZostZostawmy orki na wolności, nie trzymajmy ich w akwariach - Jerry Coyne (21-08-2013)

Blackfish jest filmem dokumentalnym z 2013 r. o orkach w niewoli w SeaWorld w Orlando na Florydzie. Koncentruje się na Tilikum, osławionej orce, która zabiła troje ludzi (w tym dwóch trenerów) i nadal przebywa w SeaWorld. Film, reżyserowany przez Gabrielę Cowperthwaite, miał premierę w Sundance w Utah i otrzymał wiele pochwał od krytyków.
Czytaj...

 

NowaNowa forma ateizmu - Lucjan Ferus (21-08-2013)

Przestańmy używać słowa "wiedza", a zastąpmy je słowem "wiara", natomiast słowo "wiem" zastąpmy słowem "wierzę" i dzięki temu prostemu zabiegowi wyjdzie nam przepiękny "system wierzeń", który zapewne usatysfakcjonuje każdego wierzącego, uważającego ateistów za w nic nie wierzących nihilistów.
Czytaj...

 

Śmierć na moście - Andrzej Koraszewski (20-08-2013)

Doktor Narendra Dabholkar był jednym z najbardziej znanych w Indiach humanistów, dziś rano, o godzinie 7.20, podczas porannego spaceru, został zastrzelony na moście w Pune. Dwóch mężczyzn podjechało na motocyklu i ostrzelało go, został trafiony czterema kulami i zmarł wkrótce po przewiezieniu go do szpitala.
Czytaj...

 

Podniebne giganty - Bartłomiej Gajek (20-08-2013)

Nowoczesne sterowce są również chętnie wykorzystywane przez cywilów. Na przedmieściach Paryża kursuje sterowiec mający 75 metrów długości i co najważniejsze - jest wypełniony helem (niepalnym gazem). Osiąga prędkość około 90 km/h, co umożliwia rozkoszowanie się widokami zza okien kabiny, w której może się zmieścić 12 osób.
Czytaj...

 

Przekład a tłumaczenie - Krzysztof Sykta (20-08-2013)

"Zajmijcie się sprawami" zamiast "Róbcie interesy" to typowy błąd translacyjny albo interpretacyjny. "Zajmij się swoimi sprawami" oznacza wszystko, ale nie "załóż biznes i zarabiaj". Tłumaczenie oderwane od kontekstu, mylne, nieprawidłowe, błędne interpretacyjnie. To już nawet świadkowie Jehowy potrafili poprawnie przetłumaczyć "Róbcie interesy, aż przyjdę" i "...żeby sprawdzić, co zyskali, robiąc interesy" czyli po prosty "ile zarobili".
Czytaj...

 

Fatwy, strachy i boje z rytualnym ubojem - Andrzej Koraszewski (19-08-2013)

Bóg przemówił do ludzkości po hebrajsku i niestety informacja o tym, gdzie szukać glinki do lepienia żywych ptaszków, zgubiła się w tłumaczeniu. Żeby nie było nieporozumień, następnym razem informował ostatniego Proroka w świętym języku arabskim, ale chyba też komunikacja nie była doskonała, więc do Proroka Mormonów mówił już w świętym języku angielskim z silnym niemieckim akcentem.nt>
Czytaj...

&nbs 

Bankructwo political corectness - Radosław S. Czarnecki (19-08-2013)

Od chwili zdobycia władzy przez Bractwo Muzułmańskie nad Nilem przy bierności byłego Prezydenta (a może i cichym jego przyzwoleniu ?) wzrosła niepomiernie, by obecnie przy chaosie i starciach między zwolennikami i przeciwnikami Mursiego osiągnąć już formę plagi i masowości, liczba ataków - często jest to czysty terroryzm bądź zabójstwa - na świątynie, ośrodki kultu, duchowieństwo czy zwykłych wyznawców.
Czytaj...

 

Pięć mitów o szczelinowaniu - Matt Ridley (19-08-2013)

Amerykański senator Daniel Patrick Moynihan powiedział kiedyś: "Masz prawo do własnych opinii, ale nie do własnych faktów". W debacie o gazie łupkowym - odmawiam nazywania jej debatą o szczelinowaniu, ponieważ szczelinowanie odbywa się w tym kraju od dziesięcioleci - przeciwnicy wydają się zdumiewająco nonszalancko obchodzić z faktami.
Czytaj...

 

Nietzsche: Polska esencją ateizmu i renesansu - Mariusz Agnosiewicz (18-08-2013)

InkuInkubator różnorodności Polski Piastów i Jagiellonów stał się laboratorium najbardziej postępowych idei. Owoce tego dla Kościołów były wymowne: to właśnie tutaj powstały lub rozkwitły koncepcje zburzenia całego dotychczasowego świata: Kopernik - obalenie geocentryzmu, Frycz Modrzewski - obalenie feudalizmu, szwenkfeldyści - zastąpienie fideizmu etyką, Bracia Polscy - zastąpienie dogmatyki racjonalizmem. Wszystkie te idee wyprzedzały ówczesną Europę nie o lata, lecz o kilka wieków.
Czytaj...

 

Czy Czy jesteśmy szczęśliwsi? - Andrzej Koraszewski (18-08-2013)

Uczciwie mówiąc nawet nie umiemy sobie wyobrazić szczęścia, jakie ogarniało naszych przodków, kiedy w okolicach Wielkanocy byli nadal żywi. Znaczna część ich sąsiadów ginęła z głodu i chorób podczas długiej zimy i na przednówku, więc ci, którzy przetrwali, mieli powód do niewypowiedzianego szczęścia, za które wylewnie dziękowali bogom lub bogu.
Czytaj...

 

Egipski sen o demokracji: czy jest nadzieja w beznadziejności? - Jan Wójcik (18-08-2013)

Bo jakie są obecnie naprawdę szanse na stabilny, demokratyczny i dostatni Egipt? Polski MSZ proponuje zasiąść do stołu i negocjować, powołując się na wzorce polskiego czerwca 1989. To znamienne, że od 2011 roku nasi politycy używają wobec Arabskiej Wiosny analogii Okrągłego Stołu, chętni do przeniesienia naszych doświadczeń na tamten grunt, odrzucają jednak fakt, że i grunt, i aktorzy, i ogólna sytuacja są odmienne.
Czytaj...

 

Uprawy GM nie zabijają dzieci, uniemożliwianie tych upraw zabija  - Matt Ridley (17-08-2013)

Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że 170 do 230 milionów dzieci i 20 milionów ciężarnych kobiet cierpi na brak witaminy A i że z tego powodu - ponieważ brak witaminy A osłabia układ odpornościowy - 1,9 do 2,7 milionów umiera każdego roku, a jest to więcej niż umiera na AIDS, gruźlicę i malarię. Można temu łatwo i tanio zapobiec, ale środowiskowcy są przeciwni.
Czytaj...

 

Wolność dla morderców za rozmowy o pokoju - Noru Tsalic (17-08-2013)

Jako warunek uczestniczenia w negocjacjach pokojowych z Izraelem Autonomia Palestyńska zażądała zwolnienia terrorystów, którzy z zimną krwią mordowali cywilów. Co mówi to o szczerości kierownictwa palestyńskiego, ich pragnieniu pokoju i zobowiązaniu do porzucenia przemocy?
Czytaj...

 

Oświadczenie - (16-08-2013)

PolsPolskie Stowarzyszenie Racjonalistów solidaryzuje się ze Związkiem Czeskich Ateistów, który wyraził zaniepokojenie wystąpieniem przewodniczącego czeskich muzułmanów Muneeba Hassana Al Rawiego, będącym jaskrawym przykładem mowy nienawiści podbudowanej dogmatyzmem religijnym.
Czytaj...

 

O ateistycznej ortodoksji i ząbkującym Mesjaszu - Andrzej Koraszewski (16-08-2013)

Ortodoksja ma różne stopnie nasilenia. Rejony zamieszkałe przez ortodoksyjnych muzułmanów traktujących dosłownie Koran i hadisy są niebezpieczne dla mienia, zdrowia i życia. Ciekawe jak wyglądałaby dzielnica ortodoksyjnych ateistów? Nie słyszałem o istnieniu takich dzielnic, więc mogę sobie taką dzielnicę zaledwie próbować przedstawić oczyma wyobraźni.nt>
Czytaj...

 

Religia jest największą zmorą każdej demokracji - (16-08-2013)

Bangladesz może wygrał wojnę 1971 r., ale ta wojna w rzeczywistości dalece nie jest zakończona. Wojna trwa nadal, wojna dwóch sprzecznych idei - sekularyzmu i fundamentalizmu; wojna między racjonalnym, logicznym myśleniem, a irracjonalną, ślepą wiarą; między nowoczesnością a barbarzyństwem, humanizmem a islamizmem; między tymi, którzy cenią wolność, i tymi, którzy tego nie robią.
Czytaj...

 

List do chrześcijańskiego narodu – posłowie  - Sam Harris (15-08-2013)

Nie wątpię, że wielu chrześcijan znajduje pocieszenie w wierze. Ale wiara nie jest najlepszym źródłem pocieszenia. Wiara religijna jest jak kieszonkowiec, który najpierw kradnie ci portfel a potem pożycza ukradzione pieniądze na dogodny procent. Wdzięczność ofiary jest w pełni zrozumiała, ale jednocześnie nieodpowiednia. To my jesteśmy źródłem miłości, którą księża i pastorzy przypisują Bogu.
Czytaj...

 

Nie dajmy się oszukać, papież jest papieżem - Nick Cohen (15-08-2013)

Ulga, kiedy najnowszy papież powiedział, że nie zamierza osądzać gejów, była równie wyczuwalna jak żałosna. Tradycyjni liberałowie wcale nie chcą odrzucić ani nawet zreformować opresyjnych instytucji. Chcą okazać "szacunek" dla religii, odwracając uwagę od jej mrocznych stron.
Czytaj...

 

Instrukcja obsługi dziecka niewierzącego - Paulina D. Gawrońska (14-08-2013)

Mama i tata uczyli Jasia, że można, a nawet należy zadawać pytania. W związku z tym Jaś pytał: - Co to jest ogień? - Czy pierwsi ludzie: Adam i Ewa to australopiteki? - Anioły mieszkają w stratosferze czy w cumulusach? - Czy promieniowanie kosmiczne oddziałuje na Boga?
Czytaj...

 

Mapa Gomberga - Krzysztof Sykta (14-08-2013)

Plan Gomberga wydrukowany w 1942 zapowiadał ustanowienie Nowego, Światowego Moralnego Porządku opartego o hegemonię Stanów Zjednoczonych, przy udziale Imperium Brytyjskiego i ZSRR, likwidację europejskich kolonii w Afryce i Azji Płd-Wsch oraz tworzenie organizmów ponadpaństwowych na szeroką skalę, w tym Unii Europejskiej. Europa Wschodnia miała zostać przekazana ZSRR, podobnie zresztą jak Finlandia, cieśnina Bosfor i Iran
Czytaj...

 

Dziewczynki to nie są panny młode - Funmi Falana (14-08-2013)

Najwyższa pora postawić wyzwanie tym, którzy ukrywają się za religią i próbują zniszczyć przyszłość dzieci biednych i wykluczonych, by uzasadnić swoją hipokryzję i egoizm. Stwierdzamy, że małżeństwa dzieci są niezgodne z dobrem dziecka i różnymi naszymi prawami, które zostały ratyfikowane przez Nigerię. Prawo będzie zdecydowanie ingerować i zabraniać każdej religii i obyczaju, które są szkodliwe dla jednostki i dla społeczności. Małżeństwo dzieci należy do tej kategorii nielegalnych praktyk.
Czytaj...

 

Testament demiurga - Lucjan Ferus (14-08-2013)

Niestety nie możemy zmusić naszych władców do posługiwania się rozumem. We współczesnym świecie rozum zresztą wydaje się być w odwrocie - odrzucają go pozbawieni wyobraźni ludzie władzy i nienawidzą fundamentaliści wszystkich odcieni, obawiając się, że ich ukochane "wiary" ujawnią cały swój nonsens.
Czytaj...

 

U schyłku I RP Polska była centrum wampiryzmu - Mariusz Agnosiewicz (13-08-2013)

Do kDo końca sierpnia antropolodzy mają rozstrzygnąć, czy szczątki odkryte na budowie Drogowej Trasy Średnicowej to grób wampirów. Chodzi o 5 szkieletów odnalezionych poza regularnym cmentarzem. Ich głowy były odcięte i ułożone między kolanami. Osobiście sądzę, że odkryty przypadek najprawdopodobniej dotyczy grobu skazańców, który następnie rozkopano dla obcięcia głowy i egzorcyzmów antywampirycznych. To było wówczas nierzadko spotykane na tych ziemiach zjawisko: grupy prowadzone przez księdza rozkopywały groby domniemanych wampirów. Kogo najprościej uznać za wampira? Tych z niepoświęconej ziemi.
Czytaj...

 

O krytykowaniu islamu i innych religii - Eric S. MacDonald (13-08-2013)

W oW ostrym artykule w "Independent" Owen Jones oskarża Richarda Dawkinsa o strojenie bigoterii w piórka niewiary i mówi nam, że pora, by niewierzący przestali uważać Dawkinsa za swojego reprezentanta. No cóż, na początek: choć cenię wiele z tego, czego dokonał Dawkins, nie uważam go za mojego reprezentanta ani za reprezentanta ateizmu jako takiego. Choć Jones może zdziwić się na tę informację, nie istnieje nic takiego, jak papież ateistyczny i kiedy Dawkins coś mówi, nikt rozsądny  nie może zakładać, że mówi w imieniu wszystkich niewierzących.
Czytaj...

 

Wszyscy jesteśmy Rzymianami - Piotr Napierała (13-08-2013)

Konserwatyści lubią mówić, że nasz obecny świat jest pogrążony w kryzysie. Piszą o pogrążonej w kryzysie cywilizacji łacińskiej. Zapytani o to kiedy było lepiej unikają odpowiedzi, a przyparci do ściany wymieniają średniowiecze, które było od naszych czasów nie tyle lepsze co pobożniejsze. Zabawne, że powołują się na cywilizację łacińską, podczas gdy prawdziwą cywilizację łacińską - antyczny hellenistyczny Rzym - chrześcijaństwo doprowadziło do upadku.
Czytaj...

 

Popierajmy komendanta Karola Szwalbe - Jacek Tabisz (12-08-2013)

Sypią się na głowę inspektora Karola Szwalbe gromy, mnożą się pisma domagające się jego odwołania. Mobilizacja zwolenników zawłaszczania państwa przez Kościół jest widoczna. Mobilizacja przeciwników tego zawłaszczania jest nazbyt nieśmiała. Nie widać nas i nie słychać. Milcząc dajemy przyzwolenie na tę nagonkę na normalność i poszanowanie Konstytucji. Postawa Karola Szwalbe potrzebuje wsparcia ze strony wszystkich tych, którzy chcą normalnego państwa.
Czytaj...

 

Światła z krainy idei - Ziemowit Ciuraj (12-08-2013)

Doktor Schlaumeier dokonuje reinterpretacji przesławnej platońskiej metafory o ludziach uwięzionych w jaskini, docierając do głębokiego jej sensu, którego nie uświadamiał sobie wielki filozof. W rzeczy samej przedstawia ona odwieczny schemat, w którym ludzie dzielą się na dwie kategorie: tych, którzy pozostają uwięzieni w jaskini ograniczonego umysłu  i tych, którzy zgłębiwszy tajniki psychologii, zapalają światła rzekomych prawd na ekranach wyobraźni.
Czytaj...

 

Chłodne refleksje po burzy w szklance wody - Richard Dawkins (11-08-2013)

Ograniczenie znaków na Twitterze do 140 zawsze stanowi wyzwanie, ale próbowałem mu sprostać. Jest zdumiewającym faktem, że Trinity, college w Cambridge, zdobył 32 Nagrody Nobla. Jest to trzy razy więcej niż cały świat muzułmański, nawet jeśli wliczasz Nagrody Pokojowe, a sześć razy, jeśli ich nie wliczasz. Udramatyzowałem nędzę muzułmańskich osiągnięć naukowych i przeciwstawiłem ją osiągnięciom we wcześniejszych stuleciach w następującym, krótkim tweecie: "Wszyscy muzułmanie świata mają mniej Nagród Nobla niż Trinity College w Cambridge. Dokonali jednak wspaniałych rzeczy w Średniowieczu". 
Czytaj...

 

Irański Dzień Kuds 2013: “Izrael nie może przetrwać” - A. Savyon, Y. Mansharof, E. Kharrazi (11-08-2013)

Naród irański, mimo nacisków USA i syjonistów, nie cofnie się ani o milimetr, a demonstracje w Dniu Kuds pokazały, że jest on jeszcze bardziej zdeterminowany. Te demonstracje przekazały syjonistom przesłanie, że Irańczycy "będą działać bezwarunkowo dla zrealizowania rekomendacji Imama Chomeiniego, który żądał poparcia dla uciskanego narodu palestyńskiego w celu wyrwania rakowatej narośli - reżimu syjonistycznego - z tego regionu".
Czytaj...

 

Naturalny skarbiec Polski - Mariusz Agnosiewicz (10-08-2013)

Polska jest jedynym europejskim krajem i jednym z sześciu krajów świata w których wydobywa się hel, gaz szlachetny, który rozpala wyobraźnię - poza szeregiem ważnych zastosowań gospodarczych i naukowych, związane są z nim nadzieje na czystą energię jądrową. Niemcy chcą go sprowadzać, bagatela, z Księżyca, gdzie ma powstać górnictwo przyszłości.
Czytaj...

 

Nauka nie jest twoim wrogiem - Steven Pinker (10-08-2013)

Można by sądzić, że przedstawiciele nauk humanistycznych są zachwyceni rozkwitem nauk ścisłych i przyrodniczych. Byłoby to jednak błędem. Chociaż wszyscy popierają naukę, kiedy potrafi ona wyleczyć chorobę, monitorować środowisko lub zmiażdżyć przeciwników politycznych, wkraczanie nauki na terytorium nauk humanistycznych spotyka się z głęboką niechęcią.nt>
Czytaj...

 

Zręcznie nadużywający retoryki papież Franciszek - MiraMiranda Celeste Hale (10-08-2013)

Jeśli dajesz się nabrać na pseudo-tolerancyjną i pseudo-postępową retorykę papieża Franciszka to, albo jesteś naiwny (zdarza się, to bardzo ludzka cecha i pułapka, w którą dajemy się złapać od czasu do czasu, bez względu na to, jak bardzo mądrzy i/lub sceptyczni jesteśmy), albo jesteś upartym ignorantem (to forma bytu, dla której nie mam litości), lub kimś oddanym tej samej surowej i zacofanej ideologii co Franciszek.nt>
Czytaj...

 

Łupki i głupki czyli geopolityczny gambit - Mariusz Agnosiewicz (09-08-2013)

Dla Dla niektórych może być zaskakujący potencjał uranowy Polski. Być może ze względów politycznych, niewielka jest generalnie świadomość tego, że Polska jest niezwykłością geologiczną, co jest dziedzictwem tego, że była miejscem spotkania paleokontynentów: Awalonii i Bałtyki, a następnie Sarmacji. Dlatego mamy w Polsce skamieliny, których nie ma w żadnym innym miejscu na ziemi, np. piękny krzemień pasiasty
Czytaj...

 

Czy normalność może być zagrożeniem? - Radosław S. Czarnecki (09-08-2013)

Komendant Miejski Policji, inspektor Karol Szwalbe nakazał usunięcie krzyży z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu i podległych jej komisariatów. Sugerował również podległym mu policjantom, by nie chodzili w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę w swoich służbowych mundurach.
Czytaj...

 

Przyjmij strategię przeciwnika - o ateistycznym pomniku - Julian Jeliński (09-08-2013)

Pomniki upamiętniające 10 biblijnych przykazań można znaleźć w każdym amerykańskim stanie. Różnią się rozmiarem, artystyczną wizją, czy miejscem ustanowienia. Choć nie mają wiele wspólnego ze współczesnym systemem prawnym, gdyż tylko 3 z 10 przykazań odnoszą się do wykroczeń przeciwko prawu, Amerykanie upodobali sobie stawianie ich w pobliżu sądów. Do tej pory monumenty te najczęściej zaskarżano, ale ostatnio organizacja American Atheists spróbowała nowej strategii.
Czytaj...

 

Stanowisko ZG PSR w kwestii praw zwierząt - (08-08-2013)

Cechą etyki świeckiej jest jej ciągłe uzupełnianie i doskonalenie. W przeciwieństwie do dogmatycznych religijnych wzorców moralnych, etyka świecka oparta jest na ciągłym rozwoju ludzkiego poznania. Z biegiem czasu odkrywamy nowe zjawiska, nowe elementy rzeczywistości, część z nich skłania do przewartościowania dawnych postaw etycznych.
Czytaj...

 

To musi być niebo - Sam Harris (08-08-2013)

Interesuję się "duchowymi" doświadczeniami. W przeciwieństwie do wielu ateistów nie wątpię w realność subiektywnych fenomenów: to znaczy - nie wierzę, że wszyscy twierdzący, że widzieli anioła, albo opuścili ciało podczas transu, albo stali się jednym ze wszechświatem kłamią lub są chorzy psychicznie. Wręcz przeciwnie, sam miałem podobne przeżycia podczas medytacji, podczas świadomego śnienia oraz dzięki różnym psychodelikom.
Czytaj...

 

Kłamstwo o islamofobii w oczach muzułmanina - Hasan Mahmud (08-08-2013)

Artykuł Johna Esposito w "Huffington Post" zatytułowany "Islamofobia: zagrożenie dla amerykańskich wartości?" zwala całą winę na "zachodnich komentatorów, twardogłowych chrześcijańskich syjonistów i zachodnich polityków". Nie wspomina nawet jednym słowem o olbrzymim wkładzie społeczności muzułmańskich, jaki mają one w powstawanie tego zjawiska.
Czytaj...

 

O niesprawiedliwym sędzi - Krzysztof Sykta (07-08-2013)

Ten sam czasownik w odniesieniu do ewangelicznych słów Jezusa jest łagodzony i zmieniany w swych sensie, ale już w innych wersach możemy czytać o zemście, pomście i mszczeniu się a nie "braniu w obronę", które jest jednym z wielu translacyjnych eufemizmów, wypaczających sens oryginału. Podobnie w Starym Testamencie "wyrżnąć" mieszkańców danego miasta tłumaczy się eufemistycznie na "obłożyć klątwą"...
Czytaj...

 

Kryzys władzy - Tomasz Przepiórka (07-08-2013)

Pomimo głośnych obietnic urzędom centralnym nie udało się zmniejszyć zatrudnienia. Tylko między 2008 a 2012 rokiem przybyło w Polsce 19 285 urzędników - wynika z raportu Fundacji Republikańskiej. Sam Donald Tusk przyznał, że to była największa porażka jego rządu. W marcu 2011 roku, na antenie TVN24 stwierdził: "Byłem za słaby, nie dałem rady."
Czytaj...

 

Świat arabski nie ceni życia ludzkiego - Khalaf Al-Harbi (07-08-2013)

Nie potrzeba żadnych nadzwyczajnych kompetencji, żeby przepowiedzieć, że w rozmaitych regionach świata arabskiego wielu ludzi zostanie dzisiaj zabitych i rannych: w Egipcie spodziewane są duże starcia i nie ma możliwości przewidzenia liczby ofiar śmiertelnych przez nie spowodowanych; w Iraku jest wysokie prawdopodobieństwo zamachów samobójczych, będą zabici w innych krajach arabskich, ale w wiadomościach zabraknie miejsca na informację o ich śmierci.
Czytaj...

 

Jamałgate - Witold Stanisław Michałowski (07-08-2013)

Porozumienia Gazowe z Rosją podpisał wicepremier Henryk Goryszewski. Żadna z inwestycji rurociągowych zrealizowanych w latach PRL nie przyniosła tak wielkich strat i nie została zrealizowana na podobnie wasalnych warunkach. "Restrukturyzacja" górnictwa węglowego przez zalanie 24 kopalń prawdopodobnie była operacją uzgodnioną z Gazpromem. Węgiel miał ustąpić miejsca syberyjskiemu gazowi. Przedsięwzięciu patronowali różnej maści eksperci unijni, na wyścigi deklamujący o efekcie cieplarnianym. Przy czym prezes czołowych polskich zakładów chemicznych podaje, że muszą kupować najdroższy gaz na świecie...
Czytaj...

 

Jakobici: masoni, co katolika na tronie Anglii sadzali - Mariusz Agnosiewicz (06-08-2013)

Klemens XII grzmiał przeciwko masonom: "Z wyroków Boskich obowiązkiem Naszym jest czuwać dniem i nocą - jako wierny i roztropny sługa rodziny Pana Naszego - aby ludzie tego rodzaju nie wdzierali się jak złodzieje do domów i nie pustoszyli jak lisy winnicy, nie wypaczali serc prostaczków i nie godzili w nich potajemnie zatrutymi grotami"; tymczasem wolnomularstwo jakobickie realnie wierzyło, że katolik usiądzie na odszczepieńczym tronie angielskim a masoneria może być jego trampoliną.
Czytaj...

 

Kampanie o wolność od religii podczas miesiąca ramadanu - Anna Mahjar-Barducci, R. Sosnow (06-08-2013)

W Tunezji i Maroku prowadzone są kampanie, żądające usunięcia wszelkich restrykcji publicznych wobec osób, które nie przestrzegają postu w ramadan. W Tunezji ta kampania przyjęła formę ostrego sprzeciwu wobec samozwańczego przywódcy religijnego Adela Almiego, który żądał zmuszania do podporządkowania się ograniczeniom religijnym i groził, że będzie fotografował tych, którzy je naruszają, podczas gdy w Maroku ruch Masayminch/Nie będziemy pościć broni praw tych, którzy wybierają nie przestrzegania postu.
Czytaj...

 

Prawo do bycia homoseksualistą - Piotr Napierała (06-08-2013)

Wiele osób wierzy, że problem gejowskich ślubów i małżeństw ich nie dotyczy; otóż dotyczy - bo mamy tu do czynienia ze starciem moralności chrześcijańskiej, czyli dogmatycznej listy tego co należy/nie należy robić, z etyką liberalną, która na pierwszym miejscu stawia dojrzałość człowieka do decydowania o swym losie.
Czytaj...

 

Areligijna kapsuła czasu - Lucjan Ferus (05-08-2013)

Rozwiązanie, które zastosowałem opiera się na pomyśle przedstawionym w jednym z fantastycznych opowiadań (tytułu i autora nie pamiętam, niestety) z lat 70-tych ubiegłego wieku. W nim właśnie główny bohater stanął przed poważnym problemem: jak skomunikować się z przyszłym potomkiem (pra, prawnuczką), aby odebrała od niego ważną informację.
Czytaj...


Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

PSR Wrocław, 22 VIII, Przyszłość Nowego Ateizmu
Zapraszamy na warszawskie spotkanie Sokrates Cafe 27.08.2013
PSR Lublin, 17 VIII, Poparcie dla kom. Szwalbe
Sopot, 20 VIII, Jacek Tabisz: Bezbożne spotkanie nad morzem
Wrocław za Szwalbe! 14 VIII 18:30
PSR Wrocław, 15 VIII, dr Borczyk: Współczesny ruch kreacjonistyczny
Akcja poparcia insp. Karola Szwalbe, Komendanta z Radomia
Zapraszamy na warszawskie spotkanie Sokrates Cafe 13.08.2013
PSR Wrocław, 8 VIII, Powstanie Warszawskie 1944, kontrowersje


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe


Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Religie:
Koszty kultu religijnego a PKB
Niebezpieczna sekta OKOpS (Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami)
Mazdaizm
A jednak ateiści są inteligentniejsi od religiantów :)
potrzebuję pomocy-informacji
Imam Ahmet Tüzer gra rocka ?
Filozofia i światopogląd:
Królicza łapka i coś jeszcze
Kolor kwiatów - o rany, skąd to się wzięło?
Sport a ekonomia
Ojciec się obraził, bo nie chcemy ochrzcic dziecka
Racjonalizm a etyka
To przecież musiał być inteligentny projektant
Śmierć kliniczna
Co przyciąga niektórych młodych ludzi do katolicyzmu?
Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.
Albo oni albo ja
Kościół i antyklerykalizm:
Kościół ateistyczny?
Molestowanie, bójka w zakonie - kulisy sprawy o. Mądela
Prymas stracił autorytet
Powroty Średniowiecza
Kolejny ksiądz nonkonformista ukarany za stwierdzenie prawdy
Lech Kantoch Pacelli - Hitler. Konkordat za władzę
Wniebowstąpienie księdza
Prośba o wsparcie moich antyklerykalnych wstawek na Kwejku.
Pedofilia? Dobry interes.
Nauka:
Mutacje są niekierunkowe
Świadomość wyuczona ?
Czy Wielki Wybuch potrzebował zapoczątkowania.
Polska strona kreacjonistów
300 lat na parze
Społeczeństwo i kraj:
Jak działa Sejm. Zesp. ds Przeciwdziałania Ateizacji Polski?
Polska oczami hierarchów
Piłka nożna kontra walki gladiatorów
Sam nie wiem...
Mordujemy czy zabijamy ?
Bitwa Warszawska by Maryja.
Jak z wandalizmu uczyniono zdradę stanu
Daj im klapsa :)
Polityka nr 31 Jak zwierzę
Legalizacja wszystkich narkotyków?
"Komendant nie wierzy w Boga"
Do 2041 ateizm stanie się dominującą postawą na świecie
Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)
Kultura:
Wyobrażnia
Mrożek umarł
Motywy satanistyczne w twórczości F. F. Szopena
ABC Racjonalisty:
Krucjata antyewolucyjna
Gospodarka i ekonomia:
Ekonomia a życie.
Kto kogo okłamuje?
Po co nam państwo!?
Okno
O wszystkim i o niczym:
Logika a przełożony
Akt stworzenia. Bóg jest nicością.
Moja religia.
Jak Katolik z Katolikiem walczy.
Max Kolonko nie mówi jak jest.
Kłamstwa i oszustwa sekty New Age - presja wiary
Piramidy Starożytnego Egiptu
Rozmowa z Diakonem
Symbol, który mógłby opisać Twój światopogląd
Fajne, tylko po co?
Świat:
Niemcy: coraz więcej niemieckich islamistów udaje się do Syr
Anonimus

Strona główna ForumSerdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.