MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #51
Nakład: 2361 (odbiorców mailingu)
Spis treści:

Cytat tygodnia

- Zapomina pan o Bogu. 

- On mnie nie interesuje. Bóg toleruje rzeczy, których nie sposób tolerować. Jest nieodpowiedzialny i niekonsekwentny. Nie jest dżentelmenem. 

Arturo Perez-Reverte, "Fechmistrz"


Aktualności i ogłoszenia

Pierwszy raz nastąpiła tak długa przerwa (poprzedni: 9 XII) w edycji kolejnych wydań naszego biuletynu, za co wszystkich przepraszam.

Od tego czasu nastąpiło wiele zmian w serwisie, nie tylko treściowych, ale i organizacyjnych i technicznych. Z najważniejszych należy wspomnieć o wprowadzeniu możliwości dodawania komentarzy bezpośrednio pod każdym tekstem, do czego Was bardzo zachęcamy - czytajcie nasze materiały aktywnie i zabierajcie głos w swych komentarzach, w szczególności jeśli dostrzeżecie gdzieś błędy - Wasze uwagi pomogą na eliminować wszelkie usterki w tekstach. Nie mniej cenne będą Wasze komentarze rozwijające, uzupełniające, precyzujące konkretne tematy i kwestie poruszane w tekstach. Jeśli więc możecie jakimiś treściami (także odnośnikami) wzbogacić tekst, wpisujcie te treści i przemyślenia w komentarzach pod tekstami. Także proszę o zgłaszanie wszelkich wykroczeń autorów przeciwko rzetelności (a mam nadzieję, że nie będzie to miało miejsca). Jeden z ostatnich przykładów, chciałbym tutaj zamieścić ku przestrodze wszystkich publicystów, gdyż bardzo często się nie dokłada do tego należytej uwagi - prawa autorskie. Komentarz do jednego z tekstów:

Pierwszy akapit trzeciej części pracy Autora ("Platon nie był zbyt wielkim systematykiem..."), należałoby opatrzyć choćby grzecznościowym kiwnięciem łepetyny w stronę Wł. Witwickiego (tzn. zwrotem typu "jak napisał Władysław Witwicki..."). Niewiele bowiem brakuje mu (akapitowi) do statusu ścisłego cytatu. Por. wstęp od tłumacza w: Platon (2001). 'Państwo'. Kęty: Antyk (tłum. W. Witwicki).

Podziwiam skrupulatność komentatora. Chciałbym podkreślić, że na kwestię praw autorskich kładę duży nacisk (zob. m.in. regulamin publikacji tekstów). Opisana sytuacja jest niczym innym jak przywłaszczeniem sobie cudzego fragmentu, to się nazywa kradzież intelektualna. To jest sprawa poważna, choć może jeden taki niewielki fragment jestem w stanie wybaczyć (wg regulamin ktoś kto narusza czyjeś prawa autorskie nie może już publikować w Racjonaliście), Można cytować i to nie jest nic złego, ale za nie można kraść cudzych myśli (bez względu czy chodzi o myśli kogoś kto żyje, umarł kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu), bo to już jest grzech główny kogoś kto zabiera się za pisanie. Zależy mi na tekstach, ale przede wszystkim na poważnym podejściu.

W związku z tym w najbliższym czasie planuję napisanie tekstu wyjaśniającego co wolno a czego nie wolno w dziedzinie praw autorskich, zarówno dla osób piszących jak i w inny sposób korzystających z cudzych tekstów.

Wróćmy jednak do komentarzy. Nowe komentarz można śledzić w zbiorczym zestawieniu ostatnich 15 na stronie "Najnowsze strony" do której link jest dostępny praktycznie w każdym miejscu naszego serwisu (uwaga: zmieniła się jego lokalizacja - teraz można go odnaleźć w ramce z licznikiem).

*

Połączono dział "Katolicyzm" i "Historia Kościoła" pod jednym tytułem "Kościół i Katolicyzm"

*

Serwis Racjonalista wspiera zbieranie podpisów poparcia pod projektem Marii Szyszkowskiej dotyczącym związków partnerskich dla osób homoseksualnych. Prawdopodobnie w lutym projekt trafi pod obrady Senatu. Pani Profesor bardzo zależy na wszelkich głosach poparcia stąd zachęcamy Was do poświęcenia kilku minut na wypełnienie elektronicznego formularza

*

Wobec obaw niektórych osób, iż wskazywanie hosta podczas składania wypowiedzi na naszym forum ułatwia penetrację komputera danej osoby i ją de facto  indywidualizuje, odpowiadamy, iż obawy te są nieuzasadnione. Podawana jest tylko część adresu hosta, zaś najważniejszy fragment jest zakrywany. (Niektóre fora, np. Fronda, wyświetlają cały adres hosta).

*

Z satysfakcją odnotowuję dwóch nowych współpracowników, a ściślej: współpracowniczki Racjonalisty: Annę Słotę (sprawy naukowo-społeczne) i Izabelę Larisz (sprawy filozoficzno-społeczne). Rodzi to pewne nadzieje na stopniowe zacieranie ogromnej dysproporcji płci wśród współtwórców Racjonalisty. Może wkrótce przebudzą się także inne panie...

*

W okresie okołoświątecznym dało się wyczuć przepływ fali emocji różnych grup i osób religijnych wobec Racjonalisty... Przy okazji dowiedziałem się wielu nowych faktów o Agnosiewiczu, bo mnożą się różnorakie spekulacje i sprzeczne doniesienia (na ogół dobrze poinformowane źródła twierdzą, że jestem jakimś pogrobowcem PRL, najpewniej synem esbeka, nie można wykluczyć też faktu, iż Racjonalista to zaplanowane dzieło masonerii, byłby wtedy Agnosiewicz masonem cokolwiek to znaczy, ale nie gorzej poinformowane źródła doniosły ostatnio, że jestem wtyką Opus Dei, która ma za zadanie osłabiać napięcie rewolucyjne warstw postępowych). 

Ponadto od niedawna jeden z katolickich apologetów - Jan Lewandowski - rozpoczął cykl polemik z naszym serwisem, które publikuje w takich serwisach jak Apologetyka Katolik.pl, Kulty.info i in. Pierwsze efekty, tj. polemiczna konfrontacja, już nastąpiła także z naszej strony. Ta sprawa jednak pokrzyżowała mi inne plany, mianowicie wzięcia udziału w e-konferencji pt.: "Demokracja totalna czy anarchia lokalna", do czego zostałem zaproszony przez Stowarzyszenie na Rzecz Postępu Demokracji ERWIN. Obiecałem tekst o demokracji, ale nie udało mi się zdążyć z nim w grudniu.

*

U senator Marii Szyszkowskiej odbyło się kolejne spotkanie środowisk i osób zaangażowanych w działalność na rzecz państwa neutralnego światopoglądowo, z czego bogate materiały przedstawiłem w Racjonaliście: sprawozdanie ze spotkania; projekt Towarzystwa Humanistycznego zmiany przepisów dot. obrazy uczuć religijnych; informacje o inicjatywie senackiej w sprawie ustawy o związkach partnerskich; zaproszenie na konferencję "Twórczość a wolność światopoglądowa - analiza aktualnej sytuacji w Polsce" (19 I) z inicjatywy M. Szyszkowskiej. Miejmy nadzieję, że ta koordynacja i współpraca zacznie przynosić coraz lepsze efekty...

Z informacji otrzymanych przeze mnie od Anety Szyłak (kurator, była dyrektor i twórczyni Centrum Sztuki Łaźnia w Gdańsku, związana ze sprawą Doroty Nieznalskiej - m.in. świadek w procesie) wynika, że także gdańskie środowisko artystów i osób związanych ze sztuką planuje kroki na rzecz zmiany nieszczęsnych przepisów o prawnokarnej ochronie uczuć religijnych, coraz częściej używanych w sposób naprawdę żenujący. O ich przedsięwzięciach i wystąpieniach też będziemy informować.

Tyle ogólników, przejdźmy do konkretów...Nowe teksty

Moralność pod mikroskopem - Mariusz Agnosiewicz (16-01-2004)

Jaki pożytek ma racjonalista z moralności? Do nieba nie pójdzie, bo nieba nie ma, do piekła również. Czy nie lepiej jest mu kraść, kłamać w miarę potrzeb, używać i odnosić z tego korzyści doczesne?
Czytaj...

 

Swoboda prokreacyjna - Prof. Bernard Korzeniewski (16-01-2004)

Moralność, religia, polityka mówią często, że człowiek ma wręcz powinność prokreacyjną. Oto refleksja polemiczna nie tylko ze sfery zdrowego rozsądku, ale także nieco głębiej pojętej moralności. 
Czytaj...

 

Edukacja demokratyczna - Prof. Barbara Stanosz (16-01-2004)

Rozwijanie samodzielnego myślenia opiera się na kryteriach myślenia racjonalnego i krytycznego, którego wzorem jest myślenie naukowe. Nie słychać jednak o dostosowaniu do tego programów edukacji 
Czytaj...

 

Filozofia codzienności - Prof. Maria Szyszkowska (16-01-2004)

Amerykanizacja życia z kultem wartości materialnych oraz sprytem życiowym odbiega od polskiej mentalności i tradycji filozoficznej, głoszącej kult czynu kierowanego odniesieniem do wyższych wartości.
Czytaj...

 

PODRĘCZNIK INKWIZYTORA - Adam Marek Bryszkowski (07-01-2004)

Z cyklu "zakazana historia": Traktat Brata Dawida z Augsburga - pierwowzór podręcznika dla inkwizytorów. Tłumaczenie z łaciny wraz z opracowaniem. Pierwszy raz w Polsce - tylko w Racjonaliście 
Czytaj...

 

Historia źle postawionego pytania - Izabela Larisz (16-01-2004)

Czy człowiek jest z natury dobry czy zły? Irytująca częstotliwość z jaką stawia się to pytanie idzie w parze z równie śmiałą ilością udzielanych na nie, wielce spekulatywnych odpowiedzi.
Czytaj...

 

Trzy siostry - Lucjan Ferus (15-01-2004)

Pierwsza siostra miała odwagę przynawać się do słabości, dodając, iż wiele jej problemów naprawdę nie istniało; wzięły się one li tylko z niedoskonałości semantycznych języka i źle postawionych pytań.
Czytaj...

 

Kościelny bazar świętości - Bogdan Motyl (15-01-2004)

Relikwie, superspecjały z dziedziny mirakulistyki, zawierały kilkaset kopytek osiołka na którym Matka Boska ewakuowała się z Jezuskiem do Egiptu; hektolitry mleka z jej piersi, pióro archanioła
Czytaj...

 

Kult pychy - Lucjan Ferus (14-01-2004)

Było to dawno temu, kiedy bogiem ludzi było Słońce. Kapłani tej religii wychodzili z logicznego założenia, iż ten z nich ma większe znaczenie wśród wiernych, który znajduje się wyżej nad ziemią...
Czytaj...

 

Wschodni patron Polski - Bogdan Motyl (14-01-2004)

A.Bobola to już czwarta persona, która z nadania papieskich dekretów sprawuje opiekę nad Polską. Przy każdym takim awansie najbardziej interesujące są konfabulacje jakie się przy okazji propaguje
Czytaj...

 

Szatańska sprawiedliwość - Lucjan Ferus (14-01-2004)

Gdyby Szatan znał orzeczenia Św. Soborów, wiedziałby, iż Bóg nie ma żadnego interesu w tym, aby na ziemi istniała sprawiedliwość i aby ludzie nie czynili zła.
Czytaj...

 

Przysłowia o Kościele, klerze - oprac. Bogdan Motyl (14-01-2004)

Przysłowia są mądrością ludu. Niniejsze pochodzą z wieków XVIII - XX. Są wynikiem obserwacji życia a jednocześnie wyrazem powszechnej opinii o funkcjonariuszach instytucji "nie z tego świata"
Czytaj...

 

Związki partnerskie - (14-01-2004)

Inicjatywa ustawodawcza ruszyła. Projekt ustawy o związkach partnerskich wkrótce trafi pod obrady Senatu. Oto lista senatorów popierających, tekst projektu, jego uzasadnienie oraz formularz poparcia.
Czytaj...

 

Współczesna bajka - Lucjan Ferus (14-01-2004)

Nie tak dawno temu w pewnym niewielkim państwie, obywatele tego kraju - a ściślej biorąc prości robotnicy - obalili bezkrwawo znienawidzony ustrój, który gnębił ich przez prawie pół wieku...
Czytaj...

 

Obraza uczuć religijnych - A.Dominiczak i J.Kolarzowski (12-01-2004)

Propozycja zmian przepisów dot. przestępstw przeciwko wolności sumienia i wyznania przedstawiona przez Federację Pol. Stowarzyszeń Humanistycznych, opracowana przez A.Dominiczaka i J.Kolarzowskiego
Czytaj...

 

Matematyka - Anna Słota (12-01-2004)

Aparat matematyczny wyjaśnia nam zasady, jakimi rządzi się świat. Nie ma prawdziwie racjonalnego spojrzenia na nasze otoczenie bez zauważenia znaczenia i roli, jaką w nim odgrywa matematyka
Czytaj...

Nowa autorka: Anna Słota - Matematyk z wykształcenia, pracuje jako administrator SI.

 

Tragifarsa wiary - Bogdan Motyl (12-01-2004)

Mam przed sobą "Elementarz Polski..." z 1843 r., dokument historyczny, w którym Kościół poucza jak należy kochać naszą ojczyznę - Rosję, a także specyficzne metody wychowawcze (hymn do rózgi)
Czytaj...

 

Inkwizytor - Marek Bończak (11-01-2004)

Religia i makabra - opowiadanie grozy, albo horror teistyczno-satanistyczny z pytaniem o ambiwalcenji koncepcji bóg-szatan
Czytaj...

 

Kinoman 2004 - Jakub Jan Pudełko (11-01-2004)

Noworoczne rozważania filmowe. Gorąco polecam tym wszystkim, którym nieobce jest uważne zapoznawanie się z dziełem filmowym, wszystkim zwyczajnie i niezwyczajnie kochającym kino.
Czytaj...

 

Na początku była moralność... - Izabela Larisz (10-01-2004)

Jeśli wysunę tezę, iż niepowątpiewalną zasługą Kanta jest akt nadania etyce (i nie tylko jej) pełnej autonomii, a zatem uwolnienie jej spod jarzma religii, to cóż powyższa teza bliżej znaczy?
Czytaj...

Nowa autorka: Izabela Larisz - Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Publicystka (m.in. Res Humana). Jej pasją jest filozofia i dziennikarstwo publicystyczne. W Racjonaliście zajmuje się sprawami filozoficzno-społecznymi. Mieszka w Żorach.

 

Mój Kant - Maria Szyszkowska (10-01-2004)

Co mogę wiedzieć? Co powinienem czynić? Czego mogę się spodziewać? Te trzy podstawowe pytania sformułowane przez Kanta są w dalszym ciągu aktualne, wyrażając podstawowe wątpliwości człowieka.
Czytaj...

 

Wina, Nieczyste Sumienie itepe - Nietzsche (01-09-2002)

W prawie o zobowiązaniach jest ognisko powstania świata pojęć moralnych. Początek jego, jak początek wszystkiego wielkiego na ziemi, był obficie i długo zlewany krwią.
Czytaj...

 

Dobre i Liche - Nietzsche (23-08-2002)

Dostojni oznaczali siebie samych jako dobrych, to jest wyższych. Z tego patosu odległości dobyli sobie dopiero prawo stwarzania wartości, wykuwania mian wartości. Cóż obchodziła ich pożyteczność!
Czytaj...

 

Służba Zdrowia - oprac. W. Jaszczyński (09-01-2004)

Problem chorób zakaźnych został w ostatnich dekadach powszechnie zbagatelizowany. Teraz musimy gwałtownie odrabiać zaniedbania i głęboki wtórny analfabetyzm w dziedzinie zdrowia publicznego
Czytaj...

 

Bioterroryzm - Wiesław Jaszczyński (09-01-2004)

Wojna bakteriologiczna znana jest od dawnych czasów. Szczególnie jednak w czasach obecnych staje się ona coraz większym zagrożeniem. Czy jesteśmy przygotowani do walki z bioterroryzmem?
Czytaj...

 

Chrzest wśródmaciczny - Wiesław Jaszczyński (09-01-2004)

Chrzest dokonany z zamoczonym w wodzie palcem, jest bardzo problematyczny, gdyż na palcu się znajdująca woda przy wprowadzeniu palca do części miękkich narządów porodowych zwykle z niego bywa startą
Czytaj...

 

Martin Luther - Bogdan Motyl (01-09-2002)

Zatrząsł podwalinami Kościoła. Jego nazwisko nierozerwalnie związane jest z Reformacją, której owocem jest m.in. protestantyzm. Niedługo trwało, a z prześladowanego, sam stał się prześladowcą...
Czytaj...

 

Maria, Jezus i jego rodzeństwo - Bogdan Motyl (01-09-2002)

Jak napisał Voltaire... Wszystko, co nam opowiadają o Chrystusie jest godne niedorzeczności ST. Był on synem Boga i Żydówki. Jeszcze nie sam Bóg, ale istota wyższa z lewego łoża, mogąca tworzyć cuda.
Czytaj...

 

Dlaczego Bozia nie była dziewicą - Krzysztof Sykta (05-01-2004)

Niedawno w kilku katolickich serwisach apologetycznych rozpoczął się cykl polemik z tekstami Racjonalisty. Zajmę się argumentacją głównie z zakresu Nowego Testamentu...
Czytaj...

 

Słowność - Maria Szyszkowska (05-01-2004)

Dlaczego dla wyrażenia złożonych przemyśleń używamy słów byle jakich? Niedbałość o precyzyjne wyrażenie tego, co się myśli prowadzi do powierzchownego traktowania procesów naszego świata wewnętrznego.
Czytaj...

 

Imię ojca i syna - Piotr Drobner (05-01-2004)

Wielką wagę Semici przywiązują do imion. Tym bardziej więc intrygująca jest zagadkowość imienia boskiego "Jahwe". Również imię największego proroka tego boga skrywa wiele tajemnic.
Czytaj...

 

Nauki ścisłe a obraz Wszechświata - Bernard Korzeniewski (02-01-2004)

Panuje przekonanie, że nauki przyrodnicze powodują "dehumanizację" świata, obdarcie go z uczuć i wartości. Jednak, śledząc ewolucję obrazu Wszechświata zauważamy całkowitą błędność tego poglądu.
Czytaj...

 

Bóg filozofów - Barbara Stanosz (02-01-2004)

Czym różni się Bóg filozofów od Boga prostaczków? Kwestia fałszywości a nonsensowności teizmu. Dlaczego racjonalista nie powinien deklarować agnostycyzmu odnośnie bogów z doktryn metafizycznych
Czytaj...

 

Z genealogii moralności - Nietzsche (01-09-2002)

Słusznie powiedziano: gdzie jest wasz skarb, tam jest i serce wasze; nasz skarb jest tam, gdzie stoją ule naszego poznania. Jako duchowi zbieracze miodu, dążymy zawsze do tego, 'by coś przynieść do domu'
Czytaj...

 

Tu. Teraz. - Marcin Orliński (30-12-2003)

Bardziej lub mniej świadomie identyfikuję się z "tu". Moje miejsce jest wyrazem i częścią mnie. Moje tu może zajmować mniejszą bądź większą część przestrzeni: zarówno fizycznej jak i kulturowej.
Czytaj...

 

Hemorrhoidy - Wiesław Jaszczyński (30-12-2003)

Problem hemorrhoidów jest bardzo powszechny, bo choruje na nie co trzecia dorosła osoba. Pośród wielu wyjaśnień nikt jednak nie wskazuje na nasze zwyczaje higieniczne. Zapomnij o wstydzie...
Czytaj...

 

Politeizm w Biblii - Mariusz Agnosiewicz (28-12-2003)

Panteon bogów Izraela. Przemilczana historia Jehowy. Archeologia biblijna. Co Biblia zawdzięcza mitologii ugaryckiej? Elohim a Anunnaki. Przewrót monoteistyczny. Przerabianie Biblii.
Czytaj...

 

Zrozumieć ateizm - Michał Przech (26-12-2003)

Co pisze się się o niewierzących i co z tego wynika. Rodzaje ateizmów, czyli gdzie jest pies pogrzebany. Próba sprostowania wyobrażeń na temat ateistów i ich postaw.
Czytaj...

 

Mafia: Tysiąc Organizacji - Andrzej S. Przepieździecki (28-12-2003)

Istotą sycylijskiej mafii do końca IIWŚw. było coś innego niż działania gangsterskie Nowego Świata. Mafia to sposób życia, który prostym ludziom sycylijskiej prowincji zapewniał efektywne działanie
Czytaj...

 

Święte idée fixe - Bogdan Motyl (01-09-2002)

Aleksander Świętochowski pisał: "Religia, jako steoryzowana fikcja sama przez się nie zawiera źródeł moralności, które kryją się wyłącznie w życiu...
Czytaj...

 

Kościół i liberalizm w Polsce - Mariusz Agnosiewicz (22-12-2003)

W latach 20. ks.Huszna napisał broszurkę, w której postulował mniejsze świadczenia dla kościoła oraz demokratyzacje jego struktur. Z polecenia biskupa wpakowano go na 10 miesięcy do kryminału
Czytaj...

 

Mafia: Przegląd Historyczny - Andrzej S. Przepieździecki (21-12-2003)

Mafioso to nie to samo co zwykły przestępca. Mafioso to człowiek przestrzegający specyficznych zasad honoru... - Odcinek pierwszy - O czasach, które były przed mafią.
Czytaj...

 

Jak powstało życie (II) - Marcin Klapczyński (19-12-2003)

Jak powstał pierwszy system biochemiczny? Przepływ bioinformacji. DNA. Teoria świata RNA. "Fabryczki" produkujące białka. Ewolucja in vitro. Kreacjonistyczna nieredukowalność systemów biochemicznych
Czytaj...

 

Don Kichot jako wzór - Maria Szyszkowska (18-12-2003)

Warto iść śladem Don Kichota, nie schodzić z obranej drogi dlatego tylko, że wokół pełno Sancho Pansów. Trzeba mieć odwagę urzeczywistniania słusznej sprawy, choćby się o nią walczyło w osamotnieniu.
Czytaj...

 

Boże Narodzenie - Bogdan Motyl (18-12-2003)

6 stycznia, 28 marca, 19 kwietnia, 20 maja, 25 grudnia? Tylko ówczesna popularność kultu Mitry zadecydowała, że Kościół ustanowił 25 grudnia dniem narodzin Chrystusa; dniem narodzin Nowego Światła.
Czytaj...

 

Miłość Bliźniego - Andrzej S. Przepieździecki (18-12-2003)

Miłość bliźniego to na pewno piękne hasło. Nie! To na pewno najpiękniejsze hasło na świecie! Piękne ogólnie i z daleka.A jak to wygląda z bliska czyli konkretnie i dokładnie?
Czytaj...

 

Śmierć w Sudanie - Wiesław Jaszczyński (17-12-2003)

Kevin Carter w Sudanie w 1993 czekał kilka godzin przy umierającej na słońcu dziewczynce, by przycupnięty obok niej sęp wreszcie rozwinął skrzydła. Dziewczynka zmarła, a Carter dostał Pullitzera...
Czytaj...

 

Ósmy sakrament - Piotr Jaroszyński (17-12-2003)

Nextoratus IV czuł się coraz gorzej. W oparach kadzidła do mieszkania wkroczył Papież Krystyna II. A raczej jeden z tysiąca klonów Jej Świątobliwości. - Niech imię Pańskie będzie błogosławione!
Czytaj...

 

Głos kobiety - Anna Słota (16-12-2003)

Obrońcy życia znajdują poparcie w publikacjach niektórych psychoterapeutów, którzy doszukują się wszędzie objawów zespołu postaborcyjnego. Został również odkryty zespół osoby ocalonej od aborcji
Czytaj...

 

Płeć mózgu - Bernard Korzeniewski (15-12-2003)

Cechy mózgu charakterystyczne dla poszczególnych płci zostają zdeterminowane we wczesnym rozwoju zarodkowym (nie mają więc nic wspólnego z wpływami społecznymi) i są warunkowane hormonalnie
Czytaj...

 

Genesis - Krzysztof Sykta (15-12-2003)

Na początku b-y-ł-a Chaos, pierwotna zasada wszechświata, Matrix, Macierz wszechrzeczy. Świat Elohima nie powstaje z nicości, bo sam Elohim to jedynie kolejne wcielenie Anunaki i Boga Marduka.
Czytaj...

 

Rytualne obrzezanie kobiet - Wiesław Jaszczyński (14-12-2003)

Oblicza się, że ten barbarzyński zwyczaj może dotyczyć ok.100 milionów kobiet na świecie. Jego skutkiem jest trwałe uszkodzenie zewnętrznych narządów płciowych kobiety ze względów obyczajowych.
Czytaj...

 

Pozytywne nieprzystosowanie - Maria Szyszkowska (12-12-2003)

Jedną z ułud naszych czasów jest wiara w demokrację. Jednak różny stopień rozwoju intelektualnego i uczuciowego decyduje o tym, że idea równości jest przejawem niesprawiedliwości.
Czytaj...

 

Etiologia rewolucji - Andrzej S. Przepieździecki (12-12-2003)

W Polsce narasta wrzenie przedrewolucyjne. Rewolucje dzielą się na niezbyt udane, nieudane i zupełnie nieudane. Najmniej nieudaną była rewolucja z 1789. Najbardziej nieudaną Komuna Paryska.
Czytaj...

 

Lot nad Nilem - Wiesław Jaszczyński (11-12-2003)

Opowieść o Nilu i o ludzkim hurraoptymizmie i nieodpowiedzialności w "podbijaniu i ujarzmianiu przyrody" na przykładzie budowy Wielkiej Tamy Asuańskiej - przyczyny katastrofy ekologicznej.
Czytaj...

 

LIST OTWARTY - (11-12-2003)

List Otwarty w sprawie preambuły Konstytucji UE, podpisany przez senatorów, posłów, organizacje kobiece oraz szereg organizacji pozarządowych, wysłany do uczestników Konferencji Miedzyrządowej
Czytaj...

 

Polski Ruch Laicki - Mariusz Agnosiewicz (11-12-2003)

W biurze senatorskim M.Szyszkowskiej odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji i osób działających na rzecz wprowadzenia modelu państwa neutralnego dla społeczeństwa wieloświatopoglądowego
Czytaj...

 

Katolicki Infantylizm - Andrzej S. Przepieździecki (10-12-2003)

Jeśli ten artykuł będzie czytał jakiś katolik, to byłbym wdzięczny, gdyby poinformował mnie o tych naukach Jezusa, które nie są zasadami wyznawanej przez niego religii, czyli religii mojżeszowej.
Czytaj...

 

Neutrum

Biuletyn Neutrum Nr 6/1996 - (01-09-2002)

Być mniejszością wyznaniową w Polsce. Baza danych "Neutrum". Forum inicjatyw pozarządowych. Seminarium w Olsztynie. Z wizytą u Prezydenta. Z młodzieżą pod Sejmem. List od Przewodniczącego KRRiTV
Czytaj...

 

Biuletyn Neutrum Nr 4/1993 - (01-09-2002)

Wspomnienia z kampanii. O konkordacie powiedzieli. "Neutrum" w sprawie konkordatu. Europejski Kongres Humanistyczny w Berlinie. Antyklerykalizm w odwrocie? To jest część nauki o człowieku...
Czytaj...

 

Kim jesteśmy, co robimy - Czesław Janik (01-09-2002)

Rozpoczęty w 1989 r. dynamiczny proces wkraczania Kościoła we wszystkie obszary życia społecznego spowodował pojawienie się oddolnych inicjatyw
Czytaj...

 


Znalezione w sieci

Wiara a seks (18-12-2003)
Autor: Iwona Konarska
Źródło: Przegląd
Dlaczego pytania o wpływ religii na życie erotyczne Polaków nie znalazły się w raporcie Dureksu? Jakie znaczenie w okresie dzieciństwa miała wiara? Jaki miała wpływ na twoją seksualność? Z odpowiedzi wynika, że wiara przestaje być hamulcem zaraz po ukończ
Zgłoszone przez: Krzysiek
Czytaj..

Kultura na prąd? [Electro-recykling story] (03-01-2004)
Autor: Eugeniusz Obarski
Źródło: Taraka
"Coś tu się dzieje, a pan nie wie co, nieprawdaż, panie Jones?" Bob Dylan "Ballad Of A Thin Man"
Zgłoszone przez: politycznie niepoprawny
Czytaj..

Political Correctnes (03-01-2004)
Autor: guernica y luno
Źródło: Strona guernica y luno
POLITYCZNIE POPRAWNI, MORALNIE UPOŚLEDZENI
Zgłoszone przez: politycznie niepoprawny
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Dawid Ropuszyński (część MA)

*

Listy od Czytelników

Wiara, nadzieja, miłość - Aleksandra Kowal (01-09-2002)

Moja historia życia przebiega dokładnie pod prąd Pańskiej. Urodziłam się w rodzinie ateistycznej. W 24. roku życia w katolickim kraju spotkałam ludzi, którzy naprawdę żyli wiarą...
Czytaj...


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...

Polecane watki:
Prosze o sprostowanie

radość nieistnienia

Racjonalista a Opus Dei

jedno pytanko dot. inkwizycji
Moralnosc?
Filozofia, nauka, religia czy sztuka?
Zajmijcie się kosmitami lub polityką ;)
Katolicka łopatologia
pytanie
pierwsze wrazenia
Mirra, kadzidło...
Katolicy...
Nie je, nie pije, a żyje!
Kwestia wiary.
Problem zła
Istnienie Boga
chrzescijański koniec świata wg. Pana Motyla
Naduzycie we wstepie
Rakowski i Boniecki
Filozofia Wschodu
Tak sobie pomyślałem
STRASZNE!!!
Żydzi są OK
Ataków Lewandowskiego ciąg dalszy
ŻYCZENIA
Pytanie do Agnosiewicza?
Komentarz do artykułu
Czy ktoś rozumie fizykę(logikę)kwantową?
Kosmos
Erudyci na wymarciu
On tam był!
Dowód ontologiczny...
narodziny Jezusa
Niesprawiedliwość
Tradycja oświeceniowa
Wojtyła...
apolityczność?
nadzieje i obawy związane z dynamicznym rozwojem genetyki
Czy kosciół Nowoapostolski jest sektą?
artykuł pana Agnosiewicza nauki etyczne Jezusa
Masoni do lekarza

Strona główna Forum


Księgarnia Racjonalisty


Nowości:
James A. Haught - Święty koszmar. Ilustrowana historia mordów i okrucieństw religijnych
Bassam Tibi - Fundamentalizm religijny

Cahill Thomas - Jak Irlandczycy ocalili cywilizację. Nieznana historia heroicznej roli Irlandii w dziejach Europy po upadku Cesarstwa Rzymskiego

Unamuno - Agonia chrystianizmu
Comte - Rozprawa o duchu filozofii pozytywnej
Kant Immanuel - Krytyka praktycznego rozumu
Szyszkowska Maria - Spotkania w salonie

Drewermann Eugen - Kler. Psychogram ideału
Crick Francis - Zdumiewająca hipoteza czyli nauka w poszukiwaniu duszy

Josef Mitterer - Tamta strona filozofii. Przeciwko dualistycznej zasadzie poznania

Joachim Wehler - Zarys racjonalnego obrazu świata

Strona główna Księgarni


Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista CD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQTHE RATIONALIST

www.TheRationalist.eu.org
A European forum for reason and rationality.

Terrorism, Then And Now - Bernard Katz (15-01-2004)

If Muslims believe that Islamic believers are the only ones willing to sacrifice themselves in terrorist activities, they should pay close attention to the Jewish/Christian Scriptures...
Czytaj...

 

Almighty Abba - A.J. Mattill, Jr. (15-01-2004)

Honest to God, there is no god. There's pointlessness, parasites, pain, yes, but no Almighty Abba.
Czytaj...

 

Ecohumanism - Kaz Dziamka (24-12-2003)

It is time to abandon Protagoras' silly dictum and move on to a higher, biocentric, form of humanism. I suggest we call it "ecohumanism," biocentric politics powered by science, reason, and secular humanism
Czytaj...

 

APPEAL - (12-12-2003)

As the representatives of non-governmental organizations we appeal to adopt the Preamble to the European Constitution in the version proposed by the European Convention.
Czytaj...

 


Found in The Web

Tell us about interresting texts from other Internet sources! Add your one...
News
Editor: Dawid Ropuszyński
Read more...

Links
The American Rationalist: Information, Subscription, Issues: Read...
The Rationalist: Editorial staff Read...

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszam do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY

/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org  -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/