MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #64
Nakład: 3637 (odbiorców mailingu)

Spis treści:


Cytat tygodnia
Lekcja niewyuczona

Jedna z najsmutniejszych lekcji płynących z historii ludzkości brzmi: Jeśli oszukiwano nas przez wystarczająco długi czas, to mamy tendencję do odrzucania jakichkolwiek dowodów na występowanie tego oszustwa. Nie jesteśmy zainteresowani odnalezieniem prawdy. Oszustwo nas pochłonęło. Po prostu zbyt bolesne byłoby przyznanie się nawet przed samym sobą, że zostaliśmy oszukani."

Carl Sagan, "Świat nawiedzany przez demony"


Aktualności i ogłoszenia

Spotykamy się pierwszy raz w roku 2005. Jest to najlepsza okazja aby złożyć wszystkim prenumeratorom naszego biuletynu najlepsze i najszczersze życzenia noworoczne. W nowym roku naszych przyjaciół zachęcamy do współpracy w tworzeniu serwisu, a tych którzy patrzą na nas niechętnie - aby lepiej poznali to co oferujemy. Wszystkim życzymy aby spełniły się marzenia - przypominając, że zależy to od nas samych.

W ostatnich dniach grudnia nastąpiła kolejna już zmiana serwera. Mamy nadzieję, że tym razem zaspokojone zostaną oczekiwania zarówno twórców serwisu jak i jego czytelników.

W najnowszym numerze kwartalnika Bez Dogmatu ukazał się wywiad Mariusza Agnosiewicza z profesor Barbarą Stanosz. Rozmawiali "O prawie naturalnym, humanizmie i feminizmie".

Nasze nowinki naukowe wzbudziły zainteresowanie Filipa Wasilewskiego redaktora naczelnego miesięcznika "Polonia", który wyraził chęć publikowania najciekawszych z nich w nowopowstającej sekcji naukowej tego czasopisma.

Staje się już tradycją, że w każdym kolejnym wydaniu biuletynu możemy pochwalić się rozszerzeniem grona naszych autorów. Jednym z nich jest religioznawca Mirosław Kropidłowski - prawosławny ksiądz, współtwórca serwisu Ekumenizm.pl, inicjator Stowarzyszenia Misja Nadziei i Miłości. Pierwszy jego artykuł zachęca do sceptycyzmu życiowego, drugi stanowi obszerne omówienie spirytyzmu, natomiast trzeci przedstawia genezę i obraz Kościoła Prawosławnego w Afryce. W ostatnim z dotychczas zamieszczonych w naszym serwisie tekstów autor zastanawia się w jakim stopniu pewna okropna zbrodnia sprzed 150 lat obciąża cały Kościół Mormonów. 

Nowi publicyści to także: Grzegorz Jagodziński oraz Paulusjan. Zachęcamy do zapoznania się z ich punktem widzenia.

Swój kolejny tekst przesłał nam Witold Stanisław Michałowski, odsłania w nim kulisy powiązań nie zawsze przejrzystych decyzji gospodarczych z wielką polityką, źródeł których można próbować doszukiwać się nawet w odległej historii. 

Swoje bardzo aktualne artykuły zamieścili także: profesor Barbara Stanosz, Bogdan Motyl, Lucjan Ferus i Lech Keller. Komentarz do bieżących wydarzeń społecznych w naszym kraju stanowią również teksty Andrzeja Koraszewskiego.

Przypominamy, że serwis Racjonalista w dalszym ciągu publikuje numery miesięcznika Racjonalista z 1932 r. Zachęcamy do zapoznania się z ich zawartością, która zaskakuje ciągłą aktualnością poruszanej tematyki. 

Zamieściliśmy także opinie w sprawie projektu ustawy o zniesieniu funduszu kościelnego, który w świetle przytaczanych faktów staje się tylko przeżytkiem minionej epoki i jako taki powinien odejść wraz z nią do historii. 

Sondaże Racjonalisty. Sonda działu naukowego "Memetyka to:" została zakończona po oddaniu 78 głosów. Otrzymaliśmy następujące wyniki:

31 głosów; 39,7%-> przełomowa teoria wyjaśniająca powstanie kulturowej społeczności 
17 głosów; 21,8%-> pusta, naciągana i bezużyteczna teoria 
30 głosów; 38,5 -> nie mam zdania - czas pokaże czy jest coś warta
Komentarz tych wyników można przeczytać na forum

Sonda ogólna, w której pytaliśmy czym jest Internet dla czytelników Racjonalisty uzyskała 1000 głosów, które rozłożyły się następująco:
514 głosów; 51,4% -> informacje 
12 głosów; 1,2% -> zakupy 
75 głosów; 7,5% -> znajomi 
323 głosy; 32,3% -> okno na świat 
13 głosów; 1,3% -> szybkość 
63 głosy; 6,3% -> coś innego
Wyniki tej sondy nie niosą żadnego zaskoczenia, dla większości jej uczestników Internet jest źródłem informacji, chociaż w okresie przedświątecznym serwisy informacyjne donosiły o dużym zainteresowaniu sklepami internetowymi. 
Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych naszych sondach. Nowe teksty

Tsunami: działanie Boga? - Lech Keller (01-01-2005)

Dla naukowców dewastacja związana z tsunami była spowodowana przez przypadkowe z natury siły przyrody. Jednakże dla wyznawców interwencjonistycznego boga (bogów) sprawa nie jest taka prosta.
Czytaj...

 

Gwiazda Betlejemska - Lucjan Ferus (01-01-2005)

Zawsze z okazji świąt trafiam na artykuły, których zadaniem jest "naukowa" podbudowa bożonarodzeniowych legend. Jedną z nich jest owa Betlejemska Gwiazda, prowadząca trzech króli do miejsca urodzin dzieciątka Jezus.
Czytaj...

 

Europejski archipelag homofobii - Paulusjan (13-07-2004)

Podwalinę pod homofobię w kulturze europejskiej położył hebrajski archetyp patriarchalizmu i kult prokreacji przeszczepiony na grunt Europy przez ekspansywne chrześcijaństwo. Wyparł on charakterystyczną dla antyku atmosferę tolerancyjności w sferze seksualnej
Czytaj...

 

Nigeryjska feministka - Andrzej Koraszewski (30-07-2004)

Z humorem opowiada, że została przypisana do feminizmu. Rzeczywiście, zarówno jej życiorys, jak i jej pisarstwo jest dla feministek wyjątkowo smakowitym kąskiem. Ale Buchi Emecheta nie czuje się feministką, po prostu marzy jej się świat partnerskiego małżeństwa...
Czytaj...

 

Masakra z Mountain Meadows - Mirosław Kropidłowski (30-07-2004)

W 1857 r. w okolicach Mountain Meadows Indianie wraz z przebranymi za Indian Mormonami dokonali masakry ponad setki ludzi: kobiet i mężczyzn. Dzieci kolonizatorów zostały przekazane na wychowanie mormońskim rodzinom. Czy Kościół jest współodpowiedzialny?
Czytaj...

 

Mistyfikacje luminarzy nauki - Krzysztof Szymborski (04-08-2004)

Z naukowcem wiąże się pewne oczekiwania, dotyczące nie tylko sfery intelektu, lecz i moralności. Wybacza się uczonemu roztargnienie, naiwność w kwestiach życia codziennego i wiele innych słabości, wymaga natomiast bezwzględnie obiektywizmu i wierności prawdzie
Czytaj...

 

Umowa rachunku bankowego - Marta Lampart (02-08-2004)

Rodzaje rachunków bankowych. Obowiązki banku. Obowiązki posiadacza rachunku. Regulaminy bankowe. Rozwiązanie umowy rachunku bankowego. Umowa rachunku oszczędnościowego. Śmierć posiadacza rachunku oszczędnościowego. Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci
Czytaj...

 

Pożegnanie - Anonim (31-12-2004)

Niedawnymi czasy obaliłem swoją religie i doszedłem od wniosku, że trzeba słuchać swojego serca. Zrezygnowanie z własnej religii dało mi wiele, ale wiele też pozostało do wyjaśnienia. Zwłaszcza pytanie o sens i o to, jak żyć...
Czytaj...

 

Skarga konstytucyjna - Marta Lampart (30-07-2004)

Konstytucja z 2 kwietnia 1997 roku po raz pierwszy wprowadziła ten środek prawny do polskiego systemu prawnego. W art. 79 ust. 1 stanowi, że każdy, kogo konstytucyjne wolności lub prawa zostały naruszone, ma prawo wnieść skargę do Trybunału Konstytucyjnego
Czytaj...

 

Spór o Pitagorasa - Mariusz Agnosiewicz (27-12-2004)

Czy Pitagoras został ubóstwiony? Rytuały wtajemniczenia. Symbolika. Chrześcijańska ezoteryka. Pitagoreizm, alchemia i kabała. Szukanie "liczby Boga". Wschodni depozyt. Pitagoreizm redivivus! Przykład magicznego zaklęcia. Polemika z neopitagorejczykiem
Czytaj...

 

Biały orzeł i naftowy półksiężyc - Witold Stanisław Michałowski (27-12-2004)

Zakładając, że obywatele III Rzeczypospolitej zachowali resztki zdrowego rozsądku a geopolityczne abecadło nie jest obce naszym elitom politycznym należy jak najserdeczniej wymościć gościniec do Unii Europejskiej dla ex-wrogów spod Chocimia i Wiednia.
Czytaj...

 

Prawosławie w Czarnej Afryce - Mirosław Kropidłowski (27-12-2004)

Apartheid wzmocnił wpływy tylko prawosławia w Afryce, bo ludność afrykańska widziała, że prawosławie nie jest związane z kolonialną władzą białych, czego nie można było powiedzieć o katolicyzmie i protestantyzmie. Ściągnęło tym prawosławie na siebie niechęć konkurencji
Czytaj...

 

Bajka o kucharce i nocnym stróżu - Andrzej Koraszewski (27-12-2004)

Za górami za morzami żył sobie Adam Kowal, który wykuł powiedzenie, że państwo powinno być tylko nocnym stróżem. Przez dziesiątki lat opowieść o nocnym stróżu przekazywano sobie z ust do ust w kilku krajach i nikt nie sądził, że może być czymś więcej niż tylko bajką...
Czytaj...

 

Diabli nadali - Andrzej Koraszewski (27-12-2004)

Trzy razy sprzedawałem duszę diabłu i trzy razy do mnie wracała. Przykra sprawa, bo zawsze próbowałem być uczciwy, nie święty, broń boże, ale uczciwy. Diabeł, nie diabeł, nie robi się z gęby cholewy, słowo się rzekło, kobyłka u płota.
Czytaj...

 

Racjonalista 3/1932 - (27-12-2004)

Kolejny numer przedwojennego Racjonalisty: Deklaracja. Tadeusz Kotarbiński: Filozofia pod kuratelą. Henryk Ułaszyn: Dziwne metody. Tadeusz Jaroszewski: Klerykalizm katolicki w harcerstwie. W kraju i poza krajem.
Czytaj...

 

Spirytyzm - Mirosław Kropidłowski (24-12-2004)

Od publikacji Księgi Duchów Kardeca (1857) można mówić o nowej religii. Spirytyści wierzą w kontakt z duchami, doskonalenie dusz w ramach reinkarnacji, zajmują się tzw. pismem automatycznym. Łączą chrześcijaństwo, elementy wschodnie, okultyzm i in. w jeden konglomerat
Czytaj...

 

Tajemnice szpitalnych podziemii - Mieczysław Lenckowski (24-12-2004)

Kolejne rozdziały powieści: Elbląskie pielgrzymowanie. Omnipater starego miasta. Naganne amory krzyżaka Zygfryda do mieszczki Elwiry. W księdze zaklęta pamięć...
Czytaj...

 

Pampersy poświęcone... - Wiesław Jaszczyński (23-12-2004)

Panie! To jest coś niesamowitego! To trudno przeżyć. Wracam właśnie z poświęcenia oczyszczalni ścieków. Wyobraża sobie Pan sytuację? Stawidła się podnoszą, gówno płynie a biskup święci! Pecunia non olet nawet w Kościele...
Czytaj...

 

Nieświęte ploteczki internetowe - Mirosław Kropidłowski (23-12-2004)

Powodem plotki często jest pobożność wiernych, którzy za wszelką cenę pragną udowodnić prawdy biblijne. Niedawno wielu pastorów wspominało w swoich kazaniach, że zostały nagrane krzyki i jęki wychodzące z piekieł. Inni rozpowszechniali znalezisko "Giganta"
Czytaj...

 

Opowieść wigilijna - Andrzej Koraszewski (22-12-2004)

Czytając wyznania przywódczyni New Age z każdym zdaniem rozumiemy lepiej lęki Stanisława Krajskiego i jemu podobnych. Czytelnicy "Harry Pottera" mogą uwierzyć w w mistyczną magię i siły nadprzyrodzone. Można również rozważyć zupełnie inną tezę...
Czytaj...

 

Pitagorejska ezoteryka racjonalna - Mariusz Agnosiewicz (22-12-2004)

Ezoteryka jako esencja pitagoreizmu. Mistyka liczb. Pitagoreizm jako starożytne wolnomularstwo. Ezoteryka naukowa i podszyta blagą. Krótki kurs numerologii u pani Nataszy z Zet-ki. Polemika z "miłośnikiem ezoteryki" i próba odebrania Pitagorasa szarlatanom.
Czytaj...

 

Katolicka pedagogika - Bogdan Motyl (22-12-2004)

Katolicki pedagog potępiał "inteligentów" uważających, że można wychowywać dzieci bez bicia. To nic innego jak "prądy liberalne, hołdujące pogańskiemu kultowi dziecka" oraz "fałszywemu, obłudnemu humanitaryzmowi". Rózga jest mocno zakorzeniona w katolickiej tradycji...
Czytaj...

 

Dwa konie z rzędem - Barbara Stanosz (20-12-2004)

Przekonanie o niemoralności homoseksualizmu i o społecznej szkodliwości przyznania homoseksualistom praw, które mają heteroseksualiści, jest jawnym przesądem religijnego chowu, nieprzekładalnym na kategorie rozumu
Czytaj...

 

Kino wolnomyśliciela - Wiesław Jaszczyński (20-12-2004)

Na polskim rynku kinematograficznym bardzo trudno jest dostać filmy należące do klasyki kinematografii, a szczególnie dotyczące głębszych filozoficznych rozważań na temat religii czy natury człowieka
Czytaj...

 

Logika chrześcijańskiej wiary - Grzegorz Jagodziński (20-12-2004)

Czy wiara - rozumiana w sensie takim, jak zazwyczaj ma to miejsce w religii - może być racjonalna? Do jakiego stopnia? Do jakiego stopnia racjonalna jest wiara chrześcijańska? Poniżej spróbuję wnieść kilka uwag do dyskusji na ten temat.
Czytaj...

 

Najazd duchów na Polskę 1853 - Stanisław Wasylewski (20-12-2004)

Nowożytny spirytyzm przyszedł na świat w Ameryce. Tam właśnie Małgorzata Fox pierwsza na świecie uzyskała kontakt z duchami przy wirującym stoliku. Do Polski przyszło to w roku 1853. Szał ogarnął szerokie rzesze, od naiwnych pań do profesorów Uniw.Jagiellońskiego
Czytaj...

 

Fundusz Kościelny - (20-12-2004)

Można znieść Fundusz Alimentacyjny. Taka sama próba, dużo bardziej zasadna!, w stosunku do Funduszu Kościelnego jest sabotowana przez zespolone siły Kościoła i klerykałów. Oto szereg opinii i analiz dot. FK, m.in. M.Pietrzaka, P. Boreckiego, B.Stanosz, J.Wisłockiego
Czytaj...

 

Spotkanie z logiką - Andrzej Koraszewski (20-12-2004)

Po 89 roku medialne relacje z podróży partyjnych sekretarzy zostały zastąpione relacjami z podróży hierarchów. Łopatę, którą sekretarz zaczynał kopać dziurę na kamień węgielny, zastąpiło kropidło i krople święconej wody oczyszczającej mienie przejmowane po komunistach
Czytaj...

 

Oświadczenie w sprawie poszczekiwania - Krystyna Sienkiewicz (20-12-2004)

Ulubionym zwierzęciem wszystkich hierarchów KK jest pies. A to na Jasnej Górze prymas określa inicjatywę poselską jako ujadanie kundelków, a to inny książę kościoła wypomina dyżurne poszczekiwanie, choć karawana i tak jedzie dalej.
Czytaj...

 

Pra-Genezis - Piotr Drobner (19-12-2004)

"Religia Fenicji" Sanchoniatona z Berytos traktuje o historii i religii Fenicjan. Jest to szczególnie interesujące nas źródło, zwłaszcza, że pochodzi z XIII w. p.n.e., więc, zgodnie z tradycyjną chronologią biblijną, jest niemal współczesne 'Mojżeszowi'
Czytaj...

 

Moja przemiana - Dezel (19-12-2004)

Każdy szuka odpowiedzi w księgach, słowach, które pochodzą od innych ludzi. Trzeba spojrzeć w siebie a nie szukać obok. Ale wcześniej wymazać umysł z wszelkich ograniczeń. Ja tak zrobiłem i stałem się lepszym człowiekiem. Dostrzegam wiele dobra jakie niechcący daję
Czytaj...

 

Fakty instytucjonalne - Krzysztof Morcinek (19-12-2004)

Dzięki rzeczywistości subiektywnej jesteśmy cząstką pewnej całości, w innym wypadku, wobec surowych faktów, bylibyśmy tylko jednym z obrazów ewolucji, lecz dzięki świadomości sami dla siebie tworzymy sensy, normy, cele, wartości
Czytaj...

 

Kosmologia Whiteheada - Piotr Jurkiewicz (19-12-2004)

Alfred North Whitehead to jeden z wybitniejszych myślicieli XX wieku. Filozofia przyrody, którą nazywał kosmologią, była dlań projektem systemu równoległego do nauk szczegółowych. Nawiązywała do wielkich metafizyk czasów starożytnych i średniowiecznych
Czytaj...

 

Rola Piotra w pierwotnym chrześcijaństwie - Jerzy Sędziak (19-12-2004)

Wystarczy sięgnąć do opracowań świeckich, aby przekonać się, że prawda o św.Piotrze jest inna niż uczy Kościół i jego strojący się w naukowe piórka apologeci. Nie wszystkich jednak stać na zweryfikowanie apologety który w swojej argumentacji podaje 71 przypisów źródłowych
Czytaj...

 

Sekret na wagę śmierci - Krzysztof Szymborski (16-12-2004)

Odkrycia naukowe mogą być niebezpieczne. Czy uczony, który w trakcie badań zda sobie sprawę, że wykorzystanie jego prac może narazić ludzkość na niebezpieczeństwo powinien zrezygnować ze sławy odkrywcy i zataić je? Dylematy etyczne naukowców w kotekście badań nad zjawiskiem rozczepienia jądra atomowego.
Czytaj...

 

Moja dziwna katofobia - Andrzej Koraszewski (15-12-2004)

Twierdzenie, że w Polsce źródłem biedy, alkoholizmu, czy przemocy w rodzinie jest wyłącznie komunizm, to kosztowny błąd. Oczywiście twierdzenie, że wszystkiemu winien katolicyzm może być równie mało płodne. Możemy się jednak zgodzić, że równouprawnienie jest wartością i że przemoc w rodzinie to problem.
Czytaj...

 

Neutrum

Neutrum w społeczeństwie obywatelskim - Czesław Janik (19-12-2004)

Powstanie Neutrum było niezamierzonym efektem wzrostu politycznego znaczenia Kościoła w Polsce po 1989 r. Sytuacja ta przyczyniła się do wyłonienia nieznanego wcześniej w polskim życiu publicznym stowarzyszenia działającego na rzecz państwa neutralnego światopoglądowo
Czytaj...

 

Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaktor główny działu: Marcin Klapczyński. Redaktorzy: Agnieszka Dutka, Grzegorz Kozłowski


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota

Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota


Znalezione w sieci

XI: Kościoła nie krytykuj (13-12-2004)
Autor: Paweł Jurek
Źródło: Interia.pl
Magdalena Środa, łącząc przemoc wobec kobiet z katolicyzmem, wywołała burzę, która wskazuje na to, że niektórzy ludzie - i to niekoniecznie duchowni - do dziesięciu przykazań chcieliby dodać jedenaste: Kościoła nie krytykuj.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Bursztynowa krucjata (16-12-2004)
Autor: RYSZARDA SOCHA
Źródło: Onet/Polityka
Co będzie ze słynnym bursztynowym ołtarzem w kościele św. Brygidy po odwołaniu prałata Henryka Jankowskiego z funkcji proboszcza? Czy przyćmi kiedyś Bursztynową Komnatę, czy pozostanie tylko konstrukcja ze stalowych rur, wypełniająca teraz prezbiterium: pomnik życiowej klęski inicjatora?
Zgłoszone przez: jeyes
Czytaj..

Poza Kościołem nie ma zbawien (17-12-2004)
Autor: Martin Lechowicz
Źródło: korespondent

Zgłoszone przez: luw
Czytaj..

Kościół sam zasłużył na to, że go atakują (17-12-2004)
Autor: NA
Źródło: Forum Onet
Komentarze do artykułu w Niedzieli o ostatniech 'atakach' na Kościół.
Zgłoszone przez: Roman
Czytaj..

Zakopiański kapitalizm (19-12-2004)
Autor: Jerzy Kochanowski
Źródło: gazeta.pl
W 1972 r. przybyła pod Giewont specjalna ekipa z udziałem urzędników KC PZPR. Miała zbadać, dlaczego "państwo w Zakopanem zostało postawione w sytuacji gorszej niż w kapitalizmie, zepchnięte na pozycje nawet nie nocnego stróża, ale bezpłatnego dróżnika i zamiatacza ulic"
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Spory o badania nad leczniczymi właściwościami modlitwy (19-12-2004)
Autor: Marcin Gadziński
Źródło: gazeta.pl
Amerykańscy naukowcy protestują przeciw finansowaniu przez państwo badań nad leczniczymi właściwościami modlitwy. Jednak niektórych naukowców wyniki tych badań intrygują...
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Dlaczego jesteśmy dobrzy albo źli (25-12-2004)
Autor: EDWIN BENDYK
Źródło: Onet/Polityka
Wolna wola jest złudzeniem. Wszystkie nasze cechy i działania uwarunkowane są biologicznie i genetycznie. Taki wniosek płynąć może z odkryć współczesnej nauki. Czy zatem należy zapomnieć o filozofii i etyce, dla których pojęcie wolnej woli stanowi fundament?
Zgłoszone przez: jeyes
Czytaj..

Ministranci z DOOM 3, parafianie z Quake 3? (27-12-2004)
Autor: adminer
Źródło: www.adminer.pl
Parafia św. Zygmunta na Bielanach oferuje dzieciom gry komputerowe - o ile przyjdą na mszę na godzinę 6:30. Każde przyjście oznacza zebranie jednej karteczki... za 17 sztuk takich kartek otrzymuje się grę. Nie trzeba chyba dodawać, że nagradzanie chodzenia do kościoła oznacza komplet we wszystkich ławkach. Księża z parafii, liczą że w późniejszym okresie dzieci będą już przychodzić dla modlitwy, a nie prezentów... No cóż... Amen!
Zgłoszone przez: jeyes
Czytaj..

Bóg jest dobry dla słabych (01-01-2005)
Autor:
Źródło: Charaktery
Z doktorem Markiem Edelmanem rozmawia Bogdan Białek...
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...

Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Opłatek
Miłość nie jest litością?
Opatrzność
Nowy Rok
Życzenia
Nowy serwer
zbiegi okoliczności
świadomość problemu-problem świadomości
czastki elemantarne
Pomysł
Psychologia w szkole
Niezwykła hipoteza czasu i przestrzeni
Memetyka - ankieta
znow wcielo mi odpowiedz
filozofia a ewolucja
Znaczenie słowa ateista
Nowe
przemoc w literaturze
Jurek K.
Wesołych świąt!
Bicie kobiet wyrazem równouprawnienia
Gdzie jest Meteor
Cytat z wykladu- o co chodzi????
Spróbujcie zmierzyć się z tym:
Brak podglądu przy tworzeniu nowego wątku
Rozwiązanie zagadki
Pomniki Jana Pawła II
Jakiego koloru są elektrony?
Swietowanie
SETI uczniem czarnoksiężnika?
Kośćiół nie bije kobiet!
Jak jest naprawdę?
Odpowiedzi chodza swoimi drogami
a co do mózgu ...
Dlaczegi im. de Voltaire'a?
Czy bóg nie istnieje?
Wszechmoc Boga sprzeczna z logiką?
dobro, a zlo
Prędkość przepływu prądu elektrycznego
Opinia
Religie
Czytać i jeszcze raz czytać
granice wolności słowa
Grawitacja jako efekt odkształcenia przestrzeni
Reinkarnacja - szansa czy zagrożeni
Zasady naturalnego wychowania
Zasady naturalnego wychowania
Filozofia Nietzsche
OSOBA
Za co Belka skarcił Środę?
Zasady wychowania naturalnego
Światopoglądowa neutralność
Filozofia Nitzschego
Zagadka fizyczna
Powód powstania wszechświata
Awaria
Francja, Święty Mikołaj, islam i katofobia
Klonowanie - ankieta
ABORCJA-czy etapy ontogenezy możemy okreslać mianem:CZŁOWIEK?
indeterminizm/determinizm

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista CD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nasTHE RATIONALIST

http://www.therationalist.eu.org/
A European forum for reason and rationality.Found in The Web

Tell us about interresting texts from other Internet sources! Add your one...

News

Editor: Anna Słota
Read more...

Links
The American Rationalist: Information, Subscription, Issues: Read...
The Rationalist: Editorial staff Read...

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org  -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.