MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #74
Nakład: 5689 (odbiorców mailingu)

Spis treści:
 
Cytat tygodnia

O perspektywach

"Rozwój Polski zależy nie tyle od kadry wykwalifikowanych hydraulików, mimo że są oni postrachem Francji czy Niemiec, ile od umiejętności spojrzenia trochę dalej poza najbliższy, to znaczy wyborczy horyzont. Cóż to bowiem znaczy, na przykład, uznanie oświaty i edukacji za najważniejszy priorytet rozwoju? Znaczy to przeznaczenie znaczącej, a może nawet kolosalnej części wydatków państwa na modernizację szkół, na kształcenie kadry nauczycielskiej, na instytuty naukowe i badawcze, a może także na dochody badaczy i naukowców wystarczająco wysokie, aby także tych najlepszych można było zatrzymać w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, nie przegrywając z Yale, Oksfordem czy Sorboną."

Krzysztof Teodor Toeplitz, Przegląd, 29 maja 2005.


Aktualności i ogłoszenia

Zapraszamy sympatyków Racjonalisty do lektury naszych najświeższych publikacji, jak zwykle oferujemy szeroki wybór tematów. Przypominamy, że każdy przeczytany tekst może zostać skomentowany bezpośrednio pod tekstem. Wypowiedzi mogące być początkiem dłuższych dyskusji najkorzystniej zamieszczać na forum serwisu. Zapraszamy szczególnie w tym okresie do odwiedzania naszego forum ponieważ został otwarty nowy wątek: Zasady "współżycia" na forum, Wasze wypowiedzi mogą pomóc w ustaleniu reguł, które wyłonione w tak demokratyczny sposób, będą w przyszłości obowiązywać wszystkich użytkowników, dlatego też ważny jest udział w dyskusji każdego czytelnika, aby jego zdanie mogło zostać przedyskutowane i uwzględnione w formowanym zbiorze zasad.

Mamy przyjemność (nieustającą...) poinformować naszych czytelników o powiększeniu się grona naszych autorów. W ostatnim okresie dołączył do nas Marek Krakus, fizyk z wykształcenia pracujący zawodowo w dziedzinie elektroniki. Wśród naszych autorów znalazł się także Bartłomiej Łęczek student trzeciego roku filozofii i drugiego roku socjologii reklamy na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Swój pierwszy w Racjonaliście tekst zamieścił także Sławomir Jeżmański student administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Możemy także zapoznać się z tekstem Barbary Hanff, publicystki zajmującej się tematyką psychomanipulacji. Najnowszy publicystą jest znany dotąd jednym z forum, innym ze spotkań PSR - socjolog Krzysztof Stankiewicz

Publikujemy pierwszy fragment niezwykłej książki: "Zapomniana rewolucja. Grecka myśl naukowa a nauka nowoczesna" autorstwa Lucio Russo, która zawiera niezwykłe informacje na temat historii nauki. 

Przyzwyczailiśmy się już też do tego, że w odstępach kilkudniowych możemy zapoznać się z aktualnymi komentarzami bieżących zagadnień społecznych autorstwa Andrzeja Koraszewskiego. Małgorzata Koraszewska tłumaczy dla nas teksty wolnomyślicieli i racjonalistów piszących w języku angielskim. Publicystyczny prym wiedzie także Bogdan Miś, wzbogacając ofertę serwisu. Jak wynika z zamieszczanych komentarzy, teksty tych publicystów cieszą się dużym powodzeniem i zbierają pozytywne oceny.

Zaproszenie do Współpracy

Serwis Racjonalista za jeden z celów swojego funkcjonowania obrał promocję zdobyczy nauki wśród swoich czytelników. Realizuje to poprzez publikowanie nowinek i ciekawostek naukowych, które są dostępne również dzięki technologii RSS, np. poprzez aplikację Cafe News. Dostępna jest także sonda naukowa. Nauka rozwija się bardzo dynamicznie, każdy tydzień pełen jest fascynujących doniesień o najnowszych odkryciach i przełomowych badaniach. Staramy się z tego gąszczu informacyjnego wybrać wiadomości najciekawsze, najważniejsze i przekazać je w formie zrozumiałej i interesującej. Śmiało możemy konkurować z największymi internetowymi serwisami naukowymi, zarówno pod względem jakości i ilości publikowanych informacji. Należy wziąć pod uwagę fakt, że nie jest to nasza praca zarobkowa. Opracowywanie newsów naukowych to jednocześnie nasza pasja, rozrywka i pożyteczne samokształcenie. Ilość informacji naukowych wciąż się zwiększa, dlatego chcielibyśmy zachęcić czytelników Racjonalisty pasjonujących się nauką do współtworzenia naszego serwisu. Skromne grono redakcji naukowej Racjonalisty nie ma wystarczających możliwości, aby przybliżać chociażby tylko najciekawsze informacje naukowe z całej ich obfitości, więc zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy. To możliwość kreatywnej rozrywki i rozwoju zainteresowań i dostępu do trudnych do zdobycia źródeł. Potrzebujemy wsparcia w każdej dziedzinie. Naprawdę warto! Zostań redaktorem Racjonalisty. Więcej na temat zasad współpracy z serwisem można przeczytać pod adresem: Współpraca.

Racjonalista poszukuje nie mniej pilnie osób zainteresowanych procesem publikacji naszych tekstów - do redakcji technicznej i korekty. Ustalamy tutaj jedne z najwyższych standardów internetowych, starając się, by forma w jakiej publikowane są nasze teksty nie odbiegała od zwykłej, profesjonalnej. Do tego jednak potrzebujemy grono redakcji technicznej, gdyż obecnie za dużo jest na głowie redaktora naczelnego, który ma coraz większe trudności, aby te na bieżąco publikować i równocześnie dbać o najwyższą jakość tych publikacji. Dotąd zgłaszało się wielu chętnych na tą funkcję, lecz po dłuższym bądź krótszym czasie - kolejno się wykruszali już to z powodu tempa publikacji, już to wymagań jakościowych. Poszukuję zatem zainteresowanych tę funkcją, którzy gotowi będą konsekwentni w swym postanowieniu współpracy. Praca z tekstami wyrabia umiejętność perfekcyjnego budowania własnych myśli (zwłaszcza, że ja stale nadzoruję tę pracę). Wymagana jest gotowość poświęcenia Racjonaliście kilku, kilkunastu godzin w tygodniu, obrabianie tekstów w miarę płynnie (jedno, góra dwudniowe opóźnienie), maksymalna staranność. Czy jest odważna osoba?

*

Nawiązaliśmy małą współpracę z Fundacją Marka Kamińskiego, która prowadzi wraz z TVP w internecie akcję edukacyjną (e-learning) Razem na Biegun. Pokonywanie własnych słabości, integracja niepełnosprawnych, ogólnie pojęta edukacja i rozwój. Lekcję o sztuce kreatywnego pisania tworzyć będą opracowania Macieja Iłowieckiego, Zoi Żak (za- ca red. nacz. magazynu Integracja), Doroty Kobierowskiej (za - ca red. nacz. Poznaj Świat) oraz Agaty Węgrzynowskiej (red. odpowiedzialna za Serwis Rozmaitości PAP), zaś jako główny będzie udoskonalony ostatnio przeze mnie miniporadnik "Jak napisać dobry tekst". Jeśli ktoś jeszcze nie czytał, gorąco polecam. Przy okazji Fundacja zareklamuje Racjonalistę.

*

Naszym czytelnikom chcielibyśmy polecić kwartalnik literacko- filozoficzny [fo:pa]

*

W imieniu Pani Profesor Marii Szyszkowskiej przesyłamy petycje dot. mediów, z prośbą o podpisanie. Jesienią 2004 r. w wyniku działania forum "Otwarci" pojawiła się możliwość, że od lutego 2005 r. jego przedstawiciele będą mieli swoje okienko w TVP. Tak się niestety nie stało. Pomimo niesprzyjającego klimatu politycznego, nadal podejmujemy działania mające na celu realizację prawa dostępu do mediów dla szeroko rozumianych środowisk humanistycznych.

============================

W. Pan
Jan D w o r a k
Dyrektor TVP S. A.

Ja, niżej podpisan(a/y), wyrażam protest wobec zdominowania programów telewizji publicznej przez jeden światopogląd. Państwo demokratyczne ma być światopoglądowo neutralne, a media są zobowiązane do przybliżania różnorodnych punktów widzenia. Wszyscy opłacamy abonament, a więc mamy prawo żądać, by w programach telewizji publicznej występowali przedstawiciele np. rozmaitych – w tym niechrześcijańskich, wyznań, ateiści, agnostycy, ludzie bezwyznaniowi, itd.

============================

Petycję tę prosimy wysłać na adres:
Biuro Senator Marii Szyszkowskiej
ul. Rumuńska 20
03-971 Warszawa

*

Tygodnik Przegląd zamieścił adres naszego serwisu. W ramce "gdzie warto zajrzeć?" www.racjonalista.pl - teksty kwestionujące wyższość ludzi wierzących nad ateistami, autorzy nawołują do wyraźnego rozdziału Kościoła od państwa.

Sondaż Racjonalisty

Zakończona sonda, w której zapytaliśmy o przyszłość Unii Europejskiej: Czy sądzisz, że Unia Europejska powinna:
16.1% - Przekształcić się w państwo federacyjne, już teraz
19.2% - Określić przybliżony termin przekształcenia w federację
35.7% - Ograniczyć się do integracji gospodarczej z wyraźnie opisanymi elementami integracji politycznej
6.8% - Zachować nieokreślony status, redukując napięcia i realpolitik
22.2% - Unia to przeżytek bez przyszłości
zebrała łącznie 1362 głosów. Biorąc pod uwagę wyniki referendum eurokonstytucyjnego we Francji i Holandii można wyciągnąć wniosek, że zadane przez nas pytanie pozostaje wciąż aktualne.


Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

Odbył się I Krajowy Zjazd osób zainteresowanych działalnością w ramach Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Poznaliśmy się, porozmawialiśmy, pośmialiśmy się, sporo ustaliliśmy, na pamiątkę otrzymaliśmy estetyczne kubki ze stosownym napisem. Opis spotkania i przyjętych ustaleń znalazł się w kolejnym, trzecim już, numerze biuletynu PSR. Zainteresowanych zapraszamy do wypełnienia deklaracji zainteresowania stowarzyszeniem racjonalistów. Być może lektura Podstaw programowych i etycznych PSR pomoże podjąć decyzję? Zapraszamy.

Ostatnie wątki Forum dyskusyjnego PSR:
Biuletyn PSR nr 3
Nowinki naukowe - współpraca
LEKTURA OBOWIĄZKOWA!
szkoda
Propagandowe slogany PSRu
Bełchatów - podziękowania!
Biuletyn PSR nr 2
Transport z Warszawy


Nowe teksty

 

e-association. nowa wizja stowarzyszenia - Mariusz Agnosiewicz (03-06-2005) 

Wirtualizacja stowarzyszeń, wykorzystanie technologii internetowych w funkcjonowaniu zrzeszeń oraz rozwój w oparciu o wirtualne wspólnoty, jest obecnie żywo dyskutowana przez teoretyków i praktyków zajmujących się zarządzeniem grupowym w organizacjach tzw. trzeciego sektora. Dyskusja ta toczy się najintensywniej tam, gdzie rozwinięte jest społeczeństwo informacyjne i obywatelskie, przede wszystkim w USA. Coraz częściej pojawia się pojęcie "stowarzyszenia wirtualnego" (virtual association), czyli takiego, które funkcjonuje jeśli nie wyłącznie, to przede wszystkim w oparciu o cyberprzestrzeń. W Polsce dyskusja ta dotąd się nie rozpoczęła, co niniejszym chciałbym zmienić. To, że czołowy polski serwis wspierający on-line działalność organizacji pozarządowych (ngo.pl), jest de facto na poziomie "ABC Internetu w organizacji pozarządowej", nie oznacza, że w Polsce kwestia wirtualizacji stowarzyszeń nie jest ani problemem socjologicznym, ani prawnym. Formy wirtualnych stowarzyszeń pojawiają się "naturalnie" wraz z rozwojem społeczeństwa informacyjnego, ściślej: cyberspołeczności. Wirtualne stowarzyszenie wynika niejako logicznie z tego rozwoju. Cyberprzestrzeń stymuluje spontaniczne wiązanie się w grupy i zrzeszenia, które nierzadko dla umocnienia tworzącego się związku, bądź dla nadania mu efektywności lub nowej jakości, poszukują sposobów formalizacji owego bytu.
Czytaj...

 

Macdonaldyzacja kultury? - Krzysztof Stankiewicz (03-06-2005)

Globalizacja jako zjawisko współczesnego świata postrzegana jest w różnoraki sposób. Z jednej strony straszą nas globalizacją różne ugrupowania polityczne. Upatrują w niej koniec narodu, przejęcie obcych wzorów czy nawet upadek wartości. Ruchy apolityczne z kolei krzyczą głośno, skandują na ulicach, urządzają różne manifestacje przy okazji debat nad polityką globalną, zwłaszcza ekonomiczną. Węszą w niej uzależnienie, utratę kontroli jednostki nad otaczającą rzeczywistością, czy wreszcie utratę suwerenności państwowej. Słowem globalizację przedstawiają jako współczesnego nam diabła, który powoli swoimi mackami otacza nas zewsząd. Z drugiej strony nie brakuje ludzi, którzy widzą w niej warunek rozwoju, szansę dla wszystkich (możliwości szybszej modernizacji krajów słabiej rozwiniętych, przenikanie nowych technologii, dyfuzję nowych idei). Odrzucają argumenty strony przeciwnej twierdząc, że poprzez globalizację buduje się jedno wielkie ogólnoziemskie społeczeństwo - co doprowadzi do upadku wojen, do lepszej, bardziej sprawiedliwej dystrybucji dóbr itd. Praca ta jest próbą zarysowania sposobów w jaki można spojrzeć na procesy globalizacji w powiązaniu z kulturą.
Czytaj...

 

Kaczoryzacja demokracji - felieton antysatyryczny - Leon Bod Bielski (02-06-2005)

Zinstytucjonalizowana religia oraz cenzura to dwa najpotężniejsze narzędzia ukrywania prawdy. Nieświadomymi, a zwłaszcza szczegółów wynaturzeń i smaczków z życia władzy ponad stan, łatwiej jest rządzić. Aby skuteczność skonstruowanego na przemilczeniach, fałszu i zakazach systemu sprawowania władzy była optymalna, trzeba pozyskać dla jego funkcjonowania odpowiednich ludzi a kluczowe, newralgiczne węzły systemu obsadzić wiernymi mu na śmierć i życie pretorianami. Metoda kija i marchewki zawsze robiła swoje i godzin zaledwie potrzeba było, by każdy z setek tysięcy zainteresowanych mniej lub bardziej lukratywnym stołkiem, fotelem, kanapą czy stanowiskiem sprzątaczki zadeklarował, po której "stronie mocy" pragnie służyć...
Czytaj...

 

Duchy nie lubią laboratorium - Bogdan Miś (01-06-2005)

Odnoszę wrażenie, że pod nasze skrzydła zamierza skryć się część ludzi, którzy przez racjonalizm rozumieją zupełnie co innego, niż my; są to mianowicie wyznawcy paranauki, ezoteryki i innych podobnych zwykłych bredni. Odrzuceni - i słusznie! - przez oficjalną naukę szukają jakiegoś werbalnego alibi dla swej działalności i przekonań; etykietka "racjonalisty" bardzo by się im przydała. Nic otóż z tego, drodzy państwo. Nie ma miejsca w racjonalistycznym światopoglądzie i w rodzącym się właśnie racjonalistycznym środowisku ani na zwolenników odwiedzin Ziemi przez UFO, ani na różdżkarzy, ani bioenergoterapeutów, ani sprawdzających codziennie w komputerze wykresy biorytmów, ani pasjonujących się "niewyjaśnioną" tajemnicą Trójkąta Bermudzkiego, czy "niepojętymi" zależnościami matematycznymi Wielkiej Piramidy, ani na wyznawców astrologii czy numerologii. Po prostu: nie, państwu dziękujemy. Racjonalista nie tylko nie zajmuje się pseudonauką, ale jest obowiązany ją zwalczać. Egzemplum z tytułem profesorskim: kilkadziesiąt lat temu prasa nadała wielki rozgłos "odkryciu polskiego uczonego", który zakwestionował teorię Einsteina. "Polski uczony" miał prawdziwy tytuł profesora, tyle że w specjalności "szkody górnicze", a o teorii względności miał takie pojęcie, jak Einstein o szkodach górniczych właśnie; czyli żadne. A rozgłos mu zrobiono, bo akurat nasz ukochany kraj był opętany pomarcową histerią nacjonalistyczno- antysemicką i Polak obalający "żydowską naukę", to było dla części ówczesnej prasy coś. Zapraszam do dyskusji na temat: racjonalista a metodologia naukowa
Czytaj...

 

Wyrzuceni z Królestwa - Barbara Hanff (01-06-2005)

Były Świadek Jehowy za najbardziej wskazaną postawę głosiciela uznał posłuszeństwo, a niewskazaną - wdawanie się w dyskusję. Dopiero z czasem system nakazów i zakazów staje się dla członka organizacji jawny, szczególnie po chrzcie. Pani z 32-letnim stażem w Strażnicy mówi: "Przed chrztem zupełnie inaczej traktuje się człowieka. Wcześniej jest wszystko ładnie i pięknie, wokół człowieka kręci się wiele osób, służą pomocą, chętnie rozmawiają. Potem sytuacja zmienia się, gdyż mają już człowieka w ręku. Straszą Armagedonem, czyli wojną przy końcu świata i wtedy należy robić, co każą starsi, bez żadnego szemrania". Chciałabym pokazać mechanizmy powodujące wzrost w szeregach organizacji Świadków Jehowy. Przytoczę także przykłady osób, którym udało się z tej organizacji wyjść. Chcę wykazać, że Świadkowie Jehowy, działający w Polsce jako zarejestrowany związek wyznaniowy, są organizacją szkodliwą społecznie posługującą się technikami psychomanipulacji. Pragnę zwrócić uwagę na szczególne narzędzie psychomanipulacji, jakim posługują się przywódcy tej organizacji w celu zastraszenia i utrzymania swoich podwładnych w permanentnym poczuciu winy i strachu, a mianowicie: wykluczenie. Towarzystwo Strażnicy programowo izoluje swoich wyznawców od społeczeństwa. W takiej sytuacji groźba wykluczenia jest potężnym instrumentem psychologicznego oddziaływania
Czytaj...

 

Bóstwo przyczajone w niebycie - Roman Zaroff (01-06-2005)

Częsty argument wierzących polega na tym, że twierdzą oni, iż posiadają kontakt ze swoim bogiem, w postaci niesprecyzowanych bliżej objawień, wewnętrznego poczucia jego/jej istnienia itp. We wszystkich jednak przypadkach są to "kontakty" w sferze psychicznej danej osoby. A więc zjawiska subiektywne i nieweryfikowalne dla kogoś drugiego, na przykład takiego jak ja. Taki argument jest oczywiście bezwartościowy w każdej poważnej, normalnej dyskusji. Rodzi on jednak problem: jak odróżnić "objawienia" od klasycznych omamów i urojeń, jeśli zjawiska te są w ogóle odróżnialne. Zauważmy, że Bóg wielce się natrudził, żeby świat sprawiał wrażenie, że go nie ma
Czytaj...

 

Metoda semiotyczna według Bocheńskiego - Agnieszka Ziółkowska (01-06-2005)

W metodzie naukowej istotną rolę odgrywa odróżnienie sensu syntaktycznego od semantycznego. Może tak się zdarzyć, że dane wyrażenie jest poprawnie utworzone według reguł poprawności syntaktycznej, jednak jest bezsensowne z punktu widzenia semantyki. Z tym problemem jest związana weryfikowalność zdań. Rozwój nowożytnego przyrodoznawstwa stał się możliwy dzięki wyeliminowaniu pewnych filozoficznych wyrażeń, czyli takich, których obecność w zdaniach uniemożliwiała zweryfikowanie tych zdań za pomocą środków empirycznych. W naukach przyrodniczych obowiązuje następująca reguła: tylko te zdania wolno nam traktować jako sensowne, które ostatecznie są weryfikowalne przez doświadczenie zmysłowe. Zdania o moich stanach psychicznych, czy o stanach kogoś innego nie mogą być intersubiektywnie weryfikowalne. Metoda semiotyczna dowodzi, jak wiele zabiegów odnoszących się do języka musi poczynić naukowiec, żeby jego teoria stała się jasna i klarowna dla wszystkich innych badaczy. Język naukowy różni się znacznie od tego, którego używamy na co dzień; przez to na badaczach, którzy współtworzą naukę ciąży duża odpowiedzialność: są oni zobligowani do bardzo ścisłego stosowania zasad i reguł języka nauki
Czytaj...

 

Dylematy ekumenizmu - Marek Krakus (01-06-2005)

Czy ekumenizm jest możliwy? Wszyscy mówią o ekumenizmie, ale czy wiemy naprawdę o czym mówimy? Każda religia uważa, że jej poglądy dotyczące transcendencji są prawdziwe. Jednocześnie poglądy różnych religii różnią się od siebie, często bywają sprzeczne. Dwa sprzeczne ze sobą poglądy nie mogą być jednocześnie prawdziwe. Istnieje pewna możliwość pogodzenia sprzecznych racji w warunkach równoprawności. Otóż wszystkie religie będące partnerami dialogu ekumenicznego musiałyby przyjąć, że wszystkie opisy właściwości Boga spotykane w religiach są tylko ludzkimi próbami wyobrażenia sobie transcendencji, nazywanej Bogiem, a nie prawdą objawioną przez Boga i nie można ich rozważać w kategorii prawdy i fałszu. Zatem każdy człowiek, zarówno niewykształcona dewotka, jak i wysokiej rangi teolog mają prawo wierzyć zgodnie z właściwościami jego umysłu. Ale jednocześnie nie mają prawa pogardzać poglądami innych ludzi w sprawach religijnych, oraz zmuszać innych osób do przyjmowania swoich poglądów (zarówno dewotka teologa jak i teolog dewotkę)
Czytaj...

 

Nikt nie słyszy głosu 20 milionów - James A. Haught (01-06-2005)

Ameryka jest bardziej religijna niż jakiekolwiek inne uprzemysłowione państwo. Według niedawnego badania opinii publicznej 90% Amerykanów wierzy w Boga, w porównaniu do 48% Brytyjczyków; 76% uważa, że piekło jest rzeczywistym miejscem, w porównaniu do zaledwie 16% Niemców. Radio i telewizja roją się od ewangelistów. Amerykanie ofiarowują rocznie 70 mld USD na kościoły. Jest to kolosalne zaangażowanie w sprawę sił nadprzyrodzonych. Wiatry jednak wieją już w inną stronę. Jest nas - agnostyków, ateistów, sceptyków - w Ameryce ok. 20 milionów. Wśród nas są najświatlejsi Amerykanie: uczeni, naukowcy, reformatorzy, pisarze, historycy, filozofowie i inni wybitni ludzie. Ta "elita poznawcza" postrzega, że nie ma żadnych solidnych dowodów na istnienie "królestwa ducha". Wśród kadr uniwersyteckich, pracowników laboratoriów badawczych i im podobnych wierzący stali się osobliwością. Krajowa Rada Kościołów w swej ostatniej publikacji przyznaje, że istnieje "postępujący, wzrastający i potężny ruch zwany sekularyzmem". Steven Carter napisał książkę protestującą przeciwko "kulturze niewiary", szerzącej się wśród amerykańskiej elity. Oczywiście kultura niewiary nadal jest niewielka w porównaniu do olbrzymiej kultury wiary. Mam jednak wrażenie, że Ameryka ewoluuje ku europejskiemu wzorcowi ze stałym kurczeniem się tego, co nadprzyrodzone
Czytaj...

 

Szamańskie safari - Witold Stanisław Michałowski (01-06-2005)

Otrzymałem zaproszenie na szamańskie sympozjum na którym miały być zaprezentowane metody kontroli stanu świadomości osób poddawanych eksperymentom "by religico-magical practitioners". Miano również pokazać zastosowania najnowszych wersji specjalnego sprzętu umożliwiającego badanie i pomiary efektów uzyskiwanych przez szamańskich "czarowników" i ludzi z nadzwyczajnymi umiejętnościami. Kompletne misterium szamańskie trwa długo. Szaman wymawia blisko sto kilkuzdaniowych formuł magicznych. Naśladuje zachowanie i głosy rozmaitych zwierząt i duchów, nawet "pijacką czkawkę diabłów". Punktem kulminacyjnym jest złożenie ofiary z konia. W ZSRR w latach 20. przystąpiono do walki z "syberyjskim zabobonem". Szamaństwo okrzyknięto "hamulcem budowy socjalizmu", szamanów sadzano do więzień i łagrów. Dziś szamaństwo na Ałtaju ma się dobrze i jak dawniej wokół niego koncentruje się duchowe życie narodu... Zaledwie parę lat po dojściu do władzy bolszewicy sfinansowali ekspedycję Mikołaja Rericha do Mongolii, Sinkiangu i Tybetu. Szczegółowe raporty z wyprawy w ostatecznej wersji opublikowano dopiero po ostatecznym rozpadzie ZSRR. Dotyczyło to nie tylko informacji o znalezieniu w jednym z lamajskich klasztorów Ladakhu manuskryptów potwierdzających pobyt w Himalajach Jezusa Chrystusa. Czy Rerich szukał mitycznej stolicy mitycznego podziemnego królestwa Agharta - Szambali? Czy Szambali również poszukiwał Jezus, jak twierdzą niektórzy buddyjscy uczeni, nie wiadomo. Należałoby przeprowadzić dokładną kwerendę w klasztornych bibliotekach podniebnego królestwa ze stolicą w Leh, graniczącego z hinduskim Kaszmirem
Czytaj...

 

Bezbożny Olimp - oprac. Andrzej Koraszewski (01-06-2005)

Kosmos jest gigantycznym kołem zamachowym, poruszającym się z szybkością 10.000 obrotów na minutę. Człowiek jest cierpiącą na mdłości muchą lecącą na nim w zamroczeniu. Religia jest teorią, zgodnie z którą to koło zostało specjalnie wymyślone i puszczone w ruch, żeby mógł się przejechać. - zauważył H.L. Mencken. Dlatego też słusznie skonkludował William James, że "Religia jest monumentalnym rozdziałem w historii ludzkiego egotyzmu". Kiedy się rozglądam wśród zatwardziałych ateistów, od Demokryta po Einsteina, mam wrażenie, że to dość interesujące towarzystwo...
Czytaj...

 

Duchowość kobieca w New Age - Joanna Żak-Bucholc (01-06-2005)

Jedną z cech charakterystycznych Ruchu Nowej Ery jest specyficzny feminizm. Wyznawcy New Age uważają, że kultura Zachodu idealizując jeden pierwiastek - męski, tłumiła przez całe stulecia pierwiastek kobiecy, co przyczyniło się do sytuacji kryzysu. Stąd nawoływanie do afirmowania tych wartości, które kojarzone są z kobiecością, co ma mieć cel terapeutyczny w skali ogólnokulturowej. Zwolennicy New Age uważają, że kończy się "era męska", a przyszłe społeczeństwa mają budować przede wszystkim kobiety. Zwolennicy tych teorii przekonują jednak, że nie ma to oznaczać podporządkowania mężczyzn kobietom, lecz dominację kobiecych cech i mentalności. Teoretyczki wyznaczają new age'owemu feminizmowi doniosłą rolę - "uwolnienia mężczyzn spod jarzma przerostu energii męskich", bo ofiarami maskulinizmu mają być tak kobieta, jak i mężczyzna. Nowy wspaniały świat kiełkuje nawet w ramach instytucji chrześcijańskich. Oto siostry franciszkanki organizują prelekcje dotyczące wicca, czy orientalnych technik medytacyjnych. Feminizm New Age łączy z kobiecością szereg pojęć: intuicjonizm, empatię, pasywność, skłonność do współpracy, wyobraźnię, bliskość natury, które oczywiście mają swoje opozycje (rozum, aktywność, współzawodnictwo itd.) łączone z kolei z męskością
Czytaj...

 

Sens życia - James A. Haught (29-05-2005)

90 procent ludzkości - ludzie religijni - nie muszą pytać o sens życia. Kościół już im podał odpowiedź. Kapłani i święte księgi powiadają, że magiczny, niewidzialny bóg stworzył wszechświat i umieścił na nim ludzi, żeby ich wypróbować. Ustanowił dla nich reguły zachowania i stworzył niebo jako nagrodę dla tych, którzy przestrzegają reguł, oraz piekło do torturowania tych, którzy je łamią, itd. To nadprzyrodzone wyjaśnienie czy jakąś inną wersję mistyczną akceptuje przeważająca większość ludzkiego gatunku. Niektórzy z nas jednak nie mogą tego przełknąć, ponieważ nie ma na to żadnych dowodów. Poważni poszukiwacze sensu zazwyczaj pogrążają się w filozofii i spędzają lata pocąc się nad "bytem" i "istotą". W końcu większość z nich wyłania się bez lepszej odpowiedzi, niż kiedy zaczynali - ale z poczuciem, że zmarnowali mnóstwo czasu i wysiłku. Inteligentni ludzie mogą w sensowny sposób zająć się pytaniem o sens życia, bez zagrzebywania się w filozoficzny bigos i rozdzielanie włosa na czworo. Przechodziłem przez to już od pół wieku. Teraz mogę oznajmić, że istnieją dwie jasne odpowiedzi
Czytaj...

 

Katolicyzm jako etyka kleptokracji - Andrzej Koraszewski (29-05-2005)

Z Carlosem łączyło mnie wiele spraw. Był nie tylko podobnie jak ja zafascynowany Weberem, a zarazem pytaniem dlaczego katolicyzm uniemożliwiał wykształcenie się mieszczańskiej etyki, ale również w odróżnieniu od większości latynoskich uciekinierów w Szwecji, zdawał sobie sprawę z tego, że marksizm nie jest dobrą odpowiedzią na modernizowany feudalizm i katolicką mentalność powszechnej nieuczciwości. Całymi godzinami zastanawialiśmy się nad pytaniem dlaczego Ameryka Łacińska, ten zasobny w bogactwa naturalne kontynent, nie zdołał wydać ani jednego dobrze urządzonego państwa. Nie można tu było uniknąć podejrzeń pod adresem katolickiego kościoła, systemu stanowego, sojuszu feudałów z ołtarzem i obyczaju naprawiania starych błędów bez zmiany mentalności.
Czytaj...

 

Dekalog z tego świata - Marek Krakus (25-05-2005)

Ewolucyjna zasada premiowania skuteczniejszych organizmów społecznych pozostawia na placu boju tylko te plemiona, w których skutecznie działające normy moralne ograniczają konflikty wewnętrzne. Z tego wynika prosty wniosek, że normy moralne służą nie jednostkom, ale całym społecznościom zwiększając ich szanse przetrwania i rozwoju. Coraz bardziej narasta rozdźwięk pomiędzy normami moralnymi zawartymi w przykazaniach różnych religii a codzienną praktyką życia społeczeństw. Czy ten rozdźwięk będzie dalej narastał, czy uda się pogodzić teorię przykazań z praktyką życia codziennego? Czy będzie to wymagało zmian religijnej teorii? Jakie funkcje regulacyjne w społeczeństwie spełniają poszczególne przykazania? Jak funkcjonowały one w warunkach plemienia żydowskiego w momencie ustanowienia ich przez Mojżesza? Jak powinny one funkcjonować w świecie współczesnym?
Czytaj...

 

Unia brzeska a powstanie Chmielnickiego - Joanna Żak-Bucholc (24-05-2005)

23 grudnia 1595 roku udali się do Rzymu Hipacy Pociej i Cyryl Terlecki, by przed papieżem zaprzysiąc unię oddającą wyznawców "greckich", Rusinów, władzy Rzymu. Cała hierarchia prawosławna naraz przestała istnieć (reaktywowano ją wiele lat potem, początkowo nielegalnie). Król poddał wszystkich wyznawców prawosławia sądownictwu metropolity unickiego ("unitami" - od unii brzeskiej - odtąd zwano tych, którzy zachowawszy podstawowe zwyczaje swojej wiary prawosławnej przyjęli prymat papieża)... Nie ma co ukrywać, że nierówne traktowanie religii było jedną z przyczyn ciągłego wrzenia na Ukrainie. Współczesny Chmielnickiemu autor pisze: "Jeden był początek i jedna przyczyna wojny Chmielnickiego, a mianowicie prześladowania prawosławia przez Lachów i wyzyskiwanie Kozaków". A unicki duchowny dodaje: "prawosławni chrześcijanie i Kozacy Zaporoscy gotowi są przejść pod władzę Moskwy z powodu ucisku, jaki cierpią prawosławni od Polaków".
Czytaj...

 

Rewolucja moralna - Andrzej Koraszewski (24-05-2005)

Mnożą się wezwania do rewolucji moralnej, słychać ostrzenie noży gilotyn, osobnicy w ciemnych strojach pospiesznie oliwią mechanizmy urządzeń do obcinania głów. Słychać również przepowiadanie świętych formułek, które sankcjonować mają partyjne racje. Z gazet wychyla się ojczyzna oddana w pacht złodziejaszkom. Wszyscy pokazują na siebie palcami, nikt nie poczuwa się do winy. Wszyscy uznają, że rewolucja moralna jest konieczna, bój toczy się o to, kto będzie jej chorążym. Rąk wyciągniętych po sztandar rewolucji moralnej jest setki, niektóre uzbrojone są w kastety. Uczciwie mówiąc boję się rewolucji moralnej, bo rewolucja moralna zakłada podjęcie kolejnej próby przerobienia gnid na anioły, co czasem kończy się krwawo, a częściej tylko wymianą osobników przy żłobie. Wolałbym ewolucję moralną, ale ewolucja to proces czasochłonny, akumulujący przypadkowe, korzystne zmiany.
Czytaj...

 

Język racjonalny i emocjonalny - Marek Krakus (24-05-2005)

O ile w języku uczuciowym, emocjonalnym istnieje niesymetria w traktowaniu swoich i obcych, to w języku racjonalnym możliwe są sprawiedliwe oceny moralne niepreferujące "swoich". W języku racjonalnym jest możliwe postawienie się w sytuacji strony przeciwnej, aby zobaczyć problem oczami obcego. Podział na "swoich" i "obcych" charakterystyczny dla emocjonalnych kręgów bliskości skłania do niesprawiedliwych ocen moralnych, dominuje "etyka Kalego". Doprowadza to często do walk pomiędzy wrogimi kręgami bliskości, np. pomiędzy kibicami różnych drużyn piłkarskich. Tego rodzaju emocjonalna wrogość do obcych jest również jedną z ważnych przyczyn wojen plemiennych i religijnych. Prowadzi to nawet do tego, że przykazanie "nie zabijaj" jak również inne przykazania stosują się do współwyznawców a nie do innowierców. Tego typu postawy zawsze miały charakter emocjonalny, w oparciu o wzbudzaną nienawiść do obcych. Było to podstawą istnienia religii plemiennych, czego przykładem była również religia żydowska. W Starym Testamencie można znaleźć wiele przykładów, gdzie zabójstwo ludzi z obcych plemion wyznających inne religie było dozwolone a nawet bywało nakazem religijnym. Również inne przykazania nie obowiązywały wobec obcych. Zawieszeniem siódmego przykazania był zwyczaj brania łupów wojennych, a zawieszeniem szóstego przykazania była praktyka gwałcenia kobiet z wrogich społeczności.
Czytaj...

 

Kierunek Amur - Witold Stanisław Michałowski (24-05-2005)

Kierownictwo partii bolszewickiej, przeprowadzając eksterminację prawosławnego kleru i polecając zamieniać chrześcijańskie świątynie w muzea ateizmu, islam długo traktowało dość szczególnie. Dziś blisko 30 milionowa społeczność jego wyznawców jest niezwykle prężna demograficznie. Jandarbijew, wybitny czeczeński intelektualista i polityk, uważał, że imperium może uniknąć rozpadu, o ile zielona flaga Proroka zawiśnie nad Kremlem... Przed świątynią stoi najstarszy świecki pomnik Moskwy. Przedstawia Koźmę Minina kupca z Niżnego Nowogrodu i kniazia Dymitra Pożarskiego, wodzów opołczenia pospolitego ruszenia przeciwko okupacyjnym wojskom polskim w 1612 roku. Trzeci Rzym najeźdźcy zdobyli tylko dwa razy. Raz przyszli ze wschodu, a raz z zachodu. Czwartego listopada - data, w której ostatecznie pozbyto się Polaków, obchodzona jest na mocy niedawnej uchwały Dumy jako święto państwowe - Dzień Narodowego Pojednania. - korespondencja z Rosji
Czytaj...

 

Być racjonalistą - Bogdan Miś (23-05-2005)

Jestem racjonalistą - mówi o sobie z dumą wielu ludzi. I ja tak o sobie chciałbym mówić. Cóż to jednak znaczy? Po pierwsze, może ono oznaczać człowieka przyjmującego, że to w rozumie jest główne - a w skrajnym przypadku nawet jedyne - źródło poznania i kryterium prawdy. Ten typ racjonalizmu uznaje więc możliwość poznania całkowicie niezależnego od jakiegokolwiek doświadczenia. Po drugie, racjonalistą można nazwać człowieka wyznającego pogląd, iż jedynym wartościowym poznaniem jest poznanie racjonalne, przez co rozumie on podporządkowywanie się rezultatom i metodologii nauki. Racjonalista w tym pojmowaniu tego słowa neguje więc możliwość poznawania świata przez objawienie, czy nawet intuicję. Racjonalista jest krytyczny, sceptyczny i antydogmatyczny. Niczego nie przyjmuje "na wiarę"; wiarę więc - w sensie wyznawania jakiejkolwiek religii - musi odrzucić. Nie oznacza to jednakże żadnego obowiązku walki z religią, choć stanowiska takiego naturalnie również nie wyklucza; jednak racjonalista jest z samej swej istoty człowiekiem tolerancyjnym i nic nikomu nie chce narzucać, specjalnie metodami administracyjnymi.
Czytaj...

 

Racjonalne żywienie - Alfred Stęplewski (23-05-2005)

Nasze zapatrzenie w węglowodany jest błędem. Promowanie węglowodanów kosztem białek i niezbędnych tłuszczów prowadzi nas na skraj metabolicznego chaosu. Najwyższy czas, by z tym szaleństwem węglowodanowym skończyć. Jaka dieta? Niestety nie można ustalić diety na całe życie. Żaden sposób odżywiania nie jest pozbawiony wad. Każdy z nas ma na tyle inny metabolizm, że jego organizm wymaga innego żywienia. Metabolizm z wiekiem ulega zmianom, które determinują zmiany w sposobie żywienia. Właściwie odżywianie jest jednym z najważniejszych warunków utrzymania pełnego zdrowia do późnej starości. Tylko 10% dziewięćdziesięciolatków jest zdrowych i pełnosprawnych. Receptą na to, aby w przyszłości znaleźć się w ich gronie, jest dobre rozpoznanie swoich potrzeb żywieniowych. Proponowałbym zainteresowanie się dietą niskowęglowodanową.
Czytaj...

 

Graficzny telegram - Bartłomiej Łęczek (20-05-2005)

"Bądź czujny wobec wroga narodu", "Chodź razem z nami budować nowy dom - Polskę Ludową", "Chwała wyzwolicielom", "Młodzieży - naprzód do walki o szczęśliwą socjalistyczną wieś polską", "Dla Ciebie Ojczyzno biją nasze młode serca", "'Dobry kułak': Stara mądrość uczy - nie wierz bogaczowi, jedną dłoń ci poda, a drugą złowi", "Amerykańska reklama obuwia", "W Stanach Zjednoczonych Murzyni mają 'prawo głosu'", "Strzeż tajemnicy państwowej", "Strzeż tajemnicy służbowej. Może właśnie tobie wróg chce ją wyrwać!" - to pamiętne hasła komunistycznej reklamy społecznej. Zestawienie społecznych kampanii reklamowych w Polsce Ludowej i III Rzeczpospolitej. Celem mojej pracy jest zaprezentowanie narzędzi o charakterze psychologicznym użytych w kampaniach społecznych, posługujących się plakatem, jako formą przekazu. Tematyka omawianych prac dotyczyć będzie kwestii związanych z bezpieczeństwem pracy, promowaniem odpowiedniego trybu życia, idei, motywowaniu społeczeństwa do prezentowania określonych zachowań
Czytaj...

 

Hajże na Bieszczady - Witold Stanisław Michałowski (20-05-2005)

Bieszczady, XX-wieczna odmiana ussuryjskiej tajgi i ukraińskich Dzikich Pól, kraina zarosłych burzanem pogorzelisk, podmokłych zarośli, gdzie kluczyło się po ścieżkach leśnego zwierza, wśród głuchych ostępów i rozsypujących się w proch zmarłych od mrozu buków, szukając samotności, przygody, możliwości bezpośredniego obcowania z naturą i sprawdzenia samego siebie. Nieporównane, fascynujące, unikalne. Towarzyszowi Brzostowskiemu, tow. Kandeferowi, towarzyszom sekretarzom z Sanoka, Leska i Ustrzyk Dolnych Bieszczady zawdzięczają bardzo dużo. To oni właśnie wysyłali w bój przeciwko rezerwatom przyrody spychacze, asfalt i beton. Ci ludzie i garstka im podobnych bezwzględnych, zadufanych w sobie karierowiczów i nomenklaturowych tępaków bezpowrotnie zniszczyła najpiękniejszy zakątek naszego kraju. W tym, o dziwo, jest zgodny zarówno homo sovieticus, jak i homo solidaricus. Bieszczadzka przyroda, bieszczadzka flora i fauna jest dziś zagrożona w stopniu dotychczas niespotykanym. Na pierwszy plan w środkach przekazu wybijają się jednak tylko informacje o rzekomym głodzie, nędzy, strukturalnym bezrobociu. Ochrona przyrody w takiej sytuacji zaczyna nabierać aspektów politycznych. "Chrońmy przyrodę. Kto chroni ludzi?!" - głoszą różnego rodzaju postkomunistyczne sieroty i mnożący się jak grzyby po deszczu lokalni politykierzy
Czytaj...

 

Kościelne stwierdzenie nieważności małżeństwa - Sławomir Jeżmański (20-05-2005)

W Kościele istnieje cała machina sądownicza odpowiedzialna za rozstrzyganie spraw związanych z instytucją, której służy. Z punktu widzenia wiernego, jego zainteresowanie sądownictwem kościelnych, jeżeli takowe się pojawi, dotyczy zazwyczaj kwestii stwierdzenia nieważności małżeństwa, czyli sytuacji, kiedy wierny chce się związać z nowym partnerm lub po prostu rozstać z dotychczasowym "po Bożemu". Kościół nie chce, aby nazywać to "rozwodem", ani nawet "unieważnieniem", lecz "stwierdzeniem nieważności". Owo stwierdzenie nieważności dostać można z wielu przyczyn, np. jeśli sąd kościelny stwierdzi uprowadzenie panny młodej, różnice religijne lub po prostu niemoc płciową jednego małżonka. Krąży wiele mitów wokół tego tematu, m.in. fałszywe stwierdzenia iż osoba, która żyła w małżeństwie przez wiele lat, nie może uzyskać stwierdzenia nieważności małżeństwa; że osobie z dziećmi nie można przyznać stwierdzenia nieważności małżeństwa; że nie można dostać kościelnego stwierdzenia nieważności małżeństwa bez cywilnego stwierdzenia nieważności małżeństwa ponieważ Kościół nie uznaje rozwodu cywilnego; że stwierdzenie nieważności małżeństwa musi być przeprowadzone w Rzymie itd...
Czytaj...

 

Niby głupstwo - Bogdan Miś (20-05-2005)

Podobno wraz z wiekiem narasta w człowieku drażliwość i skłonność do przesadnej reakcji na drobiazgi. Nie wykluczam, że dokładnie to jest moim udziałem; nie wykluczam, że fakt, który pragnę poniżej opisać, będzie dla większości Czytelników błahostką właśnie. Mnie jednak irytuje on coraz bardziej - do tego stopnia, że postanowiłem rzecz upublicznić. Jeśli Państwo podejmą z moimi poglądami dyskusję - chętnie na nią pójdę; jeśli się ze mną zgodzicie, będę rad: dowiedzie to, że może nie do końca jeszcze jestem starym zgredem.
Czytaj...

 

Ateistyczna higiena umysłowa - Witold Ryniuk (19-05-2005)

Religie są zastępczą formą zaspokojenia ludzkiej ciekawości, powstałą z ignorancji, w ramkach prowincjonalnego antropocentryzmu. Prowadzą do użycia zastępczych "technologii", w postaci modlitw, rytuałów i magii jako apelu do bóstw o zawieszenie praw przyrody. Ateizm jest dla niepokornych i odważnych. Ateista nie musi dowodzić nieistnienia panteonu religijnego, tak samo jak nie musi przekonywać o nieistnieniu na kontynencie Lemurii różowych słoni, z dwiema trąbami dużymi i jedną malutką, odzianymi dla przyzwoitości w kraciaste majteczki, bez szelek. Ateizm jest czymś więcej niż tylko odrzuceniem istnienia bóstw, aniołów, demonów, krasnoludków, świętych (w tym Świętego Mikołaja i renifera imieniem Rudolf). Jest on stosunkiem do świata, stanem intelektualnym, z respektem dla wiedzy udowodnionej naukowymi metodami. Dla ateisty nic nie jest zbyt święte do badania, zadawania pytań i oczekiwania odpowiedzi opartych na racjonalizmie. Ateizm jest wyzwoleniem ludzkiego rozumu z łańcuchów pierwotnych lęków. Postęp w dziejach społeczeństw miał miejsce tylko kiedy poddawano w wątpliwość i obalano obowiązujące dogmaty.
Czytaj...

 

Stres: wybawienie czy śmierć "voodoo" - Bolesław A. Uryn (19-05-2005)

Współczesny człowiek charakteryzuje się trybem życia nazywanym "siedzącym, przekarmionym, zagęszczonym i pobudzonym", i nie wykorzystuje zmian fizjologicznych zachodzących w organizmie, a wywoływanych emocjami... Syndrom "voodoo" jest dzisiaj masowym i występowanie szeregu chorób odstresowych, lub nawet nagłej psychogennej śmierci, stało się zjawiskiem dnia codziennego... Literatura i doświadczenie mówią, że kobiety są mniej podatne na szkodliwe działanie stresu i lepiej dają sobie radę z niwelowaniem jego szkodliwych skutków. Pani Astrid Benohr, Niemka jest ładną, zgrabną, wylokowaną blondynką w wieku ponad 40 lat (wygląda na 20). Ma 166 cm wzrostu i waży zaledwie 50 kg. Prowadzi dom i wychowuje trójkę dzieci. W przerwach uprawia hobby - sport ekstremalny i ...uważana jest za najsilniejszą, najbardziej wytrzymałą kobietę na świecie! "Crasch test" organizmu człowieka - to, co dla innego, nawet wysportowanego, człowieka byłoby zabójcze, jej organizm znosi doskonale. Mało tego, jak twierdzi nasza bohaterka - odmładza ją... Największe zagrożenia spotykające globtrotera mają swoje źródło w jego umyśle. Są to głównie pragnienie wygody i bierna postawa. Standard życia mieszczuchów uczynił nas "mięczakami". Psychologia przetrwania
Czytaj...

 

Świadoma i nieświadoma ewolucja kulturalna - Lucio Russo (18-05-2005)

Publikujemy pierwszy fragment niezwykłej książki: "Zapomniana rewolucja. Grecka myśl naukowa a nauka nowoczesna", która jest czymś na kształt sensacyjnego odkrycia archeologicznego w zakresie historii nauki. Głośna i tłumaczona na wiele języków sugeruje, że narodziny nowoczesnej nauki i metodologii naukowej, należy przesunąć wstecz o 2 tysiące lat i przyznać, że naukowcy XVII-wieczni tak naprawdę mozolnie odzyskiwali dorobek nauki hellenistycznej! Książka ta jest próbą przekazania palmy pierwszeństwa kulturze hellenistycznej w drodze rozwoju nauki. W Polsce ukaże się za parę miesięcy
Czytaj...

 

Komunikacja jako transmisja przekazu - Bartłomiej Łęczek (18-05-2005)

Triadyczna struktura znaku według Charlesa Sandersa Peirce'a i jej wpływ na współczesne modele w teorii komunikacji. Omówienie głównych pojęć semiotyki i teorii komunikacji. Charles Peirce. Teoria Peirce'a źródłem współczesnej semiotyki. Znak jako pojęcie kluczowe dla racjonalnego myślenia. Triadyczna struktura znaku. Systemowa i generująca natura znaku. Relatywizacja znaku. Teoria Maxa Bense jako rozwinięcie myśli Peirce'a. Uniwersalność semiotyki. Zasada pryncypialnego pluralizmu znaku. Komunikacja. Narzędzia komunikowania i ich skuteczność. Odczytywanie komunikatu. Model Shannona i Weavera odczytany w kategoriach terminologicznych Peirce'a
Czytaj...

 

Syberyjski Lawrence - Witold Stanisław Michałowski (18-05-2005)

Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego (1876-1945) skazano swego czasu na zapomnienie. Przed wojną jego był jednym z najbardziej znanych polskich pisarzów, którego międzynarodowa sława ustępowała może tylko Sienkiewiczowi. Ile osób zna go dziś? Jego dzieła poszły w PRL u na przemiał wycofane z bibliotek. Był przecież autorem "Lenina"! O wrogu Wielkiej Rewolucji Październikowej społeczeństwo dawnego Priwislinskogo Kraja raz na zawsze powinno zapomnieć... Chociaż pojęcie brain washing zrobiło karierę za naszych czasów, propagandzie komunistycznej bardzo skutecznie udało się spreparować obraz Lenina jako szlachetnego wodza rewolucji, kryształowego idealisty o czystych rękach i gołębim sercu. Znaczna część inteligencji, młodzieży studenckiej i różnych naiwnych pięknoduchów z Zachodniej Europy i Nowego Świata uwierzyła weń. Niezwykle sugestywny obraz geniusza nienawiści klasowej, tytułowego bohatera książki Ossendowskiego był jeden z pierwszych, którzy ośmielili się uderzyć w mit, w symbol, w legendę, w bożyszcze, w idola, milionów ogłupiałych z głodu i nędzy biedaków z całego świata. Nawet Sołżenicyzn na takie obrazoburstwo sobie nie pozwolił. Dosłownie w ostatniej chwili uniknął karzącej ręki ludowej sprawiedliwości. Staruszek grabarz cmentarza w Milanówku, pamiętał, jak NKWD w 1945 roku, tuż po wkroczeniu Armii Czerwonej, nakazało mu wydobycie z grobu trumny, aby sprowadzony przemocą dentysta mógł stwierdzić, czy naprawdę nieboszczyk był tym, o kogo im chodziło. Towarzysze dobrze wiedzieli, co robią 
Czytaj...

 


Księgarnia Racjonalisty

Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaktor główny działu: Marcin Klapczyński. Redaktorzy: Grzegorz Kozłowski, Grzegorz Sęk


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota

Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota


Znalezione w sieci

Samotni na dnie kosmosu. Wiek Nietzschego (17-05-2005)
Autor: ADAM KRZEMIŃSKI
Źródło: Polityka / Onet
Fryderyk Nietzsche wiedział, że nadciągający wiek XX będzie jego stuleciem. Zawołanie „Bóg umarł. Nietzsche” już w latach osiemdziesiątych XIX w. podpaliło lont w myśli europejskiej. Saksoński filozof stał się symbolem nihilizmu, czwartym obok Darwina, Marksa, a niebawem i Freuda jeźdźcem intelektualnej apokalipsy, antychrystem, który uśmiercił Boga i metafizykę, filozofował młotem i powołał do życia Nadczłowieka, poza dobrem i złem.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Zatrzymanie książki niepoprawnej politycznie (18-05-2005)
Autor: Romuald Kmiecik
Źródło: Prokurator
Zapewne bezpowrotnie minęły czasy, jakże nieodległe, kiedy książki niepoprawne politycznie płonęły w niektórych krajach na placach miejskich, w innych zaś usuwane były z bibliotek publicznych a następnie niszczone w sposób mniej spektakularny. To że obywatel Piotr L. złożył "formalne zawiadomienie" o popełnieniu przestępstwa polegającego na kolportażu książki, która według jego oceny zawiera treści sprzeczne z prawem, nie dawało samo przez się żadnych podstaw funkcjonariuszowi Policji Komisariatu Kolejowego do zatrzymania książki w trybie procesowym, dopóki nie stwierdził on sam &quo
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

W co wierzy ateista (24-05-2005)
Autor: Paulina Nowosielska
Źródło: Tygodnik Przegląd
W Polsce, ojczyźnie Jana Pawła II, ateiści znajdują się nieco na uboczu. W przekonaniu mieszkańców innych państw funkcjonujemy jako kraj o silnie zakorzenionym katolicyzmie. Tymczasem ateiści w Polsce to spora grupa społeczna. Obok znanych osób ze świata polityki i mediów tworzą ją też zupełnie zwykli ludzie w różnym wieku, o różnym wykształceniu i korzeniach. Mówią, że nie wierzą w Boga, uznają za to potęgę nauki, natury. I siłę rozumu. Cenny bo rzadki, ale charakterystyka Racjonalisty pozostawia sporo do życzenia, podobnie jak i umieszczenie największego serwisu polskich ateistów dopiero na
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Demon o małych ustach. Psychologia chciwości (25-05-2005)
Autor: KRZYSZTOF SZYMBORSKI
Źródło: Polityka/onet
Ludzie są chciwi. To ułomność na tyle powszechna, że naukowcy usilnie próbują zrozumieć jej naturę, by znaleźć sposoby okiełznania nieposkromionej chęci bogacenia się.
Zgłoszone przez: [AS]
Czytaj..

Leki zdalnie sterowane. Biomedycyna (25-05-2005)
Autor: PAWEŁ WALEWSKI
Źródło: Polityka/onet
Czy w medycynie czeka nas przełom podobny do tego, jaki spowodowały antybiotyki? Wielkie nadzieje budzą teraz tzw. przeciwciała monoklonalne. W czym są lepsze od tradycyjnych medykamentów?
Zgłoszone przez: [AS]
Czytaj..

Wielki Brat na orbicie. Geodezja satelitarna (25-05-2005)
Autor: MIROSŁAW RUTKOWSKI
Źródło: Polityka/onet
W filmach sensacyjnych satelity widzą wszystko - potrafią policzyć gwiazdki na pagonie generała. Co naprawdę da się zauważyć z orbity? Rzeczywiście dużo. Można na przykład zarejestrować osiadanie gruntu z milimetrową dokładnością!
Zgłoszone przez: [AS]
Czytaj..

Jezus jest pochowany w Kaszmirze (31-05-2005)
Autor: Małgorzata Woźniacka
Źródło: gazeta.pl
Wyznawcy Ahmadiyya jako jedyni w świecie islamskim wierzą, że Mahomet nie był ostatnim prorokiem Allaha. Prof. Hassnain, emerytowany dyrektor urzędu archeologii nie należy do Ahmadiyya i twierdzi, że swoje wywody opiera wyłącznie na dowodach naukowych. Jego główna teza jest taka: Chrystus nie umarł na krzyżu, lecz kiedy doszedł do zdrowia, wyjechał z Palestyny i udał się na Wschód. Poprzez Afganistan i Pakistan dotarł do Indii, gdzie przez lata nauczał i uważany był za wcielenie Buddy. W Indiach Jezus miał żonę, syna i córkę. Na stare lata Jezus osiedlił się zaś w Kaszmirze i tutaj umarł
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Straszne skutki podwajania (01-06-2005)
Autor: MARCIN ROTKIEWICZ
Źródło: onet/Polityka
W tym stuleciu powstaną komputery znacznie przewyższające swoimi możliwościami ludzki mózg, a Homo sapiens w znanej nam postaci być może w ogóle zniknie. Taka wizja wynika ze sformułowanego 40 lat temu prawa Moore’a, które, jak dotąd, sprawdza się bez zarzutu.
Zgłoszone przez: AS
Czytaj..

Prątki prą na salony (01-06-2005)
Autor: JACEK KUBIAK
Źródło: onet/Polityka
Gruźlica uchodzi za chorobę biednych. Pokrewny zarazek potrafił jednak przedostać się do najbardziej ekskluzywnej kliniki Paryża, dowodząc, że nowe, skuteczniejsze leki potrzebne są wszystkim.
Zgłoszone przez: AS
Czytaj..

Czy twoje dziecko jest twoje? (01-06-2005)
Autor: EDYTA GIETKA
Źródło: onet/Przegląd
Polaków ogarnia nowa obsesja – łóżkowa... lustracja
Zgłoszone przez: AS
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...
Listy od Czytelników


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Zasady "współżycia" na forum
Komentarz do artykułu "Nikt nie słyszy 20 milionów"
Czy warto głosować?
Cel życia, cele w życiu, sens życia.
Przerażająca sieczka zamiast mózgu
sposoby linkowania i indeksowania art. tutaj..
Przeciętność bohaterów literackich.
Entropia
Krytyka Ockhama
O cudach słów kilka
Wojsko
Zycie
Wolna wola nie istnieje
Bebechy
czy to ma sens??
"W co wierzy ateista"
świętość
Kaczor zakazuje parady.
Religia, lęk i nagroda
odnośnie nazwy serwisu
Problem z materią
kidprotect i reklama sexczatów
Jak ludzie widzą praktyki magiczne, a jak medycyne?
Człowiek-integralny element przyrodniczy
Narod Wybrany i Rasa Panow.
Jak grupy katolickie tropią 'sekty'
emotikon
Ewolucja jako fakt i teoria.
Błędne rozumowanie?
czy można być racjonalistą?
sztuczne iq
czy dziś można być wierzącym naprawdę?
Racjonalizm a determinizm
Ciszej nad tym Jaruzelem!
o naukowym ateizmie

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki
Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista CD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nasTHE RATIONALIST

http://www.therationalist.eu.org/
A European forum for reason and rationality.Found in The Web

Tell us about interresting texts from other Internet sources! Add your one...
News
Editor: Anna Słota
Read more...

Links
The American Rationalist: Information, Subscription, Issues: Read...
The Rationalist: Editorial staff Read...

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org  -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.