MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #91
Nakład: 9548 (odbiorców mailingu)

Polecane nowości serwisu z okresu od 2006-03-30 do 2006-04-12

Spis treści:

Cytat tygodnia

O ekipie Kaczyńskiego:

"Pomyślałem sobie niedawno, że jeżeli oni stracą robotę i będą musieli powyprzedawać te swoje jacuzzi i inne dobra, to w sposób niezauważalny większość tych ludzi mogłaby przejąć bardzo intratne posady w dzienniku "Fakt", dlatego że ja widzę w nich ten sam sposób zagospodarowania polskiej frustracji, polskiej biedy, polskiej agresywności. Ten sam sposób zagospodarowania ludzkich nieszczęść. Szukania i wskazywania wroga".

O Premierze:

"...to jest jedyny u nich człowiek, który ma świadomość, że dowcip jest najlepszym przejawem reklamy politycznej. On się przebija przez tę masę, przez ten neurotyczny wizerunek dętych panów od polityki z minami ojca Torquemady, i zastanawia mnie, skąd ta odrębność, bo on się stał rzeczywiście jednoosobowym kabaretem Mumio, bo to, co mówi, jest tak samo absurdalne. Zastanówmy się, czy ludzie go kochają jako polityka, czy jako kolejnego pana z telewizji, który jest zabawny? Trochę jako politycznego Jasia Fasolę?"

Kuba Wojewódzki


Aktualności i ogłoszenia
 

Witamy w kolejnym wydaniu naszego informatora o nowościach.

Sympatykom naszego serwisu i Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów znany jest ogólny zarys problemów PSR z rejestracją. Chcemy się podzielić z przyjaciółmi dobrą nowiną: Sąd okręgowy, rozpatrujący naszą sprawę, uznał, że sąd rejonowy naruszył nasze prawa. Więcej szczegółów podaje tekst Mariusza Agnosiewicza: PSR wygrało w sądzie okręgowym.

Ateistom, którzy po odkryciu swojego ateizmu odczuwają rozterki egzystencjalne, jako remedium proponujemy tekst: Humanistyczny sens życia, również autorstwa redaktora naczelnego serwisu.

Do naszych sukcesów zaliczamy w ostatnim czasie wysoką pozycję drużyny www.racjonalista.pl wśród polskich drużyn biorących udział w projekcie BOINC. W projekcie Einstein zajmujemy 14. pozycję wśród 133 uczestników, już po krótkim czasie od przyłączenia: Statystyka - Einstein. Natomiast w projekcie Rosetta zajmujemy 8. miejsce wśród 55 uczestników. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną wziąć udział we wspieraniu wielkiej nauki, nie wychodząc z domu i nie ponosząc kosztów, do zainteresowania się tym projektem. Wszelkich potrzebnych informacji udziela artykuł:  Fizyk kwantowy w kapciach, czyli o wielkiej nauce w domowym zaciszu. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytania: "Jak przyczynić się do postępu nauki? Jak wesprzeć badania nad szczepionkami o niespotykanej dotąd skuteczności i inteligentnymi lekami? Co zrobić, aby wreszcie domknąć rodzinę cząstek elementarnych? Czy da się przewidywać w sposób praktyczny zmiany klimatyczne?" - ten artykuł pomoże Ci znaleźć pełną odpowiedź.

Jak zwykle, tak i tym razem mamy przyjemność przedstawić nowych publicystów. Witamy Małgorzatę Frankowską, Aleksandrę Karlińską, Grzegorza Kostrzewę-Zorbasa, Sylwię Kaźmierczak, Damiana Moskowitza, Aleksandra Słabika, Marcina Weisbrota. 

Przypominamy naszym czytelnikom, że poza możliwością publikowania własnych tekstów, istnieją także inne formy współpracy z serwisem. Ze względu na dużą liczbę napływających artykułów cierpimy przede wszystkim na brak redaktorów technicznych, którzy chcieliby zająć się przygotowywaniem tekstów do publikacji. Nie jest to praca błaha, wymaga systematyczności, umiejętności koncentracji, chęci do nauki, ale podjęcie się tego zadania pomaga też wypracowywać te cechy. Zapraszamy.

Poszukujemy także GRAFIKÓW oraz REDAKTORÓW TECHNICZNYCH. Prosimy o niezgłaszanie się osób ze "słomianym zapałem".

Organizatorzy inicjatywy społecznego rzecznika proszą o zgłaszanie kandydatów do pełnienia tej funkcji społecznej. Więcej na: rzecznik.org.pl lub racjonalista.pl/rzecznik (adres tymczasowy)

Od jakiegoś czasu na naszym serwisowym forum funkcjonuje dział: Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia. Jest to miejsce, gdzie można zamieszczać ciekawe informacje o wydarzeniach w świecie wolnomyślicielskim, tak aby uczestnicy forum mogli wziąć w nich udział lub po prostu, aby o nich wiedzieli. Do takich informacji należy zaliczyć także notki o publikacjach prasowych na tematy z dziedziny wolnomyślicielstwa, które ukazują się wyłącznie w formie papierowej. Zapraszamy do dzielenia się takimi informacjami. Przypominamy, że interesujące artykuły dostępne w Internecie można dodawać w rubryce: Znalezione w sieci.

Sondaż Racjonalisty 

Zakończyliśmy zbieranie głosów w sondzie: Pojęcie dobra jest:
Określone umową społeczną- 16%
Rozpoznawane intuicyjnie- 23%
Związane z okolicznościami- 8%
Odczuwane indywidualnie- 28%
Skłonnością umysłu- 10%
Dane od Boga- 15%
Oddano 2952 głosów.
Jakie możemy wysnuć wnioski z takiego rozłożenia głosów? Wśród naszych czytelników mamy piętnastoprocentową grupę osób wierzących w istnienie Boga, który jest źródłem wszystkiego. Tylko dlaczego każdy rozumie je inaczej?


Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

Jak już zostało to powiedziane wcześniej, przed PSR otwiera się możliwość rozwinięcia skrzydeł w swojej działalności.
Dlatego serdecznie zapraszamy na spotkanie ośrodka śląskiego, które odbędzie się 22 kwietnia 2006r. Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w spotkaniu prosimy o nawiązanie kontaktu z ośrodkiem: psr-katowice@racjonalista.pl. Drogą mailową zostaną przekazane szczegóły dotyczące spotkania.
W czwartek 13 kwietnia, odbędzie się spotkanie ośrodka trójmiejskiego. Zapraszamy chętnych do przyłączenia się do tego ośrodka: psr-trojmiasto@racjonalista.pl. Ten sam ośrodek jest organizatorem telekonferencji, która będzie miała miejsce 14 kwietnia o 17.00. W tym samym czasie odbędzie się spotkanie ośrodka toruńskiego, połączone z udziałem w telekonferencji: psr-torun@racjonalista.pl.

W naszej telekonferencji możemy podłączyć do 10 sygnałów. Mamy obsadzonych 7. Do jutra jest czas, aby zgłosić swój udział - są tylko 3 miejsca. Należy posiadać szerokopasmowe łącze i zainstalowanego Skype'a. Zainteresowanych prosimy o kontakt: psr@racjonalista.pl lub l.paszke@ibwpan.gda.pl 

Zapraszamy wszystkich chętnych do organizacji pozostałych ośrodków, przyłączcie się do nas, wspólnie twórzmy podstawy społeczeństwa obywatelskiego: psr@racjonalista.pl

Forum dyskusyjne PSR

List
Telekonferencja - Upgrade
Telekonferencja
Spotkanie Bydgoszcz-Toruń
PSR-Trójmiasto
RACJONALISTYCZNY FESTIWAL NAUKI
Imprezy kulturalne racjonalisty i PSR
SPOTKANIE PSR WE Wrocławiu
religia obowiązkowa
Ogólna dyskusja na forum.


Teksty PSR

PSR wygrało w sądzie okręgowym - Mariusz Agnosiewicz (12-04-2006)

Wiadomość otrzymana po 4 miesiącach o wykreśleniu naszego stowarzyszenia z KRS spadła na mnie jak grom z jasnego nieba. Rażące naruszenie naszych praw - obalenie stowarzyszenia za naszymi plecami! W dniu dzisiejszym w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się rozprawa apelacyjna, przy obecności przedstawiciela Prezydenta m.st. Warszawy oraz Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. W wydanym orzeczeniu skład sędziowski uznał, że naruszono nasze prawa. Aspekty materialne są tutaj bardzo ciekawe. Świadczą one bowiem o podejściu sądów do ustawy o stowarzyszeniach i wolności zrzeszania się (kwestia rygoryzmu interpretacyjnego, która jest moim zdaniem całkowicie sprzeczna z konstytucyjną wolnością zrzeszania się - nasze argumenty w całości uznał referendarz, nie uznał sędzia sądu rejonowego, a sąd okręgowy nie zabierał jeszcze na ich temat głosu; co ciekawe, ten sam statut był także w sądzie wrocławskim, gdzie wprawdzie także się "czepiano" do nas, ale z zupełnie innych przyczyn - o powołanie stowarzyszenia przy pomocy instytucji pełnomocnictwa; to z kolei w Warszawie nie stanowi problemu, tak mnie przynajmniej zapewniła pani radca). Naprawdę nie będę odtąd zazdrościł ludziom którzy są na tyle szaleni, że zabierają się za powoływanie stowarzyszenia i budowanie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce... Choć nie wiem, może gdybym rejestrował podwórkowe kółko różańcowe, przy wsparciu sił niebieskich, byłoby łatwiej... Notabene, dziś także wypada 45. rocznica pierwszego lotu w kosmos i obchodzony jest Dzień Kosmonauty. Miejmy nadzieję, że i nam pozwoli się wreszcie wzbić do lotu... W ten piątek będzie miała miejsce strategiczna telekonferencja naszego stowarzyszenia.
Czytaj...Nowe teksty
 

Humanistyczny sens życia - Mariusz Agnosiewicz (11-04-2006)

Pojawia się często niedowierzanie ze strony ludzi religijnych, iż można żyć sensownie, z nadzieją i zaangażowaniem nie posiadając wierzeń religijnych snujących przed nami obietnice uciech niebieskich, nie popadając przy tym w zupełny wobec życia dystans i nihilizm. Sens życia jest nam potrzebny (większości ludzi) z przyczyn czysto psychicznych - jego "posiadanie" poprawia psychiczną jakość naszego życia, pozwala nam lepiej sobie w nim radzić, mieć siłę do wstawania każdego poranka, motywację do rozwoju, energię do życia. Problem sensu życia staje przed nami najuporczywiej w okresie młodzieńczym i "poprodukcyjnym", kiedy to najbardziej jesteśmy narażeni na artykułowanie się lęków egzystencjalnych, przerażenia śmiercią i bezcelowością. Posiadanie sensu życia może więc nie tylko podnosić jego jakość, ale i pełnić funkcje psychoterapeutyczne, tak jak jego brak może sprzyjać "rozbiciu" psychicznemu, nawet depresji. 1) Praktyczny sens życia 2) Idealistyczny sens życia, 3) Życie bez sensu albo o estetycznym sensie życia
Czytaj...

 

Co wolno wojewodzie... O dystansie władzy w Polsce słów kilka - Magdalena Żakowska (11-04-2006)

"Wszyscy u nich gardzą wszystkimi, jeżeli tylko są od nich wyżej w drabinie społecznej postawieni. Magnat gardzi szlachcicem, szlachcic mieszczuchem, mieszczuch wiejskim gospodarzem, ten parobkiem, parobek pastuchem, a pastuch Żydem. Pan gardzi swoim lokajem, lokaj stróżem, stróż śmieciarzem, a śmieciarz łapaczem psów. Pani swoją kucharką, kucharka młodszą, młodsza pomywaczką, a pomywaczka gałganiarką. Urzędnik gardzi rzemieślnikiem, ten wyrobnikiem, i tak w dół, aż do ostatniego szczebla. To jednak wcale nie przeszkadza, ażeby w górę idąc jeden przed drugim w pałąk się zginał". Dość silny dystans władzy wyciska piętno na całej polskiej kulturze organizacyjnej, stymulowanej przez: dziedzictwo katolickie, egalitaryzm, przejawiający się jednak głównie w braku dążenia do rywalizacji między równymi sobie w hierarchii pracownikami, kolektywizm i familiocentryczność
Czytaj...

 

Kompozycja Prehistorii Biblijnej - Piotr Drobner (11-04-2006)

Nimb 'słowa Bożego' i 'najgłębszej prawdy' roztaczany wokół Biblii sugestywnie ukierunkowuje percepcję Czytelnika w stronę merytorycznej zawartości Prehistorii Biblijnej. Ogniskując uwagę głównie na treści przekazu biblijnego, dociekając znaczeń zawartych w nim wieloznacznych symboli, metafor, alegorii, Czytelnik bezwiednie pomija literackie, artystyczne aspekty tekstu. Czysto formalna analiza tekstu - nie wnikająca w sens znaczeń teologicznych, pozostająca wyłącznie na poziomie fabularnym, kompozycyjnym - odkrywa zaskakujące aspekty Prehistorii Biblijnej.
Czytaj...

 

Hamlet wtóry - Małgorzata Frankowska (11-04-2006)

"Nie czas na demokratyczne frajerstwo. Nie ma głupich. Jest sposobność - to brać, brać wszystko. A trzeba bić, to bić, choćby nawet zabić. Gdy będę zasobny i silny, każdy zhonoruje moją uczciwość, a potem demokracja sama do mnie przyjdzie pokłoniwszy się grzecznie". Lud organizuje się w "Związek Malkontentów i Pretendentów", wyznając przy tym politykę "nachapania się". Hrabia Snobek powołuje antagonistyczną partię, wyznaczając jej cel likwidacji stronnictwa ludowego oraz "durnowatego hamletyzmu". Książę zrozpaczony takim stanem rzeczy apeluje do wszystkich, by odsunęli sprzed swych oczu złudną mamonę i zaczęli szukać "klucza do własnej świadomości", dążąc do wyzwalającego samopoznania. Ale jego słowa zyskują sobie jedynie miano "dziecinnych bredni".
Czytaj...

 

Męskie i kobiece marzenie o wolności - Aleksandra Karlińska (11-04-2006)

Na rok 1781 przypadła publikacja dwóch tekstów, które stały się niejako "lekturami obowiązkowymi", dziełami inspirującymi i wyznaczającymi tematyczny trzon twórczości wszystkich przedstawicieli następnego pokolenia romantyków, piszących w wieku dziewiętnastym. Oba można zatem traktować jako teksty prekursorskie czy awangardowe, zapowiadające nowe kierunki i tendencje w literaturze i historii idei. Mowa tu o pierwszym dramacie Fryderyka Schillera pt. Zbójcy oraz o rozprawie filozoficznej Immanuela Kanta Krytyka czystego rozumu. Chociaż pierwszy z wyżej wymienionych autorów był wówczas 21-letnim młodzieńcem, a drugi dojrzałym człowiekiem, wypracowującym konkluzje do swoich poglądów, to w ich myśli można dopatrzyć się pewnej charakterystycznej cechy wspólnej - podjęcia rozważań na temat wolności jednostki, jej ewentualnych granic czy też niemożliwości jej realizacji w konkretnym momencie historycznym.
Czytaj...

 

Pamiętnik zagubiony w sieci - Marcin Matuzik (11-04-2006)

Scott Rosenberg - publicysta internetowego magazynu Salon.com twierdzi, że blog jest jedną z form "nowego dziennikarstwa", czyli rodzajem publicystyki, która odbywa się z pominięciem redaktorów, cenzorów, wydawców i innych osób mogących wpłynąć na to, co blogger chce powiedzieć. Choć zdaniem Rosenberga bloggerzy nie zakładają rywalizacji z zawodowymi mediami i dziennikarzami, to z pewnością odbierają im część odbiorców. W pewnej mierze blogi zdobywają zaufanie odbiorców, bo ci mają poczucie, że mówi do nich ktoś bliski, podobny do nich, a nie dziennikarz - osoba obca.
Czytaj...

 

Rodzina w prawie rzymskim - Sławomir Jeżmański (11-04-2006)

Małżeństwo było dla Rzymian pierwszą komórką społeczną, stąd też traktowane było według surowych zasad moralnych i wzorcowych norm obyczajowych. Związki kazirodcze (incestum) oraz cudzołożne (adulterium) były zabronione i ścigane jako przestępstwo. Rozwody we wczesnym Rzymie były rzadkością, a do sprawowania pieczy nad prawami i obowiązkami małżonków wystarczały dobre obyczaje (boni mores) oraz nadzór cenzorów. Z czasem jednak nastąpił kryzys instytucji małżeństwa oraz upowszechnienie rozwodów oraz bezżenności. W tej sytuacji cesarz August podjął próbę konsekwentnego unormowania praw, obowiązków i obyczajów Rzymian w sprawach małżeństwa i rodziny.
Czytaj...

 

Manipulacja w reklamie i sprzedaży - Jacek Kamieniak (10-04-2006)

Reklamą nazywa się zwykle specyficzny rodzaj przekonywania klientów do nabycia towarów lub usług oferowanych przez konkretne firmy. W. Domachowski słusznie zauważa, że wiele działań z tego zakresu to próby pozostawienia u klienta przekonania, że to on jest "panem", chociaż proponowany towar czy usługa są jedynie słusznym wyborem. O reklamowaniu myśli się w kategoriach skutecznego nakłaniania lub w konwencji manipulowania, w zależności od umiejscowienia wyrażającego opinię. Twórcy reklamy traktują skuteczność jako jej zaletę, a osoby wystawione na jej oddziaływanie uważają tę jej cechę za manipulowanie sobą.
Czytaj...

 

Dziewczynka z zapalniczką - Andrzej Koraszewski (09-04-2006)

W światowej prasie Chiny zajmują coraz więcej miejsca. Tym razem jednak londyński tygodnik informował głównie o planach kolejnej reformy wsi i rolnictwa. Nasilające się niepokoje na chińskiej wsi zaczęły niepokoić chińskie kierownictwo.O niepokojach na chińskiej wsi można przeczytać nawet w polskiej prasie. (Lubimy bronić chińskich chłopów, bo zdaje nam się, że uciskają ich chińscy komuniści, a poza tym są dostatecznie daleko, żeby się nic nikomu z niczym nie kojarzyło.) Nie tylko polska prasa ma kłopoty z przyznaniem, że chińskie reformy są nieco bardziej skuteczne od tych, które innym krajom proponuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Czytaj...

 

Kłopoty z instytucją - Stanisław Obirek (06-04-2006)

Jednym ze znamion ludzkiego losu jest konflikt i niemal stałe napięcie pomiędzy jednostką a grupą, podmiotem i instytucją. Często bywa wręcz tak, że to dopiero poprzez konflikt jednostka odkrywa własną podmiotowość. Ten konflikt jest znakiem żywotności ludzkiego ducha a różne sposoby jego rozwiązywania są zapisem napięcia pomiędzy wiernością własnemu sumieniu a lojalnością wobec instytucji. Zdaniem Karla Jaspersa Sokratesowi zawdzięcza ludzkość "całkowite wyzwolenie myślenia i jednocześnie tajemnicę myślenia", zaś "Oddziaływanie Sokratesa polega na wzbudzaniu dobrowolnego samoprzekonania, nie na odwoływaniu się do wiary. Możliwa jest tu przyjaźń w prawdzie, nie tworzenie sekt w wierze". Można powiedzieć, iż dzieje chrześcijaństwa to w dużej mierze właśnie dzieje konfliktu z instytucją, a najbardziej twórcze i brzemienne w konsekwencje decyzje, to decyzje zerwania z religijnym establishmentem.
Czytaj...

 

Polaroidy czyli kilka ostrych zdjęć - Kinga Chabros (06-04-2006)

Co zrobisz, kiedy zmienią się reguły gry? Kiedy zniknie świat, w który wierzysz? Nick, lewicowy aktywista wypuszczony po piętnastu latach z więzienia, jest zaszokowany tym, co widzi na wolności. Helen, jego była dziewczyna, zaprzedała się politycznemu establishmentowi, a nowych, młodych przyjaciół mało obchodzi polityka i szumnie głoszone ideały. Nowe praktyki seksualne i polityczne, świat szukający przyjemności - stają się dla bohatera wyzwaniem. Mark Ravenil, brytyjski pisarz, autor głośnej i granej w Polsce sztuki Shopping and Fucking, jest jednym z głównych reprezentantów dramaturgii należącej do nurtu "brutalistów". A dramaturgia ta pełna jest przemocy i obscenów.
Czytaj...

 

Ile mamy państwa wyznaniowego? - Mariusz Agnosiewicz (05-04-2006)

Dyskusja o harmonizacji stosunków wyznaniowych w skali europejskiej wynika nie tylko z narastającego problemu islamskiego, ale i z procesów laicyzacyjnych. W tej kwestii Europa jest obszarem bardzo specyficznym. Jak zauważył Marek Ziółkowski: "Cały świat pozostaje religijny, a nawet niekiedy staje się bardziej religijny, oprócz dwóch wyjątków - Europy i intelektualistów". W wyniku tych procesów szybkiemu przeobrażeniu ulega krajobraz światopoglądowy państw europejskich, często tak dalece, że dotychczasowe regulacje okazują się nieprzystosowane do aktualnych wyzwań. W Wielkiej Brytanii rzecznicy świeckości sprzeciwiają się finansowaniu szkół religijnych, domagają się opuszczenia przez kler Izby Lordów, żądają zrównania praw humanistów jako grupy światopoglądowej z prawami członków kościołów. W wielu krajach europejskich budynki, które do niedawna były świątyniami zamieniają się w centra kosmetyczno-rekreacyjne, dyskoteki, muzea, biblioteki, hotele, restauracje, punkty usługowe czy nawet mieszkania prywatne. W innych natomiast (np. w Holandii) opustoszałe kościoły stoją bezczynnie niszczejąc.
Czytaj...

 

Leonardo da Vinci czyli o tym jak Holandia wspiera polskie rolnictwo - Ilona Vijn-Boska (05-04-2006)

Stowarzyszenie "Pegaz" z Karpacza początkowo zajmowało się głównie oświatą dorosłych i promocją regionu. Jednakże samo życie, a więc sytuacja na wsi, integracja z Unią Europejską i rosnące gwałtownie bezrobocie, podsunęło założycielom "Pegaza" nowe, idealistyczne wyzwanie. Postanowili skupić się głównie na działaniu na rzecz młodych mieszkańców wsi i małych miejscowości górskich i podgórskich oraz bezrobotnych, którzy na tym terenie szczególnie ciężko przeżywają brak pracy. "Pegaz" swoje zadanie zamierzał realizować przy pomocy programu "Leonardo da Vinci". "Leonardo da Vinci" jest programem stworzonym przez Unię Europejską z myślą o promocji i poprawie jakości systemów kształcenia i szkolenia zawodowego. Rzeczywistość jest jednak radykalnie nieidealistyczna...
Czytaj...

 

Genom zmienia wszystko - Matt Ridley (05-04-2006)

Po raz pierwszy od czterech miliardów lat żyjący na tej planecie gatunek odczytuje przepis na samego siebie, czy też jest w trakcie takiego odczytywania. Dla mnie jest to przełomowy moment, ponieważ zdobędziemy wgląd w istotę natury ludzkiej, jakiego nie umieliśmy sobie nawet wyobrazić. Przyćmi on wszystko, co filozofom, a nawet naukowcom udało się stworzyć przez ostatnie dwa tysiąclecia. Zamierzeniem obu moich książek, Genom i Nature via Nurture, jest próba ustawienia tego wydarzenia w kontekście historycznym, uważam bowiem za ważne nie tylko zrozumienie, jak pryzmat nowej genomiki załamuje stare debaty, ale także zwykłe opowiedzenie kilku historii, które wychodzą na świat z laboratoriów genomiki, jak również z tych laboratoriów psychologii i ewolucji, które posługują się informacją genetyczną. Uderza skuteczność i wpływ genomiki w porównaniu z nauką dotychczasową.
Czytaj...

 

Seans teatralny Hrabalem inspirowany - Aleksandra Karlińska (05-04-2006)

Reżyserska koncepcja "seansu teatralnego" na przykładzie przedstawienia Teatru KTO "Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać" powstałego na motywach twórczości literackiej Bohumila Hrabala. Jej ślady odnaleźć można wszędzie: wraz z biletami widzowie otrzymują weksle na piwo, wydawane na zakończenie w stylowych butelkach wprost ze skrzynek; korytarzem przechadzają się postaci wyjęte z kart powieści czeskiego pisarza. Nie brak też elementów intrygująco - zabawnych, jak naga dziewczyna z "Pociągów pod specjalnym nadzorem" opieczętowana na pośladkach (dla bezpieczeństwa własnego/widzów została zamknięta w szklanej gablocie...) lub inna, z dwoma latarkami pod białą bluzką na biuście, wcielająca się w rolę zawiadowczyni stacji. Na ścianach w korytarzu odnaleźć można słynne cytaty z dzieł pisarza: "Jeśli chodzi o ludzkość, nie mam żadnych złudzeń; Ten świat jest do szaleństwa piękny, nie żeby był, ale ja go tak widzę".
Czytaj...

 

My, Grecy - Grzegorz Kostrzewa-Zorbas (04-04-2006)

"Staraj się być doskonały i lepszy od innych". Pierwsza część tego zdania mogłaby być napisana przez Konfucjusza w Chinach lub innego mędrca Wschodu - druga nigdy. Doskonałość jest ideałem uniwersalnym, wspólnym wielu wielkim cywilizacjom. Jednak cywilizacja konfucjańska - najbardziej wpływowa w świecie po zachodniej - wzywa człowieka do doskonałości po to, aby umacniał harmonię społeczną opartą na hierarchii i posłuszeństwie. Powinien tylko dorównać wzorom - nie starać się ich przewyższyć. W przekonaniu Wschodu, indywidualna rywalizacja burzy harmonię i prowadzi do chaosu i upadku. "Staraj się być doskonały i LEPSZY OD INNYCH" to zdanie z Homera, najstarszego pisarza Grecji, Europy i Zachodu.
Czytaj...

 

Odważne waginacje Eve Ensler - Sylwia Kaźmierczak (03-04-2006)

"Monologi Waginy" to książka, która narobiła niemałego hałasu nim jeszcze została wydana w Polsce. Powstała ona z zapisków zwierzeń ponad dwustu kobiet różnego wieku, rasy, narodowości i orientacji seksualnej. Zebrane w tomik zapiski stały się inspiracją do licznych monodramów wystawianych nie tylko w teatrach, ale także na wielu uczelniach na całym świecie. Uzyskane przez autorkę zwierzenia były impulsem do powołania globalnego ruchu V-Day (violence, victory, Vagina Day) zajmującego się przeciwdziałaniu jakiejkolwiek przemocy wobec kobiet i pomocą jej ofiarom.
Czytaj...

 

Hedonista, konserwatysta, hipokryta - Artur Chludziński (03-04-2006)

Zespół socjologa kultury dr Mirosława Pęczaka jest autorem raportu o młodzieży współczesnej Polski. Młody Polak to hedonista, który kocha tylko siebie, kupuje na potęgę (o ile ma pieniądze), pije jeszcze więcej i nic poza tym go nie interesuje, ale jednocześnie w swoich poglądach jest konserwatystą. Powstaje więc obraz hipokryty, który deklaruje przywiązanie do tradycyjnych konserwatywnych wartości i idei, a w praktyce nie przywiązuje do nich najmniejszej wagi. To kubeł zimnej wody wylany na głowy tych wszystkich, którzy pokładali nadzieje na pozytywne zmiany w Polsce w młodym pokoleniu. Okazuje się, że na przeobrażenia w polskiej mentalności jeszcze długo nie będziemy mogli liczyć...
Czytaj...

 

Dlaczego obiektywizm jest zgodny z ateizmem bardziej niż z agnostycyzmem - Damian Moskovitz (02-04-2006)

Obiektywizm to filozofia stworzona przez Ayn Rand, powieściopisarkę, scenarzystkę i filozof. Filozofia obiektywizmu odrzuca jako nieracjonalne istnienie istot nadprzyrodzonych w tym Boga. Za źródło poznania uznaje rozum i logikę. Głosi antropocentryzm i ateizm. Zgodnie z zasadami obiektywizmu każdy człowiek powinien kierować się własnym interesem (egoizmem). Ayn Rand głosiła tezy obiektywizmu w swych powieściach "Atlas Zbuntowany" (najpopularniejsza po Biblii książka w USA), "Źródło", antyutopii "Hymn" oraz zbiorach felietonów i esejów "Cnota egoizmu", "Capitalism - The Unknown Ideal". Obiektywiści promują państwo minimalne i system kapitalistyczny jako ochraniające i nienaruszające praw ludzi. Przeciwstawiają się wszelkim kompromisom uznając je za zgodę na zło. Obecnie obiektywiści skupieni są w ośrodkach intelektualnych w USA - Instytucie Ayn Rand i The Objectivist Center i The Prodos Institute. Z filozofii obiektywizmu czerpią klasyczni liberałowie i libertarianie.
Czytaj...

 

Wojna i wiara w tradycji chrześcijańskiej - Aleksander Slabik (02-04-2006)

Angielski król Alfred wyróżnił w społeczeństwie trzy klasy - tych, którzy pracują w polu, tych, którzy się modlą, oraz tych, którzy dbają o bezpieczeństwo dwóch poprzednich klas, czyli rycerzy. Z tych ostatnich wyłonili się z czasem mnisi-rycerze, tacy jak templariusze i joannici, a wszystko zaczęło się od synodu w Narbonne w roku 1054. Ustanowiono tam zasadę, że zabicie chrześcijanina jest równoznaczne z przelaniem krwi Chrystusa. Co z niechrześcijanami? Nie zostali wspomniani, a wojownicze zapędy rycerzy musiały znaleźć jakieś ujście. Dlatego też papież Urban II pod koniec XI wieku wezwał wszystkich chrześcijan do udziału w krucjacie.
Czytaj...

 

Prawo wyznaniowe wg Mezglewskiego, Misztala i Stanisza (KUL) - Aleksander Merker (31-03-2006)

Wprawdzie dzięki prof. Henrykowi Świątkowskiemu Polska była jedynym krajem socjalistycznym, w którym państwowe prawo wyznaniowe było dyscypliną uniwersytecką (z przerwą w latach 50-tych XX w.), ale było to raczej hobby dość nielicznej grupy naukowców świeckich. Możliwości naukowców kościelnych ograniczała zaś cenzura. Jednak zasadniczo różniło się to od sytuacji np. w ZSRR i Czechosłowacji, gdzie jedynymi publikacjami były zbiory przepisów państwowych dotyczących kościołów, wydawane tylko do użytku służbowego organów państwowych i niedostępne publiczności. Wydanie podręcznika prawa wyznaniowego przez wydawnictwo komercyjne na równo z podręcznikami innych dyscyplin prawnych świadczy o istniejącym zainteresowaniu tym prawem.
Czytaj...

 

Franza Kafki wywód o człowieczeństwie - Kinga Chabros (31-03-2006)

Gregor Samsa budzi się jako robak, ale zaczyna dostrzegać robactwo u innych, rozumiane jako bezmyślne egzystowanie. Od momentu metamorfozy Gregor zaczyna żyć, jest tak, jakby odrodził się na nowo. Marek Wydmuch tę przemianę charakteryzuje jako "uzewnętrznienie swojej małostkowości i bezsensowności dotychczasowej egzystencji", wcześniej niedostrzeganej. Niektórzy budzą się przed samą śmiercią, jak ludzie, którzy w "Koloni karnej", natychmiast po odczytaniu wyroku z napisów na własnym ciele, umierają, nie mając możliwości danej Józefowi K., panu K., Karlowi Rossmannowi czy Gregorowi Samsie. Możliwości poszukiwania.
Czytaj...

 

Etyka niezależna Kotarbińskiego z perspektywy metaetycznej - Marcin Weisbrot (31-03-2006)

Tadeusz Kotarbiński w dziedzinie etyki jest znany jako głosiciel koncepcji etyki niezależnej. Postulował on i uzasadniał niezależność etycznego dyskursu od założeń i dogmatów natury religijnej czy światopoglądowej, a nawet ontologicznej i epistemologicznej, uzasadniając ową niezależność przede wszystkim charakterem wypowiedzi etycznej. Jednym z istotniejszych problemów, w których ogniskują się spory metaetyczne, jest pytanie o samą etykę jako taką, o jej "naukowość" czy "racjonalność". Czy etyka jest wiedzą racjonalną, czy nie jest? Jeżeli etyka jest racjonalna, to co owa racjonalność znaczy? Czy kryteria racjonalności etyki są tożsame z kryteriami racjonalności nauk przyrodniczych? Jeżeli są tożsame, to dlaczego? Jeżeli nie są, to na czym polegałaby istotna różnica między tymi dwiema dziedzinami wiedzy i myśli ludzkiej? Stąd pytając się o etykę niezależną Kotarbińskiego z perspektywy metaetycznej, pytamy się przede wszystkim o racjonalność projektu tejże etyki, o kryteria i założenia racjonalności.
Czytaj...

 

System mieszanych wartości - Andrzej Koraszewski (30-03-2006)

W piątek, 24 marca br. z zafascynowaniem czytałem w "Gazecie Wyborczej" artykuł o tym, jak to wicepremier Federacji Rosyjskiej do głębi obraził uczucia religijne syberyjskich szamanów. Sergiej Iwanow ośmielił się stwierdzić, że w gazetach dobre artykuły ukazują się "obok reklam burdeli, szamanów oraz innych oszustów". Zapewne wysłannik polskiej gazety wcale by tego nie zauważył, gdyby nie gratka, jaką okazał się protest syberyjskich szamanów, którzy poczuli się do głębi oburzeni i zapowiedzieli, że "będą demonstrować jak muzułmanie po publikacji karykatur proroka Mahometa". Takiej okazji rzetelny dziennikarz rzetelnej gazety nie mógł przepuścić. W szczególności, iż dawała możliwość frontalnego ataku na "jednego z najbliższych współpracowników Putina".
Czytaj...

 

Więcej umiaru - Łukasz Bertram (30-03-2006)

W pewien sposób mogę zrozumieć rozgoryczenie i emocje Przemysława Łucyjana. Ja sam często boję się otwierać gazetę, spodziewając się odnaleźć w niej kolejne pomysły naszych rodzimych arcychrześcijan. Jednakże we wszystkim należy zachować umiar. Sądzę, że racjonalista nie powinien tak łatwo ulegać uprzedzeniom i przenosić swoich frustracji związanych z pewnymi wydarzeniami lub tendencjami na całość danego nurtu umysłowego lub instytucji - w tym przypadku odpowiednio katolicyzmu i Kościoła Katolickiego. Walczmy z tym, co groźne, z agresywnym klerykalizmem, z fanatyzmem i ciemnotą.
Czytaj...

 

Chrześcijanie zdrowego rozsądku - MANIFEST - Observatoire Chretien de la Laïcité (30-03-2006)

Z prawdziwą przyjemnością publikujemy manifest francuskich chrześcijan. Co chrześcijanie mają do powiedzenia: 1. Uważamy się za zdecydowanych zwolenników rozdziału Kościoła i państwa; uczestniczymy w tej debacie na tych samych zasadach, jak inne grupy obywateli. 2. Odrzucamy wszelkie inicjatywy uzyskania w społeczeństwie specjalnej roli czy specjalnych przywilejów dla jakiejkolwiek religii. 4. Przeciwstawiamy się postawie, która uznaje korzyści "rozdziału wpływów", w imię "otwartego rozdziału władzy" i nadając religii instytucjonalnie uznane funkcje pod pretekstem, że jej przedstawiciele są "ekspertami w sprawach ludzkich". Potępiamy, na przykład, wielostronne presje wywierane przez Kościół katolicki pod pozorem domniemanego "prawa naturalnego", aby uzyskać delegalizację aborcji.
Czytaj...

 

Papieski cyrk - Przemysław Łucyan (30-03-2006)

W tym roku po raz kolejny nasz kraj dostąpi zaszczytu w postaci odwiedzin głowy Kościoła Katolickiego - papieża - ale po raz pierwszy nie Polaka - Jana Pawła II, lecz Niemca - Benedykta XVI. Z tego, co już można zaobserwować po raz kolejny nasze władze, do spółki z władzami kościelnymi zaserwują nam iście cyrkowe przedstawienie, tak jak miało to miejsce przy poprzednich wizytach papieża. Szykuje nam się wesoły maj, pełen bałwochwalstwa, obłudy, pokazowej religijności oraz marnotrawienia naszych pieniędzy, pieniędzy, których jak sam rząd nam co chwila przypomina - ciągle brakuje...
Czytaj...

 

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

VI Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi
Marsz DOŚĆ PAŃSTWA KLERYKALNEGO!
Przegląd prasy
Trójgłos Obirek-Prokopiuk-Sieradzan
GDAŃSK : WIOSNA na ROWERZE - 9.04.2006
Ile nam wolno powiedziec ? Ile nam wolno pomyslec?
"Podróże z Herodotem"
List otwarty środowiska pozarządowego do władz
I Gdańskie Spotkania Z Energetyką Odnawialną


Księgarnia Racjonalisty

Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaktor główny działu: Marcin Klapczyński. Redaktorzy: Grzegorz Kozłowski, Zbigniew Matuszewski, Grzegorz Sęk


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redagują: Anna Słota, Ilona Vijn-Boska

Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota


Znalezione w sieci

Knebel na uczniów (03-04-2006)
Autor: Joanna Tańska, Paulina Nowosielska
Źródło: Przeglad
Aktywność ministra edukacji może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego - wzmocni opór przed narzucaniem "jedynie słusznej ideologii" Pomysłowość Ministerstwa Edukacji i Nauki przysparza jego szefom coraz więcej wrogów. Przeciwko resortowym koncepcjom wychowania i metodom zastraszania szkół protestują uczniowie, nauczyciele i politycy. Straszenie organizacjami ekologicznymi i pacyfistycznymi przez wiceministra Jarosława Zielińskiego zaniepokoiło polityków. Posłowie SLD i PO domagają się odwołania wiceministra. Zdaniem Katarzyny Piekarskiej, wiceminister ogranicza swobody
Zgłoszone przez: Wilhelm
Czytaj..

KLUB niepokornych (04-04-2006)
Autor: Edyta Gietka
Źródło: Przegląd
Ludzie broniąc Le Madame, bronili prawa do niezależnej myśli, a komornik wszedł z policją
Zgłoszone przez: as
Czytaj..

Stanisław Lem 1921-2006 (04-04-2006)
Autor: Przemysław Szubartowicz
Źródło:
Humanista bez złudzeń
Zgłoszone przez: as
Czytaj..

Odebrana kobiecość (05-04-2006)
Autor: Jakub Kwiatkowski
Źródło: interia
Klitoridektomia to niezwykle bolesna i krwawa tradycja obrzezania kobiet. W Środkowej Afryce co roku zbiera śmiertelne żniwo.
Zgłoszone przez: as
Czytaj..

Polska powiatowa kontra Kuba Wojewódzki (06-04-2006)
Autor: Piotr Najsztub
Źródło: www.przekroj.pl
Kuba Wojewódzki dobrze się czuje w roli błazna i gotów jest zostać męczennikiem w imię prawa do błaznowania. W chwilach powagi jednak autentycznie boi się ludzi dzisiejszej władzy.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Zajmijcie się Radiem Maryja! (06-04-2006)
Autor: Marek Edelman
Źródło: www.kosciol.pl
Marek Edelman, ostatni żyjący przywódca powstania w getcie warszawskim wystąpił z apelem do premiera i marszałka Sejmu, aby podjęto kroki w celu wyeliminowania antysemickiej ideologii pojawiającej się na antenie Radia Maryja. List otwarty został napisany po felietonie radiowym Stanisława Michalkiewicza na temat roszczeń organizacji żydowskich do spadku po ofiarach zagłady w Polsce, którego język został także oprotestowany przez Radę Etyki Mediów.
Zgłoszone przez: Oless
Czytaj..

Bigoteryjna cenzura sztuki w Środzie Wielkopolkiej (06-04-2006)
Autor:
Źródło: STRUŚ
Z przykrością zawiadamiamy, że po obejrzeniu 15 minut spektaklu, jedna z Pań radnych negatywnie oceniła spektakl "Apokalipsis". Pan Wojciech Ziętkowski Burmistrz Środy Wielkopolskiej zabronił wystawiania spektaklu "Apokalipsis" na scenie Ośrodka Kultury w Środzie Wlkp. Od 3 kwietnia 2006 r., w Środzie Wielkopolskiej obowiązuje cenzura. Spektakl "Apokalipsis" już niedługo zostanie powtórzony, jednak z obawy przed konsekwencjami, jakie mogłyby zostać wyciągnięte wobec najmłodszych członków Teatru IT (którzy jeszcze uczą się w średzkich szkołach), zostanie on przygot
Zgłoszone przez: Jakub Kamiński
Czytaj..

Czy lekcje etyki mogą być pomocne (06-04-2006)
Autor: Małgorzata Białek
Źródło: eduinfo
Czy lekcje etyki mogą być pomocne w walce z narastającą agresją?
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Zakwestionowana moc modlitwy (09-04-2006)
Autor: Benedict Carem
Źródło: onet.pl/New York Times
W ciągu ostatnich sześciu lat przeprowadzono co najmniej 10 badań dotyczących skutków modlitwy. Wyniki były niejednoznaczne.
Zgłoszone przez: budzik
Czytaj..

Rzym wart mszy (09-04-2006)
Autor: Christine Fauvet-Mycia, Hervé Yannou
Źródło: onet.pl/Le Figaro
Watykan stracił już Hiszpanię Zapatero, a polscy ultrakatoliccy z Radia Maryja budzą w nim spore zaniepokojenie. Włochy mogą być krajem, o który warto zawalczyć.
Zgłoszone przez: budzik
Czytaj..

Protestant, katolik i ateista - rozwój moralny a religijność (10-04-2006)
Autor: Iwona Pala
Źródło: PSSiAP
Prace Studentów Psychologii, Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Jednostka a religia w filozofii Bakunina (10-04-2006)
Autor: Hanna Temkino
Źródło: Strona o Bakuninie
Podejmując krytykę "bezlitosnych abstrakcji: bogów, ojczyzny, państwa, praw historycznych, praw jurydycznych" itd., na ołtarzu których ginęły "miliony biednych istot ludzkich", ginęła poddana ich władzy i wpływom jednostka, Bakunin szeroko rozwinie w latach sześćdziesiątych swą koncepcję ateizmu. Będzie to ateizm niezmiernie wojowniczy i zajmujący w poglądach Bakunina tego okresu nader wyeksponowane miejsce.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Świętsi od papieża (10-04-2006)
Autor: Bartłomiej Zobek
Źródło: Tygodnik Przegląd
Dlaczego dziennikarze w dniach choroby i śmierci Jana Pawła II złamali zasady bezstronności i obiektywizmu.
Zgłoszone przez: budzik
Czytaj..

Seks w mentalnym skansenie (10-04-2006)
Autor: Przemysław Szubartowicz/Lew Starowicz
Źródło: Tygodnik Przegląd
Jeśli ktoś wychodzi z niebytu i zdobywa władzę, to woda sodowa uderza mu do głowy.
Zgłoszone przez: budzik
Czytaj..

Antymatrona (10-04-2006)
Autor: Elżbieta Isakiewicz
Źródło: Gazeta.pl
Pan Bóg nie wzdryga się od widoku nagości, bo wszystkich nas - w tym posłankę Konopczynę i publicystkę Kominek - gołymi stworzył
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...
Listy od Czytelników


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Między młotem i kowadłem
swiatopoglad wspolczesnych, potrzeba wspolnoty
Czy w Polsce istnieje wolność słowa i tolerancja?
O wolności
Proces
Czy kultura jeszcze obowiązuje?
Manifestacja ,,Marsz Miliona Blantów" w Wawie 20 maja
Neokaechumenat a pieniądze
Polski udział w dzialaniach militarnych w Iraku
Apostazja - zapytanie
11 edycja festiwalu Port Wrocław
Utylitaryzm nauk humanistycznych
Za co lubimy Judasza?
Święta a piłka nożna
czego sie obawiać???
Czy to jest racjonalizm??
Wiara, przyzwyczajenie, pogląd, czy choroba
Za co lubimy Żydów?
W obronie kultury, poezji....
Instynkty stadne a religie
coś o Wolterze
Elektroniczne ciało i komputerowe klony
O co mi chodziło,wszystko o bogu i bogach.
Czym może być świat
Tradycja
Pierwsza pomoc w szkołach
Kalectwo polskich mediów
sztuczna grawitacja na stacjach kosmicznych
Racjonalizm a moralność.
Sybirak
RELIGIE
Biblia
Aforyzmy Nietzschego
Muzyka - przyjazny narkotyk.
CZŁOWIEK
POWSTANIE WSZECHŚWIATA
BÓG WSZECHŚWIATA
Wojujący ateista
Watykan ma poważne zastrzeżenia do radia Maryja
WOSP
Zamęt
wszelkie przepowiednie, końce swiata, szokujace 'odkrycia'
Bóg i system który go otacza...
Zamiana adresów?
"Uciekajcie do swych ziem....tutaj trąd i zaraza..."
Ban za inne poglądy w pewnym serwisie...
czy racjonalista to bezbożnik
Dwa kamyki w Wasze trybiki
BÓG / poszukiwany żywy lub martwy
Alternatywa
Kiedy wreszcie skończy się ta ciemnota?!?!?!
Countdown
Droga Mleczna
Protesty we Francji
Czy Pan Jezus chorował?
Kieślowski
Co z niego pamietamy ?
Konserwatywne "młode pokolenie"?
Godzina 21:37
Szczęśliwy ateista
Czy w Pakistanie nadal sprzedają na targu piłki ?
piktogramy
Chrystus w Kaszmirze ?
Pytanie,cz.2
Pytanko
Ile umiaru?
Filozofia/etyka w szkołach
Czy szkoła może być miniaturą społeczeństwa?
Co z Ateista.pl ?
duchowe przygotowania do pielgrzymki
Wybieg
Le Madame & Le Spam
Biłgoraj: dziesięć przykazań dla sądu
manifestacja antyklerykalna
Miłość
Anomia, czyli dlaczego nie przestrzegamy norm, które uznajemy za słusz
UWAGA
Super rozwiazanie dla Polski !
a co z legalizacją ?
Co jeśli....
2012

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista DVD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nasTHE RATIONALIST

www.TheRationalist.eu.org
A European forum for reason and rationality.Found in The Web

Tell us about interresting texts from other Internet sources! Add your one...

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.