Racjonalista - Strona głównaDo treści
Płaca minimalna, a popyt

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
30-04-2015 22:56Paragraf (4 punktów)Płaca minimalna, a popyt
Ocena 3 na 3
Zapoznałem się dzisiaj z programem wyborczym Andrzeja Dudy. Nie byłoby w tym nic interesującego gdyby nie jedno nurtujące mnie stwierdzenie.

Pan Duda postuluje zwiększenie płacy minimalnej twierdząc, że wpłynie to pozytywnie na popyt. Czy nie stoi to w zupełnej opozycji do praw ekonomii?

Jeżeli stwierdzenie ma odnosić się do popytu na towary i usługi to zdaje się być błędne. Wraz ze wzrostem wynagrodzenia rosną koszty zatrudnienia pracownika w związku z czym ceny muszą iść w górę. Po drugie popyt pracy również powinien ulec zmniejszeniu zgodnie z jego definicją co dodatkowo zwiększałoby bezrobocie (lub zwiększając liczbę osób pracujących w szarej strefie i na śmieciówkach).
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej..
szarley (54913 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi olson

>Chodzi mi o sytuację gdzie panował większy liberalizm, a wprowadzenie większego socjalizmu zwiększyło bezpośrednio zyski. Tak jak wprowadzenie liberalnych reform przyniosło sukces Chile za Pinocheta.
>>>Socjalizm regularnie kończy się deficytem budżetowym, czyli jest niewydolny.
>>Np USA i Szwecja w czasach wielkiego kryzysu?
>Pisałem o regule, od której oczywiście są wyjątki.
Reguła ma to do siebie, że nie ma od niej wyjątków. Wyjście z wielkiego kryzysu przez Szwecję było modelowym sukcesem myśli socjalistycznej

>>Nooo co do uczciwości polskich pracodawców sam się wypowiedziałeś pisząc o płaceniu pod stołem oszukując skarbowy urząd.
>To urząd skarbowy oszukuje pierwszy. Okradanie złodzieja to nie do końca kradzież.
Dzięki za radę, będę ją miał na uwadze podpisując jakąś umowę z polskim przedsiębiorcą

>>>majątek wypracowany przed czasami socjalizmu.
>>Powrócę do pytania, czyli w Polsce do kiedy?
>A kiedy w Polsce zaczął się socjalizm?
>>Przypomnę 8-godzinny dzień pracy wprowadzono w 1918
>No i co z tego?
Rozwińmy Twoimi słowy:
>- płacę minimalną
była już w latach 30-tych (80 złotych miesięcznie)
>- podatek progresywny
od 1918
>- centralne planowanie
COP, port gdyński, magistrala Kwiatkowskiego,
>- dofinansowanie do sektorów, które przynoszą straty na rynku
Nie mam wiedzy
>- państwowe firmy odgrywają dużą rolę w gospodarce
PKP, Skarboferm, PSA Lignoza,VIS - praktyczni monopoliści
>- zasiłki
12 złotych miesięcznie

Przedwojenna Polska była wg Ciebie (!) krajem socjalistycznym

Więc kiedy był ten liberalizm?

>>Chile przed Pinochetem było najzamożniejszym krajem łacińskiej Ameryki
>Żartujesz sobie? Chile przed Pinochetem było w tragicznej sytuacji. No chyba, że hiperinflacja to nic takiego
Hiperinflacja jest poważnym zjawiskiem, ale żeby ją zlikwidować nie trzeba mordować tysięcy ludzi, ani rezygnować z suwerenności nad kopalinami.
Polski kapitał (socjalistyczny) ma więcej zdolności wydobywczej w Chile niż chilijski - ot ich cud

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi szarley

>Niech zatrudni uczciwego kucharza.
>Żaden uczciwy za 1500 nie chce? No cóż...
Uczciwość (ta etyczna) jest względna, w przykładzie z kucharzem można ją widzieć też tak: przedsiębiorca albo uczciwie zapłaci kucharzowi 2000, albo go okradnie na 500 płacąc głodowe 1500...

Tropię przejawy irracjonalizmu u tutejszych racjonalistów.

#63
04-06-2015 09:03
 Ocena 1 na 1
Sygnał (4252 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi szarley
>Dlatego uważam, że w Polsce potrzebna jest lewicowa partia, która wróci do korzeni lewicowego ruchu - do ruchu robotniczego.

Teraz znacznie gorzej sytuowaną klasą wytwarzającą jest prekariat, który ostatnio stworzył mocno socjaldemokratyczną partię Razem. Także, ruch się pojawił. Osobiście życzę im przynajmniej miejsca w sejmie.

#64
04-06-2015 09:05
 Ocena 1 na 1
Sygnał (4252 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi olson
>Już sam podatek progresywny psuje gospodarkę, a płaca minimalna również się do tego przyczynia (w mniejszym stopniu). To co wkleiłeś to tylko bajdurzenia propagandowe socjalistycznych ekonomistów, którzy żyją z wciskania ludziom takich bzdur.
>

A może jakieś opracowania na ten temat? Pokazałem Ci pracę naukową, a dostałem pyskówkę bez argumentów.

#65
04-06-2015 09:48
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
Gdybym miał informację, że w restauracji kucharz zarabia minimalną pensje, to bym tam nie jadł

szarley (54913 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi Sygnał

>A może jakieś opracowania na ten temat? Pokazałem Ci pracę naukową, a dostałem pyskówkę bez argumentów.
"Czucie i wiara silniej mówią do mnie niż mędrca szkiełko i oko"

#67
04-06-2015 10:00
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi Sygnał
>>Dlatego uważam, że w Polsce potrzebna jest lewicowa partia, która wróci do korzeni lewicowego ruchu - do ruchu robotniczego.
>Teraz znacznie gorzej sytuowaną klasą wytwarzającą jest prekariat, który ostatnio stworzył mocno socjaldemokratyczną partię Razem.
Nie ma różnicy interesów między proletariatem a prekariatem, dla liberałów jedno i drugie to "żuczki", którym trzeba wmówić, że jak właściciel zapłaci mniejsze podatki to będą szczęśliwsi patrząc w jego zadowolone oczy

>Także, ruch się pojawił. Osobiście życzę im przynajmniej miejsca w sejmie.
Cytat:
Przeniesiemy część urzędów centralnych poza stolicę. Równomierne rozmieszczenie urzędów wspomoże rozwój biedniejszych regionów, a rządzącym będzie łatwiej dostrzec, że Polska nie kończy się na Warszawie.
Państwo przestanie się wycofywać z obszarów wiejskich. Sąd, szpital i szkoła średnia powinny znajdować się w zasięgu szybkiego dojazdu z każdej miejscowości.
Odtworzymy stopniowo sieć lokalnych połączeń kolejowych i autobusowych. Zamiast wydawać pieniądze na pokazowe projekty, takie jak Pendolino, skoncentrujemy inwestycje na przewozach lokalnych.
Powstrzymamy likwidację szkolnych i lokalnych bibliotek i wprowadzimy krajowy program budowy centrów kulturalno-społecznych poza dużymi miastami.

Np to?
podoba mi się
I tak nie będę na nich głosował, ale może składkę zapłacę

Co do pierwszego punktu, mam trochę do czynienia z górnictwem i urzędami. Kilka lat temu pojawił się pomysł, aby Wyższy Urząd Górniczy przenieść do Warszawy. Nie udało się, ale powstał Okręgowy Urząd w Warszawie, kolejny będzie okręgowy Urząd Morski w Warszawie
Pendolino obsługuje jedynie Warszawę,
Program, likwidacji podziału na Polskę A i Polskę B bardzo mi się podoba

Sygnał (4252 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi szarley
>Nie ma różnicy interesów między proletariatem a prekariatem,

W sumie warto się zastanowić, czy aktualnie można jeszcze mówić o proletariacie. Współczesne realia rynku pracy skutecznie eliminują szeroko pojęty proletariat, zastępując go szeroko pojętym prekariatem. Można też się kłócić, czy klasowa narracja jest uzasadniona.

>dla liberałów jedno i drugie to "żuczki", którym trzeba wmówić, że jak właściciel zapłaci mniejsze podatki to będą szczęśliwsi patrząc w jego zadowolone oczy

To nadmierne uproszczenie sprawy. Tu splatają się kwestie tego, czy przy niższych podatkach pracodawca więcej zapłaci (nie koniecznie) i wiara "żuczka", że przecież i on może być właścicielem i zarabiać dużo.

> Cytat:
Przeniesiemy część urzędów centralnych poza stolicę. Równomierne rozmieszczenie urzędów wspomoże rozwój biedniejszych regionów, a rządzącym będzie łatwiej dostrzec, że Polska nie kończy się na Warszawie.
>Państwo przestanie się wycofywać z obszarów wiejskich. Sąd, szpital i szkoła średnia powinny znajdować się w zasięgu szybkiego dojazdu z każdej miejscowości.
>Odtworzymy stopniowo sieć lokalnych połączeń kolejowych i autobusowych. Zamiast wydawać pieniądze na pokazowe projekty, takie jak Pendolino, skoncentrujemy inwestycje na przewozach lokalnych.
>Powstrzymamy likwidację szkolnych i lokalnych bibliotek i wprowadzimy krajowy program budowy centrów kulturalno-społecznych poza dużymi miastami.


Nie wiem, czy byłby ktoś, komu by się to nie spodobało, ale ostatecznie zawsze trzeba się spytać skąd będą na to pieniądze.

>Co do pierwszego punktu, mam trochę do czynienia z górnictwem i urzędami. Kilka lat temu pojawił się pomysł, aby Wyższy Urząd Górniczy przenieść do Warszawy. Nie udało się, ale powstał Okręgowy Urząd w Warszawie, kolejny będzie okręgowy Urząd Morski w Warszawie
>Pendolino obsługuje jedynie Warszawę,

Decentralizacja może poskutkować spadkiem efektywności administracji.

>Program, likwidacji podziału na Polskę A i Polskę B bardzo mi się podoba
>

Ja osobiście nie wiem, czy jest skuteczny.

#69
04-06-2015 10:48
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi Sygnał
>>Nie ma różnicy interesów między proletariatem a prekariatem,
>W sumie warto się zastanowić, czy aktualnie można jeszcze mówić o proletariacie. Współczesne realia rynku pracy skutecznie eliminują szeroko pojęty proletariat, zastępując go szeroko pojętym prekariatem.
Nadal jednak nie ma między nimi sprzecznych interesów

>Można też się kłócić, czy klasowa narracja jest uzasadniona.
Można, przy założeniu, że strony są gotowe do dyskusji a nie narzucania zdania
Ja uważam, że klasowa narracja staje się uzasadniona w chwili, kiedy coraz trudniej jest o przechodzenie do innych klas, kiedy pochodzenie człowieka ma coraz większe znaczenie

>>dla liberałów jedno i drugie to "żuczki", którym trzeba wmówić, że jak właściciel zapłaci mniejsze podatki to będą szczęśliwsi patrząc w jego zadowolone oczy
>To nadmierne uproszczenie sprawy. Tu splatają się kwestie tego, czy przy niższych podatkach pracodawca więcej zapłaci (nie koniecznie)
No właśnie.
Przykład obniżenia dochodowego podatku w Polsce nie zaskutkował wzrostem płac
"Żuczki" jednak można skutecznie indoktrynować dając stówkę więcej pod stołem. Argument o pazerności państwa poparty dzisiejszą stówką jest silniejszy od argumentu o pazerności pracodawcy popartej brakiem emerytury za 20 lat

>i wiara "żuczka", że przecież i on może być właścicielem i zarabiać dużo.
Wiara. Tylko.
Chciałbym, żeby młody człowiek mając pomysł na życie, mógł go bez dziedziczonego kapitału przekuć w rzeczywistość.
Ilu studentów medycyny pochodzi z chłopskich rodzin?
Dlaczego tak chętnie wiejska młodzież idzie do szkół mundurowych
www.studenckamarka.pl/serwis.php?s=73&pok=1909 - kilka stron statystyk GUS - warto przeczytać

>>Pendolino obsługuje jedynie Warszawę,
>Decentralizacja może poskutkować spadkiem efektywności administracji.
Nie. Ani decentralizacja decyzji, ani przeniesienie części urzędów poza Warszawę. Puść wodze fantazji i wyobraź sobie, że TVP 1 nadaje w Warszawy a TVP2 z Krakowa. nie wiem który program byłby lepszy (!) ale przypuszczam, że nieco by się różniły.
W młodości (i trochę później) czytywałem różne polskie gazety: katowicką Panoramę, krakowski Przekrój, gdański Czas, poznański Wprost...

Popatrz też na Niemcy: sąd federalny, czy bank centralny są setki kilometrów od stolicy
Ale to temat na ciekawą rozmowę.

>>Program, likwidacji podziału na Polskę A i Polskę B bardzo mi się podoba
>Ja osobiście nie wiem, czy jest skuteczny.
Ale jeśli się go nie podejmie, wymrą nie tylko całe wsie ale całe powiaty, a ludzie z nich zaczną favele budować na przedmieściach wielkich miast

Zobacz co się stało w Kotlinie Kłodzkiej - wymarłe wsie, bo brak dojazdu do szkoły, do gminy, do lekarza, na targ... Tego nie odbudujesz, ale warto zatrzymać ucieczkę młodych ludzi z powiatowych miasteczek. Tam też są chorzy potrzebujący lekarzy, dzieci potrzebujące nauczycieli...

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi szarley

>Gdybym miał informację, że w restauracji kucharz zarabia minimalną pensje, to bym tam nie jadł
Jeśli przedsiębiorcy będzie zależało na kliencie, który z powodu uzyskania takiej informacji nie przyjdzie, ukryje ją.


Tropię przejawy irracjonalizmu u tutejszych racjonalistów.

#71
04-06-2015 11:42
 Ocena 1 na 1
Episode_2 (3284 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
>>Gdybym miał informację, że w restauracji kucharz zarabia minimalną pensje, to bym tam nie jadł
>Jeśli przedsiębiorcy będzie zależało na kliencie, który z powodu uzyskania takiej informacji nie przyjdzie, ukryje ją.
Nie bez powodu wysokość wypłat w niektórych firmach jest informacją poufną.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi Episode_2

>Nie bez powodu wysokość wypłat w niektórych firmach jest informacją poufną.
Powód jest inny, choć rzeczywiście to rozwiązanie bywa przedsiębiorcom na rękę.


Tropię przejawy irracjonalizmu u tutejszych racjonalistów.

#73
04-06-2015 17:21
 Ocena 4 na 4
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi maceox
.
"Liberalizm" jest ogromnie pojemnościowym terminem. Doktrynami uzurpującymi sobie naukowo-słuszność był "naukowy komunizm" i jest "neoliberalizm". Ich wyznawcy starają się wymusić na wszystkich akceptację i absolutne przestrzeganie ich chorych koncepcji. Jedni uważali, że dobro jednostki należy poświęcać dla dobra mas, drudzy uważają, że jednostkowa chciwość doprowadzi masy do dobrobytu. A zawsze chodzi o to aby jedni nachapali się kosztem drugich.
___________

Religii znamy parę tysięcy, a wśród nich religie polityczne. Jedną z tych religii jest religia Korwina Każda wiara nas ogranicza intelektualnie, a im jest głębszą, bardziej fundamentalistyczną, to tym bardziej.

>Z neoliberałami tak zawsze.
Z neoliberałami jest tu podobnie jak z komunistami mają głęboką wiarę, że ich ideologia ma oparcie w nauce. Każda fundamentalistyczna wiara wcześniej lub później wiedzie do zbrodni, ale w moim subiektywnym odbiorze zbrodnie, których podstawową motywacją jest osobista chciwość jednostek są bardziej podłe, choć już zamordowanym, to wszystko jedno. monde-diplomatique.pl/LMD35/index.php?id=11

>Ich argumentem są prawa ekonomii funkcjonujące niby jako prawa fizyki.
Neoliberałów zaślepia chciwość i pod tą chciwość została zbudowana ideologia, w którą święcie wierzą, gdyż wtedy tak jak wszystkie religie usprawiedliwia podłość i zło czynione w jej imieniu.
www.racjon(*)m.php/z,0/d,5/s,595666#w596780
www.racjon(*)m.php/s,595666/z,0/d,6#w597684
www.racjon(*)m.php/s,595666/z,0/d,6#w598041
Przewodnim motywem neoliberalizmu jest po trupach (oczywiście innych) byle do celu, a jest nim osobiste bogactwo kapitalisty. Tyle tylko, że ja jestem niewierzącym i w żadne ideologie nie wierzę i uważam, że wszelcy ideolodzy im czystszej formy swojej religii wymagają tym są groźniejsi. Choć trzeba tu zauważyć, że nie ideologie/religie są złem,
a wiara w ich jedynosłuszność. Pragmatyzm i umiarkowanie jest zawsze najlepszym rozwiązaniem.

> A to bzdura na kółkach.
Tyle o ile, gdyż z ekonomistami jest podobnie jak z filozofami i każdy z nich baje tak jak mu się wydaje. Są wśród nich ludzie różnie wyposażeni intelektualnie oraz mający różną podbudowę w posiadanej wiedzy, a co najważniejsze są to ludzie przeróżnego formatu. W przedstawianych teoriach ekonomicznych ten światopogląd tak bardzo wyłazi na wierzch, że wprost staje się lejtmotywem ich przemyśleń i ich przesłania. Warto ich czytać i korzystać z ich inspiracji, ale zupełnie nie warto im wierzyć i uznawać ich za jakieś tam nieomylne guru.

>Założenia ekonomiczne sprawdzają się tylko wtedy, gdy ludzie chcą się zachowywać zgodnie z tymi założeniami.
Więc nie sprawdzają się prawie nigdy, gdyż jeszcze nikt nie opracował metody jak ludzie zachowają się na pewno, gdyż nawet nigdy nie wiadomo jakie będą przyczyny ich zachowań. Poziom przypadkowości jest tu ogromnym i można ludzkie zachowania opisywać dobrze tylko post factum.

>Jest jeszcze coś takiego jak etyka,
Odwołania do etyki sprawdzają się tylko u ludzi przyzwoitych. Dlatego wolę jednak stanowione prawo.

> a dla mnie najistotniejszym wskaźnikiem gospodarczym jest wskaźnik zadowolenia z życia.
Dla mnie też.
Ten ustrój jest najlepszym, w którym najwięcej ludzi może się zrealizować.
A nie ten, w którym uprzywilejowane jednostki mogą się bez żadnych ograniczeń bogacić.

@@@
.

#74
04-06-2015 17:04
 Ocena 1 na 1
olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi szarley
>Reguła ma to do siebie, że nie ma od niej wyjątków. Wyjście z wielkiego kryzysu przez Szwecję było modelowym sukcesem myśli socjalistycznej

Bzdura. Jedzie koleś po pijaku 150 km/h i reguła jest taka, że w większości przypadków będzie wypadek, ale czasem uda się go uniknąć. Albo ktoś kto przedawkuje narkotyk przeważnie umiera, ale raz na jakiś czas zdarza się przypadek, że ktoś ma śmiertelną dawkę promili alkoholu i żyje, albo zażyje śmiertelną dawkę kokainy i mimo to żyje. Reguła sprawdza się w większości przypadków - socjalizm jest niewydolny. Jeśli z różnych powodów jakiś socjalizm okazał się chwilowo dobry to raczej pomimo socjalizmu, a nie dzięki niemu.

>>To urząd skarbowy oszukuje pierwszy. Okradanie złodzieja to nie do końca kradzież.
>Dzięki za radę, będę ją miał na uwadze podpisując jakąś umowę z polskim przedsiębiorcą

No tak bo wychodzisz z założenia, że polscy przedsiębiorcy to złodzieje. To są paranoje i to się leczy. Albo podaj dowody na takie stwierdzenie, ale tego nie zrobisz bo to tylko Twoje nieracjonalne przekonanie.

szarley (54913 punktów)Odp: Płaca minimalna, a popyt
W odpowiedzi olson
>No tak bo wychodzisz z założenia, że polscy przedsiębiorcy to złodzieje.
Ty tak napisałeś
(a sam jesteś pono przedsiębiorcą)

Już ja tam wolę uważać. Jeśli ktoś oszukuje skarbówkę , bo sądzi że jest okradany, to mnie też oszuka bo mu się moja cena wyda za wysoka....

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej..

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365