Racjonalista - Strona głównaDo treści
Mieniący się racjonalistami

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
24-08-2016 08:55darzec (676 punktów)
(zablokowany)
Mieniący się racjonalistami
Ocena 1 na 1
Zauważyłem tutaj, na forum bardzo wielu wyznawców religii, którzy uważają się za racjonalistów. Niech im będzie. Przecież mamy wielu ludzi uważających się za Napoleona na przykład, czy nawet za Jezusa. Jestem ciekaw co tacy "racjonaliści" myślą o ateistach, nie wierzących w nic i odrzucających ich oraz inne religie. Czy ich misją tutaj jest przekonywanie innych do swojej religii, których tak zaciekle bronią. Czy też może po prostu robienie im na złość. I jeszce jedno, czy "wierzący" uważają, że to że wierzą, czyni ich lepszymi od tych, którzy nie wierzą w nic ?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 Dalej..
#1
24-08-2016 09:11
 Ocena 2 na 2
Arminius (25555 punktów)Bicie piany
"Zauważyłem tutaj, na forum bardzo wielu wyznawców religii, którzy uważają się za racjonalistów. Niech im będzie. Przecież mamy wielu ludzi uważających się za Napoleona na przykład, czy nawet za Jezusa. Jestem ciekaw co tacy "racjonaliści" myślą o ateistach, nie wierzących w nic i odrzucających ich oraz inne religie. Czy ich misją tutaj jest przekonywanie innych do swojej religii, których tak zaciekle bronią. Czy też może po prostu robienie im na złość. I jeszce jedno, czy "wierzący" uważają, że to że wierzą, czyni ich lepszymi od tych, którzy nie wierzą w nic ?"

Temat był wałkowany na forum "Racjonalisty" tysiące razy we wszystkie strony. Podnoszenie go na poziomie ogolników jak wyżej jest bezproduktywnym biciem piany. Proszę sobie przejrzeć owe debaty - i otrzyma Pan odpowiedź na swoje pytania.

#2
24-08-2016 09:15
 Ocena 2 na 2
darzec (676 punktów)
(zablokowany)
Odp: Bicie piany
W odpowiedzi Arminius

>Temat był wałkowany na forum "Racjonalisty" tysiące razy we wszystkie strony. Podnoszenie go na poziomie ogolników jak wyżej jest bezproduktywnym biciem piany. Proszę sobie przejrzeć owe debaty - i otrzyma Pan odpowiedź na swoje pytania.

Ja wałkuję go od nowa. Zadaje pytania i oczekuję odpowiedzi. NIe potrafisz jej udzielić, to zamilcz.

#3
24-08-2016 09:37
 Ocena 3 na 5
Duch Prawdy (14787 punktów)Odp: Mieniący się racjonalistami
>Zauważyłem tutaj, na forum bardzo wielu wyznawców religii, którzy uważają się za racjonalistów.
Skoro bardzo wielu to wymień chociaż dziesięciu.
>Niech im będzie. Przecież mamy wielu ludzi uważających się za Napoleona na przykład, czy nawet za Jezusa.
Skoro mamy wielu to wymień dziesięciu "Napoleonów" i dziesięciu "Jezusów".
>Jestem ciekaw co tacy "racjonaliści" myślą o ateistach, nie wierzących w nic i odrzucających ich oraz inne religie. Czy ich misją tutaj jest przekonywanie innych do swojej religii, których tak zaciekle bronią. Czy też może po prostu robienie im na złość.
Powtarzam, wymień dziesięciu to może któryś z nich zaspokoi Twoją ciekawość.
>I jeszce jedno, czy "wierzący" uważają, że to że wierzą, czyni ich lepszymi od tych, którzy nie wierzą w nic ?
Pytasz "wierzących", czy wierzących?

Duch Prawdy... człowiek trzeciego sortu...

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#4
24-08-2016 09:40
 Ocena 3 na 3
szarley (54913 punktów)Odp: Bicie piany
W odpowiedzi darzec
>Ja wałkuję go od nowa. Zadaje pytania i oczekuję odpowiedzi. NIe potrafisz jej udzielić, to zamilcz.

Oczkujesz odpowiedzi?
Raczej jej sam sobie udzieliłeś. Najważniejsza w każdym pytaniu jest chęć przeczytania odpowiedzi.

Poradzę czytać też białe literki, z twojego zagajenia wątku wynika, że nie oczekujesz żadnej odpowiedzi, tylko chcesz pokazać swoją lepszość.

www.racjonalista.pl/forum.php/s,643658

#5
24-08-2016 12:34
 Ocena 10 na 10
ZaKotem (8733 punktów)Odp: Mieniący się racjonalistami
>Zauważyłem tutaj, na forum bardzo wielu wyznawców religii, którzy uważają się za racjonalistów.
>Niech im będzie. Przecież mamy wielu ludzi uważających się za Napoleona na przykład, czy nawet za
>Jezusa. Jestem ciekaw co tacy "racjonaliści" myślą o ateistach, nie wierzących w nic i odrzucających
>ich oraz inne religie.

Myślą, że się różnią i to jest w porządku, inaczej wszak byliby fanatykami.

Każda religia jest irracjonalna. Moja na przykład, bo jestem człowiekiem religijnym. Mam w domu ołtarzyk, na którym składam ofiary z martwych zwierząt. Istota, która je spożywa, patrzy na mnie z góry i poza tym g... robi. Nie wiem, jak dla was, ale dla mnie to wygląda bardzo religijnie. Czy jako racjonalista powinienem pozbyć się kota?

Nie ma racjonalnej religii, ale nie ma też w pełni racjonalnych ludzi. Jest mnóstwo aktywności ludzkich, które bezsensem swym co najmniej dorównują religii. Na przykład, co jest mądrego we wsponaniu się na grzbiet żywego zwierzęcia i siedzeniu na nim podczas gdy zwierzę łazi, biega, a nawet skacze? Co jest mądrego w suszeniu trujących liści, wkładaniu ich sobie do ust i podpalaniu? Albo w oglądaniu dwudziestu spoconych facetów, którzy kopią dmuchaną kulkę w te i nazad, zamiast rozsądnie umówić się, w której siatce ma być i ją tam normalnie włożyć? Ale czy z tego wszystkiego wynika, że racjonalista nie może jeździć konno, palić papierosów, kibicować na meczu? A co może, na Boga?!

Czy racjonalizm oznacza pozbycie się z życia wszystkiego, co nierozumne? Nie wystarczy pozbyć się głupoty? A głupota nie polega na robieniu czegoś dziwnego, ale na robieniu czegoś, co nue pomaga nam osiągnąć celu, do jakiego dążymy. Jeśli chcemy wiedzieć, czy jakaś wiara jest mądra, czy głupia, musimy się najpierw dowiedzieć, PO CO ktoś wierzy.

Jeśli człowiek tańczy taniec deszczu, żeby zapobiec suszy, to głupio czyni, bo jego występy nijak na pogodę nie wpłyną. Jeżeli jednak tańczy taniec deszczu, żeby wywołać deszcz, porobić coś wspólnie z sąsiadami, popisać się przed dziewczynami, podtrzymać tradycję i pogimnastykować się trochę, to przecież jest wtedy człowiekiem zupełnie rozsądnym, który realizuje co najmniej 80% swoich celów. Co najmniej, bo może akurat deszcz spadnie.

#6
24-08-2016 13:19
 Ocena 1 na 1
darzec (676 punktów)
(zablokowany)
Odp: Bicie piany
W odpowiedzi szarley
>>Ja wałkuję go od nowa. Zadaje pytania i oczekuję odpowiedzi. NIe potrafisz jej udzielić, to zamilcz.
>Oczkujesz odpowiedzi?
>Raczej jej sam sobie udzieliłeś. Najważniejsza w każdym pytaniu jest chęć przeczytania odpowiedzi.
>Poradzę czytać też białe literki, z twojego zagajenia wątku wynika, że nie oczekujesz żadnej odpowiedzi, tylko chcesz pokazać swoją lepszość.
>www.racjonalista.pl/forum.php/s,643658
>
Poproszę o jakąś mądrą odpowiedź. Twoje wnioski nie mają oparcia w faktach.

#7
24-08-2016 13:21
 Ocena 1 na 1
darzec (676 punktów)
(zablokowany)
Odp: Mieniący się racjonalistami
W odpowiedzi Duch Prawdy
>>Zauważyłem tutaj, na forum bardzo wielu wyznawców religii, którzy uważają się za racjonalistów.
>Skoro bardzo wielu to wymień chociaż dziesięciu.
>>Niech im będzie. Przecież mamy wielu ludzi uważających się za Napoleona na przykład, czy nawet za Jezusa.
>Skoro mamy wielu to wymień dziesięciu "Napoleonów" i dziesięciu "Jezusów".
>>Jestem ciekaw co tacy "racjonaliści" myślą o ateistach, nie wierzących w nic i odrzucających ich oraz inne religie. Czy ich misją tutaj jest przekonywanie innych do swojej religii, których tak zaciekle bronią. Czy też może po prostu robienie im na złość.
>Powtarzam, wymień dziesięciu to może któryś z nich zaspokoi Twoją ciekawość.
>>I jeszce jedno, czy "wierzący" uważają, że to że wierzą, czyni ich lepszymi od tych, którzy nie wierzą w nic ?
>Pytasz "wierzących", czy wierzących?
>Duch Prawdy... człowiek trzeciego sortu...
>
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

1.Duch Prawdy
2.Duch Prawdy
3.Duch Prawdy
4.Duch Prawdy
5.Duch Prawdy
6.Duch Prawdy
7.Duch Prawdy
8.Duch Prawdy
9.Duch Prawdy
10.Duch Prawdy

Idź do psychiatryka i spytaj o nazwiska pozostałych dziewięciu.

#8
24-08-2016 13:49
 Ocena 6 na 6
szarley (54913 punktów)Odp: Bicie piany
W odpowiedzi darzec
>Poproszę o jakąś mądrą odpowiedź. Twoje wnioski nie mają oparcia w faktach.
Żeby dostać mądrzejszą odpowiedź, trzeba mądrze ułożyć pytanie

>Zauważyłem tutaj, na forum bardzo wielu wyznawców religii, którzy uważają się za racjonalistów. Niech im będzie. Przecież mamy wielu ludzi uważających się za Napoleona na przykład, czy nawet za Jezusa.

1 Sugerujesz, jakoby człowiek wierzący mógł jedynie uważać się za racjonalistę i porównujesz do poczuwania się Napoleonem czy Jezusem. Używasz znaku "". Chcesz kulturalnej odpowiedzi - kulturalniej zapytaj. Chcesz się poczuć lepszy? Wolno Ci.
2 Pakujesz wszystkich wierzących do jednego wora, to samo robisz z ateistami, to nie jest racjonalne

>Jestem ciekaw co tacy "racjonaliści" myślą o ateistach, nie wierzących w nic i odrzucających ich oraz inne religie.
Jedni sądzą to, inni tamto. Co innego o Twoim ateismie napisze Maria Magdalena czy Rydzyk, co innego bp Izdebski czy ja. Dla jednych istotne jest to czy ktoś jest czy nie jest wierzącym dla innych to nie ma znaczenia. A i ateiści też są różni. Jednemu moja religijność nie przeszkadza, inny chce ukarać nauczyciela , że w programie wycieczki po Krakowie zaprojektował zwiedzanie aż trzech kościołów.

Chcesz statystyk? wyników badań? Poszukaj. Może jacyś socjologowie się tym zajmowali.
Rzucasz pytanie w tłum? dostaniesz tyle odpowiedzi ilu zapytasz, co więcej odpowiedź będzie zależała od pytającego. Ateistę, który się wywyższa, który widzi swój światopogląd lepszym, trudno uważać.

>Czy ich misją tutaj jest przekonywanie innych do swojej religii,
jednych tak innych nie, to już powinieneś sam wyczytać, to publiczne forum i niewiele wypowiedzi jest skasowanych

>których tak zaciekle bronią.
UUUUJ jak zaciekle, aż iskry lecą.

>I jeszce jedno, czy "wierzący" uważają, że to że wierzą, czyni ich lepszymi od tych, którzy nie wierzą w nic ?
Jedni uważają się za lepszych inni nie. Od jednych lepszy jestem od innych nie.
Ty jesteś niewierzącym? To skąd Twoja wiara:
www.racjonalista.pl/forum.php/s,717119#w717223

Przeczytaj wypowiedź ZaKotem. (Zawsze warto czytać co napisze)

"Oj Jaśku, Jaśku ile ci powtarzać że ludzie nie dzielą się na naszych i waszych a prosto na mądrych i głupich"
( z filmu "Sami swoi" cytat z pamięci)

#9
24-08-2016 13:57
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)Odp: Mieniący się racjonalistami
W odpowiedzi ZaKotem
>Jeśli człowiek tańczy taniec deszczu, żeby zapobiec suszy, to głupio czyni, bo jego występy nijak na pogodę nie wpłyną. Jeżeli jednak tańczy taniec deszczu, żeby wywołać deszcz, porobić coś wspólnie z sąsiadami, popisać się przed dziewczynami, podtrzymać tradycję i pogimnastykować się trochę, to przecież jest wtedy człowiekiem zupełnie rozsądnym, który realizuje co najmniej 80% swoich celów. Co najmniej, bo może akurat deszcz spadnie.

Strasznie kombinujesz. Tylko po co? A jak sobie postawi gromnice w oknie i przykręci piorunochron? To będzie 50/50?

Serio? A na łożu śmierci zamiast papierosa poproszę księdza i namaszczenie? W sumie nikt nie jest racjonalny.

Chodzić 52 razy w toku do kościoła to i tak mniej niż wypalić kilka tysięcy w ciągu roku fajek.

To teraz jeszcze chrzciny komunia i ślub. No w sumie to jakby ze 3 mecze obejrzał.

Kolęda raz w roku. To prawie tak często jak siedzenie na koniu.

A wierzyć w boga to ma jaki odpowiednik?


darzec (676 punktów)
(zablokowany)
Odp: Bicie piany
W odpowiedzi szarley

>>Jestem ciekaw co tacy "racjonaliści" myślą o ateistach, nie wierzących w nic i odrzucających ich oraz inne religie.
>Jedni sądzą to, inni tamto. Co innego o Twoim ateismie napisze Maria Magdalena czy Rydzyk, co innego bp Izdebski czy ja. Dla jednych istotne jest to czy ktoś jest czy nie jest wierzącym dla innych to nie ma znaczenia. A i ateiści też są różni. Jednemu moja religijność nie przeszkadza, inny chce ukarać nauczyciela , że w programie wycieczki po Krakowie zaprojektował zwiedzanie aż trzech kościołów.
>Chcesz statystyk? wyników badań? Poszukaj. Może jacyś socjologowie się tym zajmowali.
>Rzucasz pytanie w tłum? dostaniesz tyle odpowiedzi ilu zapytasz, co więcej odpowiedź będzie zależała od pytającego. Ateistę, który się wywyższa, który widzi swój światopogląd lepszym, trudno uważać.
>>Czy ich misją tutaj jest przekonywanie innych do swojej religii,
>jednych tak innych nie, to już powinieneś sam wyczytać, to publiczne forum i niewiele wypowiedzi jest skasowanych
>>których tak zaciekle bronią.
>UUUUJ jak zaciekle, aż iskry lecą.
>>I jeszce jedno, czy "wierzący" uważają, że to że wierzą, czyni ich lepszymi od tych, którzy nie wierzą w nic ?
>Jedni uważają się za lepszych inni nie. Od jednych lepszy jestem od innych nie.
>Ty jesteś niewierzącym? To skąd Twoja wiara:
>www.racjonalista.pl/forum.php/s,717119#w717223
>Przeczytaj wypowiedź ZaKotem. (Zawsze warto czytać co napisze)
>"Oj Jaśku, Jaśku ile ci powtarzać że ludzie nie dzielą się na naszych i waszych a prosto na mądrych i głupich"
>( z filmu "Sami swoi" cytat z pamięci)
Dziękuję, jednak potrafisz odpowiedzieć, niekiedy wymijająco, ale potrafisz. Dziękuję za pogardę.

#11
24-08-2016 14:37
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)Odp: Bicie piany
W odpowiedzi darzec
>Dziękuję za pogardę.

Gdzie Ty tu widzisz pogardę?

#12
24-08-2016 15:37
 Ocena 2 na 2
Duch Prawdy (14787 punktów)Odp: Mieniący się racjonalistami
W odpowiedzi darzec
>>>Zauważyłem tutaj, na forum bardzo wielu wyznawców religii, którzy uważają się za racjonalistów.
>>Skoro bardzo wielu to wymień chociaż dziesięciu.
>1.Duch Prawdy
>2.Duch Prawdy
>3.Duch Prawdy
>4.Duch Prawdy
>5.Duch Prawdy
>6.Duch Prawdy
>7.Duch Prawdy
>8.Duch Prawdy
>9.Duch Prawdy
>10.Duch Prawdy
Skoro z tych bardzo wielu wymieniłeś zaledwie jednego wystarczyło to napisać raz, zamiast zaśmiecać fR.
>>>Niech im będzie. Przecież mamy wielu ludzi uważających się za Napoleona na przykład, czy nawet za Jezusa.
Zestawiasz wierzących racjonalistów z chorymi psychicznie, żeby udowodnić jaką tezę?
>>>Jestem ciekaw co tacy "racjonaliści" myślą o ateistach, nie wierzących w nic i odrzucających ich oraz inne religie. Czy ich misją tutaj jest przekonywanie innych do swojej religii, których tak zaciekle bronią. Czy też może po prostu robienie im na złość.
Życzę powodzenia w poszukiwaniu takich "racjonalistów", żeby zaspokoili Twoją ciekawość.
>>Powtarzam, wymień dziesięciu to może któryś z nich zaspokoi Twoją ciekawość.

>>>I jeszce jedno, czy "wierzący" uważają, że to że wierzą, czyni ich lepszymi od tych, którzy nie wierzą w nic ?
>>Pytasz "wierzących", czy wierzących?

>>Skoro mamy wielu to wymień dziesięciu "Napoleonów" i dziesięciu "Jezusów".
>Idź do psychiatryka i spytaj o nazwiska pozostałych dziewięciu.
Coś Ci się logika omsknęła, nie wymieniłeś żadnego "Napoleona" ani "Jezusa", a może wierzących racjonalistów chciałbyś pozamykać w psychiatrykach?

Duch Prawdy... człowiek trzeciego sortu...

Ps. Zauważyłem tutaj na forum kilku niewierzących, którzy uważają się za racjonalistów.

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#13
24-08-2016 17:59
 Ocena 6 na 6
Rainard (321 punktów)Odp: Mieniący się racjonalistami
W odpowiedzi farmer
Ja bym to podsumował tak - co innego jest robić coś niemającego większego sensu dla rozrywki i przyjemności (mecze, dyskoteki, itd.), mając nawet świadomość braku tego sensu, a co innego robić coś bezsensownego, będąc święcie przekonanym o tego wyższym sensie i domniemanym znaczeniu (taniec deszczu i inne praktyki religijne). To pierwsze jest, moim zdaniem, jak najbardziej racjonalne. To drugie - to czyste myślenie magiczne.

#14
24-08-2016 18:08
 Ocena 3 na 3
Curtiss Helldiver (966 punktów)
(zablokowany)
Odp: Bicie piany
W odpowiedzi darzec
Regulamin Forum dyskusyjnego:
§ 25. Należy stosować się do zaleceń zawartych w instrukcji obsługi Forum, a w szczególności:
[...]
c) cytować wyłącznie te fragmenty wypowiedzi rozmówcy, na które bezpośrednio udziela się odpowiedzi. Należy wycinać cytaty, do których wypowiedź się nie odnosi


#15
24-08-2016 19:50
 Ocena 5 na 5
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Mieniący się racjonalistami
.
>Zauważyłem tutaj, na forum bardzo wielu wyznawców religii, którzy uważają się za racjonalistów.
Tak, jest tu "bardzo wielu wyznawców religii, którzy uważają się za racjonalistów", a nawet więcej jest tu wielu irracjonalistów, którzy uważają się za racjonalistów, jest tu i parę osób uważających się jednocześnie za bogów, duchów, intelektualnych geniuszy itd. i uważających się za racjonalistów.

>Niech im będzie.
Tak, żyjemy w wolnym kraju i jeżeli cenzura właścicielska nie wyrzuci naszych wypowiedzi lub inicjator wątku nie poczuje się w sile cenzora wiedzącego lepiej, to można pisać to co się komuś zdaje.

>Jestem ciekaw co tacy "racjonaliści" myślą o ateistach, nie wierzących w nic i odrzucających ich oraz inne religie.
Dlaczego Pan jest ciekawy i swojej ciekawości nie zaspakaja. Przecież wypowiedzi forumowiczów o podobnych poglądach zawsze można było tu znaleźć, a teraz to chyba nawet przeważają i tego typu myśliciele bardzo dobrze się tu mają.

> Czy ich misją tutaj jest przekonywanie innych do swojej religii, których tak zaciekle bronią.
Bardzo często tak jest, z tym, iż oni nie tyle przekonywują do religii, tylko do swojej wiary, która choć może w jego mniemaniu być z religią tożsama, to faktycznie od niej odbiega. Zaś część fideistów ma tu zupełnie własne, choć eklektyczne religie, w które święcie i dogmatycznie wierzą. Oczywiście tak jak wszelacy prorocy oni muszą swoje religie głosić i na własną wiarę nawracać. Oni mają grafomańskie poczucie krucjaty i muszą tu nas ewangelizować. www.racjonalista.pl/forum.php/s,716930

> I jeszcze jedno, czy "wierzący" uważają, że to że wierzą, czyni ich lepszymi od tych, którzy nie wierzą w nic?
I tu jest problem. Zupełnie nie można generalizować. Są różni wierzący i różnie uważają. Uważam, iż wśród wierzących są racjonaliści:
www.racjon(*)m.php/z,0/d,3/s,619649#w619959
www.racjon(*)m.php/z,0/d,5/s,619649#w620074
www.racjon(*).php/z,0/d,29/s,608495#w611265
www.racjon(*).php/z,0/d,44/s,600722#w603913
www.racjon(*).php/s,608495/z,0/d,21#w610797
www.racjon(*).php/z,0/d,22/s,608495#w610867
www.racjon(*).php/z,0/d,23/s,608495#w610884
www.racjon(*)m.php/z,0/d,4/s,624150#w624356

A wśród tych, którzy uważają się za racjonalnych ateistów dogmatycznych fideistów, głęboko wierzących w swoją misję i we własną rację. Głupcy mają przeróżne światopoglądy i nie chronią przed nią żadne stopnie ani tytuły naukowe. Wydaje mi się, iż racjonaliści nie powinni walczyć ani z bogami, którzy nie istnieją, ani z ludźmi w nich wierzącymi, natomiast powinni walczyć z oblepiającą nas głupotą: [Załącznik] Tak, jeszcze niedawno było, teraz jest gorzej.

@@@
.

1 2 3 4 5 6 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365