Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.031.946 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 154 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Coś mi podpowiada, że to, co słyszę o ludziach wstrętnego i paskudnego, okaże się zapewne prawdą, a to, co mówią o ich szlachetności i prawości, jest już prawdą w mniejszym stopniu.
Informacje o autorach portalu
Lista najaktywniejszych autorów
Pełna lista autorów według liczby publikacji
Pełna alfabetyczna lista nazwisk autorów

Alfabetyczna lista autorów:

51. Heidi Avellan Znana szwedzka publicystka. Pracuje jako szefowa działu politycznego w dzienniku Sydsvenskan w Malmö.
52. Razi Azmi Znany liberalny dziennikarz pakistański. Wieloletni publicysta pakistańskiego „Daily Times”
53. José María Aznar Urodzony 25 lutego 1953r. hiszpański polityk prawicowy, były przewodniczący Partii Ludowej, w latach 1996-2004 był premierem Hiszpanii.
54. L. Azuri Pracownik naukowy MEMRI.
55. S. Babad Przedwojenny publicysta łódzkiego "Głosu Porannego".
56. Tomasz Badura Ma 32 lata, mieszka w Wielkiej Brytanii, pracuje na stanowisku programista-operator maszyn CNC. Posiada średnie wykształcenie, przez pewien czas studiował budownictwo na Politechnice Opolskiej oraz marketing i zarządzanie w Bielsku-Białej.
57. Krystyna Badurka-Rytel Córka żołnierza Amii Krajowej, zamordowanego po wojnie przez narodowo-katolickie podziemie.
58. Joanna Bagnosz-Głaszewska Psycholog z Lublina, zajmuje się badaniami z zakresu seksuologii, medycyny sądowej i psychoterapii.
59. Erik Bahn Emerytowany profesor genetyki i pracownik Instytutu Biologii Molekularnej Uniwersytetu Kopenhaskiego, przewodniczący stowarzyszenia Humanistisk Debat.
60. Alfred Bahr Publicysta, mieszka w Atenach.
61. Normand Baillargeon Ur. 1958. Kanadyjski filozof i eseista, profesor Uniwersytetu Quebeku w Montrealu. Sceptyk i libertarianin, autor wielu książek i artykułów. Za "Krótki kurs samoobrony intelektualnej" otrzymał nagrodę Québec Sceptique w 2005 roku. Strona www autora
62. Andrzej Bajguz Absolwent socjologii na Uniwersytecie w Białymstoku oraz student filologii polskiej na Uniwersytcie w Białymstoku i Uniwersytecie Jagiellońskim
63. Rafał Bakalarczyk Student Polityki Społecznej na Uniwerytecie Warszawskim. Interesuje się szeroko rozumianą sferą społeczną, w tym przede wszytkim gerontologią społeczną i edukacją. Jest członkiem kolektywu redakcyjnego portalu lewicowo.pl. Publikuje m.in. w magazynie "Obywatel".
64. Venkataraman Balakrishnan Urodzony w 1943 roku fizyk indyjski, członek Indyjskiej Akademii Nauk, prowadzi wykłady z fizyki kwantowej.  
65. Jarosław Balinka Ukończył filologię angielską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje jako nauczyciel. Interesuje się literaturą, socjologią, historią liberalizmu, marksizmu i Stanów Zjednoczonych.
66. Krzysztof Baliński Historyk, publicysta prasy lokalnej ("Nowy Kurier Iławski"), wolontariusz, działa w Stowarzyszeniu na rzecz osób niepełnosprawnych powiatu iławskiego "PROMYK". Zajmuje się problematyką osób niepełnosprawnych. Mieszka w Iławie.
67. Mateusz Banasik Redaktor serwisu Ateista.pl, student filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Członek Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów Strona www autora
68. Maciej Bandur Uczeń drugiej klasy liceum w Drawsku Pomorskim. Zainteresowania: historia średniowiecza, filozofia antyczna, literatura, języki.
69. Ravinder Banyal Naukowiec z Indyjskiego Instytutu Astrofizyki w Begalore (IIA)
70. Szukria Barakzai Afgańska posłanka do parlamentu, dziennikarka, działaczka na rzecz praw kobiet, która założyła„Aina-e-Zan”, gazetę na rzecz praw kobiet, oraz Afgańskie Stowarzyszenie Dziennikarek. W latach 1990. Barakzai była często cytowana, gdy odważnie wyrażała sprzeciw wobec fundamentalistycznej polityki rządu talibów.
71. David P. Barash Profesor psychologii na University of Washington w Seattle, autor wielu publikacji. Jest między innymi współautorem Peace and Conflict Studies (2002). Jego ostatnie książki to napisana wspólnie z córką, Nanelle, Madame Bovary's Ovaries: a Darwinian look at literature (2005) oraz Natural Selections: selfish altruists, honest liars and other realities of evolution (2007). W 2009 roku wyszła również książka How Women Got Their Curves and Other Just-So Stories: Evolutionary Enigma, której jest współautorem.
72. Jan Barański Przewodniczący Partii RACJA
73. Nigel Barber Amerykański psycholog, autor blogu The Human Beast, autora kilku książek z zakresu psychologii ewolucyjnej (między innymi Dobroć w Okrutnym Świecie: Ewolucja Altruizmu.
74. Dan Barker Ur. 1949. Jeden z czołowych i najbardziej medialnych wolnomyślicieli amerykańskich. Autor ponad 200 utworów muzycznych. Były wieloletni pastor, protestancki misjonarz, muzyk i kompozytor chrześcijański (gospel), który w 1984 r. ogłosił publicznie, iż po pięciu latach lektur niechrześcijańskich autorów odrzucił wierzenia religijne, gdyż stał się ateistą. W 1987 r. ożenił się z działaczką feministyczną i współzałożycielką Freedom From Religion Foundation - Annie Laurie Gaylor (w feministyczno- wolnomyślicielskim rycie ślubnym, w Freethought Hall w Sauk City). Od tego też roku sprawował kierownicze stanowiska w Fundacji na Rzecz Wolności od Religii, a od 2004 r. jest jednym z prezesów tej fundacji (drugim jest jego żona; wcześniej na czele FFRF stała jego teściowa). Współpracuje z czasopismem "Freethought Today". Jest autorem kilku książek, m.in. "Losing Faith In Faith: From Preacher To Atheist" (1992), "Just Pretend: A Freethought Book For Children" (1988), "Maybe Right, Maybe Wrong: A Guide For Young Thinkers" (1992), po polsku wydano: Może tak, może nie. Poradnik dla młodych sceptyków (1990, pol. 1997). Tworzy też wolnomyślicielskie utwory muzyczne, zebrane w albumach "Friendly Neighborhood Atheist" (2001), "Beware of Dogma" (2004), "My Thoughts Are Free" (wraz z feministyczną autorką tekstów Kristin Lems), "Reason's Greetings: All Year 'Round" oraz "Dan Barker Salutes: Freethought Then & Now". Skomponował i wydał "The Stay-Away Pope Polka" - utwór powstały na okoliczność wizyt papieskich w USA (1987 i 1993) wyrażający przeciw nim protest, puszczany przez stacje radiowe w całych Stanach. Ma piątkę dzieci. Strona www autora
75. Jeff Baron Stały publicysta portalu America.gov. Strona www autora
76. Stephen Barrett Ur. 1933. Emerytowany amerykański psychiatra i pisarz, założyciel National Council Against Health Fraud (obecnie wiceprezes i dyrektor działań internetowych), redaguje serwis Quackwatch. Prowadzi 22 strony internetowe zajmujące się oszustwami związanymi z medycyną i uzdrawianiem Strona www autora
77. Waldemar Bartosik Ur. 1951. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Prywatny przedsiębiorca z Bytomia
78. Julian Bartosz Ur. 1933. Dziennikarz (absolwent Wydziału Dziennikarstwa UW 1955) na emeryturze, publikował regularnie w "Dziś", od 1993 polski korespondent "Neues Deutschland". Dr nauk historycznych UWr 1963 - dysertacja o katolicyzmie politycznym w Niemczech (Rola Niemieckiej Partii Centrowej 1930-1933) - publikowana w KiW w 1969. Autor około 20 książek na temat stosunków polsko-niemieckich i historii Niemiec. Ostatnia książka: "Fanatycy. Werwolf i podziemie zbrojne na Dolnym Śląsku 1945-1948" (2012). W latach 1982-1988 docent w Instytucie Nauk Politycznych UWr. Dawniej laureat wielu nagród SDP, m.in. im. Juliana Bruna, Bolesława Prusa oraz Polskiego Klubu Publicystów Międzynarodowych. Strona www autora
79. Tadeusz Bartoś Ur. 1967. Filozof, teolog, tłumacz. Wydał tłumaczenie "Komentarza Tomasza z Akwinu do Ewangelii Jana", a także dwie książki, "Tomasza z Akwinu teoria miłości", oraz "Metafizyczny pejzaż. Świat według Tomasza z Akwinu". Przygotowuje następną książkę pod roboczym tytułem "O bezpodstawności podstawy. Tomasz z Akwinu a postmoderniści". Wykłada antropologię filozoficzną w Kolegium Filozoficzno-Teologicznych Dominikanów w Warszawie. Obecnie jest dyrektorem Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii w Warszawie. Publikuje m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Strona www autora
80. Michał Bartyzel Ur. 1981. Absolwent Wydziału Fizyki Technicznej Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ kierunku Informatyka. Specjalizował się w zagadnieniach sztucznej inteligencji - w logice rozmytej i w tym zakresie prowadził badania naukowe. Obecnie pracuje w Zespole ds. Projektów IT Equilibrium. Na co dzień zajmuje się kierowaniem projektem programistycznym, przygotowuje i prowadzi szkolenia dla programistów. Interesuje się optymalizacją procesów biznesowych, rozwiązaniami business intelligence, sztuczną inteligencją, zastosowaniami inteligencji emocjonalnej w pracy programistów, historią i mitologią słowiańską. Mieszka i pracuje w Łodzi.
81. Dezydery Barłowski Ur. 1991, twórca tekstów naukowych, artystycznych oraz publicystycznych. Tłumacz i badacz współczesnej literatury amerykańskiej. Absolwent filologii polskiej oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej, obecnie student komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
82. Per Bauhn Urodzony w roku 1960 szwedzki filozof. Wykłada na uniwersytecie w Kalmarze oraz we Florence Academy of Art. Autor szeregu książek o nacjonalizmie, politycznym terrorze i prawach człowieka.
83. Bruce Bawer Amerykański krytyk literacki, pisarz i poeta.  
84. Ryszard Bałczyński Z wykształcenia filozof, pracuje jako: grafik komputerowy. Działacz społeczny (Stowarzyszenie Przeciwko Przemocy i Dyskryminacji w Rodzinie "Żyć po ludzku"). Mieszka i działa w Olsztynie. Na forum "Racjonalisty" posługuje się pseudonimem Dawid Humaniak. 
85. Anna Bałdyga Ur. 1984. Interesuje się współczesnymi zjawiskami kulturowymi w literaturze, muzyce, filmie, sztuce internetowej (net-art). Zajmuje się cyberpunkiem (licencjat). Mieszka i studiuje w Krakowie.
86. Christopher Beam Amerykański dziennikarz i publicysta.
87. Bartosz PH Bednarczyk Ukończył filozofię na Uniwersytecie Śląskim), pracuje jako kierowca tira na trasach międzynarodowych.
88. Ewelina Bednarska Studentka trzeciego roku pedagogiki społeczno-opiekuńczej
89. Burak Bekdil Popularny publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News".
90. Soad Bekkouche Członkini Europejskiej Inicjatywy Feministycznej
91. Ryan Bellerose Indianin z Kanady.
92. Ophelia Benson Prowadzi stronę internetową Butterflies and Wheels, jest współautorką głośnej książki The Dictionary of Fashionable Nonsense oraz książki Why the Truth Matters (również napisanej z Jeremy Stangroomem). Jej strona internetowa poświęcona jest obronie prawdy naukowej przeciw zagrożeniom płynącym ze strony religijnego fundamentalizmu, pseudonauki, „wishful thinking” itp. Ofelia Benson jest również zastępcą redaktora naczelnego pisma "The Philosopher's Magazine"
93. Stanisław Bera
94. Łukasz Berezowski Student Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, założyciel i prezes Koła Naukowego Myśli Nieliniowej, prywatnie zainteresowany filozofią nowych mediów, postmodernizmem, cybernetyką oraz neurobiologią.
95. Henrik Berggren Historyk i publicysta w redakcji politycznej szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter".
96. Kirsti Bergh Norweska dziennikarka i aktywistka Human-Etisk Forbund, jest redaktorem odpowiedzialnym magazynu "Fri Tanke".
97. Paul Berman Amerykański pisarz i publicysta. Jego wydana w 2003 roku książka Terror and Liberalism była bestsellerem w USA i była tłumaczona na wiele języków podobnie jak i The Flight of the Intellectuals oraz A Tale of Two Utopias.
98. Francesco Bernardini Wł. Franciszek A. Bielaszewski, urodził się w 1949 r. w Starogardzie Gdańskim. Pisze wiersze, prozę, sztuki teatralne, aforyzmy, reportaże. Mieszka w Londynie. Więcej informacji o autorze Strona www autora
99. Edward L. Bernays Ur. 1891, zm. 1995. Był doradcą public relations, profesji, dla której powstania był osobą kluczową. W tym charakterze służył rządom, stowarzyszeniom handlowym, komercyjnym i niekomercyjnym organizacjom. Jest autorem Propaganda, Crystallizing Public Opinion, Speak Up for Democracy i Take Your Place at the Peace Table, oraz redaktorem Outline of Careers. Strona www autora
100. Piotr Berndt Dziecko Czarnobyla. Zainteresowania: kino, historia kina, eksperymenty filmowe, umysłowa mastrubacja, druga strona księżyca.
« Pokaż poprzednich | Pokaż kolejnych »


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365