Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
182.530.896 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7341 tekstów. Zajęłyby one 28968 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3248 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Żyć znaczy walczyć.

Dodaj swój komentarz…
KRAZ   2 na 2
"Rumunia, która jeszcze w okresie międzywojennym była w Środkowej Europie krajem biedniejszym i słabiej rozwiniętym nawet od Polski"
▬O ile wiem, to przed wojną i jeszcze do lat 60. Rumunia była wyżej rozwinięta gospodarczo od Polski. Nawet z Włoch jeździli tam ludzie do pracy.
Autor: KRAZ  Dodano: 20-09-2016
Reklama
Alderyk Olrzyk - @ KRAZ
Dziękuję za merytoryczne pytanie, ale nie chciałbym na nie od razu odpowiadać, gdyż w planach mam zaproponowanie oddzielnego artykułu na ten temat w perspektywie miesiąca - dwóch, no, może trzech. ;) Podpowiem, że interesujące Pana dane są powszechnie dostępne dla tych, co potrafią do nich dotrzeć. Natomiast to, że do międzywojennej Rumunii mogli emigrować w celach zarobkowych Włosi (w zasadzie nie była to okresowa emigracja zarobkowa, ale emigracja na stałe, w poszukiwaniu zupełnie nowego miejsca do życia) wcale nie wynikało z bogactwa Rumunii, ale z biedy panującej we Włoszech. W okresie międzywojennym Włosi najliczniej osiedlali się w Dobrudży.
en.wikipedia.org/wiki/Italians_in_Romania
Autor: Alderyk Olrzyk  Dodano: 20-09-2016
Arminius - profil emigrantów   1 na 1
"After 1880, Italians from Friiuli and Veneto settled in Greci , Cataloi and Măcin in Northern Dobruja. Most of them worked in the granite quarries in the Măcin Mountains , some became farmers and others worked in road building".   "...wcale nie wynikało z bogactwa Rumunii, ale z biedy panującej we Włoszech. W okresie międzywojennym Włosi najliczniej osiedlali się w Dobrudży".  Podczas budowy galicyjskiej kolei transwensalnej oraz połączenia kolejowego Przemyśl - Łupków wielu Włochów z Piemontu zostało zaproszonych do jej budowy. Piemontczycy uchodzili w ówczesnej Europie za najlepszych speców do budowy tuneli i wiaduktów kolejowych. Część z nich pozostała w Galicji po zakończeniu budowy Byli to więc wysokiej klasy specjaliści, którzy wyjażdzali za chlebem za granicę -  tak jak dzisiaj menagerowie wielkich firm, nie z powodu przymierania głodem. O tym aspekcie emigracji z Włoch warto pamiętać. Oraz o tym, iż pod koniec lat 30-tych Włochy Mussoliniego były lepiej rozwinięte ekonomicznie niż Rumunia
Autor: Arminius  Dodano: 21-09-2016
Alderyk Olrzyk - @ Arminius   1 na 1
W okresie międzywojennym Włochy były stosunkowo nieco lepiej rozwinięte gospodarczo niż Rumunia, ale warto pamiętać, że w tym samym czasie Włochy pod względem wielu wskaźników rozwoju gospodarczego, zwłaszcza ujmowanych per capita, były daleko choćby za taką Czechosłowacją i niewiele przed Węgrami, a do krajów Europy Zachodniej i Północnej po prostu nie umywały się. Rozwój potencjału ekonomicznego Włoch zwyczajnie nie nadążał za szybkim przyrostem naturalnym. Włochy były też, jak jest nawet po dziś dzień, rozwinięte gospodarczo bardzo nierównomiernie (wyspy bogactwa w morzu nędzy), co generowało stały strumień emigrantów w liczbie kilkuset tysięcy rocznie. Wskutek dojścia Mussoliniego do władzy emigracja z Włoch bardzo się nasiliła ze względów politycznych. Tylko w pierwszej połowie lat dwudziestych opuściło Włochy półtora miliona ludzi. Część z nich osiedliła się w Rumunii, która w tym okresie na tle Włoch mogła wręcz uchodzić za ostoję spokoju.
en.wikipedia.org/wiki/Italian_diaspora
Autor: Alderyk Olrzyk  Dodano: 21-09-2016

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365