Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
150.427.950 wizyt
Ponad 1062 autorów napisało dla nas 7289 tekstów. Zajęłyby one 28737 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Co z Brexitem?
będzie drugie referendum
będzie początkiem końca UE
zyska na nim Wielka Brytania
ostatecznie wzmocni UE
dużo hałasu o nic
  

Oddano 946 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Precz upiory! Będę teraz mówił o człowieku, którego samo imię ma już moc egzorcyzmu, będę mówił o Immanuelu Kancie! Powiadają, że nocne mary pierzchają z przerażeniem, gdy ujrzą miecz katowski. Jakaż więc trwoga musi je ogarniać, gdy wyciągnie się ku nim dłoń uzbrojoną w Kanta "Krytykę czystego rozumu"! Księga owa to miecz, którym w Niemczech dokonano egzekucji na deizmie. (...) Immanuel..

Dodaj swój komentarz…
aqwa5 - nie porównujmy drogi leśnej z miejską aleją   3 na 3
Sytuacja Finlandii i Polski była i w dużej mierze nadal jest nieporównywalna z powodów geograficznych, demograficznych i cywilizacyjnych. Polska leży w centrum Europy na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych i handlowych a Finlandia w lesie na uboczu. Populacja fińska liczyła w 1850 roku nieco ponad 1,5 mln, podczas gdy ówczesna polska w samym Królestwie 5 mln. Królestwo mogło sobie "pozwolić" na większe straty ludnościowe. Podobne w bezwzględnych liczbach straty były do odrobienia dla populacji polskiej natomiast dla populacji sąsiednich małych narodów, jak Fiński, mogłyby się okazać niepowetowane. Kultura polska w XIX wieku była wciąż istotną konkurencją dla kultury rosyjskiej, podczas gdy rozwój kultury fińskiej nastąpił dopiero po odzyskaniu niepodległości. Rosja mogła sobie pozwolić na eksperymentowanie z autonomią fińską, natomiast nie mogła eksperymentować w takim samym zakresie z Królestwem. Do utrzymania ziem polskich w ryzach potrzebowała sprzymierzeńców w Prusach i Austrii. Przy braku adekwatnego sojuszu (jak, kolejny przykład, amerykańsko-rosyjski w czasie ostatniej wojny) Polska odzyskuje mniej lub bardziej pełną niepodległość. Sytuacja międzynarodowa jest zmienna ale reguły, które rządzą losem narodów się nie zmieniają.
Autor: aqwa5  Dodano: 10-03-2018
Reklama
hyperion - @Polska i fińska droga do niepodległości
Pamiętajmy, że Polacy wyciągnęli wnioski z Powstania Styczniowego i przez następne 50 lat nie dali się wciągnąć w żadne powstanie.
Autor: hyperion  Dodano: 10-03-2018

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365