Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.147.386 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Kosmogonie, jakimi zabawiają się ludzie wykształceni, są niezmiernie złożone. Zrozumienie nawet ich zarysu wymaga ogromnej wiedzy oraz określonych nawyków myślowych. (..) Kosmogonia zawartia w Księdze Rodzaju jest wszakże tak prosta, że pojmie ją każdy kmiot. (..) Ignorantowi oferuje nieodpartą sensowność nonsensu.

Dodaj swój komentarz…
hyperion - @Polska i fińska droga do niepodległości
Pamiętajmy, że Polacy wyciągnęli wnioski z Powstania Styczniowego i przez następne 50 lat nie dali się wciągnąć w żadne powstanie.
Autor: hyperion  Dodano: 10-03-2018
Reklama
aqwa5 - nie porównujmy drogi leśnej z miejską aleją   3 na 3
Sytuacja Finlandii i Polski była i w dużej mierze nadal jest nieporównywalna z powodów geograficznych, demograficznych i cywilizacyjnych. Polska leży w centrum Europy na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych i handlowych a Finlandia w lesie na uboczu. Populacja fińska liczyła w 1850 roku nieco ponad 1,5 mln, podczas gdy ówczesna polska w samym Królestwie 5 mln. Królestwo mogło sobie "pozwolić" na większe straty ludnościowe. Podobne w bezwzględnych liczbach straty były do odrobienia dla populacji polskiej natomiast dla populacji sąsiednich małych narodów, jak Fiński, mogłyby się okazać niepowetowane. Kultura polska w XIX wieku była wciąż istotną konkurencją dla kultury rosyjskiej, podczas gdy rozwój kultury fińskiej nastąpił dopiero po odzyskaniu niepodległości. Rosja mogła sobie pozwolić na eksperymentowanie z autonomią fińską, natomiast nie mogła eksperymentować w takim samym zakresie z Królestwem. Do utrzymania ziem polskich w ryzach potrzebowała sprzymierzeńców w Prusach i Austrii. Przy braku adekwatnego sojuszu (jak, kolejny przykład, amerykańsko-rosyjski w czasie ostatniej wojny) Polska odzyskuje mniej lub bardziej pełną niepodległość. Sytuacja międzynarodowa jest zmienna ale reguły, które rządzą losem narodów się nie zmieniają.
Autor: aqwa5  Dodano: 10-03-2018

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365