Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
154.705.161 wizyt
Ponad 1061 autorów napisało dla nas 7299 tekstów. Zajęłyby one 28800 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy jesteś zadowolony/a z życia?
Tak
Nie
Nie wiem
  

Oddano 25 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Saturnina L. Wadecka - Nad Nysą Łużycką - 1945
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Artur Patek, Jan Rydel, Janusz J. Węc (red.) - Najnowsza Historia Świata tom 4 1995-2007

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
"Wszystkim, którzy przyjdą po mnie, oznajmiam na piśmie, że nie mam w co wierzyć na tym świecie i jedynym wyjściem jest absolutne zapomnienie. Chciałbym zapomnieć o wszystkim, całkowicie, zupełnie, nic już nie wiedzieć o sobie ani o tym świecie. Prawdziwą spowiedź można pisać tylko łzami. Ale moje łzy zatopiłyby świat, tak jak mój wewnętrzny ogień podpaliłby go. Nie potrzebuję żadnej podpory,..

Dodaj swój komentarz…
klaio - W wywiadzie-rzece Szlachcic
w odróżnieniu od innych notabli potrafił przyznać, że był świnią i nie maskował tego jakimiś dylematami etycznymi, nie biadał nad dolą aparatczyka podejmującego trudne decyzje. Np. napisał, że jak na czas wyjazdu zagranicznego szefa MSW został p.o.ministra, postanowił skorzystać z okazji i zameldował się bezpośrednio u Gomułki by mu powiedzieć, że jeden z członków KC powiedział o nim w rozmowie telefonicznej, że jest głupi. Zdrętwiał, gdy usłyszał odpowiedź: "a kto wam pozwolił podsłuchiwać członków KC?", bo Gomułka ze zrozumiałych powodów był wyczulony na inwigilację partii przez służby. Takie wyznanie Szlachcica pokazuje inny poziom refleksji niż np. Jaruzelskiego. W pierwszym wywiadzie-rzece opowiadał, jakie to miał rozterki moralne by wykonać rozkaz Gomułki strzelania do robotników w grudniu 1970 r., i kierując się nimi zapytał co robić marszałka Malinowskiego, dowódcę wojsk Układu Warszawskiego, który kazał mu strzelać. Wtedy dopiero wydał rozkaz. Publicysta Krzysztof Wolicki trafił Jaruzelskiego i go zatopił, gdy zagadnienie ujął tak oto - jeśli generał uważał władzę Gomułki za legalny rząd Polski, to pytanie się wysokiego oficera obcej armii, czy wykonać decyzję polskiego rządu jest zdradą nawet w kategoriach etyki PZPRowskiej.
Autor: klaio  Dodano: 28-07-2018
Reklama
Arminius - przeoczenie?
Nie wiem czy nie przeoczyłem gdzieś tego wątku. Ale nawet jeżeli jest poruszony - to w bardzo ograniczonym zakresie. Chodzi mianowicie o politykę aparatu represji względem Ukraińców i Łemków - których w dużych ilościach przesiedlono na tereny Warmii i Mazur w rezultacie akcji "Wisła". Dla szefa WUBP problem ich kontroli i  inwigilacji miał najpewniej pierwszorzędne, jeżeli nie priorytetowe znaczenie.
Autor: Arminius  Dodano: 28-07-2018

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365