Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
163.126.994 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7324 tekstów. Zajęłyby one 28895 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Koronawirus z Wuhan to
wiele hałasu o nic
sezonowy problem
lokala epidemia
globalna epidemia
  

Oddano 148 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Dla egzystencjalisty (...) jest niesłychanie żenujące to, że Bóg nie istnieje, ponieważ w ten sposób znika wszelka możliwość znalezienia wartości w zrozumiałym niebie (...) Straciliśmy religię, ale zyskaliśmy humanizm".
Komentarze do strony Ewangelia Filipa (fragmenty)

Dodaj swój komentarz…
locyk - Filip ewangelista  -1 na 1
Filip nie był ewangelistą. Ewangeliści to: Łukasz , Mateusz, Marek, Jan. Ewangelistów było jedynie czterech.
Autor: locyk Dodano: 06-10-2004
Reklama
lilitum - apokryf
A to właściwie szkoda, że apokryficzne ewangelie i nie tylko nie zostały włączone do "kanonu lektur prawych katolików". Może bym się wtedy nawróciła?
Autor: lilitum Dodano: 27-10-2004
Kuter - pytanko
mam pytanko jakim cudem to zdobyliście??
Autor: Kuter Dodano: 16-02-2005
trala - cud
nie uwarzasz ze słowo "cud" jest tutaj troche nie na miejscu ? :))
Autor: trala Dodano: 27-02-2005
michał - ewangelie
wg. ksiązki Dan Brown'a "Kod Leonarda da Vinci" Ewangeli było ok 80!! ale Kosćiół do Biblii włączył tylko 4.
Autor: michał Dodano: 30-08-2005
Molik
lacyk napisales ze ewangelistow bylo 4, poczytaj troche o tym to dowiesz sie ze bylo ich okolo 120, tylko ze kosciol wybral tylko 4 z nich
Autor: Molik Dodano: 24-09-2005
Lidka - wybrane
Może uściślijmy - Kościół wybrał 4 z nich - tzn. po zbadaniu pod kątem teologicznym uznał je za natchnione. Pomyślcie racjonalnie - każdy uczeń Jezusa (a było ich b. dużo) mógł napisać ewangalię. Zastanówcie się ile mógł dodać od siebie - swoich subiektywnych poglądów itd? Nie mówiąc już o tym, że część ludzi chętnie specjalnie napisałaby (lub napisała) rzeczy nieprawdziwe, żeby wypaczyć religię itd. Więc dla mnie jest calkowicie logiczne, że Kościół nie brał "wszystkiego jak leci" tylko badał pisma...
Autor: Lidka Dodano: 08-04-2006
Piter - Nie nooo...
Lidka, zastanów sie co piszesz:) Jakim prawem ludzie moga oceniac co jest natchnione a co nie???Oczywiscie sa ewangelie, które należy włozyc miedzy bajki-i takich jest zdecydowana większosc, ale sa tez i te kontrowersyjne-jak np. Tomasza lub Filipa. Niby w czym one sa gorsze od wybranych czterech???A moze to własnie Tomasz był natchniony i to jemu Bóg powierzył tajemnice, ze nie ma czegos takiego jak "Instytucja Kosciola", ze Bog jest dookoła nas...? Śmieszy mnie to, ze Ci urzednicy watykańscy uwazają, ze mają prawo oceniac co jest natchnione a co nie...
Autor: Piter Dodano: 16-04-2006
li-loo - coz?
coz?
wiec po co kosciol ukrywa tyle roznych ksiag? po co wmawia nam ze tylko tak ...bo jak inaczej to pieklo...niestety czasy takie przyszly ze kosciol nie polemizuje juz z glupimi obdartymi wiesniakami.Rozmawia z ludzmi ,ktorzy maja prawo zadawac pytania...podoba mi sie to..wesolego allelujaaa!!!
Autor: li-loo Dodano: 16-04-2006
piochu - błędy
proszę poprawić błędy w nazwisku redaktora Apokryfów Nowego Testamentu. Powinno być ks. Marek Starowieyski
Autor: piochu Dodano: 21-04-2006
Ariosto - przymknijmy oczy na wiarę
Istotne, tak naprawde nie są teksty które świadczą o istnieniu Boga. Istotny jest uwczesny zapis umożliwiający nam dziś dociekanie prawdy o życiu. Czytając Ewangelię, wszelakie teksty naszych przodków, apokryfy... poszukujmy prawdy którą oni dostrzegali. Przymknijmy oczy na dzisiejsze wyobrażenie Boga, wtedy może sie bardziej do niego zbliżymy, otwórzmy je na prawdę a może ujrzymy czym Bóg dla nich w itocie był.
Autor: Ariosto Dodano: 14-07-2006
elfff - konflikt interesów
Konstrukcja pism kanonicznych została ułożona w taki sposób,aby człowiek mający nadzieję na zbawienie,zaczął go szukać w kościele,musiał iść do instytucji,musiał wysłuchać duchownego który lepiej to pismo rozumie,do śmierci przychodzić do kościoła i dawać na tacę!
Gnostycyzm uczy,że każdy człowiek ma w sobie chrystusa (chrystus to tytuł oznaczający osobę w której dokonał się proces stawania się całością,tytuł syna Bożego),i może stać się nim i uczestniczyć w obfitości bogactwa swego Ojca,ale wpierw musi każdą myśl słowo i czyn podporządkować temu ideałowi,wówczas chrystus użycza człowiekowi dziedzictwa Ojca.
Oprócz Jezusa nie słyszałem aby za sprawą nauki kościoła ktokolwiek zmartwychwstał,wszyscy idą do piachu,więc może to nie jest właściwa nauka.
Gnostycyzm był tępiony nie bez powodu,oferował racjonalną drogę do zbawienia wynikającą z samopoznania,a nie oddania się ślepo instytucji wyciągającej od ludzi pieniądze.
Dawniej odpuszczenie grzechów było kosztowne,stąd luteranizm i anglikanizm,ktoś ruszył głową i spostrzegł że ojcowie kościoła bliżsi są pieniądzom i władzy aniżeli ścieżce prowadzącej do zbawienia.
Autor: elfff  Dodano: 11-03-2012

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365