Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.114.717 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4048 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Niewielki jest wybór wśród zgniłych jabłek.
Komentarze do strony Boski zawór bezpieczeństwa

Dodaj swój komentarz…
beton
Niezłe i dowcipne ... tylko nie rozumiem w samej końcówce, jak można wypłynąć z Lizbony na wschód (?)
Autor: beton Dodano: 31-10-2006
Reklama
Szumi - HeHeHe
Wystarczy że Bóg zmieni wschód na zachód :)
Autor: Szumi Dodano: 31-10-2006
Jedrus - Racja
Racja calkowita. Mial byc zachod.
Autor: Jedrus Dodano: 31-10-2006
Przemek - Niestety nie są sami...
Niestety Ci irracjonalni Amerykanie zaczynają znajdować naśladowców w naszym kraju w postaci "wybitnych umysłów" z LPR!!! I to niestety przestaje być śmieszne. Ale co tam utyskiwanie - trzeba działać.
Autor: Przemek Dodano: 31-10-2006
Jurek - Racjonalny czy religijny?
Kojarzenie wiary w to, że istnieje Bóg, nakazujący miłość bliźniego, z irracjonalizmem jest dużym błędem. Trzeba przeczytać encyklikę Ojca Świętego "Wiara i rozum", żeby przestać kojarzyć wiarę w istnienie Boga, z ciemnotą i zacofaniem. Nie-naukowe nie oznacza nie-istniejące, jak to się płaskim racjonalistom wydaje - płaskim, gdyż odrzucają transcendentalny wymiar rzeczywistości, w imię tzw. postępu. Ten tzw. naukowy światopogląd, wywodzący się z bezbożnego Oświecenia, w gruncie rzeczy odrzuca kilkutysięczny dorobek filozofii i kultury (pomijając już religię - skoro to tak razi ich scientific mind). Platon, Arystoteles (Metafizyka), Augustyn z Hippony, Dostojewski itd... dla racjonalisty nie istnieją - nie mogą istnieć, gdyż wyznają wiarę w istnienie Boga. A co z poezją, muzyką? Przecież cała poezja jest nienaukowa - czyżby więc błędna? Na odświeżenie duszy pardon - ducha, polecam posłuchanie "nienaukowej i nieracjonalistycznej" "Pasji wg. św. Mateusza" Bacha lub poczytanie poezji J. Kochanowskiego.
Autor: Jurek Dodano: 01-11-2006
Soplic - irracjonalim
Jeśli ktoś pyta co jest irracjonalnego w wierze w Boga, to już nieobrze świadczy o jego zdrowym rozsądku. Encykika choćby nie wiem jaka niczego nie wyjaśni, jak na razie nic nie świadczy o istnieniu Boga a poezja czy muzyka też są dziełem człowieka.
Autor: Soplic Dodano: 01-11-2006
Rozrywka nie musi być racjonalna
Poezja, muzyka itp mają za zadanie dawać rozrywkę co nie musi iść w parze z mówieniem prawdy o świecie. Jak komuś podoba się "Władca Pierścieni" to musi wierzyć w krasnoludy i elfy?
Co do muzyki to dla "bezbożnych racjonalistów" zawsze zostaje ateistyczny death metal i podobnje rodzaje muzyki :D.
Autor: Rozrywka nie musi być racjonalna Dodano: 02-11-2006
ancymon - gromowładny
Pierwszym skojarzeniem czytając artykuł był "gromowładny" Zeus ciskający pioruny na nie oddających mu czci...

i coś w tym chyba jest, że wiara zarówno za "wielką wodą" jak i w kraju nad Wisłą przypomina stado wierzących, lecz nie wiedzących w co wierzą...

ubolewam nad zacofaniem intelektualnym rodaków, których tłumaczenie rzeczy "dziwnych" odnosi się do niezbadanych wyroków boskich...

nie wspominając już o poczynaniach "inteligencji"... zaprzeczenia teorii ewolucji itp.
Autor: ancymon Dodano: 02-11-2006
Kretes - non possumus
Z wiarą to jest trochę tak jak z piciem wódki na wsi. Krowa się ocieliła - pijemy, ciele zdechło - flaszka na stół ! Tu widać ten wentyl. Bóg miłosiernie na przemian nas a to głaszcze a to doświadcza, w sobie tylko wiadomym celu.
Odczuwam pewien rozdzaj szacunku dla takiej prostej pobożności. Ale krew mnnie zalewa, gdy słyszę w telewizji, że gdzieś tam w w jakiejś kraksie zginęło kilkanaścioro ludzi z czego kilkoro cudem ocalało.
Na takie cuda zgody nie ma. Na kraksy też. Słyszał ? No ty, co podobno za wszystkie sznurki pociągasz. Tak, ty z tą śmieszną siwą brodą, podobny do Zeusa z Olimpu.
I jeszcze jako wredny antychryst i zaprzeniec chciałbym z całą stanowczością oświadczyć, że nie brzydzą mnie utwory w rodzaju pasji Bacha, Stabat Mater Pergolesiego i wiele innych, a nawet bardzo je lubię :)) Taki jakiś mało racjonalny jestem ;)
Autor: Kretes Dodano: 03-11-2006
abhaod - wesolo bylo na moim pogrzebie
juz przed paroma tysiacami lat "ktos" przewidzial "biblijny potop", nasze wnuki stojac po kolana w wodzie nadal beda twierdzic, ze to byl humbug;)
Autor: abhaod Dodano: 05-11-2006
Mariusz Hyżorek - Nie tylko USA
Bardzo trafny artykuł. Problem w tym, że sytuacja wygląda podobnie na naszym polskim podwórku i nie chodzi już nawet o próby wycofania teorii ewolucji z naszych szkół przez niektórych posłów (jak to usłyszałem, to nie mogłem wprost uwierzyć), którzy najchętniej też wprowadziliby kreacjonizm. I nie mówię tu, że teoria ewolucji nie ma dziur, czy braków. W takich przypadkach powinniśmy raczej drążyć tak długo aż nie znajdziemy prawdy. Chodzi po prostu o pobódki, którymi kieruja się osoby chcące tę teorię wyrzucić ze szkół. Co do boskich interwencji, to sam w ostatnim czasie przekonałem się jak one działają. Lokalna prasa już ogłosiła cud i to za wstawiennictwem osoby, która na dzień dzisiejszy znajduje się w zakładzie dla psychicznie chorych, a osoba, na której ten cud się dokonał po pewnym czasie i tak zmarła (szkoda człowieka, bo go znałem i był naprawdę w porządku). Ludzie w wielu krajach, a w naszym to już na pewno próbują odnosić się do najwyższego bytu, a cała rzesza szarlatanów, nie tylko pastorów i księży, ale także dziennikarzy przyklaskuje temu, albo wręcz na tym zarabia.
Autor: Mariusz Hyżorek Dodano: 07-11-2006

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365