Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.086.088 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4030 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Istota ludzka powinna umieć zmieniać pieluchy, zaplanować inwazję, ubić wieprza, zbudować statek, zaprojektować dom, napisać sonet, poprowadzić księgę rachunkową, zbudować mur, nastawić złamanie, pocieszać umierających, wydawać rozkazy, przyjmować rozkazy, działać w grupie, działać samemu, rozwiazywać równania, analizować nowe problemy, roztrzasać nawóz, zaprogramować komputer, ugotować smaczny..

Dodaj swój komentarz…
kanaka - Teoretycznie o praktyce
Świetnie, doskonale się składa. Taki temat jest bardzo potrzebny. Na marginesie: Gombrowicz poświęcił sztukom plastycznym sporo miejsca w swoich Dziennikach. O ile miewał zastrzeżenia do oderwanych teoretycznych rozważań i tłoku w muzeach, to przecież sam ulegał fascynacji i teoretyzował "upity luzem". ["Pisałem na wariata. (...) Mogłem wypisywać, co mi się zachciało, bo nikt się tym nie przejmował."] Jak to DZISIAJ jest z tym "luzem"? (Wiem, wiem: Alkohol szkodzi zdrowiu, przecież jednak nie o tym mowa.) Jak to jest TEORETYCZNIE? Autorka przekonująco dowodzi, że warto nie tylko słowem malować. Brzmi bardzo zachęcająco. :-) Serdecznie dziękuję za reprodukcje i komentarze.
Autor: kanaka Dodano: 20-07-2007
Reklama
ewa - sprostowanie   1 na 1
małe sprostowanie. powyzej zamieszczona reprodukcja van Eyka to nie jest Madonna kanclerza Rolin tylko Madonna kanonika der Paele.
pozdrawiam
Autor: ewa Dodano: 16-01-2008
Senka - dziekuje ..
Dziekuje za sprostowanie .Nawet nie potrafie wyjasnic w którym momencie nastapiła zamiana dzieł , lub nazwisk ..u mnie? w Racjonaliście? JJak by nie było ,przegapiłam! Ale miło spotkac osobe uwaznie ogladającą!
Autor: Senka Dodano: 16-01-2008
findurka - Jeszce jedna pomyłka   1 na 1
Jean de Berry nie był autorem "Bardzo Bogatych Godzinek..."- są one dziełem braci Limburg.
Byłoby miło, gdyby autor zechciał zamieścić poprawki. Z góry dziękuję.
Autor: findurka Dodano: 13-04-2008
Wiedźma - Pani domu   1 na 1
W każdym piśmie dla kobiet istnieje dział "robótki ręczne". Jestem zdziwiona, że w portalu tak zaangażowanym intelektualnie, na temat sztuk plastycznych tak przedstawia się malarstwo.
Polecam ksiażkę Władysława Strzemińskiego "Teoria widzenia". Strzemiński, teoretyk polskiej szkoły konstruktywizmu, przedstawia w niej rozwój form wypowiedzi plastycznych jako proces rozwoju postrzegania świata. Innymi słowy, od wieków, dziecko z pedzelkiem poznaje pojecia, np: kontur i wypełnienie, przestrzeni, światło, perpspektywa, nastepnie nasyca swoje prace przemyśleniami na temat rzeczywistości, następnie komunikuje sie poprzez obrazki. Władysław Strzemiński w podobny sposób przedstawia drogę, jaką w myśleniu "malarskim" przebyła nasza cywilizacja, dochodząc do przklejania do obrazów puszki i gazety. Proponuję razem z nim przebyć ta drogę, a wtedy, być może, dostrzegą państwo w tych "obrazkach" właśnie refleksję i realizm. Tak, bo w kolażach kubizmu syntetycznego wybrzmiewa realizm, strzęp wczorajszej gazety był właśnie wprowadzeniem na płótno realności. Człowiek się komunikuje poprzez sztukę, nie tylko układa kafelki w łazience.
Autor: Wiedźma Dodano: 31-10-2008
fortka - pomyłka   1 na 1
artykuł fajny ale jako historyk sztuki muszę podpisać się pod poprzednimi komentarzami dotyczącymi błędów i poprawek:) proponuje też wkleść gdzieś adnotacje, że mozaikę nie wymyślili absolutnie rzymianie jedynie ją rozpropagowali, zaczerpnęli ją od Greków a Ci najprawdopoobniej od Sycylijczyków bądź Egipcjan, jednakże znamy też mozaiki z Uruk... pozdrawiam. Trzymajcie się ciepło
Autor: fortka Dodano: 03-01-2009
arkadiusz borys zabowski - enkaustyka
mysle ze autor tego artykulu jest niedouczony.jestem artysta plastykiem i maluje enkaustyka.poza tym otkrylem jak grecy malowali goraca enkaustyka,to co uczeni probowali odkryc caly 19 wiek.enkaustyka nie dotrwala do naszych czasow z takiego samego powodu jak inne dziela sztuki-pozary,wojny itp.jest to najtrwalsza technika(krolowa malarstwa) i moje obrazy tego dowodza.site:arka152.atspace.com
Autor: arkadiusz borys zabowski Dodano: 20-12-2009
FlyingDutchman - sprostowanie
W tekście zostało umieszczone zdanie "Freski w Kaplicy Sykstyńskiej Michał Anioł tworzył przez cztery lata, a sklepienie malował, leżąc ze wzniesionymi rękoma i oświetlając miejsce pracy świeczką umocowaną na głowie"  Co nie jest prawda iż Michał Anioł malował freski na leżąco, gdyż w rzeczywistości robił to na stojąco, przez to nabawiając się wielu poważnych nadszarpnięć w zdrowiu, co skłoniło go również do napisania wierszy a swoich bólach na które cierpieniach podczas zleconego mu pracy w kaplicy sykstyńskiej. 
Autor: FlyingDutchman Dodano: 19-01-2010
wojki
ech, ten artykul troche jak z pisma Focus...
Autor: wojki  Dodano: 09-12-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365